Kultura

Rytíř
5.1.2007 13:43
Jména v DnD
Zrovna jsem narazil na věc, která by mě docela zajímala - na jména ve hře. Jak je tvoříte? Dáváte si práci se jmény nějak odlišenými podle národností/ras? Podle čeho se řídíte?

Já třeba nemám rád příjmení. Prostě to beru, že lidem stačí jdno jméno, nějak význační jedinci pak mají nějaké rozlišovací k tomu svému. U šlechtice může být rodové jméno, ale spíš asi používám "ten a ten Z". Ve vesnici u rozvětvené rodiny to může být pak odlišeno povoláním, Martin mlynář, Martin tesař..

Jinak máme vžitý zvyk, že nedůležité vedlejší postavy, zvlášť takový ty vesnický, pojmenováváme hezky po česky, třeba Marjánka, Pepa, Kuba a tak. Se jmény podle národnosti si moc vrásky neděláme, kdo by se páral s lingvistikou? Jedině u odlišných ras se jakžtakž snažíme o odlišnosti... Elfí jména jsou taková ta malebná plná samohlásek a "el", trpasličí tvrdá a krátká, a tak.
Autorská citace #41
11.5.2007 22:31 - wraiths
Dalcor : a to nepletes. taky se mi zda to hlavni mesto kislevu zvlastni ale anglani a amici jsou opravdu uchylny, takze bych se nedivil kdyby pak treba bylo jiny mesto Amstrodam :-)).
Autorská citace #42
12.5.2007 00:00 - Corvus
sorry za hnidopichstvo ale hlavne mesto kisleva je kislev.
Autorská citace #43
14.5.2007 08:04 - wraiths
Corvus: opravdu...? 8-, ja myslil ze PRAAG.
Autorská citace #44
19.5.2007 15:54 - unknown
Corvus: Hl. m. je Praag. Dá se to najít už v cca. prvnim Gotrekovi myslim...
Autorská citace #45
19.5.2007 15:55 - Cvalimír
to sem byl zasejc já...... nějak mně to vyhodilo :(
Autorská citace #46
19.5.2007 17:51 - Corvus
musim oponovat. "There are three such cities in Kislev: Praag, Erengrad and a capital that is also called Kislev. The capital of the nation and seat of the Tzars and Tzarinas who rule the land, Kislev is the largest and most developed of the three cities. "
http://oz.games-workshop.com/games/warhammer/kislev/background/geography.htm
Autorská citace #47
16.6.2009 16:46 - Sethi
tak zase zvedneme něco z mrtvých...

mým věrným přítelem při tvorbě jmen je irský (většinou) slovník. když vytvářím významnější postavu, většinou si vypíchnu nějakou její vlastnost, případně celou sadu, a hledám příslušející překlad. vyberu takový, který se mi líbí, ten pak dále upravuju podle prostředí, ze kterého postava vychází - vypouštěním, změnami písmen, pokud se to hodí, tak třeba přihodím nějaký ten apostrof (já apostrofy ráda). občas úpravuju výslovnost - s oblibou jménům přiřknu mírně jiné znění, než by člověk čekal od napsání - irština tomuhle hodně nahrává, nebo sáhnu po nějakých pafrancouzských zvrhlostech. v závěru mají být jména elfských národů a různých andělských zmetků zpěvnější a měkčí, démonů a podobné havěťi tvrdší, hrubě znějící, nebo naopak slizká...

u "libě znějících jmen beze smyslu," která byla stvořena ve slabších chvílích beze slovníku, ale chytla se natolik, že nemá smysl je měnit, naopak zpětně dohledávám význam, je překvapivé, jak často se mi podaří dojít uspokojivých výsledků, pokud se člověk oprostí od toho, že moje postupy mají minimální obsah logiky.

výjimečně, pokud mám pocit, že si to postava zaslouží, používám jména postav z jiných zdrojů - vyhýbám se jménům hlavních představitelů, snažím se sahat po takových která nejsou tak očividně ukradená, a nakonec by mohla být vzata vlastně skoro kdekoli (Janos). pokud už sáhnu po hlavních představitelech, pak jméno upravuju stejným způsobem, jako při tvorbě z irštiny, případně skloubím víc takových dohromady, takže by na konci někdo jen těžko hádal, je je to jméno ukradené (Ha'rreth - Hauru/Howl, Jareth).

jména "běžných obyvatel" volím jednoduchá, často tradiční, s přízvisky vystihující povolání, vlastnosti, případně vlastnosti, které nemají (Marek Dlouhán - nejmenší kluk v partě, atp.)
Autorská citace #48
16.6.2009 16:54 - Nachtrose
Kdyz uz jsme u tech jmen, nema nekdo kompletni, funkcni a aktivovany EBON ( Everchanging Book Of Names )?
Autorská citace #49
16.6.2009 17:03 - Malabar
Kdyz si nevim s jmenama rady ja, tak se inspiruji na : teto strance
Autorská citace #50
16.6.2009 17:15 - Faire
Pro mě přidávají cizí jazyky barvitost popisu, když jsem dělal pseudoarabské dobrodružství, tak jsem si otevřel arabská jména, když japonské, japonská (google: arabian names, japanese names). Mám ale rád, když je tam určitá logika, třeba jméno Sion ad Mounthood je mi nelibozvučné - Sion se mi pojí z hebrejštinou (významově sedne), ad mi přijde jako pokažené ab (syn - arabština), a ani jedno mi nesedne s anglickým Mounthood :) Ale je to hodně o vkusu, osobních zkušenostech.
Autorská citace #51
16.6.2009 17:20 - Faire
Jinak mám stejně jako Ušatá rád, když význam sedne k postavě. Jinak samozřejmě pro elfy Quenya rulez :)
Autorská citace #52
16.6.2009 18:09 - Colombo
Ona jména dělají hodně, proto když je jméno Japonské(no, tedy spíše asijské, pochybuji, že by průměrný hráč mél takové znalosti asie, aby rozlišil mezi korejským a japonským jménem), tak by se hodilo, aby i ona postava byla japanovitá. Ačkoliv ty anglosaská jména mi už lezou krkem. Proto začínám mít rád pěkně česky to, co by jinak muselo být anglosaské. Ale když už chci mít něco fakt cool, tak(to jsem udělal u Mayů, po zkouškovém zveřejním) si nastuduju ona jména, přeložím je a "zanalyzuju" je. Pak můžu mít Mayská jména pěkně v češtině s exotickým zvukem(evokující atmosféru svým významem), místo abych hráče obtěžoval jmény, kterým nerozumí a ani je neumí vyslovit.
Autorská citace #53
16.6.2009 18:49 - Kibic
Ten Malabarem postnutý namegenerator je celkem šikovnej, pokud chci náhodně vybrat něco slušně znějícího bez významu. Pokud potřebuju jméno nějakého elfstva nebo alespoň něco-jako-elfstva, tak používám tohle nebo podobné slovníky. Jméno je většinou složeno ze dvou slov (silná-paže, zpívající-čepel, šedý-poutník, znáte to), způsob, jakým se slova do jména skládají, se dá trochu vykoukat třeba z tohohle seznamu.
Autorská citace #54
16.6.2009 18:54 - Colombo
Ha, můj další elf se bude jmenovat Agar a bude mít problém s bakteriemi:D
Autorská citace #55
20.1.2010 17:16 - Cvalimír
Moje oblíbená a velmi opečovávaná postava ve Shadowrunu - trpasličí žoldák, který se jmenuje Boby Molotov :-)
Autorská citace #56
20.1.2010 20:38 - Gurney
Pěkný článek o jménech tady

Jinak originálně si se jménama počíná warhammer (klasický i 40k), jak už tu někdo zmiňoval a třeba do SW momentálně vykrádám jména z online fps Battlefront 2.
Autorská citace #57
21.1.2010 20:27 - wlkeR
Colombo: Z družiny která obsahuje elfího válečka/zloděje Agara jsem asi před rokem vystoupil...

Můj postup při generaci jmen je takový:
1) Pozměnit jméno původní postavy v publikovaném dobrodružství
2) Pokud postava není v předtisku, nechat družinu vymyslet jméno
3) Když selže družina, přeložit náhodné slovo do jazyka příslušejícího dané rase (u mně Tieflingové = Francouzština, Dragonborni = Němčina, atp)

PS. Ať žije Kasim Pískomil :)
Autorská citace #58
21.1.2010 21:25 - Jarik
Tak jsem premyslel, ze ani nevim, jak jsem dosel k jmenu GhakaDhar Ka Meaor pro toho sveho drakorozeneho :)))
Nejak mne napadl ten zacatek a pak nevim proc jsme si rekl, ze Ka bude neco jako Al nebo Z :)))) a Meaor jsem vedel ze bude prijmeni :)))

A kdyz jsem tot ak napsal, tak jsem si rekl, timhle nemuzu ostatni otravovat. Pochybuji, ze by mi tak nekdo rikal ve svete... a tu jsem dosel ke zkratce Ghar :)))) (ale v oficialnich lisotvinach a na slavnostech bych mel byt titulovan celym jmenem :)))

doplnek: a prekvapilo mne, jak podobne jsou resena Laksanska jmena ve Farscape(u) :) (a to jsem Farscape videl poprve pred 14 dny:)))) )
Autorská citace #59
21.1.2010 21:29 - Alnag
Jarik: Vidíš, a já si myslel, že sis na každé písmenko svého jména zvlášť házel kostkou ;-)
Autorská citace #60
21.1.2010 22:42 - Cvalimír
Ideální jméno pro hobyta - Kvído.... Kvído ty seš ale čuně co? :-D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08427095413208 secREMOTE_IP: 54.160.243.44