Kultura

Autorská citace #41
25.10.2009 21:52 - Colombo
Jerson: Ony řasy mají ještě větší obsah vody a hle, je to jedna z nejoblibenějších strav:D (mezi zdravou výživou, případně v Japonsku)
Jasně, oproti kravímu stejku je to lamské, ale tam ve výrobním procesu se ti přesune tak max. 20% energie.

(nehledě na to, že původní obiloviny, tedy traviny co rostou přirozeně, jsou taky naprosto k ničemu pro výživu, takže nevím, co z toho usuzuješ)
Autorská citace #42
25.10.2009 22:38 - Jerson
Když se hub nenají člověk, tak trpaslík (který má být houževnětější a celé dny tvrdě pracovat) se jich nenají tuplem.

Colombo, já si to nevymyslel, jak jsem četl, tak píšu. Můžeš provést důkaz sporem - jez jen houby a když nezemřeš hlady, tak uznám tvůj argument jako platný.

A jestli vypěstuješ krysu jen s pomocí jedné buňky a fyziologického roztoku, klidně pak říkej, že je vypěstovaná, pro jistotu to zmiň v každém případě, kdy o ní budeš mluvit. Do té doby doporučuju výše popsané vtloukání do hlavy, protože je to takt neuvěřitelná pitomost. Ty se taky ozveš, když někdo plácá nesmysly o psychologii, ne? (: )
Autorská citace #43
25.10.2009 22:46 - Colombo
Jersón je agronom?
Ok, žer celou dobu divoké traviny a jestli nezemřeš, obilí je vhodné pro stravu.
(jsem se přepsal no, myslel jsem furt na pěstování hub).
Autorská citace #44
25.10.2009 22:54 - Jerson
Jerson není agronom, jen mluví s lidmi, kteří pracují na farmě. Jednou tuto chybu může udělat každý.

Jinak nevidím souvislost mezi pojídáním divokých travin a vhodností obilí jako stravy. Jak dlouho přežije člověk jen na chlebu a kolik ho potřebuje sníst už bylo vyzkoušeno.
Autorská citace #45
25.10.2009 22:56 - Alnag
Jerson píše:
Když se hub nenají člověk, tak trpaslík (který má být houževnětější a celé dny tvrdě pracovat) se jich nenají tuplem.


To ale jen není otázka energetické vydatnosti potravy, ale taky metabolismu, chápeš. To, že automaticky uplatňuješ lidské měřítko na trpaslíky je chyba v předpokladu. A nevím, kolikrát ti to mám napsat. Jsou živočišné druhy adaptované na kde co. Je to záležitost evoluce. Chjo.

PS: Myslíš, že si lidé svůj vous zalévají a hnojí, když ho potom mají pěstěný? ;-)
Autorská citace #46
25.10.2009 22:56 - Sethi
Alnag píše:
PS: Myslíš, že si lidé svůj vous zalévají a hnojí, když ho potom mají pěstěný? ;-)

No, někteří bohužel ano...
Autorská citace #47
25.10.2009 23:06 - Jerson
Chápu, že někteří živočichové můžou být adaptovaní na získávání energie z hub. Nechápu ale, jak by tuto energii mohli získat, pokud v těch houbách není - přesněji jak by jí mohli získat tolik, aby mohli vykonávat fyzicky náročnou práci.
Jinak mi to přijde podobné, jako bys mi tvrdil, že trpaslíci můžou mít metabolismus adaptovaný na výživu slanou vodou. Ano, vztahoval bych na ně lidské měřítk, které říká, že žádný člověk na slavné vodě nepřežije, natož aby ještě dokázal těžce pracovat. Na druhou stranu je to fantasy, takže si můžeš vymyslet cokoliv. Na stranu třetí, když si můžeš vymyslet cokoliv, proč nevymyslet lembas ve tvaru malých hranolků, z nich jeden uživí dospělého muže na půl roku. Na čtvrtou stranu tahle potravina už byla vymyšlena - v jeskyni pro DrD, právě proto že je to fantasy a nemusíme na to vztahovat lidská měřítka.
Tedy když nevztáhnu trpalsíky k lidem, nemám je k čemu jinému vztáhnout. KDyž mi řekneš, že exsitují opice, které jsou fyzicky zdatné a živí se houbami, budu mít alespoň nějaký vztažný bod. Je to jasnější?

Alnag píše:
Myslíš, že si lidé svůj vous zalévají a hnojí, když ho potom mají pěstěný? ;-)

Nevím jestli ho mají pěstěný, ale zcela určitě ho nemají chovaný (: )
Autorská citace #48
25.10.2009 23:09 - Noldo2
Alnagu, když bych vzal Tvůj argument s přizpůsobením metabolismu, evolucí atd., dovedeš si to představit? Jak ti trpaslíci žerou furt jen pitomý houby? když teda neberu ty krysy, netopejry, a kdejakou další havěť? To mi teda víc sedí, že trpaslíci mají svoje políčka, ale daj si stejk...
Autorská citace #49
25.10.2009 23:21 - Alnag
Jerson píše:
Nechápu ale, jak by tuto energii mohli získat, pokud v těch houbách není...


Jak jako není... V houbách energie je, stejně jako v každém atomu a molekule. To bys mohl vědět. Je to jen otázka jestli a jak ji dokážeš uvolnit (s jakou efektivitou), resp. jestli ji dokážeš pro sebe užitečně proměnit tak, abys ji mohl využít později. (Čímž nechci tvrdit, že trpaslíci jedou na termojaderné fúzi, jenom, že nedoceňuješ všechny možnosti.)
Autorská citace #50
25.10.2009 23:25 - Rytíř
Tak když budem věřit Terry Pratchettovi, trpoši se budou živit hlavně krysama :)
Na druhou stranu, existuje též mnoho zkazek o legendárním trpasličím chlebu.

Buď jak buď, jedním z hlavních problémů trpaslíků vždy byl malý počet. Byli super dobří, ale prostě jich bylo málo.. třeba nebyla důvodem malého počtu jen míra zaujetí trpaslic prací namísto mužným pohlavím.
Jo a když budem věřit Tolkienovi, tak nejvíc prosperovala ta trpasličí sídla, která byla velmi blízko prosperující elfí nebo lidské komunitě... tedy společnosti schopné je zásobit potravinami.

Jinak si určitě trpaslíci přilepšovali chováním koz a ovcí poblíž svých horských pevností. Na pěstění brambor bych už je pravda neviděl, ty se ale skladují a převáží poměrně dobře. Stejně jako mouka.

Jinak ohledně té výživnosti potravin - spousta číňanů a japonců byla a je údajně živa o neuvěřitelně malých porcích rýže + zelenina. Maso bylo na svátek, takže jestli, tak jednou za čtvrt roku. A přesto ty lidi žili a tvrdě makali a dožívali se úctyhodného věku... jen prostě neměli panděra a dvojité laloky.
Člověk vydrží strašně moc.
A což teprv takový trpaslík!
:)
Autorská citace #51
25.10.2009 23:26 - Alnag
Noldo2 píše:
Dovedeš si to představit? Jak ti trpaslíci žerou furt jen pitomý houby?


Ty si s Jersonem pojde ruce. Vy pořád uvažujete v lidské perspektivě. Člověku nevyhovuje jednotvárná strava a to z dobrého důvodu. Kdyby žral furt jednu věc, tak by nedostal všechno, co potřebuje, takže on je i psychicky stimulován (a ano, i to je adaptace) mít širší spektrum potravy. Protože člověk je všežravec.

Pokud by trpaslík byl tvor adaptovaný na konzumaci hub, pak by ho nikdy ani nenapadlo jíst něco jiného. A to primárně proto, že ti pitomí trpaslíci, které by to v průběhu evoluce napadlo a zkoušeli by místo toho žrát co já vím kamení, by chcípli někde v boční chodbě a jejich geny (ty se sklonem k mrmlání nad houbama) by se nepředaly do další generace. Je to právě tak jednoduché jako tohle.

Naučte se myslet jako trpaslíci a pak mluvte.
Hříbek nebo raději muchomůrku?
Autorská citace #52
25.10.2009 23:33 - Colombo
Ono to taky není jen o samotné energii v houbách, jak psal alnag.
I u nás lidí jsou rozdíli obrovské. Co se dělal výzkum, tak přišli na to, že tlouštíci i hubeňouři můžou zkonzumovat stejné množství stejně energeticky bohaté potraviny a navzdory stejného výdaje energie (pohyb atp.) jeden bude tlouštík, kdežto jiný hubeňour.
Zjistilo se, že se jedná o střevní mikroflóru. Ta může určit, jestli se využije jen směšné množství energie nebo pořádný balík.

Nehledě na to, co víš, proč jsou trpaslíci tlusti? Co když mají 4 žaludky?
Autorská citace #53
25.10.2009 23:39 - Jerson
Alnag píše:
Jak jako není... V houbách energie je, stejně jako v každém atomu a molekule.
Pokud jsi myslel chemickou energii, tak tu houby samozřejmě obsahují taky (jinak by se jimi neživili třeba slimáci). Jde o to, že se u lidí je poměrně dobře zjištěno, při jaké práci potřebují kolik energie, a jaké potraviny tu energii poskytnou. Je to podobně zjistěno i u jiných tvorů, zejména koní, krav a podobně, takže je s čím srovnávat. Jenže houby z toho pořád vychází špatně - trpasličí metabolismus by musel být několikanásobně účinější než lidský, a pak by trpaslíci museli těch hub sníst za den dost velké množství (pokud tedy nebudu energii získávat z jádra atomů).
Jak jsem říkal, najdi tvora, který se živí jen houbami, a budeme se mít od čeho odpíchnout. Evoluce určitě zajistila, že když je nějaký tvor schopný přežít na houbách, tak bude existovat. A můžeme ho porovnat s trpaslíkem.

Rytíř píše:
spousta číňanů a japonců byla a je údajně živa o neuvěřitelně malých porcích rýže + zelenina

Kolik z nich maká v dole? Jen chlebem můžeš život člověka tři měsíce a on přitom může deset hodin lámat kámen, než zemře. Jenže podmínka je, že předtím musel napřed dobře vyrůst.

Btw. o dobozu potravin od jiných ras jsme se právě dost bavili na RPG foru, a jediný Vallun to pořád hájil. Mně to přijde jako neudržitelné - co když se jednou neurodí? Velmi pochybuju, že by jakýkoliv elf nebo člověk prodával jídlo cizím "tedy trpaslíkům", když ho potřebují ti "jeho".

Niméně podruhé tuhle debatu nepovedu. Ať si fantasy trpaslíci žerou třeba kamení.
Autorská citace #54
25.10.2009 23:56 - Alnag
Jerson píše:
Jenže houby z toho pořád vychází špatně - trpasličí metabolismus by musel být několikanásobně účinější než lidský, a pak by trpaslíci museli těch hub sníst za den dost velké množství (pokud tedy nebudu energii získávat z jádra atomů).


Myslím, že takhle mi to stačí. Message finally got across. ;-)
Autorská citace #55
26.10.2009 16:41 - A15
Trpaslíci se evolučně nemohli vyvinout pod zemí. Proč by, proboha, tvor žijící ve stálé tmě měl vlasy a oči? Hlava umístěná na vrchu také není optimální. Pokud tedy není trpaslík speciálně vyšlechtěn na sklízení krápníků.
Autorská citace #56
26.10.2009 16:45 - Blaine
A co kdyz byl vytvoren bohem? Neslo by to? Proc predpokladame evolucni vyvoj, kdyz tolik fantasy svetu proste rekne: A tenhle buh stvoril trpaliky. A tenhle stvoril elfy. A tamhleten lidi. A proto jsou tak jini a pritom vlastne stejni.
Autorská citace #57
26.10.2009 17:14 - Colombo
Hulvatores: nikdo nemluví o tom, že se vyvinuli pod zemí.

Králíci nemůžou mít nory? Křečci taky tráví spoustu života pod zemí.
Autorská citace #58
26.10.2009 18:37 - Goran
Tvorové, kteří tráví podstatnou část života v podzemí, ale fungují i na povrchu naopak mívají výborný zrak (aspoň za šera), což na trpaslíky sedí.
Autorská citace #59
27.10.2009 06:44 - Aeris
Neviem si už presne spomenúť v akom settingu to bolo, ale niekde trpaslíci žili "na" horách, nie "vnútri" hôr. Proste mali nízke kamenné príbytky blízko svojich jaskýň a baní, kde žili kupci a poľnohospodári (teda skôr pastieri, aj keď mali aj pár políčok s tým slávnym trpaslíckym obilím na ten ich nejedlý chlieb). Pod zemou pravidelne bývali len vojaci, remeselníci s kovmi, šlachta a samotní baníci.
Autorská citace #60
27.10.2009 08:13 - Blaine
Aeris: to bylo treba i ve Feistove Rift War saze.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078454971313477 secREMOTE_IP: 3.133.12.172