Kultura

Lotrando
4.1.2008 14:37
Malé představení místa, kde se odehrává důležitá část příběhu. Popisy tohoto druhu vznikají z prostého důvodu. Je velmi těžké představit si všechny varianty vývoje příběhu, které mohou hráče napadnout. Proto přichází na řadu krátký text, záběr kamery, který mi umožní vytvořit pro danou scénu atmosféru a zároveň si promyslet všechny souvislosti. Takto vytvořený materiál nemá za úkol předepsat hráčům, co se má stát. Slouží jen jako záchytný bod. Jeho části jsou pak velmi dobře využitelné.
Autorská citace #1
4.1.2008 14:37 - Rytíř
Ten obrázek je prima, miluju mapky. Ten popis je stručnej, ale jako základ stačí. Striglav zaujal, skoro bych o něm chtěl vědět víc ;)
Autorská citace #2
4.1.2008 14:42 - Noir
Je to mapka Hrazan, že jo? Úžasná lokalita mmj. Vlastně je to jedno z prvních "měst" ve středovýchodní Evropě! Možná dokonce to úplně nejstarší...
Autorská citace #3
4.1.2008 14:56 - Argonantus
Jů! To je bezva. Zajímají mne objekty T nebo K - nějaký palác? A bazilika?
- reálie jsou hradiště jsou univerzálně archaické, mohou být i o století starší (nebýt zmínek o Vladislavovi, samozřejmě)
- to, že jsou to Hradišťany, jsem nepoznal. Vida. Hodně bohatá a složitá dispozice - vypadá to na několik různých majitelů, jako třeba pražský Hrad (tam byli shodou okolností taky původně tři instituce)
- hradba - nebo zřejmě vyztužený val, nebo jak to nazvat - vedoucí k severovýchodu a mizící z mapy mi není úplně jasná. Zřejmě reaguje na terén. Asi nepokračuje už moc daleko...
- katedrály... ještě ve směru na Milán vidět nemohli. Tedy alespoň ne katedrály v dnešním smyslu; impozantní románská sídla nějakého biskupa pochopitelně ano (napadá mne třeba svatý Zeno Veroně). Gotika do Itálie dosud nedorazila, zatím fungovala jen v místech, kde vznikla, Ille de France, Burgundsku, Normandii, Pikardii a jihu Británie. Nicméně románské věci z Itálie inspirovaly zjevně lecjakého místního budovatele v Čechách.
- Očekával bych, že roku 1200 bude hradiště už v mírném bordelu. 20 let byla v bordelu samotná centrální moc. Valy nikdo moc neudržoval. celá "hradská soustava" se rozkládá o rozkladu se mluví vlastně hned století následující od vzniku v 10. století, a pak se imrvére rozkládala celý středověk..., a na spadnutí je vynález měst; minimálně v Praze už mají kamenné baráky. Královská moc se dost brzy přesunula do Lokte (pro místní oblast). Fungovat naopak budou dobře ty prvky, které jsou soukromé, a na kterých byl něčí zájem. Soukromý kupec, nějaké církevní tentononc, dvůr šlechtice.
Autorská citace #4
4.1.2008 15:24 - Lotrando
dlouhé hradby jsou hliněné valy s kamennou zástěnou a vnitřním pažením, typická přemyslovská záležitost. na severovýchodě je neprostupný kopec, stejně tak na jihu kolmá skála, stejně jako v reálů, dnes na tom místě stojí horní nádraží v Karlových Varech
zkratky: F - šlechtický dvorec, opevněný dům; původní rotunda umístěná na akropoli; S jsou nějaké správní objekty, konkrétně tábor Striglavových vojáků; S - městský sýpka; K - nový emporový kostel; T - týnec a přilehlé objekdy, před vnitřní hradbou, spojenos hospodou.
katedrály - ok, a co byzanc, ne ře bych si byl jistý, ale Vladislav se vracel přes kyjev, ne?
- hradišt+ funguje především díky hlavnímu oblastnímu trhu, správní moc už dlí v Lokti, ale nový kastelán Přemysla dorazil teprve pře několika měsíci, zatím honí lapky a loupeživé německé rytíře. Kastelán je blízký přítel nového knížete a jeho úkolem je upevnit knížecí moc v oblasti. Do roku 1190 patřilo Sedlecko k říši (asi 10 let), takže stavba hradu je teď prioritou. Přemysl Cheb a Loket zná, signoval tu nějaké listiny svého bratra Bedřicha. Při té příležitosti ....., zatím nemohu dál :), čtou to hráči.
P.S. v článku je na konci, že se nejedná o skutečnost, hradiště je moje fikce, ve skutečnosti leželo kousek víc na západ a pravděpodobně bylo menší.
Autorská citace #5
4.1.2008 16:34 - Kodlicek
Lotrando: klidně napiš víc, my budeme při hře dělat, že nic nevíme. Fakt, slibuju... =D)
Autorská citace #6
4.1.2008 17:17 - Argonantus
Lotrando:
rozhodně nemilosrdně cenzuruj, co se ti nehodí prozrazovat; já nejsem důležitý.
F - šlechtický dvorec, opevněný dům; to je možné, už jsme mnohokrát dumali s Wothanem nad tím, jestli měl někdo kamenný palác, nebo lité zdivo, nebo co. Když budeš tvrdit, že kvádříkový palác, nebudeš přehánět nijak moc; hodně ti mohou pomoci ty pražské baráky (vyšla fantastická kniha s CD s plány a fotkami všech, co našli...). Případně doporučuji tu Přimdu - velmi poučný objekt.
K - nový emporový kostel; mně to podle tvaru připadá spíš jako bazilika. Na hradišti opět přeháníš jen nepatrně; na některých správních hradech takové věci stály. Doporučuji Tismice (stačí gůglovat...). Skvost.
- Vladislav se vracel přes kyjev, ale z křížové výpravy 1148, ne od Milána. Byzantinci stavěli kupolové kostely, vlastně furt pryč, až se změnili v Rusy.... nejlepší exemplář, který šlo potkat v Itálii, stojí dodnes v Benátkách a zove se svatý Marek.... v Kyjevě určitě nic lepšího nestálo. A vůbec nejlepší chrám tohoto typu je Hagia Sofia, dnes jako tehdy. pro nás je to celou dobu exotika, protože u nás se takto nestavělo.
Autorská citace #7
4.1.2008 19:29 - Lotrando
šlechtické sídlo je vlastně francouzská falc, inspirace je v chebu, kde dodnes stojí zbytky Barbarosovi pevnosti. Tahle není tak honosná, kamenná je pouze do výše prvního patra, pak je hrázděné zdivo. Má něco jako hlavní objekt, kde je kamene víc, jinde je zase víc ze dřeva. Logika je taková, že jde o místní šlechtické sídlo, pravděpodobně patří ke zboží Hroznaty, ještě se nemůžu rozhodnout (protože Hroznata působil víc na jihozápad).
určitě by mě zajímala ta zmíněná publikace, jak se to jmenuje?
emporový kostel je na mapě špatně zakreslen, věž je na druhé straně a chybí ty "apsidy" po stranách, ale neměl jsem sílu to překreslit, navíc ho skoro podpálili :)
Vladislava a Kyjev jsem zmínil spíš pro ilustraci toho, co tehdejší člověk mohl vidět a zažít. Strážný se tedy nejspíš vrátil přes Francii :), kdo ví.
Kodlicek uvidíme zítra :), ale nepředstíráte vy vlastně pořád, že nic nevíte? :)
Autorská citace #8
4.1.2008 19:38 - Argonantus
Lotrando:
"postranní apsidy" jsou právě už docela vychytávka (máš-li na mysli závěr ve tvaru trojlistu), naprosto nesamozřejmý a dost vzácný tvar ("tetrakonchos" a další varinaty, např. Řeporyje nebo Řeznovice). Standardní emporák je prostě obdélník, s rovným dřevěným stropem (tedy neklenutý), na západě empora a věž (někdy empora ve věži, aby se ušetřilo), na východě apsida ve tvaru "půl rotundy", pravidelně menší, než ta kratší strana obdélníka, a jediná ze všeho klenutá. Tečka.
Dodám jména kandidátů a šlechticů v kraji - ale asi poštou, neb to je tajný, že jo. Knížku o domech najdu.
Pokud Rytíř dovolí, a otiskne tu povídku, bude jasněji naznačeno, co mohl tehdejší člověk znát. Překvapivě mnoho. Řada našich cestovala do Jeruzaléma i do té Francie. Sleduj Tajemství katedrál - tam je toho plno.
Autorská citace #9
4.1.2008 20:59 - Rytíř
Argo: Rytíř dovolí cokoli, ale jakou povídku..?? Jo ahá! Tyjo já mam fakt vedení. Myslíš to s tím Argonantem, jak to s ním bylo? Ty seš fakt alchymista, jenom sem tam utrousí narážky.. a když nápověda nestačí, blbýho netrkneš :))
Já si docela lámal hlavu, co jsi tím dotazem myslel.. ale nic a pak sem zapomněl, se zeptat.
Takže jakmile budeš chtít a moct, posílej prosím!
Autorská citace #10
5.1.2008 21:34 - Argonantus
Tak se stalo. Teď doplňuji ten materiál, co jsem posílal Tafifovi - díky, tomu, že jsem to zase vzal do ruky, vidím, jak je toho tam málo a jak to zastaralo. Vézelay, pokud to někomu něco říká. Ale to patří taky na katedrály.
Autorská citace #11
5.1.2008 21:48 - Rytíř
Zrovna jsem potvrzoval příjem.. :)
Už se na to těším - heč a já budu první, kdo si to přečte, heč heč! :)))
Autorská citace #12
6.1.2008 12:30 - Argonantus
Já bych chtěl ještě slyšet něco o tom Sedlčanském hradišti, ale asi budu vědět víc, jak bude pokračovat příběh.
Na zprávy od našich ze 12. století jsem zvědav vždycky.
Autorská citace #13
6.1.2008 13:01 - Lotrando
ja něco vyzobu, mám pár faktických informací. Karel má teď státnici, tak na pokračování povídky ještě chvilku počkejte.
Autorská citace #14
6.1.2008 22:01 - Lotrando
postnul jsem malou črtu dalších postav z příběhu Mečem a Křížem. je to spíš takové poškádlení, nic uceleného nebo dlouhého. Najdete to ve druhé kapitole článku o hradišti. Doufám, že to adminům nevadí.
Autorská citace #15
6.1.2008 22:29 - Rytíř
Lotrando: nevadí, proč by mělo? :) jen je otázka, nakolik je či bude relevantní název článku.. :)
Autorská citace #16
7.1.2008 09:55 - Argonantus
Jinak se Lotrandovi omlouvám, že jsem ještě nesplnil, co jsem mu slíbil -seznam aktuálních maníků v roce 1200. Úkol trvá. Není nad reálně existující osoby.
Autorská citace #17
7.1.2008 14:15 - Lotrando
Argo: nevadí, můžu počkat, z historických postav se setkají asi jen s biskumem Milíkem, možná s Hroznatou. Zbytek postav je vymyšlený pro účely příběhu. Nechtěl jsem to příliš zahlcovat, navíc přítomnost většiny postav by měla mít svůj účel a nejsem si jist, jestli například přítomnost Knížete má smysl a nějakou logiku.
Autorská citace #18
7.1.2008 14:39 - Argonantus
To já nikdy nevím, co všechno se může stát. Hlavně mi není jasné, jak věci skončí. Takže nějací maníci v záloze se vždycky hodí. Prchám před svými hráči, a snažím se udržet potřebný náskok, což se daří místy jen velmi těsně.
Autorská citace #19
7.1.2008 15:08 - Lotrando
Sedlcko je z pohledu centra v Praze trošku na okraji zájmu, proto tam nebude až takový přetlak osobností. Nicméně ve chvíli, kdyby se rozhodli nevrátit se do současnosti, a je otázka zda tu možnost vůbez dostanou (záleží dost na nich), tak potom se bude případný seznam převelice hodit :). POčítám, že bude trvat tak tři sezení, než tato eventualita nastane a hrajeme jednou měsíčně. Tím chci říct, že se určitě na případný seznam těším, ale není nutné ho mít tenhle týden. Až budeš mít chuť, tak by možná bylo zajímavé dovypátrat původ Hroznaty. Jeho otec měl být jakýsi Sezima, co se vyznamenal ve Vladislavově družině. To je ale bohužel vše co vím o jeho minulosti. Zbytek je idealizovaná historie o založení kláštěra, tam je informací relativně dost.
Autorská citace #20
7.1.2008 22:25 - Goran
Sedlecké hradiště je ideální i v tom, že se o něm skoro nic neví (myslím archeologicky). Zároveň je významné a zároveň si autor může bohapustě vymýšlet. A kdyby náhodou zaniklo požárem způsobeným postavami, neznamená to hned změnu historie ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1066689491272 secREMOTE_IP: 54.211.203.45