Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
8.8.2009 00:44 - Sethi
to je v pořádku, já si žádný pustit nenechám, když už mám tu potřebu týrat se, dělám to sama.

holt nejsem roztomilá, no.
8.8.2009 00:46 - sirien
No, ta roztomilost nespočívá ani tak v týrání. Nicméně tak nebo tak to nebyla nabídka, takže mě Tvá neroztomilost až tak netrápí :)
10.8.2009 09:17 - Argonantus
Sirien je hrozný zlo, ale časem si na něho zvyknete.
Christopher Columbus (Sám doma) funguje stejně.
Je to takový neškodný pro děti. A záver druhého dílu s tím baziliškem mi připadal dost vydařený.
V zásadě by samozřejmě opravdový režisér byl lepší od počátku; ono to ale bylo IMHO jisté nedorozumění; někdo nabyl dojmu, že to bude celé takové veselé školní čtení pro děti - a mnoho rozpačitých reakcí někde od čtvrtého a pátého dílu počínaje by vůbec nevzniklo, kdyby si stěžovatelé včas všimli toho postupného posunu k vážnější notě, jak ty děti rostou. A Columba by vůbec nenajali.
Ideální režisér by tedy musel celý ten rozdíl postihnout; obrazně řečeno, začít jako E.T. a skončit jako Zachraňte vojína Ryana.

Cuarón do toho vnesl spoustu neového a vysvobodil to od Columbových schémat; ale pak ho zase vyhnali. Nad Yatesem jsem po pátém dílu celkem jásal (konečně je to ono...!, tedy souhlas se Sirienem v tomto bodě), teď jsem s šestkou celkem spokojen, ale poněkud mne mate, že se vrátili zřejmě zase k předminulému scénáristovi, který se moc neosvědčil ve čtyřce (Kloves).
A podruhé mne mate, že ty nálady celého filmu se posunuly tak nějak proti směru; pětka mi připadá podstatně temnější, než šestka, která je samé muckání a srandičky (tedy od Ryana zpět k E.T., nebo přesněji, k Muzikálu ze střední). Na horor zbyla asi tak závěrečná půlhodina, a vzali to dost fofrem (jak se ptal Merlin...)

Nejdelší je pátý díl, upozorňuji Siriena, a to naprosto úděsně; taky se na něj hrozně dlouho čekalo; a taky to má zjevně spoustu dobrých důvodů. Je právě dost velký úspěch tandemu Goldstein/Yates, že to na filmu není moc vidět.

sedmý díl je pěkná kláda nejen délkou, ale strašně moc se toho tam děje (pravím v opozici s některými); rekordní množství střetů, bitev, úmrtí a akcí. Takže z toho celkem bez problémů nastříhají filmy dva, a naopak jeden film by byl asi střižený na neúnosnou míru. Bezpodmínečně totiž musíme stihnout ještě čtyři viteály, odhalení relikvií smrti a finální bitvu, kdyby už nic jiného. V knize se při tom dostanou k prvnímu viteálu (už napůl odhalenému v předchozím díle) teprve někdy v polovině...
10.8.2009 09:37 - Alek
Argonantus píše:
V knize se při tom dostanou k prvnímu viteálu (už napůl odhalenému v předchozím díle) teprve někdy v polovině...

No právě. Většinu viteálů získaj stejně až ke konci, takže tápu, co v té první polovině bude (navíc když napadení Doupěte přesunuli do šestky).

Ale jinak s tím rozborem naprosto souhlasím, s náladami, Klovesem i první větou ;-)
10.8.2009 09:47 - Argonantus
No, máš tam Batyldu v Godricově dole, leteckou bitvu (s mrtvými ve výsledku), úplnou zkázu ministerstva, nějaké kočkovanice se smrtijedy v Londýně, spoustu běhání po lesích a mysteriózní scénu se stříbrnou laní a mečem a pak další kočkovanici na ministerstvu - to mi připadá samo o sobě skoro víc děje, než je v šestém díle. Kdyby to tedy střihli po tom medailonkovém viteálu, který už všichni znají a ani to tím pádem není spoiler.
10.8.2009 12:54 - sirien
Píše:
sedmý díl je pěkná kláda nejen délkou, ale strašně moc se toho tam děje (pravím v opozici s některými)

Píše:
V knize se při tom dostanou k prvnímu viteálu (už napůl odhalenému v předchozím díle) teprve někdy v polovině...

Právě. V knize se toho děje hodně, ale TOLIK toho tam je NAPROSTO ZBYTEČNĚ. Rozvleklej úvod (až někam k té svatbě) kde se neděje prakticky vůbec nic, pak odchod božského tria k vlastnímu putování, kde je hromada nepotřebnejch podzápletek, které JKR vystavěla ve stylu "čím víc vykradených legend, tím líp" (např. naprosto, ale totálně zbytečná parodie Excaliburu), děsný okecávačky kolem všeho co se tam děje...
...jak bylo ostatní aspoň nějak čtivé (i když už ke konci dost naplácané nudným balastem), tak u sedmičky jsem se poprvé ke čtení tlačil. První dvě třetiny knížky jsem sežvejkával jak povinou školní literaturu a jediný důvod byl, že "to přece už dočtu, když to je poslední knížka". Teprve poslední třetina dostala nějakej čtivej spád, takže jsem jí dočet naráz.
Většina toho co nazýváš "kočkovanice" je pak pár soubojů, které tam vlastně být nemusí (a knížce by prospělo kdyby se s nimi nezdržovalo)
15.8.2009 13:06 - Sethi
Tak zase trochu z jiného soudku.

Repo! The Genetic Opera.

Zajímavě obsazený a výborně provedený muzikál kdysi v temné budoucnosti. Obzvláště doporučuji divákům se slabostí pro drsný, krvavý humor - na první brutální vraždu dojde asi po minutě a půl filmu a ve stejném stylu se to táhne až do monstózního zakončení, které se po kotníky topí v krvi. Na druhou stranu, vše je podané s takovým nadhledem, že se tomu zasmála i taková citlivka, jako jsem já.

Dalo by se to použít jako dost drsný námět pro nějakou temně komediální kampaň Shadowrunu, nebo něčeho podobného - ještě o něco drsnější v případě, že by všichni hráči byli ochotní zpívat =)

Ostaně, trailer a jedna neškodná scéna.
15.8.2009 13:30 - noir
Viděl jsem, smál jsem se, užil jsem si.
15.8.2009 18:12 - sirien
Tomu říkám poctivé studium biologie :/
15.8.2009 18:18 - noir
Škoda, že tu není diskuze o WTF filmech fantastiky. Právě sledovaný Mega-Shark vs. Giant Octopus s Lorenzo Lamasem v hlavní roli, by tam zaujímal čelní místo.
15.8.2009 18:29 - Sethi
noir píše:
Mega-Shark vs. Giant Octopus

Na to jsem viděla trailer... je na seznamu filmů "měla bych to vidět, protože kdo neuvidí, neuvěří, ale nevím, jestli to dokážu." Takže... jaké to je?

sirien píše:
Tomu říkám poctivé studium biologie :/

Viděla jsem to asi před půl rokem. Dneska jsem si vzpomněla, že to chci zmínit, když jsem poslouchala soundtrack. Pokud tedy smím poslouchat soundtracky.
15.8.2009 19:08 - noir
Sethi: Řekl bych, že nepopsatelné. Kombinace absolutně nesmyslných dialogů, absurdního herectví a Lamasova všudypřítomného culíku vytvořila něco, co se dá jen těžko nazvat kinematografií. Ale útoky megažraloka na Boeing letící ve standardní letové výšce nebo chobotnice atakující F-16 jsou něco, co se jen tak lehce nezapomíná. Bohudík-člověku pak i české filmařství začne připadat jako snesitelné.

Jo, žralok právě sežral Golden Gate! A Lamas hraje zoufalství.
15.8.2009 19:32 - Sethi
Ano, chobotnici srážející letadla jsem právě v inspiraci tímto trailerem využila ve hře Pantheonu. Myslím, že to mělo docela úspěch.

Myslím, že to je důstojný večerníček po dni plném protein-fosfatas. Jdu si to sosnout.
15.8.2009 19:50 - Bouchi
noir: Shodou okolnosti dneska budu vybrane sceny (ty, co jsi jmenoval) poustet brachovi, at se taky pobavi.
BTW, jeste stoji za zminku recyklace zaberu, videt poctvrte naprosto identicky plujiciho zraloka nebo opakovane ukousnuti tehoz chapadla (jen zrcadlove prevracene, coz samozrejme kazdy hned pozna), to je taky zazitek.
15.8.2009 20:32 - noir
Sethi: já si dnes, díky nepřítomnosti rodiny, udělal monstr-den. Postupné shlédnutí Anakondy 4, Mamuta a Megasharka vs. Gigaoctopuse mě totálně odrovnalo.

Bouchi: A pak že náhody neexistují :o)
16.8.2009 08:54 - Jerson
Podíval jsem se jen na trailer a tři ukázky, takže čím bych se zabavil ... u šeho se dá ještě brečet a je to zábavnější? Krájení cibule? Trhání chloupků z nosu?
16.8.2009 09:10 - noir
Jerson: Po dvou měsících nepřetržitého ležení na posteli je už zábavné úplně všechno...
16.8.2009 09:30 - Jerson
No, to je asi pravda. Ale i tak tě lituju, že se musíš bavit zrovna tímto.
16.8.2009 10:12 - Blaine
Noir: Doporucuju neco jineho:) Prakticky vlastne cokoliv! Tvrde drogy by mozna byly smysluplnejsi jak toto:)))
Ne vazne - i kdybych byl ve stejne situaci, tak prece jen japonska animovana tvorba je tak rozsahla, ze k monstr filmum bych asi nemusel sahat. Vlastne kdyz si to tak uvedomim, tak i americka serialova.
16.8.2009 10:47 - noir
Monster movies mají jedinečné kouzlo naprosté stupidity. Když čte člověk od rána do večera samé relativně náročné věci, tak holt pak potřebuje něco opravdu stupiního. A já včera přečetl celou "Vesnici v 50. letech" a dorazil Guderianovy vzpomínky, takže mozek se musel vypnout. Beru to jako takovou drobnou úchylku.

Mj. jak se těšíte na AVATARA? Já se vyberlím na konci srpna podívat na tu 15 minutovou 3D ukázku, už teď se ale toho hypu dost obávám...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090994119644165 secREMOTE_IP: 3.236.139.73