Kultura

Autorská citace #21
22.9.2009 19:20 - z Klinštejna
Heh.. možná odpovídám na něco jiného, než tam je.. :D
Asi jsem to nepochopil.. Každopádně děkuji..
Autorská citace #22
13.7.2010 12:40 - Argonantus
František Minařík:
Ježto nefunguje spojení přes PM, pak zde - zdrojem obou Chvalovic je skutečně jen mapa. Zdrojem Chvala je Dalimilova kronika, jak jsem uvedl. Víc jsem nenašel; a myslím, že jsem jediný, kdo tvrdí, že rod Ronovců sahá ještě o ty dva členy rodu dál do minulosti. Prokázat to samozřejmě nejde - 12. století je většinou s minimem dokladů.
Autorská citace #23
14.7.2010 16:17 - DenGrasse
Argonantus píše:
Den Grasse:
zřejmě kecal. Páni z Pirkštejna vymřeli v 15. století, a celkem jich bylo jen několik (s výjimkou Hynka dost nezajímavých).
Ptáčků podle příjmení naopak mohou být celá hejna.
Taky jsem si to myslel,ale neměl jsem to jak ověřit. V roce 1992 nebyl internet a na vojně má člověk strašně málo možností :-)

Ale možná si to blbě pamatuju a třeba tvrdil jen že je příbuzný (třeba z jiné větve?). Je to dávno.
Autorská citace #24
14.7.2010 18:43 - Argonantus
No, v Pirkštejnech je poměrně jasno. Je to všeho všudy deset maníků:

1) Čeněk z Ojvína, 1277-1317, strýc slavného Jindřicha z Lipé, který měl dvě děti,
2) Hynka 1312 a
3) Čeňka ze Sloupu, 1330-49, který měl čtyři známé děti, co se psaly poprvé z Pirkštejna,
4) Čeňku, 1358-73,
5) Smila, 1371,
6) Elišku, 1349
a 7) Ješka Ptáčka, 1358-89, jediného pokračovatele rodu, který měl syna
8) Jana Ptáčka, 1398-1419, a ten onoho slavného
9) Hynka Ptáčka, 1434-1444, po kterém zbyla už jen
10) Žofie, 1468, provdaná za Viktorína z Poděbrad, jíž tahle větev beznadějně vymřela.

proti třem stovkám Berků z Dubé nebo těm zmateným Klinštejnům je to úplná brnkačka. A rozhodně nehrozí, že by tam zůstali po cestě nějací zapomenutí princové, či přesněji, dědicové slavného rodu Ronovců, o kterých se neví.
Autorská citace #25
16.7.2010 12:32 - DenGrasse
No jo :-) Tak byl asi jenom pěknej ptáček :-)
Autorská citace #26
29.1.2012 00:28 - Hans
Zajímájí mne bližší informace o propojení rodů pánů z Klinštejna a Křineckých z Ronova.
Autorská citace #27
29.1.2012 11:43 - Wild West
Ottův slovník naučný to tvrdí; a klíčové osoby jsou pánové Anslem a Předboř z Ronova (u Stvolínek), zakladatelé rodu Křineckých na přelomu 15. století.

Místopisně je souvislost Ronova a Klinštejnů celkem nasnadě, v tom nevidím důvod se s Ottou (vlastně Augustem Sedláčkem a panem Kolářem) hádat.

S ohledem na erb ostrve by pak bylo třeba dokazovat souvislost s jinou větví Ronovců. Připadají v úvahu snad jedině páni z Dubé nějaké zapadlejší větve, ale to je mnohem méně pravděpodobné, neb byli docela známí a prozkoumaní.

Páni z Ronova u Přibyslavi, příbuzní Lichtemburků, podle Ottty i podle mne nesouvisí, neb je to úplmně jiný Ronov jinde. Ronovů je, jak jste jistě zaznamenali, celá řada.

Stačí takto?
Autorská citace #28
30.1.2012 00:13 - Hans
Díky za tuto stopu.Pátrám již delší dobu po větvi Ronovců,ze které pocházel Jan z Ronova (cca 1424-1487),zakladatel rodu Křineckých z Ronova(1463 získal Křinec u Nymburka,1470 hrad Kuncberk).Doposud jsem jej zřejmě mylně spojoval s pány z Ronova u Přibyslavi. V kronice obce Sázava u Žďáru n.S.je zmínka k roku 1435 o držení vsi Čeňkem,Hynkem,Zikmundem a Janem z Ronova a Přibyslavi. Klinštejnové mne vůbec nenapadli. Anselma a Předboře z Ronova jsem sice nalezl,ale neměl jsem další informace o Předbořových potomcích. Dědova rodina jsou jediní žijící Křinečtí v ČR (dnes cca 20 mužů).Matriky do roku cca 1820.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081931114196777 secREMOTE_IP: 3.230.1.23