Kultura

Ecthelion
23.1.2009 14:29
Projekt nové české příběhové hry Stories of the Empire z prostředí temného viktoriánského světa plného kouzel a tajemna.

Všechny dosud vydané materiály Stories of the Empire jsou k dispozici na relativně čerstvě běžícím oficiálním webu.
Autorská citace #1
23.1.2009 14:29 - Chrochta
Předpokládám. že primární zamjěření je na Britské ostrovy s případnými odskoky do "vhodných" krajin (např. Bretaň, Norsko, Island...)?
Autorská citace #2
23.1.2009 16:57 - Ecthelion
Chrochta: Velká část bude jmenována britským ostrovům přesně jak píšeš (Londýn, Anglie, Skotsko, Wales, Irsko), ale zbytek světa rozhodně nechceme opominout. Evropa bude rozbrána podrobněji a zbytek světa vždy alespoň kratším textem, který hráčům přiblíží, jak v této době (zhruba 1867) tyto kouty světa vypadají.

Například v Japonsku byl teprve nedávno svržen šógunát a zatímco jih ovládl císař, na severu vznikla Republika Ezó, kde se vlády chopili samurajové s dvojicí tradičních mečů v evropských oblecích. V Severní Americe skončila občanská válka a probíhají války s inidány - Rudý oblak shromažďuje bojovníky, aby porazil nepřátele na severu a na jihu Apačové a Komančové vedou svou Dlouhou válku... podobně bych mohl pokračovat dál. Těžiště knihy tedy na britské ostrovy bude zaměřeno, ale zbytek světa skrývá stejně zajímavé příběhy...
Autorská citace #3
23.1.2009 20:07 - Lotrando
pozoruhodné
Autorská citace #4
23.1.2009 20:16 - Alnag
Takhle od pohledu to vypadá dost hustě... ale je to těžké hodnotit jen z takového "bonbónku".
Autorská citace #5
23.1.2009 20:50 - Chrochta
Britské ostrovy mají výhodu, že se o viktoriánské době dost píše. Na druhou stranu, Češi tam nejsou "doma" a budou znát jen to, co si někde (kde?) přečtou. Čechy a Morava v druhé polovině 19. století nejsou nic moc "viktoriánského" (ovšem existuje staré Židovské město a slibně se rozvíjí industrializace a urbanizace...), ale zase hráči dost samovolně "vědí" a k inspiraci a poučení existuje hafo liteeratury (různé pověsti o hradech a zámcích, průvodce "tajemnou krajinou" atd. atd.).

Pokud to pomůže: v netboocích od Fraternity of Shadows a Kargatane se objevují popisy pro Masque of the Red Death, alternativu Země s magií a (nepříliš přátelskými) nadpřirozenými bytostmi. Snad by z toho šlo pár věcí vzít jako inspiraci.

A rozhodně by se hodil seznam vhodné literatury a filmů k inspiraci a nasátí atmosféry (LeFanu, Stoker, Shellyová, Meyering...).
Autorská citace #6
23.1.2009 21:02 - Alnag
Chrochta: Masque of the Red Death je varianta DnD settingu Ravenloft pro Zemi, souhlasím, že inspirace to může být dobrá, podobně jako třeba RPGčko Victoriana.
Autorská citace #7
23.1.2009 21:53 - Colombo
tak si myslím, že Viktoriánska doba je mnohem více profláktnutější a tamnější nálada je více doma, než jakási Čechy a Morava 19. století, což se, jak jistě víte, v dějepise a jazyce celkem ignoruje.
Autorská citace #8
23.1.2009 23:00 - Ecthelion
Všem vám děkujeme za podporu a podněty k zamyšlení.

Doufáme, že v knize bude dost doprovodných textů, aby si hru dokázali představit i hráči, kteří nikdy nic ve viktoriánském prostředí nehráli. Mělo by jít o kompletní setting a při testování zatím hráči byli jako ryby ve vodě i s nekompletními texty. Hra celkově vychází z anglosaské (potažmo angloirské) mytologie a severských příběhů a v jiných prostředích částečně těží z konfrontace s touto kulturou. Českým zemím, potažmo Praze, bude v knize věnováno poměrně dost prostoru (zejména co se týká magických a alchymistických tradic rudolfinské doby).

Ukázka kapitoly o magii.
Autorská citace #9
23.1.2009 23:20 - Alnag
Colombo: No mám dojem, že to v dějepise a jazyce ignorují hlavně žáci, ale co si tak pamatuji, tak v osnovách se na to pamatovalo víc, než by bylo zdrávo (brrr...)

Jinak teď jsem zrovna docela čerpal nějaké náměty okolo Jacka Rozparovače a charakteru Londýna do svého hraní D&D a je to vážně zajímavá doba (v Anglii, u nás chcípnul pes... :) takže jsem hodně zvědavý.

Ecthelion: Ta ukázka obsahuje už finální sazbu nebo to budete ještě nějak ladit a je to spíš taková ochutnávka?
Autorská citace #10
24.1.2009 09:31 - Dalcor
Že by konečně české Urban Fantasy? Vypadá to skvěle!

Vzhledem k tomuc o psal Chrochta - Doporučuji aby jste nabídli hráčům doporučenou četbu, hudbu, filmy...
Autorská citace #11
24.1.2009 12:07 - Ecthelion
Portréty k uživatelům na téma příběhů impéria:











Autorská citace #12
24.1.2009 12:16 - Ecthelion
Dalcor: Díky za komentář a doporučení!
Seznam doporučené literatury/filmů/komixů máme v plánu a postupně ho dáváme dohromady.

Alnag: Níže uvedené by se mělo +/- blížit konečnému výsledku. S tím, že se bude upravovat typografie atp. Jednotlivých beckgroundů v layoutu tam bude víc - tenhle je pro kapitolu o magii.
Autorská citace #13
24.1.2009 21:21 - unknown
to Ecthelion: Jenom rudolfinské době? No, pokud si dobře vzpomínám, astrology (a možná i něco jiného) měl u dvora už Václav II., Karel IV. byl hluboce věřící a do staveb se mu kromě křesťanských mystérií prolínala snad i numerologie (datum položení základního kamene Karlova mostu) a nedal bych ruku ani za Václava IV., Jagellonce a první Habsburky (viz. letohrádek Hvězda). Jo, a v židovském městě nesídlil jen rabi Jehuda ben Becalel zvaný Maharal, ale i později jeden z nejučenějších rabínů.

to Alnag: Ona je i druhá polovina 19. století docela zajímavá. jistý Vojta Fingerhut (počesku Náprstek) se projevuje jako mecenáš i pro cestovatele, z nichž Emil Holub se toulá po Africe, Benedikt Roezl po jižní a střední Americe a Enrique Stanko Vráz (alspoň tři význačnější jména) pámbuví kde. Staví se Národní divadlo v Praze a kdovíco jinde, probíhají divoké asanace staré zástavby (a vzniká Klub za starou Prahu, který je posléze zastavuje), rvou se mezi sebou Češi a Němci (ko dokáže, že to nebyl útok německých buršů/ českých pepíků ze Žizkova, co zdemoloval bt jednoho příliš zvědavého adepta mystických umění), v Praze působí autor tajemných příběhů ustav Meyrink, u Rakušáků slintají rasově-mystičtí vykladači světa, ze kterých bude vycházet později jeden pomatený lakýrník, někde na severu Čech působili spiritisti a jinde po zemi zase jiní mystici (mj. členem stejné lóže jako Myerink byl i spisovatel Julius Zeyer - Radůze a Mahulenu znáte?).

Ona je viktoriánská doba i u nás zajímavá - jen nutno hledat.
Autorská citace #14
24.1.2009 21:30 - Chrochta
Pardon, to předtím bylo ode mne. A málem bych zapomněl na muzea (bohové vědí, co se skrývalo ve sbírkách českých vlastenců a Národního muzea jmenovitě) a počátky archeologie (pana Barranda znátě? A Jindřicha Wankela, děda slavnjšího Karla Absolona?).
Autorská citace #15
24.1.2009 22:07 - Ecthelion
Chrochta: České země rozhodně zajímavé jsou (sám jsem nedávno ve hře ze třicátých let použil tajemství řádu maltézských rytířů v Praze, sochu sv. Jiří a draka ve sklepeních) a přestože těžištěm je Spojené království Velké Británie a Irska, je tu prostor i pro hráče, kteří si chtějí zahrát tady. Zajímavé jsou i ostatní země - Severoněmecká konfederace, Benátky, Osmanská říše v úpadku... otevírá se Suezký kanál... nelze jednoznačně určit nejzajímavější místa - každý hráč si najde to své.
Autorská citace #16
24.1.2009 22:19 - Colombo
chrochto: ale není to profláknuté! Co já vím, lidi mají ještě nějakou představu o Viktoriánské době, ale o čechách v 19. století ne.
Autorská citace #17
25.1.2009 18:27 - Ecthelion
Zveřejňuji další ilustarci z knihy:

Autorská citace #18
27.1.2009 18:21 - Malfin
Ten nápad se mi moc líbí. Viktoriánská Anglie má podle mě velké kouzlo. Obrázky i sazba vypadá parádně. Hned mi to padlo do oka. Fandím Vám.
Autorská citace #19
27.1.2009 22:51 - Ecthelion
Kubulinek:Děkujeme za podporu.

Přidáme výstřižky z aktuálních novin.
Autorská citace #20
27.1.2009 23:03 - Alnag
Ecthelion:Neberte to prosím jako kritiku, ale moje vášeň pro všechno plovoucí se poněkud zarazila při čtení výrazu pancéřovaný křižník. Můžu se samozřejmě mýlit, protože už je to období ve kterém se moc nevyznám, navíc ten svět je pozměněný, takže nemusí platit vše z naší historie, ale mám dojem, že křižník je záležitost spíš pozdější.

Také třeba HMS Enterprise existující tou dobou ji popisuješ spíš jako obrněnou šalupu. Ale třeba došlo k technologickému pokroku a křižníky jsou běžná záležitost už dřív... to já zase nevím a nechci do toho kecat. Jen, že mi to tak padlo do oka.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10000014305115 secREMOTE_IP: 54.226.226.30