Kultura

Fritzs
21.11.2008 21:38
The Political Compass
Nedávno jsem byl odkázán na The Political Compass, je to celkem zábavné a poměrně zajímavé měření, toho, kam patříte v politickém spektru. Není to tedy nic světoborného, ani něco, přes co by se člověk nepřenesl a dokonce ani nic směrodatného, ale stejně je to IMHO zajímavé...

Moje hodnoty jsou:

Economic Left/Right: 1.38
Social Libertarian/Authoritarian: -4.46

Jak je na tom zbytek D20...?

(Z výzkumných důvodů si prosím udělejte i test přesvědčení)
Autorská citace #1
21.11.2008 21:51 - Alnag
Moje hodnoty jsou:

Economic Left/Right: -3.50
Social Libertarian/Authoritarian: -3.13

Takže něco jako Gándhí :)
Autorská citace #2
21.11.2008 22:42 - Léto
Fůůůůj, anarchisti, teda, ono to jako zní hezky, barevné korálky, dredy, piercingy, batikovaná trička a brýle s plastovými obroučkami, volná láska svolných děv, vznášející se modrý kouř, fakíři a Gándhí v hadru a tak dále, jenže realita je jiná, realita jsou kalašnivy a nájezdy a znásilňovačky a osmahlé tváře divochů, jojo, tohle je Chaos, pánové, od toho se raději držte dál, koukněte třeba na Somálsko. :-)

Moje hodnoty:
Economic Left/Right: 5.88
Social Libertarian/Authoritarian: 2.51

Takže něco jako Ron Paul... a v zásadě něco jako většina politických stran, co v naší západní civilizaci existují, od labouristů až po konzervativce, všechno se točí kolem tamtoho jednoho bodu. :-)

Výsledky z Testu přesvědčení: L:8, X:9, C:6, G:8, N:17, E:3
Autorská citace #3
21.11.2008 22:43 - Gurney
Economic Left/Right: -2.25
Social Libertarian/Authoritarian: -4.26

Nejblíž mám k Dalailamovi :)
Autorská citace #4
21.11.2008 22:51 - Geralt
Economic Left/Right: 1.38
Social Libertarian/Authoritarian: -3.28
Hm... od té doby, co jsem ten test dělal naposled, tak jsem nějak dramaticky zliberálněl.

Začneme zakládat strany a koalice? :)
Autorská citace #5
21.11.2008 22:53 - Alnag
Píše:
Začneme zakládat strany a koalice? :)


Až nás bude víc.

BTW: Já mám jinak pocit, že od té doby, co jsem si to dělal posledně se toho moc nezměnilo...
Autorská citace #6
21.11.2008 22:58 - Léto
Docela by mě zajímala případná korelace s výsledky tohohle testu, dokáže ji někdo vystopovat?
Autorská citace #7
21.11.2008 23:08 - Goran
Economic Left/Right: -4.00
Social Libertarian/Authoritarian: -3.64
Autorská citace #8
21.11.2008 23:09 - Alek
Economic Left/Right: -2.38
Social Libertarian/Authoritarian: -3.49

Dělal jsem si to myslím někdy před rokem, ale to byl ten test co se týkal konkrétně srovnání s kandidáty na americkýho prezidenta a vyšlo to myslim docela podobně. Je to ňáký divný. Liberální to sedí, ale nechápu proč mě to pořád háže doleva. Anebo že bych měl problém jen s tou tzv. českou levicí? Nebo že by měla problém česká levice. :-)))
Autorská citace #9
21.11.2008 23:10 - Alnag
Léto: Pokud dodáte data, jsem schopný to spočítat. Aplikovaná statistika, je součást mojí práce :)

Pod dodáte data se rozumí, že každý kloudný jedinec si udělá tenhle test i ten druhý a ideálně to do téhle diskuse napíše pěkně pod sebe, abych s tím neměl moc práce :)

Alek: Naše tzv. "pravice" je ve skutečnosti docela levicová na světové poměry. U nás totiž žádnou normální pravicovou stranu nemáme. A celá Evropa je trochu doleva oproti třeba USA...
Autorská citace #10
21.11.2008 23:18 - Alek
Alnag: jj, máš pravdu, ty pojmy jsou moc zavádějící, kor když se vztahnou k našim, lehce deformovaným, končinám. :-)
Autorská citace #11
21.11.2008 23:19 - Léto
Jste si jisti, že ten test děláte dobře? Nechce se mi moc věřit, že by tu byla tak výrazná odchylka od hodnot, které platí pro drtivou většinu populace. Anebo je ještě možnost, že celý ten kompas je nějaký domýlený. Neviděli jste se tu náhodou pohybovat šotka s magnetem? :-)
To statistické srovnání by asi kvůli malému množství vzorků nebylo moc vypovídající, nechme ho spát.
ETA: Anebo dobrá, dopíšu sem i své hodnoty z druhého testu, uvidíme, zda se najde dost králíků.
Autorská citace #12
21.11.2008 23:23 - Alnag
Léto: To hodně závisí na tom, jak s těmi daty pracuješ. Množství vzorků není až tak bolestné (15 bychom jich snad poskládali a s tím už se dá občas i vyžít). Větší vada na kráse je nenáhodný výběr vzorku... ;-)
Autorská citace #13
21.11.2008 23:24 - Bouchi
Economic Left/Right: 3.50
Social Libertarian/Authoritarian: -3.33
Autorská citace #14
21.11.2008 23:27 - Geralt
Vyštrachal jsem dokonce i výsledky z minula, schválně. Možná se ta korelace objeví i v souvislosti s posunem mých výsledků.

Politický kompas
1. test (duben 2006)
Economic Left/Right: 3.25
Social Libertarian/Authoritarian: 0.15
2. test (listopad 2008)
Economic Left/Right: 1.38
Social Libertarian/Authoritarian: -3.28

Přesvědčení
1. test (březen 2008)
Zákonně dobrý ((L=15, G=14)
2. test (listopad 2008)
Neutrální (X=10, N=15)
Autorská citace #15
21.11.2008 23:30 - Léto
Alnag: Myslím, že chápu. Aby to bylo vypovídající, měli by si ty testy udělat důchodce, vyučený zedník, univerzitní profesor, matka osmi dětí, psychopat, černoch a homosexuál. A pokud možno v poměru, v jakém se vyskytují v populaci. Teď jde o to, kdo sem takovou bandu nažene. :-)

A jestli se do půlnoci neobjeví alespoň jeden Authoritarian, pozvu sem na konzultaci paladinský řád. ;-)
Autorská citace #16
21.11.2008 23:33 - Alek
Píše:
A jestli se do půlnoci neobjeví alespoň jeden Authoritarian, pozvu sem na konzultaci paladinský řád. ;-)

Tak už zvi, protože možná se to bude hejbat zleva doprava, ale naprostá většina budou libertariáni. Český národ je jeden z nejliberálnějších a nejtolerantnějších vůbec...alespoň dle statistik a tvrzení těch statistických výběrů. Druhá věc je pak realita...
Autorská citace #17
21.11.2008 23:38 - Alnag
Léto: Přesně tak. Pokud chceš něco konstatovat o populaci ČR (například) musíš vybrat vzorek tak, aby odpovídal téhle populaci. A to buď náhodně - vezmeš např. registr obyvatel, náhodně generuješ číslo od 1 do nějakých 10 milionů, podíváš se kdo je na seznamu na téhle pozici, pak za ním jdeš a zeptáš se ho (což nikdo nedělá) nebo takovým "lacinějším" způsobem. Vybereš se statistické ročenky nějaké základní údaje (pohlaví, vzdělání, věk, bydliště) a pak hledáš lidi, co ti do toho profilu zapadnou.

Místní statistika asi nebude vypovídat o populaci ČR, ale to se nedá svítit. Velikost vzorku ovlivňuje míru a pravděpodobnost s jakou se "sekneš" v tom, co ve finále konstatuješ.
Autorská citace #18
21.11.2008 23:43 - Léto
Alek: Ono se leckdy řekne "tolerance" a myslí se to dobře, jenže tohle je složitý pták. Ty hodnoty by neměly být uspořádány ani tak na úsečce, jako spíše na kruhu. Uvaž: když "tolerantně" dovolím lidem, aby dělali hluk a ohně na noční ulici, pak je to zároveň netolerantní vůči lidem, kteří bydlí v okolních domech. Ergo, skoro všichni jsou stejně netolerantní, jen každý k někomu jinému. Přičemž ti, co jsou "authoritarian" nechávají rozhodnutí, ke komu být tolerantní, na bedrech zákona (jsou lawful), zatímco "social libertians" upřednostňují právo silnějšího/schopnějšího/hlasitějšího (jsou chaotic). :-)

Alnag: Je pravda, že tímhle způsobem asi nezjistíme tu korelaci u "typického člověka" nebo u "typického obyvatele ČR". Nicméně bychom ji poměrně přesně mohli zjistit u přispěvatelů do zdejších diskusí, je-li tedy jaká (a uvede-li jich svá data sdostatek). A to nás asi zajímá víc.
Autorská citace #19
21.11.2008 23:52 - Rytíř
Ježiš to bylo dlouhý! Navíc sem místama moc nevěděl, na co se mě vlastně ptaj :)))

Economic Left/Right: 1.88
Social Libertarian/Authoritarian: -2.10

for Alek: takže jsi prostě levičák, no, se s tím smiř... žádný vymlouvání na naše poměry!
Autorská citace #20
22.11.2008 00:21 - SEBastian_Chum
urgh!!! :-)
Economic Left/Right: -6.50
Social Libertarian/Authoritarian: -7.38
Autorská citace #21
22.11.2008 01:14 - Itaen
Economic Left/Right: -6.12
Social Libertarian/Authoritarian: -2.67

No nejak se v tom nevidim... Osobne bych se tipl ekonomicky do stredu a hoooodne smerem k liberalismu/anarchismu. Temhle vysledkum moc neverim...
Autorská citace #22
22.11.2008 12:11 - Argonantus
Tohle téma jsem zavinil já; při probíhajícím výzkumu téhož na RPGF
http://rpgforum.cz/viewtopic.php?t=6345&start=0
jsem tvrdil, že D20 bude vpravo od RPGF.

Poctivý badatel Fritzs se vydal to ověřit. Řekl bych, že zatím mi to vychází; je tu víc pravičáků. Až na SEBa, ovšem...ten možná trhne rekordy.
Autorská citace #23
22.11.2008 12:15 - Alnag
Argo píše:
Poctivý badatel Fritzs se vydal to ověřit


To ho ctí.

Taky můžu ověřit i to, zda je tu signifikantní rozdíl pravicovosti mezi skupinami na d20 a RPGf. Otázka je, co s lidmi, kteří chodí sem i tam...

EDIT: A ideálně by si na RPGfóru mohli všichni vyplnit i ten test přesvědčení. Bylo by víc dat...
Autorská citace #24
22.11.2008 12:35 - Argonantus
... možná se tím právě objasní, proč chodí sem a tam...
kdeže je ten test přesvědčení?
Autorská citace #25
22.11.2008 12:39 - Alnag
Autorská citace #26
22.11.2008 13:17 - Argonantus
Tak pro Alnagaovo bádání, Argonantus je L8 X11 C11, čili dost neutrální, a G11 N12 E4, čili neutrál s jasnými sklony k dobru.
Jinak výrazně více G bylo ve vztahu k nejbližšímu okolí, a všechna E nasbírána ve vztahu k obci a zemi.
Autorská citace #27
22.11.2008 13:23 - Alnag
Geralte, můžeš prosím napsat plné skóre z testu přesvědčení (tedy po částech, ne jen nejvyšší hodnoty).
Autorská citace #28
22.11.2008 13:36 - Alnag
Jinak sjel jsem si předběžný test z dat co zatím jsou (ale je to jen 28 lidí, což je hodně málo) a byť existuje poměrně velký rozdíl průměrů mezi d20 a RPGf, tak není statisticky významný (rozptyly hodnot se příliš překrývají). Čili nelze (zatím) zamítnout nulovou hypotézu, že oba soubory jsou v zásadě na jedno brďo... Promiň Argo, ale zdá se, že to nevyhraješ.
Autorská citace #29
22.11.2008 13:38 - Itaen
G - 8
N - 12
E - 5
---------
L - 9
X - 7
C - 8
---------
Ten neutral na me sedi, s tim souhlasim. To rozdeleni L/X/C je hodne vyrovnane a nejednoznacne, coz i vystihuje to, ze nejsem nijak zvlast ukotveny v nazorech a jsem spise prizpusobivy a promenlivy, nez pevny a rozhodnuty.
Autorská citace #30
22.11.2008 14:30 - boubaque
Tak mi vychází neutrálně dobrý: G:13, E:0, N:11; L:5, C:6, X:11
K rodině spíš do chaotična, k přátelům dobrý, obec hodně neutrálně, země všehochuť, zločin lawful good, obchod neutrálně - lehce na chaotické dobro.

A kompas: levá/pravá: -0,25; libertar./autorit.: -2,82

Moc souvislost v tom nevidím ;o)
Autorská citace #31
22.11.2008 14:38 - Argonantus
Já budu naopak docela rád, když nevyhraju.
Autorská citace #32
22.11.2008 15:40 - Tafif
Tak se vám sem přidám.
-1,12 a -3,03
Dohledané výsledky z testu přesvědčení:
L:X:C 7:9:5 G:N:E 5:13:3
Autorská citace #33
22.11.2008 15:59 - Geralt
U toho prvního přesvědčení podrobné bohužel nemám, pro ten současný pak bylo:
G:7, N:15, E:1
L:6, X:10, C:6
Autorská citace #34
22.11.2008 16:52 - Alnag
Vzorek je teda tragický (jen osm lidí dodalo zároveň výsledky přesvědčení a politického kompasu) ale i tak je tam jedna statisticky významná korelace.

Je to korelace mezi příklonem k autoritářskému režimu a vyššími hodnotami neutrality na ose dobro/zlo.

Jsou tam i jiné korelace třeba, že vyšší autoritářskost znamená větší řád a menší chaos (žádné velké překvapení), ale vzorek je moc malý, než aby se to dalo brát vážně.

Bohužel alespoň v tomhle vzorku nejsou ekonomická a sociální osa nezávislé (naopak mají velmi silnou korelaci i mezi sebou), což v zásadě znamená, že interpretovat je jako kříž s kvadranty je nesmysl. Lidé tíhnoucí k ekonomické levici jsou tady méně autoritářští a naopak. Od čehož se pak odívejí různé křížové korelace všeho se vším...

Ale chce to víc dat, tak se snažte...
Autorská citace #35
22.11.2008 17:08 - Argonantus
Alnag:

Hele, a vjel si na RPG a využil tamní data?
Je to lautr stejný test...
Autorská citace #36
22.11.2008 17:27 - Alnag
Argo: A on tam někdo vyplnil ten test přesvědčení? Šel jsem po tom tvém odkazu a našel jen bubáka a ten to pověsil i sem. Jako bonus jsem se dozvěděl, že oba testy jsou blbé (velmi konstruktivní přístup*) a to je asi tak všechno.

*BTW: Prohlásil o testu, že je blbý, přestože není jasné, jak je konstruovaný mi přijde docela odvážné. Umím si představit (vzhledem k tomu, že je to přes PC), že jednotlivé otázky mají různou váhu nebo dokonce, že různé kombinace skupin otázek dávají různé výsledky. To by nebylo blbé, ale rafinované...
Autorská citace #37
22.11.2008 18:50 - invictus
Oprava, politický kompas zdaleka tak blbý není, jak vyplynulo z jeho FAQ, ačkoliv se tak tváří.
Test přesvědčení blbý je, kromě jiného kvůli jeho vnější validitě k zkoumaným pojmů (netestováno) a konstruktové validitě otázek. Jestli to chceš rozpitvat, možná si čas najdu.
Čímž nechci odrazovat od samotného pokusu, naopak. Je to zajíamvé myšlenkové cvičení a pro srovnání rozptylů ve nenáhodném výběru může být zajímavý i výsledek.
Hodně štěstí.
Autorská citace #38
22.11.2008 19:04 - Alnag
Invictus: V první řadě to tedy má být zábavný test. Ale i kdyby ne, tak to je opravdu odvážná argumentace... Validita totiž není vlastností testu, validita je jen výpovědí o vztahu k nějakému kritériu (tudíž platí, že kolik kritérií tolik validit). A jelikož validita není výpovědí o testu tak konstatovat na základě pochybností o validitě, že test je blbý je jaksi... zvláštní.

Možná, že kdybys řekl, že podle tebe měří blbě přesvědčení podle D&D (že zkrátka měří něco jiného) mohli bychom se o tom bavit. Pokud máš pochybnosti o testu jakožto nástroji, měl bych zpochybňovat spíš jeho reliabilitu, ne?
Autorská citace #39
22.11.2008 19:16 - invictus
Alnag: No já si právě myslím, že jaksi není validní vůči těm měřeným přesvědčením, protože ty hodnoty včetně otázek si prostě někdo vycucal z prstu (alespoň tam nikde nevidím odkaz na metodu konstrukce), k čemuž se váže i ona konstruktová validita, viz. otázky typu "zabili by jste krále?".
Reliabilitou se ani zabývat nebudu vzhledem ke znění některých otázek a způsobu distribuce dotazníku (kdy například víme jakou odpovědí získáme jaký skór). Nebo ty možnosti výběru, no nic.

Abych ti udělal trochu radost:

Economic Left/Right: -3.00
Social Libertarian/Authoritarian: -3.64

G:4 E:5 N:12 L:6 C:7 X:8

dodatek:
nevidím důvod proč nedostatečnou validitu nebrat jako chybu testu, validita totiž vychází z toho jak je test koncipován, na základě čeho
Autorská citace #40
22.11.2008 19:53 - Alnag
Invictus: A co je špatného na otázce "Zabili byste krále?" Podle mně to docela odpovídá obsahové validitě pojmu Evil alignment, jak ho definuje PHB 3,5e, kde píší: "Evil implies hurting, opressing and killing others."

Ano, k testu skutečně není dodáván manuál. Nebyl ani u originálu. Je to dáno tím, že to není profesionální test osobnosti a asi s ním nikdo nedělal položkovou analýzu a jiná metodologická cvičení. Nemyslím, že je kvůli tomu nutně blbý.

Možnosti výběru jsou nucená volba, nic nového pod sluncem. Znalost toho, jaký to sytí skór by se z toho dala extrahovat, kdyby se to převedlo do nějaké interaktivní podoby (což pravda úplně neumím). Nicméně jen podotýkám, že reliabilita je o tom, zda test měří spolehlivě (bez ohledu na to, co měří). Opět mi přijde, že se ostřeluješ cíl z trochu nepřímého úhlu.

Je strašně jednoduché vzít nějaké odborné pojmy a začít s nimi máchat okolo, ale pokud bys to opravdu mínil vážně, musel by ses toho do toho obout trochu víc, jen tak nad tím ležérně mávnout rukou úplně nestačí.

A ano, mám radost, díky... :)

PS: Validita je problém v užití nikoliv chyba měrného nástroje.
Autorská citace #41
22.11.2008 19:59 - Argonantus
No, nechám učené kolegy se trochu polaškovat... jo, a Alnagu, máš pravdu - ten tvůj test přesvědčení dělalo asi víc lidí z RPGF, ale nepřiznali výsledek (asi jsou lawfull evil)

Trochu problém se mi jeví - možná mylně - to, že přesvědčení postav ve hře je přece jenom umělejší a konvencemi méně držený konstrukt.
Autorská citace #42
22.11.2008 20:27 - Jerson
Ach jo, doufal jsem, že alespoň na nějakém foru o RPG se s politikou nesetkám.
Autorská citace #43
22.11.2008 21:10 - Alnag
Jerson: Podívej, tyhle diskuse jsou otevřené tomu, co do nich kdo přinese. Navíc tohle není moc politická diskuse (alespoň zatím ne), protože politiku jako takovou tu snad nikdo nediskutuje.
Autorská citace #44
22.11.2008 21:29 - bigbythewise
Economic Left/Right: -0.88
Social Libertarian/Authoritarian: -2.92


Jó, to celkem sedí. Test přesvědčení jsem si nedělal, protože tam z nějakého důvodu nefunguje pohodlné označování odpovědí. :o)
Autorská citace #45
22.11.2008 23:13 - Argonantus
Naopak; já tohle považuju za ohromný úspěch. Po dlouhé době se podařilo debatovat o té samé věci - a dokonce pěkně výbušné - na obou portálech, aniž by se při tom všichni pozabíjeli.
Autorská citace #46
23.11.2008 00:52 - invictus
Alnag: Označení blbý samozřejmě bylo přehnané, ten test není špatný, ale má hodně chyb.
Je to dáno tím, že to není profesionální test osobnosti a asi s ním nikdo nedělal položkovou analýzu a jiná metodologická cvičení.
No bohužel, já na to koukám okem metodologa a tohle jsou mínusy. Ale jestli nechceš, abych to oko používal, zase se klidně odplazím.

Na otázce Zabili by jste krále je problém v tom, že nikdo kdo tady je nemá skutečně ponětí, co to znamená zabít krále, a přesto jsou nuceni na to odpovídat (jinak řečeno test je dělaný na postavy z fantasy světa, ale v reálu na něj odpovídají lidé z ČR, to jak kdybych dal test konstruovaný v USA vyplnit Mongolům), proč tam není prostě zabili by jste za peníze "někoho"? Protože takhle se ta otázka ptá "Zabili by jste? A krále? A kdyby jste dostali peníze?" dohromady. Čeho je tedy vlastně indikátor?

U mnoha otázek mi chybí širší či plná škála rozsahu odpovědí tedy GENLCX, což by nebylo pokud by dané otázky byly dobře vytvořené pro indikaci jen dvou kategorií a to nejsou.

Možnosti výběru nejsou nucená volba. Vytváříš-li test je na tobě jak ho uděláš, jaké možnosti zvolíš, a zde prostě ty vybrané nejsou nic moc,ale spíše kvůli špatným otázkám.

Nicméně jen podotýkám, že reliabilita je o tom, zda test měří spolehlivě (bez ohledu na to, co měří).
Což pokud někdo bude ovlivněn znalostí skórů a někdo ne...
Nemluvě o opakovaném testování, jakože si naprosto nejsem jist nakolik by moje skóry byly stejné, protože některé ty odpovědi jsem byl nucen tipnout, čili opět trpí reliabilita.

Validita jako problém užití, je sice zajímavá klička, ale zároveň tím tedy říkáš, že autoři testu nesprávně užili tento test k měření přesvědčení. A ty samozřejmě také. Není lepší to prostě hodit na onen test? :)
Autorská citace #47
23.11.2008 01:18 - Alnag
Invictus: Nikam se neplaz, rád tě tu vidím...

Ten test taky nemá normy a všechny otázky jsou si rovné (resp. jsou tam jedno a dvoubodové odpovědi), přestože by položky klidně mohly mít výrazně nestejnou váhu. A ve skutečnosti, když chceš kritzovat, tak u těch norem a váhy položek bych začal. Protože to je ve skutečnosti největší ba až zásadní vada. (Ale paradoxně nebránící až tolik srovnání s jiným testem).

To, že nikdo nemá ponětí o tom, jaké je to zabít krále IMO není problém. Problém by to potenciálně byl, kdyby část lidí o tom ponětí měla a část ne. Takhle jsou všichni ve stejné situaci. Kulturní konotace můžou být v jiných případech problém, ale vzhledem k tomu, že fantasy je sdílená zkušenost a je to promítnuto do fantasy světa se myslím dobýváš do špatných dvěří. Ano, tohle nejsou otázky z reálného světa je to fantasy. A dál? (Existuje dvě hrsti testů, které pracují s představami situací, které lidé nezažili a nezažívají.)

Kombinovaná otázka... nejsme v sociologickém šetření a nezajímá nás statistika královražednosti, nájemné vražednosti a vražednosti obecně. Zajímá nás chování v modelové situaci. Promiň invikte, nevím, jakou metodologii máš za sebou, ale opět musím konstatovat, že to co se tobě zdá problematické se někdy užívá zcela záměrně.

Co se týče té plnospektrální odpovědi. Tuhle jsem četl práci o tom, jak banda týpků vymyslela "úžasné zlepšení" osobnostního testu Big Five (jeden z těch hodně provařených), tak aby se nedal tak snadno fixlovat a ten trik spočívá v tom, že v každé otázce se musíš rozhodnout mezi dvěma různými škálami, která je ti bližší. Tenhle koncept mi to velmi připomíná. Neříkám, že je to tu udělané nějak zvlášť dobře, ale plný rozsah odpovědí není nutný. Takhle to má svoje ďábelské kouzlo. (Spíš ty normy by to surově chtělo.)

Ty skóry jsou problém, to je fakt. A kdybych to uměl udělat jinak, už by to dávno bylo. (Ale zato chudák test nemůže, za to může to, že Alnag je levej.)

To, že validita je problém užití není klička, to je fakt. Jestli ho autoři testu užili k měření přesvědčení správně nebo nesprávně je otázka, kterou jsem doposud neřešil. Hlavně proto, že přesvědčení je koncept, který je sám o sobě dost ošidný. Liší se edici od edice, není příliš dobře ukotvený atd.

Píše:
Není lepší to prostě hodit na onen test? :)


Ne. To je pouze snazší.
Autorská citace #48
23.11.2008 10:55 - Argonantus
Alnag je levej? Fakt? No jo, přehlédl jsem to. Tak to mne taky překvapilo.
Autorská citace #49
23.11.2008 14:25 - Aljen
Economic Left/Right: -5.62
Social Libertarian/Authoritarian: -4.72

interesting :)
Autorská citace #50
23.11.2008 15:59 - Alnag
Argo: Já jsem zastánce třetí cesty, takže označení "levej" bych si vyprošoval... :)))
Autorská citace #51
23.11.2008 18:01 - pipux
Zabili krále, zabili? Problém se mi zdá v nutnosti odpovídat na některé otázky, které tam jsou jen "vatou", nanesenou funkcionalitou soudobé společnosti a představami okolo ní. A přitom při troše přemýšlení a zhodnocení těch nesmyslů by se ony otázky mohly rozplynout -> Proč kupříkladu odsuzovat homosexuály -- tedy proč se tak nechutně, bezdůvodně vyčleňovat k ostatním? Vždyť vzteklinu nemají, nechme je dýchat ...

Spousta těch názvů, termínů, má neštastně pejorativní nádech. Zdá se jako kdyby měl jeden vykročil ze zajetých kolejí, ostatní jsou společností namasírovaní, aby na něj vztyčili ukazováček, jaký to je "ubožák".

Jsem s Aljenem a Gándhím (komouš?), a dneska čtu Johana Huizingu - Ve stínech zítřka :)
Autorská citace #52
24.11.2008 10:05 - Max
Economic Left/Right: -4.50
Social Libertarian/Authoritarian: -3.74
N:13 L:8 C:8 X:7
Autorská citace #53
24.11.2008 10:12 - Argonantus
Co to je třetí cesta? Walter Komárek, na vánoce dárek?
Autorská citace #54
24.11.2008 11:42 - Alnag
Argo: Wikina to má docela pěkně zpracované jako heslo... a Giddens o tom napsal knihu.
Autorská citace #55
24.11.2008 12:26 - Argonantus
Alnag:

To je u mne jasná levice. Taková ta nejmodernější a docela zajímavá (zejména ten Blair). U nás zatím velmi málo rozšířená, bohužel.
S Waltrem Komárkem jsem hádal docela dobře.
Autorská citace #56
24.11.2008 15:16 - Sosáček
Zlobili byste se kdyby se udelala spolecna mapa i s rpgforem? jestli vase udaje nejsou tajny pro rpgforum, nebo tak?
Autorská citace #57
24.11.2008 15:45 - Joe
Súčasná verzia (RPGf):

Autorská citace #58
24.11.2008 16:05 - unknown
Alnag: Tvoje názory beru, přeci jen jsi výše a dále, takže je to pro mne vítaný pohled odjinud. Co se týče termínů validita a reliabilita, je mi celkem jedno jestli je budeme či nebudeme užívat, v zásadě mi jde jen o poukázání na to co považuji za chyby.

Píše:
A ve skutečnosti, když chceš kritzovat, tak u těch norem a váhy položek bych začal.

Mám dojem, že jsem to zmiňoval, jen možná příliš mlžně, takže to nevyznělo. Obecně mi prostě vadí,že je to celé viditelně arbitrárně určené, jak otázky, odpovědi, tak škály a rozsah, bez jakéhokoliv pre-testu či hlubší analýzy co a jak indikuje ony rysy přesvědčení. To vidím naopak jako problém ve srovnání s ostatními testy (pokud tedy netestujeme stejnou skupinu), protože jejich definice a operacionalizace přesvědčení může být naprosto jiná. Jak pak určíš jestli ti kdo byli prvním testem označeni za LG jsou aspoň podobní LG jako v tom druhém?

S tím králem (a obecně těmi exotickými tázkami)je potíž v tom, že odpovědi na tu otázku se budou lišit, právě protože si člověk řekne například "WTF? jakýho krále, co to je?, nevím, třeba c)" a jiný "hmm, jaké by to asi bylo zabít krále, concentrate,.. a)" a do hry ti vstupuje proměnná, schopnost vžít se do našich předků. Navíc pro potřeby testu by dokonale stačilo se zeptat jednodušeji na to zabití, zvláště, když samotná otázka anbízí jen rozsah E a N, i kdy ve hře je jednoznačně také L a C. čímž se dostáváme k tomu plnému rozsahu odpovědí. Takto, netvrdím,ž e každá otázka musí obsahovat všechny rozsahy, ale měla by obsahovat všechny možnosti, které indikuje viz. třeba Píše:
S jedním z členů rodiny jste se vzájemně odcizili. On nyní, Ležíc na smrtelném loži, hledá usmíření. Co uděláte?
- Promluvíte s ním, ale budete trvat na svém. (C +1)
- Odmítnete s ním mluvit. (C +2)
- Prodiskutujete vaše odcizení otevřeně a beze zloby. (X +1)
- Budete se též snažit usmířit a dbát jeho posledních slov. (X +2)

Kromě toho, že u otázek končících "Co uděláte?" předpokládám plný rozsah skoro automaticky, tak i ze samotné otázky vydestilovat jen C a X je dosti zvláštní. Napříkald já ho tam vidím jen minimálně a spíš bych tam viděl G a N. Proto by myslím neuškodilo dát tam i tuhle škálu, ať si vyberou sami respondenti.

Kombinovaná otázka je možná přehnané hnidopišství, ale opět to souvisí s tou indikací, pokud se ptám na GE i LC škálu, nemůžu dát v odpovědi možnsot jen an GE, tedy můžu, ale ztrácím tím zbytečně informace a navíc tí matu odpověď respondenta.

Autorská citace #59
24.11.2008 16:06 - invictus
To jsem já. Pardon
Autorská citace #60
24.11.2008 21:02 - Alnag
Omlouvám se všem nezúčastněným a nevinným duším za Attack of Wall of Text, který následuje. A PS pro Sosáčka nebo kdo se to ptal, je mi to jedno, moje staty lze použít. Jsou veřejné...

Invictus píše:
To vidím naopak jako problém ve srovnání s ostatními testy (pokud tedy netestujeme stejnou skupinu), protože jejich definice a operacionalizace přesvědčení může být naprosto jiná.


Úplně klasický příklad - testy inteligence. Co test to jiná definice a operacionalizace inteligence (např. jeden skór inteligence - Raven proti multidimenzionálnímu konceptu inteligence - např. Wechsler). Přesto nějakým záhadným způsobem oba ty testy poměrně solidně korelují a mají vcelku slušnou výpovědní hodnotu i v reálných životních situacích.

Operacionalizace pojmu je fajn věc, ale řeknu ti, jak se to dělá v reálném životě. Buď se test validizuje oproti zlatému standardu (tj. obvykle nějakému osvědčenému testu se stejným konceptem) nebo proti výpovědím lidí, kteří dotyčného znají. (Používá se míra shody posuzovatelů a další statistické čachry.)

Takže postup je takový - vymyslíš haldu otázek (nebo modelových situací nebo něčeho o čem si myslíš, že by to mohlo něco měřit). Nabereš nějaké pokusné osoby, které ti to vyplní a k tomu ještě další test (nebo třeba je někdo posoudí nějakou klinickou metodou - rozhovor atd.) a pak se položka po položce zjišťuje jak koreluje s nějakými takto získanými kritérii a mezi sebou navzájem (tj. faktorová analýza, jestli nějaké z těch položek mají nějaký společný jmenovatel).

Abych se dostal k nějaké pointě. Když bych koreloval test přesvědčení třeba s tím politickým kompasem, tak můžu zjistit (třeba) že se korelují ty výsledky v ose Řád - Chaos a Libertarian/Authoritarian (a nebo také ne) a pak o tom můžu něco říct. Pokud jsem se o nic nepokusil, tak nemůžu nic moc říct o tom, jak je ten test dobrý nebo ne. Takže tohle mne zajímalo.

Jako druhý bonus bych viděl i to, zda jsou v politickém kompasu obě osy vzájemně nezávislé (a tudíž skutečně zakreslitelné proti sobě v úhlu 90°).

Co chci říct: test není nějaký zázrak. V první řadě proto, že to má být funny test. Ale nepřijde mi fér nad ním lámat hůl a o nic se s ním nepokusit. Protože každý test začíná jako "funny", dokud ho skutečně nedáš nějakým lidem k vyplnění...

Jinak rozumím té námitce o ztrátě informace o jiné škále, ale ztráta informace taky neplodí chybu. Třeba pokud jedna odpověď představuje LG a druhá CE a já to předestiluji na G a E škálu (tedy ignoruji body do L a C) tak to není chyba, ale opomenutí. Test by mohl být bezpochyby lepší (kdyby sytil obě zastoupené odpovědi) ale není chybný, když to nedělá...

Rizikové jsou v tomhle ohledu záležitosti kdy LG a CE převedeš na dva póly různých škál třeba G vs. C. I to je sice možné, ale už ne bez nějaké důkladnější analýzy před, kterou to postrádá. Ale tam je to potenciálně chybové a tedy blbé. (A mám dojem, že se to tam taky vyskytuje i když jsem líný tam teď klikat).

Autorská citace #61
24.11.2008 21:47 - Alnag
Argo píše:
To je u mne jasná levice. Taková ta nejmodernější a docela zajímavá (zejména ten Blair). U nás zatím velmi málo rozšířená, bohužel. S Waltrem Komárkem jsem hádal docela dobře.


Dlouho jsem váhal, jestli na to reagovat, protože se mi do politické debaty příliš nechce. Takže snad jenom takový štěk. Všechno je záležitost úhlu pohledu. Pokud zastáváš určitá východiska může se to jevit jako levicové, pokud zastáváš jiná, pak zas pravicové. To samotné dělení se mi zdá dost zavádějící - svět není dvoubarevný politika není jedna (ani dvě škály) jak naznačuje ten graf...
Autorská citace #62
24.11.2008 22:07 - Argonantus
Alnag:

Jo, souhlas. Ode mne se to tak jeví; a odjinud to může vypadat jinak. Od toho je to osa... a navíc jsem řekl, že mi to připadá docela rozumný světonázor.
Autorská citace #63
25.11.2008 00:05 - sirien
hm, funny...

některý otázky jsou děsivě formulovaný a autorovy bych je omlátil o hlavu (hned ta první - měla by sloužit humanitě. Jaký humanitě? Co si pod tim autor představuje? Neolevicový výklad, filosofický výklad...??). Spousta těch otázek je položená děsivě laxně, zvlášť ty o těch jinejch kulturách, protože moje konkrétní odpověď by se u různých kultur mnohdy lišila. U některých otázek (trest smrti) je podle mě mnohem víc podstatný důvod mého názoru než názor sám.

ROFL

přísahám, že jsem test vyplňoval podle svého nejupřímnějšího cítění. Podle testu jsem lehoučce levicový liberál (konkrétně jsem jeden čtvereček z deseti nalevo a čtyři čtverečky z deseti liberál s tím, že Hitler a Stalin byli osm až devět čtverečků represivní a Thatcher, má oblíbená politička kterou obdivuji, je asi tak sedm napravo)
Konkrétně mám skóry:
Economic Left/Right: -0.50
Social Libertarian/Authoritarian: -3.85

Kdo souhlasí s tímto prohlášením ve spojení s mou osobou ať se prosím přihlásí
Ten test je buď naprostá hovadina nebo u mě z nějakého důvodu totálně selhal
Autorská citace #64
25.11.2008 00:17 - sirien
test přesvědčení jindy, teď si du udělat večeři a vypadá dlouhej :)
Autorská citace #65
25.11.2008 00:55 - sirien
Lawfull - 0
Neutrality - 12
Chaos - 13

Good - 5 (5,5)
Neutrality - 8 (8,5)
Evil - 6

Hm... absolutly Chaotic Neutral?
Autorská citace #66
25.11.2008 10:21 - Sosáček
duvod nazoru neni dulezitejsi nez nazor sam. to prece nedava smysl.

humanity znamena lidstvu. je to otazka na to, jestli si myslis ze korporace lidstvu prospivaji nebo ne. v prumeru.
Autorská citace #67
25.11.2008 12:27 - sirien
No a tady se dostáváš právě do toho problému. Prospívají lidstvu ve smyslu:
  • ...toho že podporují intelektuálně estetický rozvoj lidstva (tj. činí lidský druh vývojově lepším ve smyslu "lidskosti" jak o ní mluví levicoví intelektuálové)
  • ...toho že podporují životní úroveň obyvatel a přispívají k lepšímu životu na čistě praktické úrovni věci?
  • ...má se namysli každý jeden člověk, nebo lidé naší civilizace?

To jsou namátkou tři otázky, které zásadně ovlivní mojí odpověď.

Píše:
duvod nazoru neni dulezitejsi nez nazor sam. to prece nedava smysl.

To neni pravda, tohle je logika "nepřítel mého nepřítele je můj přítel", která zdaleka ne vždy dává tak úplně smysl. Vem si... nenapadá mě neutrální téma, takže prosím dále nersozvádějte diskusi na tohle téma a vemte to jen jako příklad - odpůrci radaru.
Odpůrci radaru jsou směs lidí napříč spektrem, kteří mají společné o že nechtějí radar, ale přitom jejich důvody jsou naprosto dokonale rozdílné. Jedni ho nechtějí, protože narušuje vztahy s Ruskem, druzí nemají ani tak rádi Rusko, ale nechtějí zby "zvyšoval mezinárodní napětí", přičemž Ti jedním dechem dodají že Rusko samo jej zvyšuje. Třetí jsou proti Rusku a jsou velmi prozápadní, ale mají dojem, že Radar trhá naše proevropské vazby ve jménu separátní dohody s USA, místo toho aby to byl další projekt který dále sjednotí NATO a propojí Z Evropské a Americké vazby. A další nemají rádi ani Američany, ani Rusy, ale křičí že to omezí naši suverenitu.

To že někdo nechce Radar tedy vůbec nic nevypovídá o tom, jak je politicky orientovaný, a to ani na ose L/P, ani na ose V/Z. Teprve otázka proč nechce Radar ukáže, kam myšlenkově směřuje.

V testu je mnoho takhle vtipných otázek. Jste pro trest smrti? Dal jsem že nejsem, ale zdaleka ne kvůli samotné idei toho, že stát někoho zařízne - to mi je samo o sobě naprosto ukradený. Jsem proti trestu smrti z důvodů souvisejících s problémy jeho výkonu, tedy z důvodů čistě technických týkajících se jeho provádění (tím mám namysli celý proces, ne jen samotný akt usmrcení a s ním případně spojenou bolest atp.)
Jenže tím že jsem zaškrtl "disagree" mě test nejspíše hodil do škatulky s lidmi, kteří jsou proti testu smrti protože jej považují za neetický/nemorální/nekřesťanský/jinak ideově špatný.

Otázka "enemy of my enemy is my friend" je třeba taky dost podivná, protože třeba moje odpověď na ní ve volném rozhovoru by zněla "ano, pokud je cena takového spojenectví přínosná v porovnání s horším než pravděpodobně očekávaným výsledkem". Znamená to že uznávám tu možnost (agree) nebo že zpochybňuji princip na základě něčeho dalšího (disagree)??

A to je jen první stránka, na dalších jich bylo víc.

Hm. Schválně si to zkusim zaškrtat tak, jakobych zaškrtával předpokládanou hodnotu na základě odůvodnění mých názorů a ne na základě konečného ano/ne.

hm. Posunulo mě to na mínus pět a půltej čtvereček z deseti do liberalismu a na třetí čtvereček z deseti do pravicovosti Economic Left/Right: 2.88; Social Libertarian/Authoritarian: -5.23. To mi už dává kapku větší smysl, nicméně pořád to je nějaký divný...
Autorská citace #68
25.11.2008 12:37 - Argonantus
Píše:
Schválně si to zkusim zaškrtat tak, jakobych zaškrtával předpokládanou hodnotu na základě odůvodnění mých názorů a ne na základě konečného ano/ne


Tuhle důležitou větu jsem nepochopil.
Autorská citace #69
25.11.2008 12:42 - sirien
Prostě například u testu smrti jsem teď zaškrtnul "agree" i když sem ve skutečnosti "disagree" a původně jsem zaškrtl "disagree", protože mám prostě dojem že se ta otázka ptá na ideovou podstatu testu smrti, tj. zda je přípustné někoho zabít, což podle mě klidně je a moje skutečné "disagree" je opřeno o argumentaci technického rázu, která ale tazatele moc nezajímá.

Ano - je to jen předpoklad. Ale vzhledem k tomu že mi to pak vyšlo dost smysluplnějc... i když teda pořát trochu podivně, ale to už je spíš tim že ten test dost zjednodušuje (má jen nějakejch padesát, šedesát otázek)
Autorská citace #70
25.11.2008 12:48 - sirien
Píše:
Je to korelace mezi příklonem k autoritářskému režimu a vyššími hodnotami neutrality na ose dobro/zlo.

hm... nezkazil jsem tuhle korelaci teďkon, kapku...???
Autorská citace #71
25.11.2008 13:33 - Argonantus
Sirien:

Furt to moc nechápu. Naivně odpovídám, že disagree, protože disagree. Nic nepředpokládám. Jiná možnost odpovídání mne nějak vůbec nenapadla.
Autorská citace #72
25.11.2008 14:00 - Sosáček
jsem te typoval +5 +5, heh.
Autorská citace #73
25.11.2008 14:08 - sirien
Dobře.

Vezměme si fiktivní příklad a prosím ostatní, aby sledovali pointu, nikoliv vyznění, nechci tu diskutovat o tom zda Radar ano nebo ne.

Ve fiktivním politickém kompasu ČR položím otázku: Souhlasíte s vybudováním radarové základny USA na území České republiky v zájmu zvýšení mezinárodní bezpečnosti? Rozhodně ano/Ano/Ne/Rozhodně ne.

V téhle chvíli hodnotím politickou orientaci podle konečné odpovědi. Dá se předpokládat, že za Rozhodně ano přičtu dva body doprava (případně prozápad), za ano jeden bod tamtéž, za ne jeden bod doleva (případně provýchod) a za rozhodně ne dva body tamtéž.

Můžu předpokládat, že u většiny lidí bude výsledná odpověď směrodatná (tj. většina pravicově orientovaných lidí bude zaškrtávat ano, většina levicově ne, komunisté a vyhranění socdem rozhodně ne a pár vyhraněných pravičáků rozhodně ano). V takovém případě je můj postup validní.

Jenže - teď mi test začne vyplňovat někdo, jehož názory jsou složitější a neodpovídají mnou předpokládané korelaci odpověď-orientace.
Například mi sem přijde někdo, kdo je velmi silně pravicově orientovaný, ale domnívá se, že je třeba vytvořit silný sjednocený západní blok pod záštitou NATO a separátní spolupráce USA a ve federaci postupně měněné EU, a že Radar jakožto separátní smlouva USA a ČR narušuje vznik tohoto jednotného protivýchodního bloku. Domnívá se, že je lepší žádný Radar, než Radar který nepodpoří vznik této protirusko-čínské fronty Západu.

Výsledný názor takového člověka na mou otázku je samozřejmě Ne, případně rozhodně ne, protože s vybudováním Radaru z výše uvedených důvodů nesouhlasí. Tím se mu přičtou nějaké body do levicové orientace, i když on sám i jeho názory s Radarem spojené jsou silně pravicové, čímž dochází ke zkreslení výsledků mého testu v rozsahu dvou až čtyřech bodů doleva (rozdíl mezi jeho reálným Ano a konečným Ne jsou dva body, mezi případným Rozhodně ano a Rozhodně ne čtyři, mezi Rozhodně ano a Ne tři)

Tenhle člověk si udělá můj test a najednou zjistí, že je někde na středu nebo v levé polovině škály, což jej dost překvapí a rozhodně se udělat si můj test znovu. Pro jednoduchost si hned u první otázky, kterou je výše uvedená, uvědomí, kde ke zkreslení došlo, a začne odpovídat způsobem, kterým předpokládá, že je pro test určen - jinými slovy přestane dávat své skutečné odpovědi, založené na složitých myšlenkových pochodech, a začne své odpovědi zjednodušovat.

U příkladu výše si tedy řekne "já jsem tady odpověděl Ne, čímž jsem se ale zařadil mezi lidi kteří jsou proti Radaru protože zvyšuje napětí s Ruskem nebo protože omezuje naši suverenitu. Já ale nemám nic proti omezení naší suverenity (chci federaci v rámci EU) ani proti zvyšování napětí z Ruskem (jsem pro vytvoření západního nátlakového bloku). Mé Ne, které jsem zde uvedl, mě tedy v testu postavilo do skupiny lidí s opačnými názory, než ve skutečnosti mám.
Má skutečná odpověď na tuto otázku pro tento test má znít Ano, protože já v principu jsem pro Radar, jen mi na jeho současné podobě vadí určité technické detaily, které ale test nebere v úvahu. Proto teď odpovím Ano."

Napodruhé odpoví způsobem, který odpovídá tazatelem předpokládané korelaci názor-orientace, a test mu na konci dá přenější výsledky (v tomto případě zmizí mylný posun o dvě až čtyři doleva)

je to jasnější?
Autorská citace #74
25.11.2008 14:10 - Alnag
Sirien: To ale platí jen za předpokladu, že se každá odpověď vyhodnocuje nezávisle. Co když ale je tam schovaná ještě další otázka typu, jaký je váš postoj k USA? A podle kombinace odpovědí na obě otázky se teprve určuje nějaký skór. Co když jsou takové otázky 3, 4, 5...
Autorská citace #75
25.11.2008 14:11 - sirien
Sos píše:
jsem te typoval +5 +5, heh.

Já ve skutečnosti nezastávám nijak zvlášť autoritářské postoje, právě naopak jsem docela dost pro rozvolnění pravidel a snížení kontroly. Si vzpomeň jak sem se vztekal při jakékoliv diskusi o vhodnosti cenzury, při diskusi o omezování rychlosti, při diskusi o tom stupidním nařízení o zákazu pití alkoholu na veřejnosti...
...samozřejmě, v několika velmi omezených oblastech jsem naopak dost neliberální, ale to jsou poměrně specifické otázky a podobné odchylky u nějaké konkrétní věci od normální pozice v tim grafu najdeš u každého.
Autorská citace #76
25.11.2008 14:13 - sirien
Alnag: Jistě, nicméně tenhle test mi nepřišel nějak zvlášť sofistikovanej, ostatně jako valná většina testů na netu. Kromě toho mi podle informací ve výsledcích nepřišlo, že by tam nějaká taková otázka byla.
Autorská citace #77
25.11.2008 14:13 - Rytíř
Měl jsem podobnej problém jako Sirien, taky jsem občas plaval, co se tím myslí.. a občas bych vzhledem k okolnostem volil trochu jiné odpovědi. Nicméně, je dobré se Siriene občas postavim k tomu čelem a nevyhýbat se za odpověď "ano, ale" :) Prostě se zabitím za trest souhlasíš nebo ne? Řekni to a pak si za tím stůj, polehčující okolnosti jsou pro slabochy! :)

Jinak sem si teda udělal ten test přesvědčení. Dopadl překvapivě :)))
Nejsem lawfull goood!
C7, N15, G10, L6, X13
Autorská citace #78
25.11.2008 14:15 - sirien
Jakože žádnej Evil? Udělejte... sakra, v jinym tématu :)
Autorská citace #79
25.11.2008 14:23 - Argonantus
Protesty proti otázkám v testu Political Compass jsou jasně patrné na RPGF taky. Nadávalo více lidí. Dokonce si troufám tvrdit, že kdekdo.
Autorská citace #80
25.11.2008 15:20 - Sosáček
asi dva.
Autorská citace #81
25.11.2008 15:52 - Argonantus
Sosáček:
Dal jsem si práci, abych zjistil, že "asi dva" znamená šest.
Jmenovitě Naoki, Invictus, Bajo, Tafif, Jiron a já.
Autorská citace #82
25.11.2008 16:19 - Colombo
Jestli vás to potěší, byla délána studie a zjistilo se(+klasický test dvojčat), že politická orientace(pravice-levice) je vrozená. Jak však dotyčný vidí onu orientaci faktických stran ke svým ideovým, tak to je věc samozřejmě jiná.
Autorská citace #83
25.11.2008 16:28 - Sosáček
argo: nojo. ale invictus to potom stahl kdyz si procetl FAQ, a s Jironem jsem se o tom bavil o emailu, a taky to myslim nehori.

ale tak, zpochybnovacu se vzdycky najde.
Autorská citace #84
25.11.2008 16:31 - Alek
Dodělal jsem si to přesvědčení, takže zesumářim ještě jednou výsledky pro statistické účely (budu se na zkoušce ze statistiky, co mě čeká, chlubit, že jsem se zapojil do průzkumu...jaká že vlastně byla nulová hypotéza? :-)).

Economic Left/Right: -2.38
Social Libertarian/Authoritarian: -3.49

L 6, X 6, C 10 | G 12, N 12, E 1
Autorská citace #85
25.11.2008 16:48 - sirien
Píše:
Jestli vás to potěší, byla délána studie a zjistilo se(+klasický test dvojčat), že politická orientace(pravice-levice) je vrozená. Jak však dotyčný vidí onu orientaci faktických stran ke svým ideovým, tak to je věc samozřejmě jiná.

K tomu mám určité pochybnosti na základě toho že politická orientace silně koreluje s rodinou a sociálním okolím.
Autorská citace #86
6.2.2009 12:22 - Aramor
Economic Left/Right: 5.50
Social Libertarian/Authoritarian: -7.90

Politická orientace vrozená? Huh, tady je to občas hodně divoký!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13947105407715 secREMOTE_IP: 23.22.23.162