Kultura

Fritzs
21.11.2008 21:38
The Political Compass
Nedávno jsem byl odkázán na The Political Compass, je to celkem zábavné a poměrně zajímavé měření, toho, kam patříte v politickém spektru. Není to tedy nic světoborného, ani něco, přes co by se člověk nepřenesl a dokonce ani nic směrodatného, ale stejně je to IMHO zajímavé...

Moje hodnoty jsou:

Economic Left/Right: 1.38
Social Libertarian/Authoritarian: -4.46

Jak je na tom zbytek D20...?

(Z výzkumných důvodů si prosím udělejte i test přesvědčení)
Autorská citace #21
22.11.2008 01:14 - Itaen
Economic Left/Right: -6.12
Social Libertarian/Authoritarian: -2.67

No nejak se v tom nevidim... Osobne bych se tipl ekonomicky do stredu a hoooodne smerem k liberalismu/anarchismu. Temhle vysledkum moc neverim...
Autorská citace #22
22.11.2008 12:11 - Argonantus
Tohle téma jsem zavinil já; při probíhajícím výzkumu téhož na RPGF
http://rpgforum.cz/viewtopic.php?t=6345&start=0
jsem tvrdil, že D20 bude vpravo od RPGF.

Poctivý badatel Fritzs se vydal to ověřit. Řekl bych, že zatím mi to vychází; je tu víc pravičáků. Až na SEBa, ovšem...ten možná trhne rekordy.
Autorská citace #23
22.11.2008 12:15 - Alnag
Argo píše:
Poctivý badatel Fritzs se vydal to ověřit


To ho ctí.

Taky můžu ověřit i to, zda je tu signifikantní rozdíl pravicovosti mezi skupinami na d20 a RPGf. Otázka je, co s lidmi, kteří chodí sem i tam...

EDIT: A ideálně by si na RPGfóru mohli všichni vyplnit i ten test přesvědčení. Bylo by víc dat...
Autorská citace #24
22.11.2008 12:35 - Argonantus
... možná se tím právě objasní, proč chodí sem a tam...
kdeže je ten test přesvědčení?
Autorská citace #25
22.11.2008 12:39 - Alnag
Autorská citace #26
22.11.2008 13:17 - Argonantus
Tak pro Alnagaovo bádání, Argonantus je L8 X11 C11, čili dost neutrální, a G11 N12 E4, čili neutrál s jasnými sklony k dobru.
Jinak výrazně více G bylo ve vztahu k nejbližšímu okolí, a všechna E nasbírána ve vztahu k obci a zemi.
Autorská citace #27
22.11.2008 13:23 - Alnag
Geralte, můžeš prosím napsat plné skóre z testu přesvědčení (tedy po částech, ne jen nejvyšší hodnoty).
Autorská citace #28
22.11.2008 13:36 - Alnag
Jinak sjel jsem si předběžný test z dat co zatím jsou (ale je to jen 28 lidí, což je hodně málo) a byť existuje poměrně velký rozdíl průměrů mezi d20 a RPGf, tak není statisticky významný (rozptyly hodnot se příliš překrývají). Čili nelze (zatím) zamítnout nulovou hypotézu, že oba soubory jsou v zásadě na jedno brďo... Promiň Argo, ale zdá se, že to nevyhraješ.
Autorská citace #29
22.11.2008 13:38 - Itaen
G - 8
N - 12
E - 5
---------
L - 9
X - 7
C - 8
---------
Ten neutral na me sedi, s tim souhlasim. To rozdeleni L/X/C je hodne vyrovnane a nejednoznacne, coz i vystihuje to, ze nejsem nijak zvlast ukotveny v nazorech a jsem spise prizpusobivy a promenlivy, nez pevny a rozhodnuty.
Autorská citace #30
22.11.2008 14:30 - boubaque
Tak mi vychází neutrálně dobrý: G:13, E:0, N:11; L:5, C:6, X:11
K rodině spíš do chaotična, k přátelům dobrý, obec hodně neutrálně, země všehochuť, zločin lawful good, obchod neutrálně - lehce na chaotické dobro.

A kompas: levá/pravá: -0,25; libertar./autorit.: -2,82

Moc souvislost v tom nevidím ;o)
Autorská citace #31
22.11.2008 14:38 - Argonantus
Já budu naopak docela rád, když nevyhraju.
Autorská citace #32
22.11.2008 15:40 - Tafif
Tak se vám sem přidám.
-1,12 a -3,03
Dohledané výsledky z testu přesvědčení:
L:X:C 7:9:5 G:N:E 5:13:3
Autorská citace #33
22.11.2008 15:59 - Geralt
U toho prvního přesvědčení podrobné bohužel nemám, pro ten současný pak bylo:
G:7, N:15, E:1
L:6, X:10, C:6
Autorská citace #34
22.11.2008 16:52 - Alnag
Vzorek je teda tragický (jen osm lidí dodalo zároveň výsledky přesvědčení a politického kompasu) ale i tak je tam jedna statisticky významná korelace.

Je to korelace mezi příklonem k autoritářskému režimu a vyššími hodnotami neutrality na ose dobro/zlo.

Jsou tam i jiné korelace třeba, že vyšší autoritářskost znamená větší řád a menší chaos (žádné velké překvapení), ale vzorek je moc malý, než aby se to dalo brát vážně.

Bohužel alespoň v tomhle vzorku nejsou ekonomická a sociální osa nezávislé (naopak mají velmi silnou korelaci i mezi sebou), což v zásadě znamená, že interpretovat je jako kříž s kvadranty je nesmysl. Lidé tíhnoucí k ekonomické levici jsou tady méně autoritářští a naopak. Od čehož se pak odívejí různé křížové korelace všeho se vším...

Ale chce to víc dat, tak se snažte...
Autorská citace #35
22.11.2008 17:08 - Argonantus
Alnag:

Hele, a vjel si na RPG a využil tamní data?
Je to lautr stejný test...
Autorská citace #36
22.11.2008 17:27 - Alnag
Argo: A on tam někdo vyplnil ten test přesvědčení? Šel jsem po tom tvém odkazu a našel jen bubáka a ten to pověsil i sem. Jako bonus jsem se dozvěděl, že oba testy jsou blbé (velmi konstruktivní přístup*) a to je asi tak všechno.

*BTW: Prohlásil o testu, že je blbý, přestože není jasné, jak je konstruovaný mi přijde docela odvážné. Umím si představit (vzhledem k tomu, že je to přes PC), že jednotlivé otázky mají různou váhu nebo dokonce, že různé kombinace skupin otázek dávají různé výsledky. To by nebylo blbé, ale rafinované...
Autorská citace #37
22.11.2008 18:50 - invictus
Oprava, politický kompas zdaleka tak blbý není, jak vyplynulo z jeho FAQ, ačkoliv se tak tváří.
Test přesvědčení blbý je, kromě jiného kvůli jeho vnější validitě k zkoumaným pojmů (netestováno) a konstruktové validitě otázek. Jestli to chceš rozpitvat, možná si čas najdu.
Čímž nechci odrazovat od samotného pokusu, naopak. Je to zajíamvé myšlenkové cvičení a pro srovnání rozptylů ve nenáhodném výběru může být zajímavý i výsledek.
Hodně štěstí.
Autorská citace #38
22.11.2008 19:04 - Alnag
Invictus: V první řadě to tedy má být zábavný test. Ale i kdyby ne, tak to je opravdu odvážná argumentace... Validita totiž není vlastností testu, validita je jen výpovědí o vztahu k nějakému kritériu (tudíž platí, že kolik kritérií tolik validit). A jelikož validita není výpovědí o testu tak konstatovat na základě pochybností o validitě, že test je blbý je jaksi... zvláštní.

Možná, že kdybys řekl, že podle tebe měří blbě přesvědčení podle D&D (že zkrátka měří něco jiného) mohli bychom se o tom bavit. Pokud máš pochybnosti o testu jakožto nástroji, měl bych zpochybňovat spíš jeho reliabilitu, ne?
Autorská citace #39
22.11.2008 19:16 - invictus
Alnag: No já si právě myslím, že jaksi není validní vůči těm měřeným přesvědčením, protože ty hodnoty včetně otázek si prostě někdo vycucal z prstu (alespoň tam nikde nevidím odkaz na metodu konstrukce), k čemuž se váže i ona konstruktová validita, viz. otázky typu "zabili by jste krále?".
Reliabilitou se ani zabývat nebudu vzhledem ke znění některých otázek a způsobu distribuce dotazníku (kdy například víme jakou odpovědí získáme jaký skór). Nebo ty možnosti výběru, no nic.

Abych ti udělal trochu radost:

Economic Left/Right: -3.00
Social Libertarian/Authoritarian: -3.64

G:4 E:5 N:12 L:6 C:7 X:8

dodatek:
nevidím důvod proč nedostatečnou validitu nebrat jako chybu testu, validita totiž vychází z toho jak je test koncipován, na základě čeho
Autorská citace #40
22.11.2008 19:53 - Alnag
Invictus: A co je špatného na otázce "Zabili byste krále?" Podle mně to docela odpovídá obsahové validitě pojmu Evil alignment, jak ho definuje PHB 3,5e, kde píší: "Evil implies hurting, opressing and killing others."

Ano, k testu skutečně není dodáván manuál. Nebyl ani u originálu. Je to dáno tím, že to není profesionální test osobnosti a asi s ním nikdo nedělal položkovou analýzu a jiná metodologická cvičení. Nemyslím, že je kvůli tomu nutně blbý.

Možnosti výběru jsou nucená volba, nic nového pod sluncem. Znalost toho, jaký to sytí skór by se z toho dala extrahovat, kdyby se to převedlo do nějaké interaktivní podoby (což pravda úplně neumím). Nicméně jen podotýkám, že reliabilita je o tom, zda test měří spolehlivě (bez ohledu na to, co měří). Opět mi přijde, že se ostřeluješ cíl z trochu nepřímého úhlu.

Je strašně jednoduché vzít nějaké odborné pojmy a začít s nimi máchat okolo, ale pokud bys to opravdu mínil vážně, musel by ses toho do toho obout trochu víc, jen tak nad tím ležérně mávnout rukou úplně nestačí.

A ano, mám radost, díky... :)

PS: Validita je problém v užití nikoliv chyba měrného nástroje.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069527149200439 secREMOTE_IP: 3.140.188.16