Kultura

Fritzs
21.11.2008 21:38
The Political Compass
Nedávno jsem byl odkázán na The Political Compass, je to celkem zábavné a poměrně zajímavé měření, toho, kam patříte v politickém spektru. Není to tedy nic světoborného, ani něco, přes co by se člověk nepřenesl a dokonce ani nic směrodatného, ale stejně je to IMHO zajímavé...

Moje hodnoty jsou:

Economic Left/Right: 1.38
Social Libertarian/Authoritarian: -4.46

Jak je na tom zbytek D20...?

(Z výzkumných důvodů si prosím udělejte i test přesvědčení)
Autorská citace #41
22.11.2008 19:59 - Argonantus
No, nechám učené kolegy se trochu polaškovat... jo, a Alnagu, máš pravdu - ten tvůj test přesvědčení dělalo asi víc lidí z RPGF, ale nepřiznali výsledek (asi jsou lawfull evil)

Trochu problém se mi jeví - možná mylně - to, že přesvědčení postav ve hře je přece jenom umělejší a konvencemi méně držený konstrukt.
Autorská citace #42
22.11.2008 20:27 - Jerson
Ach jo, doufal jsem, že alespoň na nějakém foru o RPG se s politikou nesetkám.
Autorská citace #43
22.11.2008 21:10 - Alnag
Jerson: Podívej, tyhle diskuse jsou otevřené tomu, co do nich kdo přinese. Navíc tohle není moc politická diskuse (alespoň zatím ne), protože politiku jako takovou tu snad nikdo nediskutuje.
Autorská citace #44
22.11.2008 21:29 - bigbythewise
Economic Left/Right: -0.88
Social Libertarian/Authoritarian: -2.92


Jó, to celkem sedí. Test přesvědčení jsem si nedělal, protože tam z nějakého důvodu nefunguje pohodlné označování odpovědí. :o)
Autorská citace #45
22.11.2008 23:13 - Argonantus
Naopak; já tohle považuju za ohromný úspěch. Po dlouhé době se podařilo debatovat o té samé věci - a dokonce pěkně výbušné - na obou portálech, aniž by se při tom všichni pozabíjeli.
Autorská citace #46
23.11.2008 00:52 - invictus
Alnag: Označení blbý samozřejmě bylo přehnané, ten test není špatný, ale má hodně chyb.
Je to dáno tím, že to není profesionální test osobnosti a asi s ním nikdo nedělal položkovou analýzu a jiná metodologická cvičení.
No bohužel, já na to koukám okem metodologa a tohle jsou mínusy. Ale jestli nechceš, abych to oko používal, zase se klidně odplazím.

Na otázce Zabili by jste krále je problém v tom, že nikdo kdo tady je nemá skutečně ponětí, co to znamená zabít krále, a přesto jsou nuceni na to odpovídat (jinak řečeno test je dělaný na postavy z fantasy světa, ale v reálu na něj odpovídají lidé z ČR, to jak kdybych dal test konstruovaný v USA vyplnit Mongolům), proč tam není prostě zabili by jste za peníze "někoho"? Protože takhle se ta otázka ptá "Zabili by jste? A krále? A kdyby jste dostali peníze?" dohromady. Čeho je tedy vlastně indikátor?

U mnoha otázek mi chybí širší či plná škála rozsahu odpovědí tedy GENLCX, což by nebylo pokud by dané otázky byly dobře vytvořené pro indikaci jen dvou kategorií a to nejsou.

Možnosti výběru nejsou nucená volba. Vytváříš-li test je na tobě jak ho uděláš, jaké možnosti zvolíš, a zde prostě ty vybrané nejsou nic moc,ale spíše kvůli špatným otázkám.

Nicméně jen podotýkám, že reliabilita je o tom, zda test měří spolehlivě (bez ohledu na to, co měří).
Což pokud někdo bude ovlivněn znalostí skórů a někdo ne...
Nemluvě o opakovaném testování, jakože si naprosto nejsem jist nakolik by moje skóry byly stejné, protože některé ty odpovědi jsem byl nucen tipnout, čili opět trpí reliabilita.

Validita jako problém užití, je sice zajímavá klička, ale zároveň tím tedy říkáš, že autoři testu nesprávně užili tento test k měření přesvědčení. A ty samozřejmě také. Není lepší to prostě hodit na onen test? :)
Autorská citace #47
23.11.2008 01:18 - Alnag
Invictus: Nikam se neplaz, rád tě tu vidím...

Ten test taky nemá normy a všechny otázky jsou si rovné (resp. jsou tam jedno a dvoubodové odpovědi), přestože by položky klidně mohly mít výrazně nestejnou váhu. A ve skutečnosti, když chceš kritzovat, tak u těch norem a váhy položek bych začal. Protože to je ve skutečnosti největší ba až zásadní vada. (Ale paradoxně nebránící až tolik srovnání s jiným testem).

To, že nikdo nemá ponětí o tom, jaké je to zabít krále IMO není problém. Problém by to potenciálně byl, kdyby část lidí o tom ponětí měla a část ne. Takhle jsou všichni ve stejné situaci. Kulturní konotace můžou být v jiných případech problém, ale vzhledem k tomu, že fantasy je sdílená zkušenost a je to promítnuto do fantasy světa se myslím dobýváš do špatných dvěří. Ano, tohle nejsou otázky z reálného světa je to fantasy. A dál? (Existuje dvě hrsti testů, které pracují s představami situací, které lidé nezažili a nezažívají.)

Kombinovaná otázka... nejsme v sociologickém šetření a nezajímá nás statistika královražednosti, nájemné vražednosti a vražednosti obecně. Zajímá nás chování v modelové situaci. Promiň invikte, nevím, jakou metodologii máš za sebou, ale opět musím konstatovat, že to co se tobě zdá problematické se někdy užívá zcela záměrně.

Co se týče té plnospektrální odpovědi. Tuhle jsem četl práci o tom, jak banda týpků vymyslela "úžasné zlepšení" osobnostního testu Big Five (jeden z těch hodně provařených), tak aby se nedal tak snadno fixlovat a ten trik spočívá v tom, že v každé otázce se musíš rozhodnout mezi dvěma různými škálami, která je ti bližší. Tenhle koncept mi to velmi připomíná. Neříkám, že je to tu udělané nějak zvlášť dobře, ale plný rozsah odpovědí není nutný. Takhle to má svoje ďábelské kouzlo. (Spíš ty normy by to surově chtělo.)

Ty skóry jsou problém, to je fakt. A kdybych to uměl udělat jinak, už by to dávno bylo. (Ale zato chudák test nemůže, za to může to, že Alnag je levej.)

To, že validita je problém užití není klička, to je fakt. Jestli ho autoři testu užili k měření přesvědčení správně nebo nesprávně je otázka, kterou jsem doposud neřešil. Hlavně proto, že přesvědčení je koncept, který je sám o sobě dost ošidný. Liší se edici od edice, není příliš dobře ukotvený atd.

Píše:
Není lepší to prostě hodit na onen test? :)


Ne. To je pouze snazší.
Autorská citace #48
23.11.2008 10:55 - Argonantus
Alnag je levej? Fakt? No jo, přehlédl jsem to. Tak to mne taky překvapilo.
Autorská citace #49
23.11.2008 14:25 - Aljen
Economic Left/Right: -5.62
Social Libertarian/Authoritarian: -4.72

interesting :)
Autorská citace #50
23.11.2008 15:59 - Alnag
Argo: Já jsem zastánce třetí cesty, takže označení "levej" bych si vyprošoval... :)))
Autorská citace #51
23.11.2008 18:01 - pipux
Zabili krále, zabili? Problém se mi zdá v nutnosti odpovídat na některé otázky, které tam jsou jen "vatou", nanesenou funkcionalitou soudobé společnosti a představami okolo ní. A přitom při troše přemýšlení a zhodnocení těch nesmyslů by se ony otázky mohly rozplynout -> Proč kupříkladu odsuzovat homosexuály -- tedy proč se tak nechutně, bezdůvodně vyčleňovat k ostatním? Vždyť vzteklinu nemají, nechme je dýchat ...

Spousta těch názvů, termínů, má neštastně pejorativní nádech. Zdá se jako kdyby měl jeden vykročil ze zajetých kolejí, ostatní jsou společností namasírovaní, aby na něj vztyčili ukazováček, jaký to je "ubožák".

Jsem s Aljenem a Gándhím (komouš?), a dneska čtu Johana Huizingu - Ve stínech zítřka :)
Autorská citace #52
24.11.2008 10:05 - Max
Economic Left/Right: -4.50
Social Libertarian/Authoritarian: -3.74
N:13 L:8 C:8 X:7
Autorská citace #53
24.11.2008 10:12 - Argonantus
Co to je třetí cesta? Walter Komárek, na vánoce dárek?
Autorská citace #54
24.11.2008 11:42 - Alnag
Argo: Wikina to má docela pěkně zpracované jako heslo... a Giddens o tom napsal knihu.
Autorská citace #55
24.11.2008 12:26 - Argonantus
Alnag:

To je u mne jasná levice. Taková ta nejmodernější a docela zajímavá (zejména ten Blair). U nás zatím velmi málo rozšířená, bohužel.
S Waltrem Komárkem jsem hádal docela dobře.
Autorská citace #56
24.11.2008 15:16 - Sosáček
Zlobili byste se kdyby se udelala spolecna mapa i s rpgforem? jestli vase udaje nejsou tajny pro rpgforum, nebo tak?
Autorská citace #57
24.11.2008 15:45 - Joe
Súčasná verzia (RPGf):

Autorská citace #58
24.11.2008 16:05 - unknown
Alnag: Tvoje názory beru, přeci jen jsi výše a dále, takže je to pro mne vítaný pohled odjinud. Co se týče termínů validita a reliabilita, je mi celkem jedno jestli je budeme či nebudeme užívat, v zásadě mi jde jen o poukázání na to co považuji za chyby.

Píše:
A ve skutečnosti, když chceš kritzovat, tak u těch norem a váhy položek bych začal.

Mám dojem, že jsem to zmiňoval, jen možná příliš mlžně, takže to nevyznělo. Obecně mi prostě vadí,že je to celé viditelně arbitrárně určené, jak otázky, odpovědi, tak škály a rozsah, bez jakéhokoliv pre-testu či hlubší analýzy co a jak indikuje ony rysy přesvědčení. To vidím naopak jako problém ve srovnání s ostatními testy (pokud tedy netestujeme stejnou skupinu), protože jejich definice a operacionalizace přesvědčení může být naprosto jiná. Jak pak určíš jestli ti kdo byli prvním testem označeni za LG jsou aspoň podobní LG jako v tom druhém?

S tím králem (a obecně těmi exotickými tázkami)je potíž v tom, že odpovědi na tu otázku se budou lišit, právě protože si člověk řekne například "WTF? jakýho krále, co to je?, nevím, třeba c)" a jiný "hmm, jaké by to asi bylo zabít krále, concentrate,.. a)" a do hry ti vstupuje proměnná, schopnost vžít se do našich předků. Navíc pro potřeby testu by dokonale stačilo se zeptat jednodušeji na to zabití, zvláště, když samotná otázka anbízí jen rozsah E a N, i kdy ve hře je jednoznačně také L a C. čímž se dostáváme k tomu plnému rozsahu odpovědí. Takto, netvrdím,ž e každá otázka musí obsahovat všechny rozsahy, ale měla by obsahovat všechny možnosti, které indikuje viz. třeba Píše:
S jedním z členů rodiny jste se vzájemně odcizili. On nyní, Ležíc na smrtelném loži, hledá usmíření. Co uděláte?
- Promluvíte s ním, ale budete trvat na svém. (C +1)
- Odmítnete s ním mluvit. (C +2)
- Prodiskutujete vaše odcizení otevřeně a beze zloby. (X +1)
- Budete se též snažit usmířit a dbát jeho posledních slov. (X +2)

Kromě toho, že u otázek končících "Co uděláte?" předpokládám plný rozsah skoro automaticky, tak i ze samotné otázky vydestilovat jen C a X je dosti zvláštní. Napříkald já ho tam vidím jen minimálně a spíš bych tam viděl G a N. Proto by myslím neuškodilo dát tam i tuhle škálu, ať si vyberou sami respondenti.

Kombinovaná otázka je možná přehnané hnidopišství, ale opět to souvisí s tou indikací, pokud se ptám na GE i LC škálu, nemůžu dát v odpovědi možnsot jen an GE, tedy můžu, ale ztrácím tím zbytečně informace a navíc tí matu odpověď respondenta.

Autorská citace #59
24.11.2008 16:06 - invictus
To jsem já. Pardon
Autorská citace #60
24.11.2008 21:02 - Alnag
Omlouvám se všem nezúčastněným a nevinným duším za Attack of Wall of Text, který následuje. A PS pro Sosáčka nebo kdo se to ptal, je mi to jedno, moje staty lze použít. Jsou veřejné...

Invictus píše:
To vidím naopak jako problém ve srovnání s ostatními testy (pokud tedy netestujeme stejnou skupinu), protože jejich definice a operacionalizace přesvědčení může být naprosto jiná.


Úplně klasický příklad - testy inteligence. Co test to jiná definice a operacionalizace inteligence (např. jeden skór inteligence - Raven proti multidimenzionálnímu konceptu inteligence - např. Wechsler). Přesto nějakým záhadným způsobem oba ty testy poměrně solidně korelují a mají vcelku slušnou výpovědní hodnotu i v reálných životních situacích.

Operacionalizace pojmu je fajn věc, ale řeknu ti, jak se to dělá v reálném životě. Buď se test validizuje oproti zlatému standardu (tj. obvykle nějakému osvědčenému testu se stejným konceptem) nebo proti výpovědím lidí, kteří dotyčného znají. (Používá se míra shody posuzovatelů a další statistické čachry.)

Takže postup je takový - vymyslíš haldu otázek (nebo modelových situací nebo něčeho o čem si myslíš, že by to mohlo něco měřit). Nabereš nějaké pokusné osoby, které ti to vyplní a k tomu ještě další test (nebo třeba je někdo posoudí nějakou klinickou metodou - rozhovor atd.) a pak se položka po položce zjišťuje jak koreluje s nějakými takto získanými kritérii a mezi sebou navzájem (tj. faktorová analýza, jestli nějaké z těch položek mají nějaký společný jmenovatel).

Abych se dostal k nějaké pointě. Když bych koreloval test přesvědčení třeba s tím politickým kompasem, tak můžu zjistit (třeba) že se korelují ty výsledky v ose Řád - Chaos a Libertarian/Authoritarian (a nebo také ne) a pak o tom můžu něco říct. Pokud jsem se o nic nepokusil, tak nemůžu nic moc říct o tom, jak je ten test dobrý nebo ne. Takže tohle mne zajímalo.

Jako druhý bonus bych viděl i to, zda jsou v politickém kompasu obě osy vzájemně nezávislé (a tudíž skutečně zakreslitelné proti sobě v úhlu 90°).

Co chci říct: test není nějaký zázrak. V první řadě proto, že to má být funny test. Ale nepřijde mi fér nad ním lámat hůl a o nic se s ním nepokusit. Protože každý test začíná jako "funny", dokud ho skutečně nedáš nějakým lidem k vyplnění...

Jinak rozumím té námitce o ztrátě informace o jiné škále, ale ztráta informace taky neplodí chybu. Třeba pokud jedna odpověď představuje LG a druhá CE a já to předestiluji na G a E škálu (tedy ignoruji body do L a C) tak to není chyba, ale opomenutí. Test by mohl být bezpochyby lepší (kdyby sytil obě zastoupené odpovědi) ale není chybný, když to nedělá...

Rizikové jsou v tomhle ohledu záležitosti kdy LG a CE převedeš na dva póly různých škál třeba G vs. C. I to je sice možné, ale už ne bez nějaké důkladnější analýzy před, kterou to postrádá. Ale tam je to potenciálně chybové a tedy blbé. (A mám dojem, že se to tam taky vyskytuje i když jsem líný tam teď klikat).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.073430776596069 secREMOTE_IP: 44.202.90.91