Kultura

Rytíř
11.2.2008 16:05
Středověké závody ve zbrojení
Vliv zbraní na zbroje a naopak, se zaměřením na chladné zbraně.
9.1.2009 15:12 - Colombo
Nebude to tím, že velké mocnosti špatně včleňovali nestandartní vybavení do svých armád? Třeba nebyli tak zoufalí, aby si vezli něco, co pod nima mohlo každou sekundu vybouchnout. Zato nějací fanatici, kteří bojovali za sebe(kdežto u velých říší se vlastenectví lehce vytrácí...)
9.1.2009 15:49 - DenGrasse
Řecký oheň byl (pokud si pamatuji dobře) tajemstvím nejen v pozdější době, ale již za Byzance, kde jím vládla pouze úzká skupinka zasvěcených. Zda bylo známo císařům je nejisté (někteří byli negramotní) ale ti vzdělanější jej znát mohli. Nebylo nikde zapsáno, takže se po vymření skupiny zasvěcených prostě ztratilo v toku času.
Řecký oheň byl používán pouze v časech největšího ohrožení impéria. Patrně nebylo vůbec jednoduché zajistit jeho výrobu, distribuci a prostředky k užití v dostatečném množství, jednak patrně posádky lodí nechtěly takovou věc mít na palubě, pokud nebyla situce úplně zoufalá.
Rozsáhlé použití řeckého (a tekutého) ohně si mohla dovolit jen dobře fungující administrativa, což za Leona bylo.

4. křížová výprava zastihla Byzanc v jednom z četných cyklů úpadku. Na trůně seděl uzurpátor, který tajemství řeckého ohně těžko mohl znát a tudíž jej nemohl ani použít. Navíc zuřila občanská válka a svržená dynastie se snažila vrátit zpátky na trůn (pokud vůbec ještě někdo mohl tajemství znát, byli to oni, ale kloním se k názoru, že již tehdy bylo ztraceno). Křižáci navíc v první fázi konfliktu (Konstantinopol byla jimi dobyta 2x) působili jako žoldnéři na straně svržené dynastie (docela čtivě to popisuje kniha Radovana Šimáčka "Kříž proti kříži", která (byť dosti volně) čerpá ze zápisků Villehardouinových). Po vítězství dalšího uzurpátora již křižáci necítili žádné závazky k nikomu a zmocnili se města pro sebe,a le tehdy již dosáhl chaos v organizaci na straně Byzance takového stupně, že ani kdyby řecký oheň měla, patrně by jej nedokázala účinně použít.

O používání řeckého ohně kýmkoli mimo Byzanc (dokonce křižáky?) jsem nikdy neslyšel ani nečetl.
(to ebonhand: rytíři bránící maltu byli johanité, též zvaní maltézští rytíři - protože sídlil na maltě poté, co byli vyhnáni z rhodu. bylo to dosti dlouho po křížových výpravách)
31.3.2009 09:52 - Argonantus
Den Grasse:
ježto případ řeckého ohně očividně souvisí s byzantskými alchymisty, vždycky mne to dost zajímalo; ale skutečně se zdá, že po této dovednosti/znalosti už nejsou ve 12. století ani stopy, a možná se to vytratilo ještě dřív. kde, jak a proč, to fakt netuším.

Stran těch johanitů na Rhodu - časový rozdíl je jen optický. Začali operovat v těch místech na počátku 14. století a Akkon padl 1291. Takže je to prakticky kontinuální záležitost; mate na tom jenom to, že La Valette a nejslavnější epizody jsou o pár století novější.

Johaniti zažili tedy Byzanc v akci, i když už poněkud v rozkladu, a pokud by se měl někde řecký oheň dochovat, tak by se k němu dostat mohli. Ovšem také nemohu sloužit žádnou epizodou, která by to dokládala.
To je asi na Dalcora, největšího nadšence do johanitů.

Stran alchymistů jsem v této době nepátral, protože okolo roku 1300 už je z hlediska vývoje všechno naprosto jasné.
Spíš by mohla být taková epizoda zajímavá ohledně vývoje střelného prachu. Tam je zatím stejně mlhavo, jako u toho řeckého ohně.
31.3.2009 09:58 - andtom
Argonantus: A jak to bylo s těma Syrakúzanama a Archimedem, co údajně na dálku pomocí slunce a čoček zapálili římské lodě. To se tady někdy v lednu zakecalo ... Jaký máš názor, fact or fiction?
31.3.2009 10:45 - Argonantus
Andtom:

o starověku mám znalosti jenom typu "jedna paní povídala". Tohle jsem někde slyšel taky, ale můj dojem, je, že je to dodatečně časem narostlá "urban legend".

Asi jako to, jak Bacon měl mluvící hlavu, lítal a dělal do genetiky. Nebo Alexandr Veliký se potápěl do moře ve skleněném sudu. Někteří lidé byli ex post prohlášeni za supermany a bylo jim připsáno všechno možné. Jo, a Nikola Tesla s Einsteinem nechali zmizet křižník (nebo jak to bylo).

http://iriska9.sblog.cz/nt/
31.3.2009 10:49 - Alnag
Já jsem náhodou viděl dokument - resp. rekonstrukci možností, kterou to bylo možné docílit. To zapálení. Ale mělo to prý spíš "psychologický efekt". :)
31.3.2009 10:50 - Merlin
Andtom: videl jsem dvě rekonstrukce. Jedna starší, byla úspěšná a podařilo se zapálit bárku. Druhá neúspěšná.
31.3.2009 11:50 - Argonantus
Merlin:
1) Parabolické zrcadlo, nebo něco jiného?
2) Bárka byla stojící, nebo v pohybu?
3) Jak dlouho zapálení trvalo?
31.3.2009 14:33 - Jarik
Ja se o Archimeda musel trochu zajimat.
Obecne se na nej da pohlizet jako na Leonarda daVinci staroveku. Ledacos vymyslel teoreticky, ledacos testoval, ledacos dodelal.

Pokud vas zajima parabolicke zrcadlo, tak to mel prave ve fazi testovani. Nacrtky byly hotove, teoreticky to muselo fungovat. Dokonce existuje jedna zminka, ze jej vytvoril v malem (neco jako kapesni podpalovac). Verze, kterou by zapaloval lode se mu vsak dokoncit nepovedlo...
mozna, ale to vazne MOZNA vytvoril parabolicke zrcadlo, kterym mohl "oslepovat" lodivody, a tim je navest na melcinu.
Tato cela "legenda" vznikla spojenim, ze byl spolecensky uznavan (pro svou genialitu a napady) a zaroven byl dobrym strategem a poradcem ve vecech vojenskych.

Napriklad vytvoril vodni sroub (na cerpani vody), vymyslel vypocet pro objem koule (aniz by ji potapel) a dalsi veci.

Kdyz budu znam jako hornik, a dobudu nejake mesto (treba i primym stretem), tak se bude tvrdit, jak jsem se prokopal primo do sidla krale, a toho zajal... bez jedineho vystrelu. :)
25.6.2009 11:03 - DenGrasse
Pokud Archimédés zapálil v Syrakusách římské lodi, zcela určitě se jednalo o statické, zakotvené objekty. Syrakusy se totiž z plovoucí lodi nedají dobývat :-), to se musí připlout zakotvit a vylodit vojáky. Matně si vzpomínám, že Athéňané na expedici proti Syrakusám popisovali, že prostor k vylodění byl tak úzký, že museli nechat lodě přivázané ke břehu, aby měli vůbec nějaký prostor k boji a kams e stáhnout a to téměř pod hradbami. Nepochybně i Římané byli odkázaní na stejný postup a pak se lodi zapalujou o hodně snáz...
25.6.2009 13:59 - JAIME
jsem sice zbrojířský diletant, ale z historie mám dva doktoráty, tak se osmělím, a přidám svůj názor: Jakékoliv generalizování ohledně vývoje zbroje, resp. zbraní je trochu nepřesné, protože tento vývoj byl region od regionu naprosto odlišný a - ač to zní absurdně - vzájemný vliv byl pro člověka dnešní doby naprosto zanedbatelný. To znemná, kdYž to zjednoduším, že diskuse typu "jaký vliv měl vývoj zbroje na produkci zbraní a naopak" je trochu zavádějící. Interpretací průběhu a hypotetického alternativního výsledku bytev u Kresčaku či Poitiers apod. je nesčetná řada a je skutečně jen teoretickou fikcí, co z toho se nám líbí nebo ne.. Jak říkám, nejsem odbornék, ač šermuju rád, ale naprosto mě tady uchvátly názory lidí jako je Léto a další. Prostě sem píšou fakt chytří lidé a jen mě mrzí, že je tohle fórum natolik uzavřené, že z toho nejsou nějaké smysluplnější výstupy.. Fantasy potřebuje prorazit, pojďte s tím něco udělat. Mám dost možností, ale potřebuju pomoct!
25.6.2009 14:37 - Rytíř
Jaime, sám článek je do jisté míry výstupem této a podobných diskuzí, kterých tu proběhlo několik.. :) Je pravda, že mezitím se tu objevilo řada dalších postřehů a naťuklo se tolik zajímavých tématů... budu rád, když se kdokoli jakéhokoliv chopí!
Jak by sis představoval tu pomoc s prorážením fantasy??
26.6.2009 17:21 - Faire
Neuvěřitelný vynález z 2. sv. v., snadno přenositelný do fantasy:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/8119653.stm
29.6.2009 14:33 - Rytíř
Hm, hezký. Akorát že na konci se píše:
BBC News píše:
The file shows the darts were never used because they were a "highly uneconomical weapon" and only a small proportion of people would have been killed.

Tak nevim, jestli je to vzor hodný následování.. O bizarní nápady není ve válce nouze, ale příliš drahé a neefektivní věci rychle upadají v zapomnění :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081079006195068 secREMOTE_IP: 3.238.62.124