Kultura

sirien
19.1.2009 14:08
Áčkové fantasy
Čím je pro vás specifická nebo vyčleněná áčková třída fantasy literatury? Které knihy tam řadíte a proč?
Autorská citace #41
20.1.2009 13:11 - Colombo
třeba 1984:)
Autorská citace #42
20.1.2009 13:13 - sirien
no to je zrovna třeba SF, i když uznávám že to je taky fantastika, ale ne zrovna fantasy...
Ale třeba ta Clark, Tolkien (toho dokonce uznávaj i literární znalci mimo fantastiku) a tak...
Autorská citace #43
20.1.2009 13:16 - Colombo
Sapkowského taky. Holt, jakmile se o někom hodně mluví(takže třeba i Pratchet, Gaiman by mohl taky..)

Ale slyšel jsem názory, že SF je dobré, ale celá Fantasy je brak. Holt, lidi chválí jen to, co se jim líbí, všechno ostatní je brak:)
Autorská citace #44
20.1.2009 15:44 - Dalcor
Já myslel tak že Sapkowski je u někoho A a u někoho B (u mě tak D). Salvatore neumí psát to ví všichni, ale někdo ho může považovat za A.

Že fantastika vznikala a je stále někdy považovaná za brakovou literaturu je fakt.

Samozřejmě můžeme rozlišit Ačkovou litearturu a to podle udílených (respektovancýh )cen.

Spíše bych to vztahoval an dílo, než autora.

Já třeba New Weird považuji za shit, ale na Šust by se mnou nesouhlasil. IMHO fantastika má tolik specifických žánrů a subžánrů (elfpunk, urba fantasy, urban horor, high fantasy) že se to endá profilovat. A proto takové hodnocení nemůže existovat. Stejně je to s Písní ledu a ohně. Je to Áčko?

A nejhorší an tom je jak se stavět k literatuře vznikající v úplně jiném kulturním prostředí (80tá léta).

LOTR je třeba jazykově zvládnuté dílo, ale co se týče čitatelnosti je s tím hodně na štíru.
Autorská citace #45
20.1.2009 15:44 - Dalcor
jE "1984" určitě Sci-Fi?
Autorská citace #46
20.1.2009 15:46 - Colombo
já osobně bych ho mezi Sci-fi přímo neřadil...
Autorská citace #47
20.1.2009 17:25 - sirien
Vyjadřuje budoucí vývoj společnosti, autor tehdy ze svého pohledu popisoval pokročilé technické prvky které Strana využívá ke kontrole společnosti (od plovoucích ostrovů po obrazovky). Je to prakticky vzato protiklad Obchodníků s Vesmírem, jedno je komunistická a druhý kapitalistická verse dystopické společnosti, SF je oboje.
Autorská citace #48
20.1.2009 18:09 - Colombo
spousta knih má nějaký ten sci-fi prvek, ale ten hraje jen velice podřadnou roli a hned se nenazývají Sci-fi(já nevím, psí srdce?)
Autorská citace #49
20.1.2009 18:24 - sirien
Ehm. 1984 má těch prvků trochu hodně...
Autorská citace #50
20.1.2009 18:26 - Colombo
já nevím, ve Sci-fi, co jsem četl, to hrálo až moc velký prim, oproti 1984...
Autorská citace #51
20.1.2009 19:20 - Argonantus
Kdysi se ke scifi řadilo kdeco, protože to jednak bylo trochu tolerované (ne moc nadšeně, ale psali to i Sověti, tak co), jednak ty další pojmy k nám ještě nedorazily. IMHO to bylo někdy velmi divoká gymnastika (Epos o Gilgamešovi coby první scifi (c) Ondřej Neff).

Jinak se nehádejte. Scifi je vážná literatura, fantasy je vážná a kvalitní literatura, a Sapkowski je brak. To dá rozum.
Autorská citace #52
20.1.2009 20:50 - Count
Abych parafrázoval Šimka a Grosmana - "Tak dost, kdo šáhne na Sapkáče, toho moje sekera tne, ať padne, kam padne". :-)
O literární kvalitách Zaklínače se rozepisovat nechci, co se ale Sapkowskému nemůže upřít je fakt, že mezi fantasy hodně zpopularizoval. Jezdil po conech, bavil se s lidma a pro mnohé byl právě zaklínač jedna z prvních knih, kterou četli. Vtáhla je a pak si vybírali další, třeba lepší. Ale dělat ze Sapkowského brak, to se mi zdá jako příliš silné kafe. Je Howard brak? U mě ne a stejně jako Sapkowski má své místo v mé knihovně.
Autorská citace #53
20.1.2009 23:04 - sirien
Colombo: V tom případě jsi četl příliš technickou odnož SF :)

Píše:
Jezdil po conech

LOL. Loni byl na FFku a teda moc dobrý méno si neudělal... zchlastanej prošvih křest knihy (kde měl on sám křtít) jedný čs. autorky, prakticky celou dobu byl v lihu...
Autorská citace #54
20.1.2009 23:18 - Colombo
to mi připomíná J.W.P. a jeho křtění audiokazet Zeměplochy na letošním Fenixconu:D
Autorská citace #55
20.1.2009 23:26 - sirien
Colombo: Jak ho Korálek s Verlainem pak radši uklidili na bar? jojo... ale to prej nebylo až tak děsný, mi to vyprávěl jeho syn když sem s nim chlastal v hospodě, prej ho odvedli tak akorát v nejlepšim :)
Autorská citace #56
20.1.2009 23:50 - Colombo
no, vzhledem k tomu, že se to z půl hodiny natáhlo na hodiny dvě...
v nejlepším... spíš pět minut po dvanácté..
Autorská citace #57
20.1.2009 23:54 - sirien
prej se většina lidí pořád vcelku bavila :D
Autorská citace #58
21.1.2009 09:40 - Colombo
Nevím jak Kantůrek...
Autorská citace #59
21.1.2009 13:22 - sirien
No, tak zrovna ten prej moc ne, pravda... :D
Autorská citace #60
24.5.2009 08:52 - Magus
Noo já už knížky nerazazaju ani do Ačka ani do Béčka nebo Céčka..... Radši...=)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081686019897461 secREMOTE_IP: 18.223.43.142