Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
21.7.2019 21:52 - York
Zajímavé info od Michaela Bronce, který byl podílníkem Altaru v době, kdy se ještě pracovalo na DrD 1.X:

Autoři Stínu meče zařídili žalobu na Altar kvůli porušování autorských práv. Ta byla vymahatelná, protože Martin Klíma doslovně použil části svého překladu DnD a v bestiáři bylo dost potvor z TSR bestiáře. V další verzi DrD (nevím přesně, která to byla) proto Michael všechny tyhle texty komplet přepsal a povyhazoval příliš okatě DnDčkové potvory.

Další fun fact je, že když autoři Stínu meče sháněli vydavatele, tak se obrátili mimo jiné na nakladatelství (tuším Laser, ale možná si to pamatuju blbě), ve kterém měl ovšem Michael malý podíl, a tak shodou okolností byl vyslán zrovna on, aby si tu nabídku vyslechl. Takže si s nima dvě hodiny poseděl, přikyvoval, a pak se podle toho zařídil ;-)

(Oni teda pak uspěli u jinýho nakladatelství, který do toho docela dost investovalo. Pak se ale ti autoři rozhádali mezi sebou a projekt umřel.)
21.7.2019 21:57 - Log 1=0
Počkej, to jako můžu někoho žalovat kvůli něčemu, co se mě netýká?
21.7.2019 21:58 - York
Log 1=0 píše:
Počkej, to jako můžu někoho žalovat kvůli něčemu, co se mě netýká?


Ne, ale můžeš ho udat. Proto píšu, že tu žalobu zařídili, ne že Altar přímo žalovali.

edit: Teda možná tam nebyla vůbec žaloba a jen Altar kontaktovali právníci. Píšu to s odstupem několika dní, takže si to dost možná nepamatuju přesně.
21.7.2019 22:13 - Návštěvník
A kdože byli ti autoři Stínu meče?
21.7.2019 22:18 - efram
to by mě taky zajímalo kdo byli ti autoři Stínu meče? Takové oznámení z místa bydliště se nosilo koukám i po revoluci :)
21.7.2019 22:25 - York
Návštěvník píše:
A kdože byli ti autoři Stínu meče?


Předpokládám, že jsou v těch pravidlech uvedení.
21.7.2019 22:40 - Tronar
Petr Hodan a Jiri Soukup
18.7.2023 21:02 - ShadoWWW
18.7.2023 21:53 - Mrakomrak
Zkoušel to někdo? Z nostalgie jsem na to chtěl kouknout. Objednávku jsem zaplatil ale nejde to stáhnout.
18.7.2023 22:24 - ShadoWWW
Já jo a funguje hned po zaplacení. Jdi na svůj účet, tam klikni u dané objednávky na tlačítko detail a tam je tlačítko stažení.
18.7.2023 22:39 - Bouchi
Hm, člověk jde odpovědět na aktuální post a zjistí, že má v systému uloženou reakci na jeden podstatně starší. Tak nejdřív tu.
Tuhle historku jsem neznal (nejspíš proto, že se odehrála ještě před tím, než jsme v roce 1997 s Rosťou Řehou přišli do ALTARu).
Zato mám jinou. Někdy během roku 1995 nás oslovil člověk z nakladatelství Virgo (které posléze Stín meče vydalo) s prosbou o připomínkování. Řekli jsme si proč ne, ať mají hráči RPG větší výběr, poctivě jsme dodaný text prostudovali, okomentovali a poslali nakladateli. Připomínky samozřejmě byly v mezích našich tehdejších možností a znalostí, čili jako etalon jsme brali DrD, jiný systém tehdy neznajíce, krom podstatně jednodušších Dobrodružné hry Pán Prstenů a Yrrhedesova oka. (Přeložený Shadowrun se objevil až rok poté.) Ale když Stín meče v následujícím roce vyšel, od toho námi připomínkovaného textu se příliš nelišil. Tak potom Rosťa většinu těch připomínek zužitkoval v recenzi.

Mrakomrak píše:
Objednávku jsem zaplatil ale nejde to stáhnout.
Zkus když tak jiný prohlížeč, před časem měl jeden zákazník podobný problém a změna prohlížeče pomohla.
18.7.2023 23:41 - sirien
Bouchi: a tu Rosťovu recenzi bys někde vyhrabal? Docela bych si počet :D
18.7.2023 23:57 - Bouchi
No, vypadá to že mě paměť zradila, měl jsem za to, že tehdy psal recenzi do Dechu draka, ale není tomu tak, psal ji někdo jiný.
(Ale možná někde v hloubi archivů leží ty naše připomínky.)
18.7.2023 23:58 - sirien
takže ty poznámky už nikde sesumírovaný nejsou? :(
Anyway, ta recenze z DD by byla jestli ti přijde tak podobná?
19.7.2023 07:49 - ShadoWWW
Recenze je v DD 2/96
19.7.2023 08:43 - Ugy
Přečetl jsem si tu recenzia docela mě pobavil vývoj názoru na neobvyklé rasy. Dřív očividně převládal názor kdo by chtěl hrát něco nelidského a dnes je to spíš čím víc démon/furry tom vic adidas :)
19.7.2023 09:33 - Mrakomrak
Je to tak, problem byl že to nešlo v mobilu, v PC vše ok.
Děkuji!
Je v plánu dát do e-formy i další příručky?
19.7.2023 09:57 - ShadoWWW
jj, už jsme se s Bouchim domluvili, že převedem i další.
19.7.2023 13:44 - sirien
Texty z téhle doby bývají comedy gold - tím se nechci posmívat jejich autorům, jen prostě to combo dobového know how, zastarávání a zeitgeistu tvoří dost specifický a humorně výživný koktejl.

Třeba ten dobový důraz na konzervativní formalismus v jazyce a sazbě (který došel tak daleko že kdysi při shánění testerů Altar víc zajímala schopnost najít gramatické chyby v textu než herní zkušenost a vhled).

Vtipné jak je zatavení produktu do fólie vnímáno jako negativum, protože "kupuješ zajíce v pytli". Z dnešního internetového světa perspektiva do které se těžko vžívá.

Ta kritika povolání je taky hit/miss. Stěžovat si že bard je combo zaklínače a zloděje a že tam není Hraničář :)

Jemné kousnutí do toho že základní kostka není d6 ale d10 :D

Kritika toho že se popis shodných schopnosti opakuje u každého povolání znovu a Boj vícenásobné útoky jsou tak popsané 13x :D nice

Kritika toho že GM věci nejsou v samostatné příručce :D


Jako na svojí dobu to není špatná recenze. Z dnešního podhledu se tam o systému člověk moc nedozví, ale tehdy se prostě bralo že RPG fungují jako DrD a s touhle perspektivou to je asi ok. Ale je to prostě zábava číst dneska :)
19.7.2023 14:10 - LokiB
DD 2/96 a povídka od Pavla Housera, který byl tehdy ještě při síle :) Tohle zavzpomínání potěšilo.

Stín meče jsem tehdy zakoupil, spoluhráčům představil ... a tím to skončilo. Nehráli jsme to nikdy. Nějak nás to nepřesvědčilo. Už nevím, jestli to bylo věrností k značce, klasickou neochotou cokoli měnit, nebo prostě SM nebyl sexy. ASi všechno z toho.
Doma se to ještě válí.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10491585731506 secREMOTE_IP: 44.203.219.117