Tipy a triky

Rytíř
29.8.2008 19:49
Virtuální / Online hraní
Diskuze o našich Kronikách i online hraní obecně.


ANKETA shrnuje nástroje s jejichž pomocí lze hrát online. HLASOVÁNÍ: +1 pokud byste nástroj určitě doporučili, -1 pokud se mu vysloveně doporučujete vyhnout. Nechat 0 u nástroje který znáte ale je to takové "eh... +-..." je správná volba.

Jak to vidíte s online/offline hraním dál?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 2 bodů.
Hráli jsme naživo u stolu i během karanténykladné body4
Během karantény jsme nehráli, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body6
Během karantény jsme hráli online a budeme hrát online i nadálekladné body10
Během karantény jsme nehráli online, ale po ní se chystáme hrát onlinekladné body1
Během karantény jsme hráli online, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body16
Jiná možnost (podrobnosti napište do chatu)kladné body1

Online nástroje - kvalita

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 50 bodů.
(video) Discord (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body22
(video) Hangouts (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(video) Skype (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-1
(video) Roll20 (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-8
(video) Zoom (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body2
(video) jitsi.orgzáporné bodyneutrální postojkladné body4
(video) Google Meetszáporné bodyneutrální postojkladné body2
(VTT) Roll20 (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body10
(VTT) Fantasy Grounds (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body4
(VTT) RPG Note Cards (fate.masac.cz)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) app.diagrams.net (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) awwapp.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) excalidraw.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body4
19.5.2020 13:09 - mrkew
pilchowski: hele má to lepší funkce. Lépe to vypadá, lépe to jede, máš tam dynamic lighting, zvuky podle pozice, lepší správa playlistu, makra, vlastní klávesové zkratky, "open source" komunitu a "otevřenost kodu". Mnohonásobně lepší správa boju. Efekty kouzel, lepší kreslení. Jasně vše to je navíc a nemusíš to použít, ale je to tam. Můžeš napsat vlastní modul, vlastní systém, cokoliv. Aktivní komunita na Discordu kde se vše dá luxusně řešit.

Jednorázová cena 50USD, to máš za 5 měsíců premium na roll20.
O 5e.tools a opuštění roll20 jsem se dozvěděl až později, vliv na výběr to nemělo. Projekt sleduji již delší dobu a z bety vychází tento pátek.
19.5.2020 13:49 - pilchowski
a musí to mít koupené všichni hráči, nebo to jde nějak hostovat?
19.5.2020 13:58 - exi
pilchowski: Offer one-time purchase software for GMs where players can connect for free.
19.5.2020 14:00 - mrkew
Jak píše exi, potřebuješ jednu licenci na jeden server. Chceš mít spuštěno více instancí? Tak potřebuješ více licenci.
19.5.2020 14:02 - mrkew
My jsme se jako skupina na to společně složili :) Když se to rozpočitalo tak to vychází asi na 250 Kč na jednoho :) A hráči to nepotřebují. Ty místo roll20 napíšou jen jinou adresu.
19.5.2020 14:06 - Corny
Pokud se nemýlím, tak Roll20 má například dynamická světla nebo makra taky, ne?
19.5.2020 14:45 - LokiB
Roll20 má dynamická světla i makra. Popravdě, bez těch maker by to bylo o dost slabší. Ale zase se nechceš utopit ve výrobě fakt vyvoněnných maker (jakože se v tom opravdu dají dělat dobrá makra, která zjednoduší házení i další věci)
19.5.2020 15:08 - mrkew
Ano má, ale za měsíční poplatek, což o to není takový problém, ale když Foundry to má lepší a běží líp.
19.5.2020 16:33 - Gurney
Nezkoušel někdo MapTool? (link) Je to free, open-source, a zrovna včera vyšla nová verze.
19.5.2020 16:35 - mrkew
Přes grafickou stránku MapTool jsem se nikdy nepřenesl. Ale poslední dobou okukávám https://dungeondraft.net, pár mých oblíbených autorů pro to teď tvoří assety.
19.5.2020 17:01 - Gurney
Grafickou stránkou jsou myšleno assety? Já si jich hned po instalaci stáhl několik knihoven, některé vypadají fajn, některé dost meh. Ale dělám si naděje, že by to mohlo mít lepší odezvu oproti VTTčkům a sdíleným plochám, co jedou v prohlížeči... Roll20 je v tom imho vyloženě špatný.

Na Dungeondraft koukám už nějakou dobu a přide mi dost cool. Škoda, že nefunguje přímo jako VTT (posunování tokenů a možná ještě měření vzdálenosti by úplně stačilo) a myslím, že není možné kreslit zároveň ve víc lidech. Kdyby fungovalo tohle, už asi nic víc nepotřebuju.
19.5.2020 17:30 - pilchowski
Dungeondraft i Wonderdraft mam, je to supr, obzvlaste pro neumetele, co teprv pro nekoho, kdo si s tim vyhraje.
21.5.2020 14:15 - LokiB
Nepoužívá někdo z vás pro psaní a digitalizaci poznámek k hraní nějaký e-ink tablet, třeba reMarkable? případně, jaké s ním máte zkušenosti?
Asi se z toho nedá rovnou vysílat, co?
30.6.2020 23:08 - Dukolm
Tak když už tedy, za sebou mám jako hráč v jedné online kampaňi AW aktuálně prý už 15 sezeními. A pár menších kratších zkoušek s jinými lidmi a systémy. Tak sem hodím pár postřehů.

Mnoho technologie a lpění na ní podle mě škodí. Přijde mi že občas pod vidinou sdílených deníků s vypravěčem, online kostek, ... se ztratí v to co vlastně chceme dělat tedy se bavit. Deník mám vytištěný a píšu si do něj tužkou stejně jako kostky musím mít vlastní. Mám dva monitory na jednom mám trvale video a na druhém kreslící plánek, střídavě s chatovací IM komunikaci na spoluhráče V mém případě hlavně na jednu osobu se kterou máme hodně provázanou příběhovou linku :-D ("telepatii máme už dobře zvládnutou ale občas ještě nestačí").

Technologie je nevyzpytatelná a mít sluchátka pro zabránění cyklení mikrofonu a repráků občas nutnost. Celkově bež videa a zvuku ani ránu. Je prostě nutností jen zvuk mi nestačil a to i když to bylo je u jedné osoby z celé skupiny. Discord mě velice překvapil použitelností oproti Hangoutům a Skype, pokud se někdo začne sekat stačí když se odpojí a zase připojí otázka max 5s a pokračuje se dále (Prioritizuje zvuk a video muže počkat, a občas se opožďuje oproti zvuku nebo seká). Průměrný internet nutností a občas je potřeba najít to správné místo doma pokud máte wifi.

Na co je podle mě potřeba dát pozor
- je těžší se ozvat když se někomu něco nelíbí a nebo to poznat z chování.
- hlídat si jak dlouho se hraje bod výše spolu s únavou můžou vést k dost nepříjemným situacím
- tohle hraní je dost jiné na výběr spoluhráčů s některými lidmi se mi hraje jako spoluhráči naživo lépe než online, hodně to vyplývá z možnosti je usměrnit a ukázat jim že už něco trochu přehání během hry.


Celkově mě online hraní hodně překvapilo, protože jsem z něj měl spíše negativní zkušenosti. Ale teď po více hrách ho stavím hodně podobně jako hraní na živo. A to hraní nebylo bez problémů kdy jsem, během hry v rámci jedné scény byl v situaci kdy jsme přemýšlel že vypnu video a zvuk a beze slova odejdu. A u jedné hry vypnul mikrofon a zahodil sluchátka než se dva hráči dohodnou jak vyhodnocovat scény v Hillfolku. Stejně tak jsem zažil hluboké ponoření do postavy, jako u hry naživo.

Zpětně když jsem si prošel situace zpětně, tak ve hře na živo bych se zachoval stejně za dané situace a nebyl to problém online hraní, jako spíše herní skupiny, únavy. A stejně jako u hraní naživo začátky jsou občas problémové ale časem se to ustálí a zlepší.
1.7.2020 12:17 - Tarfill
Dukolme,
a to jsi začal hrát online s neznámými lidmi? Nebo s někým, koho už znáš? Nebo kombinací obojího?
1.7.2020 21:20 - Dukolm
No snad s úplně neznámími lidmi jsem RPG hrál/vedl jen na conech. Standardně vždy tuším s kým jdu hrát u dlouhodobějších her. Nejsem z Prahy nebo Brna a když někdo chce hrát tak obvykle se zverboval z lidí okolo deskovek a táborů, a jiných akcí. (Jak rád říká sirien "vydlákov s 10k obyvatel") Historicky jsem PbP na Andoru hrával s neznámými lidmi ze začátku ale to už je pěkných pár let zpátky.

Konkrétně to AW vede Sirien to můžu napsat už tu zmiňoval nějaký věci ze hry. (A když se nad tím zamyslím tak se Sirienem už když jsme začaly jsme měly společně nahráno stejně hodin online jako naživo). S B jsme spolu hrály ještě myší hlídku naživo v itervalu jednou za rok cca 3 roky zpět. S C jsem hrál a vedl něco málo. A H jsem měl na GC na jedné hře. Jinak se s těmi lidmi znám už nějakou dobu. Skoro se všemi jsme hrál i nějaký komorní ŽAHR (LARP).


V ostatních hrách od 1 do 3 sezení max na skupinu. Jsem se hodně málo znal jen s jednou osobou. Ono to hodně vyplývá z toho že jsem nikde nehledal hry přes inzeráty, ale přes svoje sociální kontakty. A díky karanténě se hodně lidí nudilo a zatoužilo oprášit staré herní skupiny.
5.7.2020 16:13 - renellka
exi píše:
tahle pozvánka je už asi pasé, ale já bych měla zájem
5.7.2020 16:27 - exi
renellka Jestli to je kvúli tomu Roll20, tak bych asi doporučoval najít si na Discordu channel Na Tahu a zeptat se v PM přímo Perotina, jestli už to proběhlo nebo jestli chystá další workshop.
18.7.2020 22:21 - Tarfill
Nějak mi pořád uniká jedna věc.
Spousta hráčů, kteří shánějí nové členy nebo nabízejí místo ve své družince pro online hraní, uvádí často kombinaci hraní přes discord a roll20.
A já nějak nechápu proč se tak často prosazuje discord, když jde použít i samotný roll20.
Můžete mi někdo zasvěcený prosím sdělit výhody discordu, že jej tak moc hráčů prosazuje?
Příklad - hraní přes roll20 umožňuje jak hlasové tak video spojení, umožňuje šeptání, textovou komunikaci, nepotřebuji k tomu další aplikaci...
K čemu tedy ten discord hlavně pomáhá?
Jak ho využíváte hlavně Vy sami?
18.7.2020 22:27 - Aegnor
No, co jsem chvíli zkoušel hrát přes roll20, tak jsem měl dost mizerný zkušenosti se zvukem, lagováním a podobně. Navíc mi přijde, že v discordu se lépe řeší domluva mimo hru (kdy se bude hrát příště, vývoj postav, hráčské plány ...).
Z roll20 bych bral akorát tu mapu, akorát hraju bez map, takže ani tuhle výhodu to pro mě nemá.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.22420001029968 secREMOTE_IP: 54.208.73.179