Tipy a triky

Rytíř
29.8.2008 19:49
Virtuální / Online hraní
Diskuze o našich Kronikách i online hraní obecně.


ANKETA shrnuje nástroje s jejichž pomocí lze hrát online. HLASOVÁNÍ: +1 pokud byste nástroj určitě doporučili, -1 pokud se mu vysloveně doporučujete vyhnout. Nechat 0 u nástroje který znáte ale je to takové "eh... +-..." je správná volba.

Jak to vidíte s online/offline hraním dál?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 2 bodů.
Hráli jsme naživo u stolu i během karanténykladné body4
Během karantény jsme nehráli, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body6
Během karantény jsme hráli online a budeme hrát online i nadálekladné body10
Během karantény jsme nehráli online, ale po ní se chystáme hrát onlinekladné body1
Během karantény jsme hráli online, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body17
Jiná možnost (podrobnosti napište do chatu)kladné body1

Online nástroje - kvalita

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 50 bodů.
(video) Discord (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body23
(video) Hangouts (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(video) Skype (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-1
(video) Roll20 (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-8
(video) Zoom (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body2
(video) jitsi.orgzáporné bodyneutrální postojkladné body4
(video) Google Meetszáporné bodyneutrální postojkladné body2
(VTT) Roll20 (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body11
(VTT) Fantasy Grounds (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body4
(VTT) RPG Note Cards (fate.masac.cz)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) app.diagrams.net (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) awwapp.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) excalidraw.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body4
Autorská citace #1
29.8.2008 19:50 - Rytíř
Zdá se, že online hraní má víc zastánců, než by se na první pohled zdálo ;) Hrajete? Kde? Jak často? Co?
Autorská citace #2
29.8.2008 20:27 - Dukolm
Tak ja se k tomu veřejně přiznám hraji
na andoru.cz a ve zdejším playgroundu(Tedka začínáme)
Snažím se tak jak mi to čas dovolí a pokud mám na co reagovat a řekněme že s andorem sem svázán i jako s komunitou tak tam sem každý den alespoň v hostincích Hraji tedka dvě dobrodružství ale přes prázdniny jsou aktivní velice málo sám jedno zatím vedu plánuji otevřít další ale zatím jsem nenašel čas udělat nějaký nástin k některým myšlenkám Jen pro obraz okolo andoru se motám okolo 2 roků.
Autorská citace #3
29.8.2008 20:52 - Hanka
Já hrávala na andoru, ale kvůli nedostatku času to padlo :) Radši mám hraní na živo, je to zabavnější, na živo a ve výsledku to žere méně času.
Autorská citace #4
29.8.2008 20:52 - Geralt
Taky hraji na Andoru, přibližně již půl roku.
Jak často? To záleží především na samotném dobrodružství. Klidně i každý den, má-li jeskyně spád, chytlavý příběh a sejdou se fajn spoluhráči. U těch pozvolnějších dobrodružstvích se přizpůsobuji tempu ostatních a přispívám tak 2x týdně.
Co hraji: Dvě settingem klasická fantasy dobrodružství, bezpravidlová čistě jen na roleplay. (Malá odbočka: možná to nezasvěceným přijde zvláštní, ale jen málokteré dobrodružství na Andoru se řídí nějakým systémem pravidel ve smyslu, že by se tam podrobně zabývalo levely, hitpointy atp. Na deníky se vesměs nehraje, jak jsem vypozoroval.)
Až dobrodružství doběhnou, koketuji s nějakou hororovkou, nebo sám zkusím DMovat něco dle mého gusta. :)
Autorská citace #5
29.8.2008 20:53 - Rytíř
Kdysi dávno mě k online hraní ukecávala jedna kamarádka. Tehdy jsem hrál pravidelně naživo, tak mě to vůbec nelákalo. Když se situace změnila a kámoši byli daleko, začali jsme hrát na klasickém diskuzním fóru. Ale nebylo to uplně ono, musím zpětně konstatovat. Hrát na specializovaném serveru je přece jenom lepší.
Andora ani Aragorn mě teda nechytli, já jsem zaháčkovaný našimi Kronikami ;)
Dukolme, 2 roky intezivního hraní, to už je docela zkušenost ;) Hrajete podle stejných pravidel a stejně jako naživo? My zpočátku ano, postupně bych to rád odbourával a víc věcí řešil vlastním hraním hráčů a jejich představivostí.
Autorská citace #6
29.8.2008 20:57 - Hanka
S takovým pazgřivcem se nedivím, že nehráli :) Btw kdy bude to slíbené hraní za nepopřání k narozeninam?
Autorská citace #7
29.8.2008 21:02 - Rytíř
Hanka: tak já o tobě mluvím jako o kamarádce a ona mě nejen předběhne, ale ještě navíc pazgřivcem nazve! Tsss.
Hraní jsi slíbila ty, akorát že po původním FR to měl být Planescape, a ten jsem s díky odmítl ;) Ale třeba tu nalákáš jiné. ;)
Geralt: Odpověděl jsi v předstihu, díky ;) Jak sháníte hráče, jsou to známí nebo náhodní doupěchtivci?
Autorská citace #8
29.8.2008 21:04 - Hanka
Rytíř: a právě proto mne máš tak rád :) (muck) FR se nebráním ;)
Autorská citace #9
29.8.2008 21:15 - Dukolm
Tak nějaký zkušenosti už mám a hrajeme vetšinou hodně na RP a s minimem pravidel a kostek co se mi tam líbí celkem hodně hráčů tam má rozum a je vydět že hrají pro zábavu. V poslední době uvažuji nad tím jak pomoci internetového hraní představit nové hry těm některým dračákystům. Momentálně přemýšlím o tom jak zahrát mexický pat.
Jinak hráče získávám objema způsoby v jednom dobrodružství kde jsem spoléhal na doupěchtivce jsem letos v lednu zjistil že tam mám lidi který znám a ani jsem nevěděl že jsou na andoru a ani oni nevjeděli že jsem to já .
Autorská citace #10
29.8.2008 21:15 - Goran
Já jsem v hraní PbP nováček. Právě začínám s Jersonem hrát v Kronikách a mám v plánu zhruba za týden začít na Andoru hrát postavu a za měsíc začít s vedením tažení (hodně dlouhý detektivní případ).
Autorská citace #11
29.8.2008 21:27 - Geralt
Rytíř: Funguje obojí. Nejobvyklejší je připojit se na blind do nějaké jeskyně, která začíná nebo shání nové hráče. Úskalí je, že je to svým způsobem vabank. Ne vždy můžeš jeskyni správně odhadnout, neboť zdání klame. Nemusí ti sednout DMův herní styl. Může se stát, že někdo z hráčů jeskyni bude brzdit tím, že přestane přispívat a neomluví se, takže se čeká a čeká...
Právě z těchto důvodů čas od času vznikají dobrodružství "Pro zvané", tedy mezi lidmi, co se už z dřívějšího hraní znají a je tedy určitá záruka, že všichni mají chuť hrát. Nevýhoda je, že jako náhodný kolemjdoucí nemáš moc šancí se přidat.
Pak je tu třetí možnost. Můžeš si sám napsat inzerát, co by sis chtěl zahrát, nadhodit nějaké nápady a doufat, že se najde skupinka podobně naladěných kolegů a založíte si vlastní dobrodružství.
Autorská citace #12
29.8.2008 21:29 - Rytíř
Geralt - Jasný, takže jsi použil/vyzkoušel všechny způsoby? ;)
Ještě jedna věc, k těm pravidlům. Nějak si nedovedu představit hraní čistým RP bez pravidel. Jak si hráči určují sílu postav? Co všechno je v jejich svobodě?
Autorská citace #13
29.8.2008 21:50 - Dukolm
Tak většina věcí je založena na jejich popisu slovním a co se týče kostek používám je jen v hodně důležitých místech. Hlavní pravidlo tam je asi hráč popisuje chování postavy ,... a vypravěč má na starosti CP a okolní věci Občas jsem dokonce překvapen že hráči popisují sami od sebe že se jim něco nepovedlo
Jinak v poslední době trochu experimentuji co se týče hraní, a složitá pravidla ubíjejí příběh pokud popíšeš akci a vypravěč ti řekne že si máš hodit a ty si hodíš a ještě čekáš na popis toho co se ti povedlo nebo nepovedlo. Tímhle zabiješ hodně času mezi kterým pokud se tam nesejdeš s pj mohlo proběhnout několik příspěvků Ale skouším tedka začnu jako vypravěč, najít nějakou rovnováhu mezi příběhem a pravidly
Autorská citace #14
29.8.2008 21:56 - Alnag
To čekání na Vypravěče se mi zdá zvlášť problematické. Na on-line hraní by asi byly ideálnější hry, kde se dá hrát bez vypravěče... a hráči se můžou nějak vyhodnotit sami, nebo se nejlépe vůbec nevyhodnocuje, ale prostě se jede.
Autorská citace #15
29.8.2008 22:02 - Geralt
Rytíř: Nu, v zásadě ano. Až na ten inzerát, prozatím. :)
Vyhodnocení je klasicky na Dějmistrovi, což z něj v tomhle "nesystému" činí tak trochu pána nad osudy druhých. Už se nedá schovat za to, že jsem hodil vlkovi critical. :)) Ale hraješ-li s někým, s kým je alespoň trošku domluva, není si důvod dělat starosti. Neměl jsem v tom nikdy problém, že bychom se s DMem nepohodli. Je to o oboustranném respektu a otevřeném přístupu. Jako hráč důvěřuji DMovi, že je spravedlivý. Jako DM naopak nechávám hráčům maximální možnou svobodu v tom, co chtějí dělat.
Tím se dostáváme ke svobodě. V zásadě jsi limitován jen tím, co tě napadne, dovedeš zahrá a posléze jak se k tomu postaví DM. Vstřícný vypravěč akce zbytečně neomezuje, je-li hráč trošku soudný a realistický při zvažování toho, co je v silách jeho postavy. Musím zaklepat na dřevo, ale měl jsem asi štěstí na spoluhráče a DM, ale všichni ke hře přistupovali zodpovědně a bez nějakých herojských sklonů. Obecně hráči - supermanové nejsou příliš oblíbeni.
Síla je tedy do značné míry ponechána na hráči, případně se před dobrodružstvím lze dohodnout, ať si každý vybere něco, v čem bude vynikat (a klidně zase může mít nějaké nedostatky), tím není nikdo zvýhodněn oproti ostatním.
Autorská citace #16
29.8.2008 22:02 - Dukolm
ještě sem nic takového osobně nepotkal ale stálo by to za vyzkoušení ale jde o to jestli by hráči nezačli nančkynovatět když by nikoho nad sebou neměli kdo by jim to mohl zmírnit.
Autorská citace #17
29.8.2008 22:18 - Geralt
Alnag: Ano, to je kámen úrazu v jeskyních - čekání. Když nehraje jeden hráč, dá se to nějak vyřešit. Ale absence vypravěče je těžší oříšek.
Momentálně hraji dobrodružství, kde si akce víceméně vyhodnocujeme sami hráči. Vypravěč "postává" opodál a vše sleduje, předhazuje nové překážky, případně posouvá trochu děj, když se sami někde zasekneme. Co si vzpomínám, zapojil se nejvíc jen ve chvíli, kdy byla potřeba zahrát nějaké NPCčko, nebo vyhodnotit nějaký ten souboj. Jinak nám meze neklade. Nicméně je pravda, že máme v družině už vesměs zkušenější hráče, kteří si poradí a takovýto vypavěčův přístup je na Andoru spíše výjimkou.
Autorská citace #18
29.8.2008 22:27 - Rytíř
Geralt píše:
Vstřícný vypravěč akce zbytečně neomezuje, je-li hráč trošku soudný a realistický při zvažování toho, co je v silách jeho postavy.
Tady právě vidím kámen úrazu. Co je reálného pro mě nebude možná pro tebe. Jak se nastaví "úroveň reality hry"? Když hraju na Bivoje a kněžnu Libuši, jsem někde jinde než při hře na detektiva Tomsu anebo na Star Wars.
K tomu mě slouží pravidla, jako jistota, o kterou se dá opřít při vyhodnocování konfliktu, překážek. Nemusím pořád házet, stačí mi vědomí, že mám 8 bojovníka a vím, že kance s nožem v ruce klidně dám ;)
Autorská citace #19
29.8.2008 22:56 - Geralt
Rytíř: Při absenci pevně daných pravidel se to v dobrodružstvích, tedy kde jsem měl příležitost hrát, řešilo zdravým selským rozumem. Což máš pravdu, může být někdy riskantní. :)
Tím více záleží na tom, na jakého vypravěče narazíš. Úroveň reality se stanoví vzájemnou dohodou. Osobně jsem nezažil, že bych se já nebo někdo ze spoluhráčů zásadně rozešel s DMem v pohledu na to, co je reálné a respektujeme jeho závěry-vyhodnocení. Nicméně obvykle platí, že rozumně založený vypravěč je otevřený k debatě, ačkoliv konečné rozsouzení je zpravidla na něm.
Autorská citace #20
30.8.2008 08:00 - Rytíř
Ok a co souboje? Vyhýbáte se jim? I ty odehráváte bez pravidel? Nebo je relativně odbydete a zas se věnujete tomu hlavnímu, komu co řeknu a jak se u toho tvářim? :)
Jinak obecně - hrát bez Vypravěče online se mi zdá víc "o hubu" než naživo, protože naživo je okamžitá zpětná vazba a snadná dohoda (ok, snazší), co každý z hráčů chce. Co jsem zatím poznal, tak když se dobře neznají jednotlivý hráči, onlinovka chce udávat takt, aby jela. A to dělá nejlíp Vypravěč, který na to má mandát.
Ale je pravda, že si to představit umím, se správnou partou.. a nemuselo by to být špatný ;)
Ještě mám jeden zvídavý dotaz - kolik her najednou hráváte? Kolik se dá zvládnout? A hrajete stejné postavy, nebo pokaždé jinou?
Já už pár měsíců hraju intenzivně dvě hry a pro mě je to tak maximum. V jedné mám postavu, druhou vyprávím a jsem za tyhle dvě odlišné role rád. I tak se mi to chvílemi lehce plete ;)
(Je pravda, že když píšu intenzivně, je to na hony vzdálené četnosti 1 příspěvek za den; jsme o řád až dva psavější)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.25614404678345 secREMOTE_IP: 3.238.70.175