Tipy a triky

Rytíř
29.8.2008 19:49
Virtuální / Online hraní
Diskuze o našich Kronikách i online hraní obecně.


ANKETA shrnuje nástroje s jejichž pomocí lze hrát online. HLASOVÁNÍ: +1 pokud byste nástroj určitě doporučili, -1 pokud se mu vysloveně doporučujete vyhnout. Nechat 0 u nástroje který znáte ale je to takové "eh... +-..." je správná volba.

Jak to vidíte s online/offline hraním dál?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 2 bodů.
Hráli jsme naživo u stolu i během karanténykladné body4
Během karantény jsme nehráli, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body6
Během karantény jsme hráli online a budeme hrát online i nadálekladné body10
Během karantény jsme nehráli online, ale po ní se chystáme hrát onlinekladné body1
Během karantény jsme hráli online, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body19
Jiná možnost (podrobnosti napište do chatu)kladné body1

Online nástroje - kvalita

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 50 bodů.
(video) Discord (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body26
(video) Hangouts (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(video) Skype (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-1
(video) Roll20 (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-7
(video) Zoom (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body2
(video) jitsi.orgzáporné bodyneutrální postojkladné body4
(video) Google Meetszáporné bodyneutrální postojkladné body2
(VTT) Roll20 (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body13
(VTT) Fantasy Grounds (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body4
(VTT) RPG Note Cards (fate.masac.cz)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) app.diagrams.net (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) awwapp.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) excalidraw.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body4
13.5.2020 10:39 - Aegnor
Prosímvás, můžete si tu diskuzi o animozitě kostky a gatekeepingu vzít do nějakého vhodnějšího tématu? Třeba tohle vypadá jako docela fajn místo.
13.5.2020 10:49 - Lethrendis
Ehm, myslím, že opět přeceňujete význam Kostky. Možná proto, že se cítíte jako ti gatekeepeři, které zmínil Shadow? :)

Nejprve k těm streamům, já fakt nejsem cílovka, sledovat záznamy cizích her mě neskutečně nudí a nesleduju je. Ale jen obecně: Normálně by mi byl obsah cizích her zcela lhostejný. Pokud někdo cítí nutkání jít s tím na veřejnost, je zcela přirozené, že ho budou jiní hodnotit a klidně ne pozitivně. Ovšem pak to má smysl dělat za sebe přímo na místě a ne na Kostce, kterou stejně podporovatelé těchto streamů s nejvyšší pravděpodobností nečtou. Ergo když tu někdo na něco plive nebo něco chválí, je to jeho názor a rozhodně to není "hlas komunity".

Komunita hráčů stolních RPG je na tom u nás ještě hůř než nějací neregistrovaní zahrádkáři. Můžeme se o ní bavit jako o zákaznické skupině nebo jako o návštěvnících eventů, jinak asi ne. Osobovat si právo za takovou skupinu mluvit je příznakem velké pýchy. Že je uvnitř spousta osobních animozit je pro takový nespolek přirozené. Pozdrav Klausovi staršímu :)

A když už jsme u animozit... klidně přiznám, že mi tu někteří diskutéři silně nesedí a na pivo bych s nimi nešel. Předpokládám, že je to vzájemné. Ale je mi to také lhostejné, jsem tu kvůli dílu a nikdy by mě nenapadlo myslet si, že hovořím za komunitu, nebo že tu ke mě hovoří komunita. Chtělo by to trochu pokory.
13.5.2020 10:55 - shari
Lethrendis píše:
Možná proto, že se cítíte jako ti gatekeepeři, které zmínil Shadow?

Wau, ty máš nějaký způsob, jak poznat, kdo se jak cítí? A navíc na dálku přes textové příspěvky? To je docela užitečný skill... jakou máš úspěšnost v těch odhadech?
13.5.2020 11:00 - Gediman
Píše:
Komunita hráčů stolních RPG je na tom u nás ještě hůř než nějací neregistrovaní zahrádkáři.

Tohle před Sirienem neříkej :)

Když jsem na českých RPG diskuzácích začínal, byl jsem trochu zaražen chováním některých lidí. Jakože... tihle lidi hrají společenské hry, které stojí na spolupráci a přátelské komunikaci? Jak, proboha? Nechápal jsem to. Ale jsem optimista. Doufám, že "na živo" jsou ty lidi vlastně docela fajn, jen na diskuzácích jednají jak jednají. Možná by pomohlo je poznat osobně. :)

A aby to nebylo úplně OT, jo, youtube s tím taky dokáže pomoct.
13.5.2020 11:02 - sirien
Lethrendis: přesně, hrozně si všichni honíme ego na tom jak sme gatekeepeři. A radši budeme držet sami klíče od prázdného Pekla, než abysme byli řadovými poskoky Snění.

(btw. vidím cosi příznačného na tom, že jsi první, kdo tu řeší nějaký význam Kostky. A cosi dost ironického na tom jak ho vykresluješ, když jsi sem sám přišel "kvůli dílu".)
13.5.2020 11:24 - Xeth
sirien píše:
Krotitelé sou ukázka špatnýho DMingu, herců...

No, KD jsou, tak jak nyní hrají (viděl jsem dvě poslední hry), dost odlišní od svého začátku na startovači. Řekl bych, že se v lecčems zlepšili a přestože nejsou kdo ví jak skvělí, je to podle mne slušný průměr. Jejich vystupování jakbysmet.
To, že jejich současnou hru hodnotíš na základě tvé někdejší zkušenosti, je obyčejný předsudek.

sirien píše:
...kvůli nějaký animozitě nepíšou...

Tak třeba já to slyšel od několika lidí taky. Ne jen, že nepíší, ale sem třeba ani nechodí. Někteří z nich (3 z 5 o kterých vím) se k D20 vyjadřují překvapivě totožně dnes populárním termínem - "toxický." Neznamená to, že zdejší prostředí některým lidem nevadí, některým ale ano. Tvářit se, že to tak není, je hloupost. Tím spíš, že se tyto "kecy" očividně stále vracejí.
13.5.2020 11:28 - Chyba
sirien píše:
Těhle už bez prominutí keců o nováčcích co by toužili psát, ale kvůli nějaký animozitě nepíšou, sem se už taky znudil.

Lidi co osobně znám a vím, že opakovaně hrají/hráli nějaké RPG bych spočítal na prstech obou ruk. Na ty co chodili na kostku aspoň přečíst nový článek by mi stačila jedna ruka, a mezi nima je jedna osoba co sem jednou něco napsala a řekla si víckrát na to kašlu.
Ten článek nebyl nijak dobrej, ale časem kdo ví. Teď si píše věci pro sebe a herní skupinu (spíše v poznámkovém stylu). Přiznávám, že dotyčná si bere vše dost k srdci.
13.5.2020 11:45 - shari
Xeth píše:
KD jsou, tak jak nyní hrají (viděl jsem dvě poslední hry), dost odlišní od svého začátku na startovači

Viděl jsi jenom dvě poslední hry, nebo i dvě poslední hry?
Já jsem jim na začátku dala šanci, ale ten první díl točený až po ukončení startovače jsem nedokázala dokoukat - byl to ten, kdy měli hosta a začínalo to soubojem. Půlka party se souboje neúčastnila, dělala náhodný věci, co nedávaly smysl a ta druhá půlka, co se účastnila, ani nevěděla, proč s dotyčným bojujou. A vlastně ani jestli ho chtěj zabít nebo ne... prostě chaos. Ani nemůžu říct, že to byla nuda - kdyby to byla jen nuda, tak pokračuju s vyšíváním (nebo kreslením nebo co to tehdy bylo) a ani si nevšimnu, že nějaké video jede. Ale tohle bylo vyloženě otravné. :(
Jsou ty poslední epizody lepší než tohle?
13.5.2020 11:56 - Xeth
shari píše:
Viděl jsi jenom dvě poslední hry, nebo i dvě poslední hry?

Viděl jsem startovač, který byl v mnoha směrech hrozný. Viděl jsem kus hry po něm, kterou jsem taky nedokázal dokoukat. A teď jsem viděl dvě poslední hry, které byly vcelku v pohodě.
13.5.2020 11:59 - shari
Ok, děkuji. :)
13.5.2020 12:05 - ShadoWWW
Jsem na tom podobně jako Xeth. Podle mě pomohlo jejich přeorientování z figurek a terénů na volnější povídací formu a theatre of mind. Žádné figurky a terény, žádný VTT, jen interkace skrz Zoom. (Což mimochodem přišlo jako feedback od diváků.)
13.5.2020 12:07 - Jerson
sirien píše:
Jinak ty řeči o tom jak (ne)má vypadat kritika a jak se má mluvit jen o zlepšování a ne o tom co je špatně... máš krátkou paměť, tohle tu už taky bylo mockrát (a taky už dlouho před nějakejma streamama a už v dřívějších generacích). Vždycky se najde někdo kdo má dojem že když bude víc sluníčkovej, tak bude svět jasnější. Nebude. (Podobně řečí o tom jak texty musí být kratší, nebo je nikdo nebude číst... srsly again? pls.)

Paměť mám dobrou, vím že se to tu řešilo. Jen teď píšu svůj dojem, který z mladších hráčů mám, to je vše.
13.5.2020 12:20 - LokiB
Log 1=0 píše:
No, nemusela, ale pak by nesla negativní následky. Taky nemusíš dodržovat zákony, ale pak poneseš následky. Hele, fakt tě baví takhle slovíčkařit?


V tomto kontextu bohužel danému srovnání nerozumím. Ne, fakt nechci slovíčkařit, chci ti jen říc, že v tom svém příspěvku jsi měl imo faktické nesmysly.
Vůbec nevím, co si mám představit pod tím, že by "komunita nesla negativní následky" ... jaké prosímtě?

A bude mít nějaké negativní následky, že je v AW Šukatelnost a Magoři a dělají z pohledu "běžného člověka" divné věci? Má se proti tomu komunita vymezit? Nebo v čem je rozdíl?
Že AW říká "jsem divné", zatímco Končina se tvářila "jsem ok i pro děti"?

sirien píše:
a ano, Loki, v tomhle významu komunita Končinu skutečně odmítla - fakt že to autoři i reflektovali by měl stačit jako důkaz i pro Tebe


Končina se neuchytila, stejně jako se neuchytil třeba Stín meče, atd. Já z toho nedokážu poznat (a teď se s tebou nehádám, dávám jen upřesnění, jakože fakt to já poznat nedokážu), jestli se Končina neuchytila proto, že byla slabá, že o takový produkt nebyl zájem, nebo proto, že to někdo (říkejme tomu třeba komunita), odmítla.
Já jsem jen ve svém maličkatém okolí narazil na 2 lidi z 5, kteří o Končinu zavadili a nezaujala je, aniž by přitom o jakékoli kontroverzi a reakci komunity věděli.
Je možné, že to globálně bylo jinak, nebyl jsem u toho, nevedu o to ani spor. Jestli myslíte, že to byla zásluha komunity (ať už je to v tomhle kontextu cokoli), může být. Pochybovat o tom sice můžu, ale data jako důkaz pro to nemám :)

shari píše:
Já jsem jim na začátku dala šanci, ale ten první díl točený až po ukončení startovače jsem nedokázala dokoukat


hele a třeba Klan Zephyra jsi schopná shlédnout celý? Zkusil jsem si pustit dva díly, ale jelikož se první půlhodinu vlastně nic nedělo, jen probíhala kamarádská a pošťuchovací konverzace (jakou máme u stolu i my, to je asi běžné), a když už se začínalo hrát, tak projev hráčů ani GMa (tedy GMky), mě prostě nebavil, tak jsem to vypnul. Tedy, takhle to aspoň zůstalo v mé vzpomínce ...

Snažím se to brát tak, že nemá cenu kvůli tomu sepisovat hafo textu, kde bych jim to nějak vytýkal ... prostě jsme se nepotkali v tom, co mě by zaujalo a co je baví.

Popravdě jsem dokázal ze streamovaných her vcelku shlédnout jen Undeadwood od CR, ale to je spíš show než hra (jakože show v prostředí hraní RPG). Pár dalších jsem třeba rozkoukal, ale nedokoukal.

Ani mě Krotitelé nezaujali, abych na ně opravdu koukal. V mém srovnání je to na stejném levelu, jako i jiné (i zdejší) kanály.

Jako jo, dá se Krotitelům vytýkat, že zatímco to jiní kutí v obýváku a mají radost, že už si i poslední člen sehnal kameru a je vidět a zvuk je lepší než minule, tak oni se tvářili jako profi, což bylo ve výsledku spíš k smíchu, ne k užitku.

Z jiného soudku:

Na ShadoWWWovi třeba vidím, že se snaží další povzbuzovat a chválit, je to (pro mě) jak když vedoucí na táboře chválí děcka, že se jim podařilo dobře zazpívat u táboráku.
Má primárně pozitivní přístup (což svým způsobem obdivuju a uvědomuju si, jak je to obecně prospěšné, mně holt jako první naskakuje kritika a těžko s tím něco dělám - ale aspoň o tom vím :))
Jestli on tam nedostatky nevidí, nebo mu nepřijdou důležité, protože za podstatné považuje to, že se vůbec na scéně něco děje, nebo o nich jen z taktu nemluví ... to pochopitelně netuším :)
13.5.2020 12:31 - Log 1=0
LokiB píše:
Vůbec nevím, co si mám představit pod tím, že by "komunita nesla negativní následky" ... jaké prosímtě?

Bylo by víc lidí, co mají RPG spojeno s původní Končinou. Neříkám, že impakt čehokoliv byl nějak obrovský, ale to nemají RPG jako celek, takže bychom si měli všímat i toho mála (IMO).
LokiB píše:
Že AW říká "jsem divné", zatímco Končina se tvářila "jsem ok i pro děti"?

Jo, to opravdu pomáhá. A i přes toto nedosahuje AW ani zdaleka úchylnosti (nebo Úchylnosti) původní Končiny.
13.5.2020 12:42 - Jerson
Loki, jen poznámka - díky tomu jak byla Končina v začátcích tlačena mediálně jsem se opravdu obával, že se dostane i do nějakého pořadu v televizi, což mi přišlo že reálně hrozilo, a když by si to pak někdo spojil s popisem víl a věkovým doporučením pro 14 let a výše, mohl z toho být fakt slušný průser. Dovedu si představit, jak by si na takovém materiálu smlsla třeba Nova v hlavních zprávách - příručka hry pro děti nabádá k SM praktikám

Už jsem musel vysvětlovat, že při téhle zábavě opravdu nezkoušíme vyvolávat démony a opravdu nezabíjíme hráče, a nerad bych něco takového musel vysvětlovat znovu.
13.5.2020 12:46 - sirien
Xeth: jakože vyčítat mi předsudky když jedním dechem potvrzuješ, že mé mínění se opírá o fakta (tj. strašnou KS ukázku, strašný after-KS díly - to je pořád kolik? Víc jak půlka celé tvorby za vlastně ne moc dlouhou dobu?), jen jako ne o ty úplně poslední díly, není zrovna fér, nezdá se Ti?

Zbytek fakt vedle.
13.5.2020 12:46 - shari
LokiB píše:
hele a třeba Klan Zephyra jsi schopná shlédnout celý? Zkusil jsem si pustit dva díly, ale jelikož se první půlhodinu vlastně nic nedělo, jen probíhala kamarádská a pošťuchovací konverzace (jakou máme u stolu i my, to je asi běžné), a když už se začínalo hrát, tak projev hráčů ani GMa (tedy GMky), mě prostě nebavil, tak jsem to vypnul. Tedy, takhle to aspoň zůstalo v mé vzpomínce ...

Asi už jsem někde psala, že na záznamy her se dívám při nějaké manuální činnosti (kreslení, vyšívání, vaření, atd), takže z 95% vnímám jen zvuk a když se tam nic neděje, tak to odfiltruju. Jenom se dívat a nic u toho nedělat bych taky nevydržela.
Co se klanu Zephyra týče, ano, celé to bylo trochu pomalejší a delší souboje jsem jen proklikala a přeskočila na konec. (To už bylo moc i na mě.) Ale interakce mezi hráči mě bavily.
U Krotitelů byl problém ten, že nebyli ani tak nudní, ale akce hráčů na mě působily vyloženě otravně. Zkusím jim dát ještě šanci a podívat se na ty novější díly a uvidím, jak se to změnilo.
13.5.2020 12:55 - Xeth
sirien píše:
Xeth: jakože vyčítat mi předsudky když jedním dechem potvrzuješ, že mé mínění se opírá o fakta (tj. strašnou KS ukázku, strašný after-KS díly - to je pořád kolik? Víc jak půlka celé tvorby za vlastně ne moc dlouhou dobu?), jen jako ne o ty úplně poslední díly, není zrovna fér, nezdá se Ti?

Ne, nezdá. Jejich současnou kvalitu hodnotíš podle něčeho, co jsi viděl kdysi. To JE předsudek.

EDIT: Mimochodem, těch epizod už za sebou KD mají pěknou řádku.
13.5.2020 12:56 - Tarfill
Všeobecně k online streamovacím skupinám,
mi přijdou taky docela dost dobrý Strangers and Dragons. O dost lepší než klan Zephyra či Krotitelé...
...to jen tak btw...
13.5.2020 13:06 - ShadoWWW
Strangers and Dragons má své streamy dobře zvládnuté produkčně. Na druhou stranu v Klanu Zephyra mě interakce mezi hráči bavily víc. A někdo úplně neznalý by si při sledování S&D mohl myslet, že při hraní RPG jsou povinné kostýmy.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.44490098953247 secREMOTE_IP: 3.239.242.55