Kultura

Rytíř
15.2.2008 09:04
Zamyšlení Riche zvaného Wapenshaw nad dnešním pohledem na anglický dlouhý luk.
4.4.2017 09:43 - Vojtěch
Jerson píše:
No, zajímavé, že to zmiňuješ, protože "použít luk na rozdělání ohně" se občas zmiňuje, ale praxe ukazuje, že luk se používá velmi špatně, protože "tětiva", tedy provázek spojující oba konce dřeva nemůže být napnutý jako u luku, ale spíše povolený, aby se dal obtočit okolo rotujícího klacku.


Možná proto, že se nepoužívá stejný luk jako na střelbu, nebo luk s povolenou tetivou, nicméně do jazykové definice luk = ohnutý klacek s provázkem to spadá pořád.
4.4.2017 10:51 - Colombo
Jerson píše:
No, zajímavé, že to zmiňuješ, protože "použít luk na rozdělání ohně" se občas zmiňuje, ale praxe ukazuje, že luk se používá velmi špatně, protože "tětiva", tedy provázek spojující oba konce dřeva nemůže být napnutý jako u luku, ale spíše povolený, aby se dal obtočit okolo rotujícího klacku.

Téda, takže kladkovým lukem jako ten oheň nerozdělám? /s

Luk prostě znamená oblouk. Luk je popis toho obloukovitého tvaru dřívka (či jiného materiálu).
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?lang=en&art=4466
4.4.2017 13:24 - Ebon Hand
Tak o lučišnickém paradoxu jsem nikdy neslyšel a když na to koukám, tak jsem o nic nepřišel. Neznalost paradoxu na mé střílení z luku neměla vliv. :-) To zase dělá někdo z komára velblouda, že takto nazval? To že střela letí trochu doleva jsem bral prostě jako vlastnost luku. :D
4.4.2017 13:32 - sirien
Jenže ona právě (se slušným lukem a kvalitním šípem) neletí. Komára z velblouda nikdo moc nedělá, to se Ti jen zdá tím, že ten paradox spočívá v tom, že se to právě chová normálně podle laického očekávání, což je ve fyzice věc často velmi podivná a za tím, že se to chová tak "správně" jak se to chová stojí poměrně zajímavý kus matematiky a tak.

Samozřejmě, pokud patříš k lidem co řeknou "je mi jedno, proč letadlo letí, hlavně, že letí", tak Tě to trápit nemusí :)
4.4.2017 13:35 - MarkyParky
Poslušně hlásím, že jsem vždycky z luku střílel rovně a o paradoxu mi nikdo neřekl.

Tímto prohlášením ho nepopírám, jen se přidávám k názoru, že je paradox zajímavý, nicméně jeho znalost je pro účely praktické střelby na úrovni "trefím terč pro zábavu na střelnici", případně "trefím bambulí na larpu kolegu do zbroje" či v krajním případě "trefím po apokalypse slepici, abych měl co žrát" dokonale irelevantní.
4.4.2017 13:48 - Jerson
Colombo píše:
Téda, takže kladkovým lukem jako ten oheň nerozdělám? /s

Luk prostě znamená oblouk.

Nevím. Myslím že ne, ale můžeš to zkusit.
To že se jako Luk označuje jakýkoliv ohnutý kus dřeva je pro mě novinka. Zapamatuju si jí.

MarkyParky píše:
Poslušně hlásím, že jsem vždycky z luku střílel rovně a o paradoxu mi nikdo neřekl.

Tímto prohlášením ho nepopírám, jen se přidávám k názoru, že je paradox zajímavý, nicméně jeho znalost je pro účely praktické střelby na úrovni "trefím terč pro zábavu na střelnici", případně "trefím bambulí na larpu kolegu do zbroje" či v krajním případě "trefím po apokalypse slepici, abych měl co žrát" dokonale irelevantní.


Dobře. Já se s ním setkal proto, že mě při mém první pokusu o střelbu z (klasického dřevěného) luku majitel upozornil, že tři šípy létají správně, ale čtvrtý je tužší, než by měl měl být, takže se nevlní správně a létá jinam než ostatní. Jen nikdy neví, který z nich to je, takže to zda se prvním výstřelem trefí má šanci 3:4, že si nevytáhne ten špatný šíp.

Jak koukám, tak šípy se vyrábí i z duralu nebo polykarbonátu, který se asi moc vlnit nebude a tedy se s takovými šípy bude střílet jinak než s ohebnými šípy.
Omlouvám se Shadowwwovi, že jsem to nevzal v úvahu.
4.4.2017 13:51 - Aegnor
Jerson píše:
Jak koukám, tak šípy se vyrábí i z duralu nebo polykarbonátu, který se asi moc vlnit nebude a tedy se s takovými šípy bude střílet jinak než s ohebnými šípy.

Proč by se duralový šípy nevlnily? A z čeho jsou dle tebe ohebné šípy?
4.4.2017 13:52 - sirien
Jerson píše:
To že se jako Luk označuje jakýkoliv ohnutý kus dřeva je pro mě novinka.

Spíš zajímavá forma anglicismu kdy se nepřebírá původní anglické slovo, ale jeho české variantě se přidávají dodatečné významy, které nese ta anglická. (V cz původně luk je prostě luk, v en "bow" je nejen luk, ale obecně oblouk popř. ohnutí.)

Jerson píše:
Jak koukám, tak šípy se vyrábí i z duralu nebo polykarbonátu, který se asi moc vlnit nebude a tedy se s takovými šípy bude střílet jinak než s ohebnými šípy.

Různé luky, různá munice :)
4.4.2017 15:06 - Jerson
Aegnor píše:
Proč by se duralový šípy nevlnily? A z čeho jsou dle tebe ohebné šípy?

Ze dřeva? Nevím, z čeho všeho se můžou šípy dělat, ale duralová tyč nebo trubka o průměru cca 5 - 10 mm se bude vlnit výrazně méně, než jak ukazovalo to video.
(A nebo ne, a naučím se zase něco nového o duralu.)
4.4.2017 15:48 - Aegnor
Duralová tyč jako šíp... zajímavé. :-) Jsou to trubky s velice tenkými stěnami. Ano, dural se vlní poměrně málo, ale vlní se. Víc se vlní A/C šípy*, které se používají na sportovní střelbu snad všude, kde to člověk myslí aspoň trochu vážně.

*Cituji výrobce ohledně A/C/C šípů:
Easton Archery píše:
High-strength carbon fiber bonded to a precision 7075 alloy core tube
4.4.2017 15:52 - LokiB
Vídal jsem šípy třeba bambusové, pak také hodně laminátové
4.4.2017 19:54 - Kosťa
Šípy se dělají nejčastěji z duralu laminátu a ze dřeva, při výstřelu na šíp působí velká síla a tak se ohne a za letu se narovnává. Když bude z příliš moc nepoddajné ho materiálu tak se zlomí (v tom nejhorším případě při výstřelu) když z příliš málo tak se bude vlnit za letu a odrazí se protože nedopadne kolmo na cíl. Dnes se používaji na výrobu šípů moderní materiály protože zvládaji vysoké nároky na ohebnost a zároveň pevnost šípů při výstřelu z luku s vysokou napínací silou. Co vím tak většina lučištníků se k tomu staví tak že podle materiálu luku si kupují i šípy. Je třeba poznamenat že dřevěné šípy se lámou hodně duralové občas a laminátové téměř nikdy(alespoň to je moje zkušenost)
4.4.2017 21:55 - Colombo
Sirien píše:

Spíš zajímavá forma anglicismu kdy se nepřebírá původní anglické slovo, ale jeho české variantě se přidávají dodatečné významy, které nese ta anglická. (V cz původně luk je prostě luk, v en "bow" je nejen luk, ale obecně oblouk popř. ohnutí.)

Ale no tak, Siriene, jukni se na ten link co sem napsal. Žádný anglicismus.

Nebo se podívej znova na ty slova, co si napsal:
luk -- oblouk
4.4.2017 22:00 - Aegnor
Kosťa píše:
Když bude z příliš moc nepoddajné ho materiálu tak se zlomí (v tom nejhorším případě při výstřelu)

Nemusí to být ani nepoddajný materiál. Může to být i únava materiálu. Bohužel jsem to neviděl na vlastní oči, ale slyšel jsem to nezávisle asi od pěti lidí, co to viděli - jeden lukostřelec se před závodem rozstřeloval a vzal si na to starší šípy (z minulé sezóny)... a když vystřelil jeden, tak ten to nevydržel a těsně po výstřelu se jeho končík a konec šípu rozpadl. Pak došlo k pár dynamickým efektům (kvůli tomu, že tětiva nemohla nikam předat nahromaděnou energii) a celé to skončilo tak, že týpek držel v ruce střed luku a tětiva s ramenama leželi před ním na zemi.
5.4.2017 01:32 - Kosťa
Aegnor:jasnačka, únavu materiálu ani nezmiňuju to je zlo:-) jinak o tom co popisuješ sem nikdy neslyšel ale když se zamýšlím nad tím jak se chová luk při výstřelu a jak by se mohly rozložit síly po ramenech luku při výstřelu na prázdno (to bylo to co se vlastně stalo když se ten šíp rozpadl) tak to celý tak mohlo dopadnout obzvlášť pokud ten luk měl taky něco nastříleno.
5.4.2017 09:59 - Ebon Hand
Tohle nemohu osobně posoudit u luku, ale vetšina výkoných kuší má přímo od výrobce výstrahu, že při výstřelu naprázdno s velkou pravděpodobností dojde k destrukci lučiště.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086588859558105 secREMOTE_IP: 3.238.79.169