Kultura

sirien
28.2.2008 08:40
Toto je první ze série článků ve kterých najdete postupně recenze na doufám že časem celé dílo Terryho Pratchetta. žádná z nich neobsahuje spoilery ;)
Autorská citace #1
28.2.2008 08:40 - Malabar
Vybornej clanek, neco takovy sem vzdicky chtel
Autorská citace #2
28.2.2008 09:53 - LZJ
K těm knihám mě napadá, že jsem někde viděl schéma různých sérií ze Zeměplochy - v jakém pořadí je číst a jak spolu knihy souvisejí.
Nebylo by špatné na to schéma u článku odkázat.
Autorská citace #3
28.2.2008 10:00 - Chrochta
Zeměplocha má své vlastní stránky v češtině: www.discworld.cz; článek by spíše pasoval tam, a tady by se mohla objevit úvaha o RPG hře Discworld (nebo PC hrách z tohohle prostředí). Mimochodem, v některém z posledních čísel Pevnosti je článek o dvoudílném filmu Otec prasátek.
Jo, ještě k sériím: Série Noční hlídka patří do větší série Ankh-Morpork (Zaslaná Pošta, Pohyblivé obrázky...).
Autorská citace #4
28.2.2008 10:07 - Alnag
Chrochta: Dlouhodobý plán je mít nějakou sekci pro "co se jinam nevešlo", tedy různé takové recenze, zajímavosti a tak, které se k RPG vztahují spíš jen vzdáleně. I když uznávám, že zrovna tenhle projekt je teď takový zanedbaný, snažím se dát trochu do kupy non.d20.cz...
Asi to tu nebude nějak hojně využíváno, ale proč nedat lidem možnost psát? :-)) Hráči RPG dělají i jiné věci a chtějí si o nich psát a povídat a byli bychom rádi, kdyby to dělali tady :-)
Autorská citace #5
28.2.2008 16:06 - sirien
LZJ: Se svejma znalostma si klidně napíšu schéma vlastní, hned jak skonvertuju do d20 rozhraní ten zbytek
Chrochta: No, tak a) na discworld.cz půjdou už lidi který věděj o co de, b) mám ve zvyku publikovat na d20, což zrovna v dohledné době měnit nehodlám, c) nikomu nehodlám bránit článek převést s poznámkou že "bylo poprvé publikováno na akce.d20.cz" (případně www.d20.cz)
Autorská citace #6
28.2.2008 21:22 - Malabar
sirien: Myslim ze je moc dobre ze si to dal sem :) ja sem kurna rad
Otec Prasatek - vybornej filmek
Autorská citace #7
1.3.2008 14:05 - sirien
Film nic moc. Utrpěl tím že jde příliš přesně podle knížky - některé věci které jsou v knížce super ve filmu zanikají, navíc si s tím místy režisér nevěděl moc rady, jsou tam hluchá místa, často to ztrácí svižnost, některé části by vůbec nevadilo sesekat na úkor akčnosti, jiné, které by knižně nemělo cenu víc pitvat, by si ve filmu naopak zasloužily víc rozvést.
Knižní rozuzlení odehrávající se na několika úrovních (Ča-snač-aj, Auditoři...) působí ve filmu klasickou scénáristicky-školáckou chybou kdy vytváří několikanásobný závěr, film vygraduje do závěru... a najednou graduje znovu do dalšího závěru... a ještě jednou a pak teprve je konec, celkově to působí dost nejistě, divák neví kdy si má vlastně oddechnout a vklidu dokoukat epilog.
Celkově je film hezkej, ale spíš pro fandy, pro nezaujatého diváka to je spíš taková vedlejší záležitost na kterou se podívá když neni nic jinýho a na jejímž závěru film zhodnotí zhruba jako "nebylo zlý, ale viděl sem o dost lepší"
Autorská citace #8
2.3.2008 11:22 - sirien
další tři (v pořadí čarodějky, Smrť, Hlídka) sou na cestě - čekaj už jen na uveřejnění... poslední část o samostatných knihách bude ve stejně dohledné době jako tyhle, stejně jako ne-Zeměplošské knihy...
Autorská citace #9
6.3.2008 15:50 - vitus
Pozor ! Mrakoplaš se vyskytuje ve všech 3ch částech Vědy na Zeměploše !
Autorská citace #10
6.3.2008 16:11 - sirien
Což jsou, opět, NE-zeměplošské knihy a bude jim TAKÉ věnován samostatný článek, stejně jako u Čarodějek ;)
Autorská citace #11
10.3.2008 18:34 - vitus
Checht, jak píšu u Čarodějek, za ne-zeměplošské lze pokládat jen Nómy a Kočky, jo a ještě Stratu (i když ta je vlastně pra-zeměplošská ;o))
Osobně preferuji označení, které tomu dává tuším přímo britský vydavatel Prachetta, a to "Hlavní série", dále "Mladí dospělí (young adults)" a "Vedlejší publikace".
Chrochta: Dovolil bych si nesouhlasit se sérií Ankh-Morkpork, protože kromě Smrtě je Ankh-Morpork druhá entita, jež vystupuje taky ve všech knihách Zeměplochy, takže by bylo trochu problematické stanovit hranici. Plus k tomu se díky Making Money rozjela série Vlahoš von Rosret (tedy rovněž zcela ankh-morporská jako série Hlídka). Z hlediska minoritních motivů by docela zajímavými byly side-série Mágové NU, Knihovník (neházet do jednoho pytle s prvně jmenovanými), Bohové (malí i velcí), Barbar Cohen (a jeho Horda), Cech Vrahů...
Autorská citace #12
10.3.2008 19:56 - Alnag
Koukám, že tady na sebe narazili experti. To docela koukám. Já přestal zeměplochu číst někdy kolem 25 dílů a z těch "speciálů" jsem nečetl skoro nic (jen první vědu), takže vám budu veřit... i když se neshodnete :-p
Autorská citace #13
10.3.2008 22:10 - sirien
Kolem 25tky to bylo dost slabší, ale pak se zase vrátil ke klasice (:
Vitus: U Čarodějek argumenty ještě chápu, ale populárně naučnou literaturu, kde Pratchett svým jménem a humorem napomáhá šíření vědeckých poznatků jako Zeměplochu fakt neberu, extra protože je očividné že přizpůsobuje děj potřebám Cohena a Stevardse (myslim, nebo jak se menuje) a nikoliv tvoření vlastního příběhu
Autorská citace #14
11.3.2008 07:19 - Jerson
Sice jsem se Sirienem nesouhlasil, ale i Talpress to takto vidí - Věda na Zemněploše a další podobné jsou mimo, i když číst je mimo pořadí bych velmi nedoporučoval. Ale dají se číst jen z půlky, buď příběh nebo věda okolo a pak do série zapadají.
Autorská citace #15
11.3.2008 12:16 - sirien
No, číst je napůl bych zase nedoporučoval já - ono v těch vědeckejch pasážích je dost příkladů s odvolánim na ty Pratchettovy pasáže, a naopak Pratchettovi vtípky tam často navazujou na tu vědeckou část. Jako... šlo by to. Ale tak nevim, no - já bych si to tak neužil.
Číst je mimo pořadí neni problém - mágové tam nevyváděj nic co by mělo návaznost na dění v Zeměplošský sérii a naopak Zeměplocha se k Vědám neodvolává... teda, Vědu samotnou se hodí číst ve správném pořadí, jak kvůli mágům tak kvůli tý vědecký části, protože později už se nenamáhají vysvětlovat své novo-pojmy (exteligence, lži-dětem atd.)
Autorská citace #16
11.3.2008 12:16 - sirien
PS - nejen Talpress, ale i Kantůrek, když o tom mluvil na svejch přdnáškách ;)
Autorská citace #17
13.3.2008 19:48 - vitus
Tu Vědu na Zeměploše bych samozřejmě uváděl jen jaksi pro pořádek, ale je zajímavé, že v některých vedlejší publikacích (například Kuchařka Stařky Oggové) se dají dočíst věci, které jinde nejsou (ale je pravda, že Mrakoplaše se netýkají, na rozdíl od Vědy, kde je snad všude a nabírá spoustu titulů - BTW tituly - mám takový pocit, že bez znalosti Vědy si hodně lidí u Hlavní série budou lámat hlavu nad některými Mrakoplašovými tituly a hlavně prebendami z jeho titulů vyplývajícími, ale to je fuk).
Další vedlejší publikace jsou samozřejmě portfolia (kupodivu i tam jsou věci, které jinde nejsou), mapy (Lancre, Anh-Morpork, Smrťovo Empórium), ročenky a pak pár povídek (ehm teď nevím jestli byly fakt jen dvě), co vyšli v ne-zeměplošských, ale fantasy antologiích.
Ale jak říkám, uvedl bych to jen pro pořádek ;o)
P.S. Číst Vědu napůl nedoporučuji, osobně za nejlepší pokládám tu druhou, protože ta je stravitelná i pro širší publikum
Edit: Dobrotivý Io ! Já zapomněl na klíčovou publikaci Kdepak je má kravička !
Autorská citace #18
13.3.2008 20:03 - sirien
Kdepak je má kravička, mapy, a ročenky nevedu
Povídky mám všechny (antologie Divadlo krutosti), Portfolio samozřejmě vedu stejně jako Zeměplochu v obrazech, na kterou jsi ve svém znaleckém výčtu zapomněl.
Autorská citace #19
14.3.2008 08:42 - Jerson
Kdepak je má kravička je super pohádková knížka, sice stojí dostpeněz, ale hlášky jsou v druhé části fakt dost dobré.
Autorská citace #20
14.3.2008 12:08 - sirien
A co sem se v knihkupectví díval, tak je prakticky celá napsaná v knížce Buch ;)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089375972747803 secREMOTE_IP: 44.200.169.91