Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
25.12.2019 01:28 - Xeth
sirien píše:
...je vidět, že tam dali černocha jen aby tam byl vidět...

Reagoval jsem na toto. Já tedy alespoň v jeho roli nevidím nic, co by něco podobného říkalo.

sirien píše:
Pokud ten rozdíl stále nevidíš, tak Ti ho rád vysvětlím blíž, ale až později z počítače.

Prima, díky.

sirien píše:
...já bych ocenil možnost lepší imerze do toho světa a tohle chybí v expozici a world buildingu jako celku.

Souhlas, bylo by to lepší. Na druhou stranu by tím zabili asi dost stopáže, které moc nemají, pakliže by to neměli sfouknout jen několika větami v úvodu. Nicméně nemyslím si, že by současná podoba byla vyloženě špatná, přístup autorů mi přijde dostačující. Vlastně mi to i tak nějak vyhovuje. Ilustruje mi to hezky pojetí příběhu, který nemá být ani tak nějakým globálním politickým dramatem, jako spíš lokálním příběhem několika hlavních postav. Ale by to byl fajn bonus.
25.12.2019 01:43 - sirien
Xeth píše:
Na druhou stranu by tím zabili asi dost stopáže, které moc nemají,

Podle mě jí maj naopak až moc a je to jedna z mých na předloze nezávislých výtek - místy to je fakt rozvleklý a kdyby jim někdo škrt 10 minut a donutil je to trochu ucelit tak by to spíš prospělo. Dát tam další - třeba tenhle - obsah by byla validní alternativa.
25.12.2019 01:47 - Corny
Já tam asi tu účelovost černýho rytíře nevidím. Nijak jsem se nad ním nepozastavil. Ale popravdě i kdyby, já asi osobně nějak nemám problém s tím, když se cíleně do média zavádí větší diverzita postav a herců, zejména v situacích, kdy nevidím žádný podstatný důvody pro to to neudělat..
25.12.2019 11:04 - Xeth
Sirien: Jenže to je tvá výtka, zatímco oni tam dali tolik materiálu, kolik chtěli. Přidávat další/jiný by tedy nutně znamenalo plánovaný obsah omezit nebo roztáhnout stopáž. Takových může být (a je) dalších sto a jedna a mnoho z nich podobně validních jako tato tvá (minimálně pro daného namítajícího). Je třeba se o tomto bavit ve vztahu k tomu, co v seriálu je (co tam chtěli autoři dát) a v jakém epizodním rozsahu.
25.12.2019 11:12 - Šaman
Corny píše:
nemám problém s tím, když se cíleně do média zavádí větší diverzita postav a herců, zejména v situacích, kdy nevidím žádný podstatný důvody pro to to neudělat..

No - do díla, kde se věší elfové, protože jsou jiní; nadává mutantům, protože jsou jiní; uráží se Riv, protože má jiný přízvuk a celkově je celé dílo fantasy obrazem moderního rasismu, terorismu, globalismu a já nevím jakého dalšího ismu… a navíc to má středověké ladění střední a severní Evropy (alespon co se severních království týče), tak v takovém díle přejít bez poznámky náhodný rasový mix herců je trošku sluníčkový alibismus :)
25.12.2019 11:22 - LokiB
Šaman píše:
uráží se Riv, protože má jiný přízvuk


no, uráží se Riv, protože je původem ODJINUD.
ono, kdo chce psa bít, hůl si najde, takže kdož používá spojení jako "sluníčkový alibismus", tak ho uvidí tam kde chce :)

Dám ti ale paralelu ... na začátku se v Evropě mlátili germáni, keltové, slovani atd.
Jak dlouho podle tebe trvalo, než tyhle "rasy" splynuly natolik, že už soused nerubal souseda za to, že má blond vlasy, nebo že je prťavej a má placatej xicht?
A vo tom to je ... představit si Zaklínačův svět tak, že tam prostě barvu kůže neřešej, jde zcela v pohodě.
Ale pochopitelně a dokonce snáze si jde i představit Zaklínačův svět tak, že je tam barva kůže velký problém. Předloha o tomto mlčí, ale dost dobře možná předpokládá, že tam žádné mísení barevně odlišných není.
Vtip je v tom, že udělat seriál, který takovou možnost ignoruje a jede podle vzoru "všechny barvy světa vedle sebe už po tisíciletí", je zcela ok.
A je jen otázka, jestli je třeba dělat v rámci worldbuildingu zmínky a scény, kde to bude zřejmé, nebo to nechat bez toho, protože většina cílového publika to nejspíš moc řešit nebude.
Pochopitelně je také dost dobře možné, že to zároveň udělali jako záměrné *fuck off* na ty, pro které to issue je. Za mě také ok :)
25.12.2019 11:40 - Šaman
To spojení používám trochu v nadsázce, sám se za sluníčkového naivu docela považuju.
Ale - svět zaklínače je dost o těch temných stránkách lidského chování. Docela přirozených, ale temných, stinných a nechutných. A v tomhle kontextu napsat "nemám problém s tím, když se cíleně do média zavádí větší diverzita postav a herců, zejména v situacích, kdy nevidím žádný podstatný důvody pro to to neudělat.." mi prostě přijde ignorování předlohy.
A že polský autor explicitně nenapsal, že v severních královstvích (inspirované docela jednoznačně místními pohádkami a středověkem) se nevyskytuji černoši, indiáni, japonci a roboti ještě neznamená, že bude vhodné je tam dávat. Resp. dávat bez nějaké hlubší myšlenky. (Jako unikát proč ne. Další fantasy klišé - ženy bojovnice - tam třeba autor má. Zerrikánky, dryády. Ale není najednou zerrikánka prostě v řadě na hradbách vedle běžných rytířů. Kdekoliv se objeví, je jasné, že je exotická. Stejně tak dryády mají jak jednoznačné vysvětlení proč jsou to ženy a jednoznačnou roli. Takže kdyby Nilfgaard měl jednotku černých "jižanů", nebo proti němu naopak na severní straně bojovalo pár takových, protože jejich země zkolonizoval, neřeknu ani půl slova. Ale dělat, že bezdůvodná rasová diverzita je něco úplně běžného, to je prostě špatně. Tohle platí až v Americe ve dvacátém století - a i tam to není harmonické soužití.)

Třeba scifi snese výrazně víc - zvlášť, když je to nějaká space opera. Ale černý viking, rytíř kulatého stolu, nebo samuraj - to prostě není náhoda, ale nějaká (anti)rasistická lobby. Imho snížení kvality díla kvůli politické korektnosti.
25.12.2019 11:41 - Log 1=0
malkav píše:
A nebo jsi ten flame sám nevyvolal (ani se toho neúčastnil) a vidíš jen následný bordel, který se strhl z obou stran,

Pak bys neměl dělat rychlé soudy.malkav píše:
Jinak si zkus přečíst mé první dvě věty v příspěvku 2136, protože si skutečně nejsem jistý, jestli jsi mě pochopil.

Ty jsem přečetl a souhlasím s nimi. Je známo, že největší problém s migranty mají v oblastech, kde žádní nejsou.
25.12.2019 12:18 - Xeth
Šaman píše:
Zerrikánky, dryády. Ale není najednou zerrikánka prostě v řadě na hradbách vedle běžných rytířů.
To znovu narážíš na to, že něco v předloze je popsané a něco ne. Pokud ta je popis chování, historie či vztahů, je třeba to respektovat, jinak to je špatně. Pokud to tam ale popsané není, je to na čtenáři, jak si to představí. A seriál by to měl reflektovat. Pokud tam bude něco, co se bude bít s předlohou, bude to špatně, jinak je to ale volné pole.

A to samozřejmě často bývá předmětem kritiky rozdílů literárních předloh a filmových/seriálových zpracování. I když donedávna to ještě nebylo tolik o rasách jako spíš o podbě představitelů či kulis příběhu.
25.12.2019 12:27 - Corny
Šaman píše:
sluníčkový alibismus

Ja to tak nevnímám. Pro mě jsou to herci, hrají role, a není pro mě důležité, jak vypadají, ale jak hrají. Jejich vzhled pro mě není podstatný. Stejně tak příběhově to nevnímám jako důležitý element. Ten rasismus je v tom příběhu pro mě o něčem jiném (navíc si fakt myslím, že když žiju ve světě, kde jsou úplně jiné rasy, čarodějové, mutanti a příšery, tak jiná barva pleti už je uplně nepodstatná, úplně nevěřím tomu, že tam budou všichni z principu nenávidět úplně každýho, když jsou tam mnohem jednodušší oběti).
Ultimátně ale nemám problém s tím, pokud herec hraje něco, co není.
25.12.2019 13:33 - York
Corny píše:
Jejich vzhled pro mě není podstatný.


Takže Geralt by mohl vypadat třeba takhle?

25.12.2019 13:47 - malkav
York: Pravda Geralta si neumím představit jiného, než byl popsaný v knížkách. Ale třeba Samuel L Jackson mi postavu Nicka Furyho nijak nerujnuje, i když v komixové předloze je opět nějak popsaný.

A možná díky bohu za Jacksona ;)
25.12.2019 14:01 - sirien
Corny píše:
není pro mě důležité, jak vypadají, ale jak hrají. Jejich vzhled pro mě není podstatný

Robert de Niro by měl určitě boží Geraltovskej projev.

LokiB píše:
ono, kdo chce psa bít, hůl si najde

A kdo chce relativizovat, odmávne cokoliv jako detail. Zejména když je ochotný škatulkovat protistranu jen podle použitého slovního spojení že.

Log 1=0 píše:
Je známo, že největší problém s migranty mají v oblastech, kde žádní nejsou.

Také všichni vědí, že funguje habituace a vaření žáby v přivykání na nežádoucí jevy. To jen tak abys nemyslel že podobné hlášky nejde smečovat na obě strany.

Xeth: já souhlasím se Šamanem v tomhle. Dílo není jen jeho formalisticky doslovné znění a stejně jako je nebezpečné interpretovat moc daleko za to co je skutečně psané je nebezpečné i úplně křečovitě zavírat oči před čímkoliv co není výslovně uvedené. Sapek vycházel z nějaké mytologie a ta se prostě váže k nějakému místu a období, ke kterému ta diverzita bez dalšího prostě nepatří. Všímají si, že Šaman - stejně jako já - neříká, že ji tam nemůžeš dát, ale že je chyba část ji tam bez dalšího kontextu nebo vysvětlení.
25.12.2019 14:49 - Corny
York píše:
Takže Geralt by mohl vypadat třeba takhle?

Pokud by to dobře a věrohodně zahrál, tak klidně.

sirien píše:
Robert de Niro

A proč ne, zas by to toho zavedl něco svého :) já nepotřebuju vidět pořád to samé jak na kopíráku :) stejně jako když jdu do divadla na Hamleta, tak mě zajímá, jak to herci uchopí a nepotřebuju, aby to bylo totéž, jako stokrát předtím.
25.12.2019 15:14 - sirien
Corny: nic ve zlym, ale pokud by Ti nevadil de Niro v seriózní adaptaci, tak s Tebou zjevně nevedu diskusi protože sme vkusem někde úplně na jiné planetě.
25.12.2019 16:28 - Corny
ExTo je na tom taky to krásné, ty na svůj vkus (na kterém není nic špatného a úplně uznávám, proč ti tam ti herci nesedí), já mám svůj, a umění je vždy z velké části o vkusu a ten je vždycky subjektivní. Každý hodnotíme dle jiných kritérií a máme jiné meze tolerance. Samozřejmě, že mám kupříkladu jasno v tom, jak by mě měla vypadat Triss, ale to neznamená, že nedám šanci třeba Jennifer Lawrence, aby ukázala, že to umí zahrát a třeba i do toho přinesla něco svého
25.12.2019 17:11 - sirien
Svůj vkus mít klidně můžeme, ale nakonec to co rozhoduje je většinový vkus cílového publika. A pokud děláš něco co je z podstaty cílené na fanoušky už existující věci (tj. Zaklínače, nikoliv náhodnou novou fantasy) a to přímo i nepřímo (spoléháš na hype co to vytvoří a jejich doručení okolí a související snowball), tak to platí dvojnásob a ignorovat jejich vnímání věci - včetně toho co není třeba přímo v základním díle - je hraní s ohněm. Tzn pokud jako tvůrce zkusíš prodat odlišnou vizi, tak si hraješ s ohněm. A pokud lidi navíc cítí, že jim v té vizi něco tlačíš, zejména když jde o politické téma v apolitické únikové zábavě, tak si s tím ohněm hraješ u benzinovýho jezírka, jak se v poslední době kdekdo poučil.

Tím neříkám, že na to Zaklínač nějak moc trpí, naopak jak sem psal z toho vychází docela dobře, ale místy to trošku "prosvítá" a pokud se o tom chceš bavit víc než na úrovni vyjádření svého osobního názoru, tak to nemůžeš dost dobře jen tak ignorovat.
25.12.2019 17:18 - LokiB
sirien píše:
A kdo chce relativizovat, odmávne cokoliv jako detail. Zejména když je ochotný škatulkovat protistranu jen podle použitého slovního spojení že.


Aaaale, to je zase podpásovka :P když už tedy mluvíš o škatulkování.
Protože já neodmávnu cokoli jako detail. Kdyby kupříkladu Geralt hlásal, že je dobře podporovat transgender osoby pro záchranu světa, tak mi to do daného seriálu přijde nepatřičné. Ale černý rytíř mi sám o sobě nepatřičný nepřijde. Už jsem si na tyto výklady v případě adaptací celkem zvyknul ... viz třeba ten citovaný Nick Fury ... že mi to přijde opravdu jako detail, jestli je rytíř na dvoře černoch nebo třeba asiat.
25.12.2019 17:58 - sirien
Loki: A to jsme u toho že nejde aplikovat jednu šablonu na všechny postavy stejně. Nick Fury je postava z prostředí současných USA. Cintra je na středověké Evropě založené království které je ukázala jako celé bílé až na jednoho rytíře. Myslím, že ten rozdíl je zřejmý. Problém je, že ten rytíř je tam jediná černá postava a není k tomu žádné vysvětlení. Kdyby tam bylo vysvětlení nebo kdyby tam okolo bylo černých postav víc (nějaký sluha, dvorní dáma, obchodník ve městě...), tak by to bylo zase o něčem jiném.

EDIT: ...A trochu mi přijde že se tu točíme v kruhu, takže jestli k tomu nemáš nic víc než další "ale to nevadí", tak to s dovolením už nechám bejt, protože to trochu postrádá smysl.
25.12.2019 19:08 - Nachtrose
LokiB píše:
Dám ti ale paralelu ... na začátku se v Evropě mlátili germáni, keltové, slovani atd.
Jak dlouho podle tebe trvalo, než tyhle "rasy" splynuly natolik, že už soused nerubal souseda za to, že má blond vlasy, nebo že je prťavej a má placatej xicht?


Ještě tak 80 let naspátek se to v evropě celkem řešilo...

LokiB píše:
nemůže to být tak, že v kultuře tvůrců už je to tak, že se kouknou, jaké herce mají kde v agenturách, a když není v popisu předlohy jasně napsané "malý běloch", tak tam dají koho jim zrovna přijde, bez toho, aby to měl být právě černoch kvůli aktivismu?


Myslíš jako například Triss nebo Yen?

Wiki about Yen píše:
The lady of Vengerberg was famous for her beauty, even though she was nearly a century old. Yennefer had locks of curly, raven black hair fragrant with lilac and gooseberry perfume, falling in a cascade of curls on her shapely shoulders. Her face was very pale, triangular in shape with a slightly receded chin. Her eyes were cold and sparkling with a remarkable violet penetrating gaze, in anger blazing with livid, blue-gray fire. Those very eyes also concealed wisdom and imperiousness. Yennefer's nose was slightly long, mouth was pale with thin and slightly crooked, soft, sweet with lipstick, proud lips. On her long and slender neck hung a black marigold with a star made of obsidian sparkling with a multitude of tiny diamonds embedded in it.


Případně tady jsou k porovnání rozdíly v postavách mezi knihou, hrou a seriálem. ( a i když si hra taky ve velkém bere jisté "liberties", málokdy až tak do očí bijící ).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10746288299561 secREMOTE_IP: 18.118.12.222