Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
5.6.2021 12:09 - LokiB
Tak se Princezna zakletá v čase dostala i do služeb, které mám k dispozici, jsem ji včera večer zkouknul.

Princezna, která mluví a chová se jak husopaska by mohla být fajn v nějaké k tomu stylisticky určené pohádce ... tady zjevně autoři chtějí ukázat, že je to přeci dnešní norma. Za mě fail, protože je mi to nesympatické, ale dětem to třeba bude konvenovat. Že bych si já myslel, že by bylo fajn dětem ukazovat i kultivovanější chování, třebas zrovna v pohádkách, to je holt moje smůla.

Princ (jeho herec působí dojmem prkenného neherce), vypadá, že v jehož hlavně se asi odehrává mnoho zajímavého, ale na povrch se z toho dostane minimum. Takové to když otevřete bublinkovou limonádu, ono to syčí, ale jinak nic. Zvláštní volba ... jestli sázeli na současnou popularitu představitele, nevím, ale princ je největším zklamáním z postav.

Princeznina kámoška ... s přehledem nejzajímavější postava ve filmu. Na rozdíl od princezny má i sexappeal a její civilnost k roli celkem sedí. Dá se říc, že díky téhle postavě se dá pohádka vydržet :)

Králové, kuchařka, zbrojnoši, lidi na trhu ... nezajímavé postavičky, ok Dejdar aspoň umí hrát, ale prostor pro to logicky jeho postava nemá. Trpasličí stráž je celkem vtipná, jakkoli žert na snižování stavů je trochu prvoplánový. Zejména pak králové fakt byly prkenné figury bez hereckého projevu.

Dvorní alchymista ... tam nevím. Buď ho obsadili "proti roli" nebo tím chtěli říc do filmu něco, co mi za celou dobu nedošlo. Hraje jak když ho bolí zuby a znalosti/moudrost mu prostě uvěřit nějak nedokážu. Ok, popsali mu obličej propiskou.

Čarodějnice je obsazena zajímavě, nemá toho ale moc co hrát, resp. většina role je máchání rukama, do kterého pak doanimují kouzla, a proslovy, které jsou očekávatelné. Tam byl větší potenciál, ale nepodařilo se nějak vytěžit, řekl bych.

Nejvíc mě zklamala kamera :( Ve většině záběru statická, nezajímavá. Švenkování se už asi nenosí, pojezdy, přiblížení či oddálení je moc nákladné. Dneska jsou k dispozici drony, tak se udělá pár záběrů ze vzduchu na jízdu na koních a na hrady.

Příběh sám o sobě bych řekl, že je fajn. Vymyšlený to je, progres to má, celkem to odsejpá. I s dějem jsem spokojený, to je na české poměry opravdu v pohodě.

Dialogy jsou ale špatné, u promluv prince s princeznou jsem stále trpěl. Jestli to je tím, že herci nemluví stejnou řečí, možné to je. Jako chemie mezi nimi žádná (což je asi i vlivem určité zoufalosti těch dvou herců, ale dramaturgie dialogů jim akt nepomáhá). Princ mluví škrobeně a svoji zakřiknutost vůči princezně ze sebe dostává jak zaražené prdy. Flashbacky jejich dětského setkání jsou špatné.

Závěrečná bitva je tedy choreografií taková lepší školní besídka. Sledovat prince při plíživém pohybu místností je dost wtf. A ani ostatní postavy se nevybičují k nějakému přehnanému pohybu. Střihy a kamera tupé.
Efekty sice nic zázračného, na dnešní pohádku ale ok (jen mám pocit, že se to za posledních 30 let nějak nezlepšuje, oproti zahraniční tvorbě).

Hodnotím to celkově o maličko výše než sirien s jeho "slušná konkurence pro Gergona" (podle mě to má přeci jen od Gergonova Dračáku trochu větší odskok :)), dívat se na to dá, má to i dobré momenty. Jen jich není mnoho (a většinou jsou spojené s princezninou kámoškou :D).

Dal bych tomu tak 50%.

BTW: nepřišlo mi, že by posláním této pohádky bylo "láska je řešením". To byla spíš koincidence, že "tajemství", která dané postavy měly, se týkala lásky. Jakože tedy láska nebyla NUTNÁ, pro vyřešení. Byla tam nastrčena trochu násilně, to je určitě pravda.
Kdyby princezna jako své tajemství řekla, že už roky spí s tou svoji kamarádkou, nebo kdyby princ jako své tajemství řekl, že si po večerech představuje, jak mučí lidi v kobkách pod hradem, tak by to asi bylo zábavnější ... hmm, ale méně pohádkové :)

BTW2: nějak mi uniklo, co bylo to "fialové kouzelné", co je tak nějak všechny zachránilo. To bylo někde ve filmu popsané, nebo jsme si to měli domyslet?
5.7.2021 21:42 - Corny
Mám takový pocit, že The Tomorrow War je už teď docela dobrý kandidát na nejpřiblblejší zápletku roku.
5.7.2021 22:47 - sirien
Mám migrénu jen z traileru, myslim že další diskusi můžeme rovnou přenést do Nejhorších filmů.
5.7.2021 22:54 - Tronar
Par ruskych filmu, ktere me zaujaly:

Attraction (2017) - 7/10 a pokracovani Invasion (2020) - 6/10 - variace na prvni kontakt v ruskem podani
https://www.imdb.com/title/tt4731148/?ref_=rt_li_tt
https://www.imdb.com/title/tt8060328/?ref_=rt_li_tt

The Blackout (2019) - 7/10 - akcni/military sci-fi o konci sveta
https://www.imdb.com/title/tt8664988/?ref_=rt_li_tt

trilogie GOGOL. (2017-2018) - 8/10 - inspirovana kratkymi pribehy z tvorby N.V.Gogola, atmosfera z pribehu stare lidove slovesnosti (viz Sleepy Hollow, Kytice, ) :)
https://www.imdb.com/title/tt6628228/?ref_=rt_li_tt
https://www.imdb.com/title/tt7910444/?ref_=rt_li_tt
https://www.imdb.com/title/tt8744094/?ref_=rt_li_tt

Coma (2019) - 8/10 - prijemne prekvapil pribeh
https://www.imdb.com/title/tt6087226/?ref_=rt_li_tt
27.7.2021 12:34 - ShadoWWW
Docela pěkný krátký fanfilm Horn of Gondor.
27.7.2021 15:12 - Gergon
Přiznám se, že mě docela zklamal. Na to kolik na to vybrali peněz, tak je to sice velmi hezky vypadající, ale téměř o ničem s pěti herci.
27.7.2021 15:52 - LokiB
Je to spíš náladovka s Merletama než příběh. Vypadá to hezky. Ale jestli někdo čekal, že se "bude něco dít", tak je asi zklamán.

Neřekl bych, že 300 tisíc, co vybralo, je nějak moc. Tý produkci to tak nějak odpovídá.
14.8.2021 19:57 - Log 1=0
Pro ty, co mají rádi superhrdinské akční komedie:
Lidi, zajděte na Sebevražedný oddíl. Teď jsem se vrátil a jsem celkem nadšený, tenhle film si fakt nezaslouží být v červených číslech. Tedy, chápejte dobře, není to klenot kinematografie, ani žánru. Ale to od filmu o Sebevražedném oddílu nelze chtít. Ale i tak jsem měl po dobrých recenzích vysoká očekávání, a dostal jsem víc než jsem čekal. Fakt památné scény, kvalitní černý humor (a to nejsem zrovna fanoušek černých vtipů) a o 500% více emocí, než jsem u filmu o sebevražedném oddílu čekal.
14.8.2021 20:25 - Lethrendis
Mně to naopak přišlo ještě slabší než první film. Nevytěžené charaktery, na každý cool moment několik minut nudy. A první půlka filmu o dost slabší než druhá.
14.8.2021 20:27 - sirien
To je pokračování tý první zoufalosti s Harley Quinn, kde bylo špatně snad úplně všechno, co na filmu de špatně udělat?
14.8.2021 21:04 - Log 1=0
Lethrendis: Krčím rameny, já se za celý film nenudil ani minutu. A překvapilo mne, kolik z těch postav dokázali vymáčknout.

Sirien: Jajn. To je bohužel nejlepší odpověď. Je tam pár stejných herců a teoreticky to je stejná kontinuita, ale jinak na tom dělali úplně jiní lidi a snažili se dát najevo, že to s prvním filmem nemá mít nic společného.
14.8.2021 21:07 - Corny
Pokračování asi v hodně volném smyslu. Každopádně např. dle Rotten tomatoes není Log jediný, kdo tenhle film docenil kapánek víc, než ten první:
Suicide Squad (2016)
The Suicide Squad (2021)
14.8.2021 21:14 - sirien
A dle nějakýho nekvasiintelektuálního, nebiased a produkcí běžně nezmanipulovávaného zdroje?

Hm. CSFD dává 76 proti původnímu 64... IMDb dává 75 proti původnímu 59. Ok, to zní skoro že by si to možná i zasloužilo šanci. Možná.
14.8.2021 21:25 - Corny
Ještě štěstí, že máš vždycky tak dobrý přehled o tom, co je a není biased a zmanipulované, bychom bez toho byli my ostatní úplně ve tmě :D

Každopádně minimálně už jen z ukázek a různých kousků, co jsem zachytil, vypadal tenhle díl přinejmenším jako docela psina.
14.8.2021 21:25 - sirien
ADD: právě sem zkouknul tři trilery na CSFD... prosím řekněte mi, že máte vkus, a že ten film má lepší vtipy a "cool" scény než je v těch trailerech (a záporáka co neni zrecyklovanej z Duchovnyho Evolution) - protože na mě to zoufale působí dojmem, jakoby tam narvali to nejlepší, co maj, což... je spíš špatný?

EDIT: Corny: Rotten Tomatoes mají historii různého resetování hodnocení, jeho uzavírání a dokonce podezření na jeho přímou manipulaci, přičemž to prakticky přiznaně dělali přímo na žádost tvůrců - zejména srandy to bylo kolem různých woke věcí u Doctora Who nebo Captain feminist atp. Že to je celý stránka která si zakládá na tom že poskytuje hodnocení "elitami" v podobě recenzentů, které svou elitnost ztratily před deseti, spíš dvaceti lety, ani nemluvě.

Ale pokud o tom nevíš, tak Tě o tuto informaci samozřejmě mile rád obohatím ;)
14.8.2021 21:35 - Tronar
Imho horší než film z roku 2016. Pokus o Strážce Galaxie v DCU. Humor byl většinou slabý, a to mám rád černý i morbidní, tady prostě nefungoval. Jediné ucházející scény byly právě s HQ. Přišlo mi, že typicti kladasove si hrají na zaporaky (nebo, že každý kriminálník je jen nepochopený hrdina). Shark King byla hloupá variace na Hulka, doslova i přeneseně.
14.8.2021 22:26 - Log 1=0
sirien píše:
záporáka co neni zrecyklovanej z Duchovnyho Evolution

Neboj, to ani náhodou. A nemyslím tím, že je o půl roku starší než Duchovny. Fakt se to nedá srovnávat. Leda cca na úrovni toho, že ve filmu X a filmu Y jsou záporáci lidi, a to je kopírování.
sirien píše:
protože na mě to zoufale působí dojmem, jakoby tam narvali to nejlepší, co maj,

To ani náhodou. Fakt. Jsou tam věci, co fungují alespoň trochu mimo kontext a moc nespoilují. Což to omezí hlavně na pár fekálních hlášek. A i ty působí v kontextu scén dost odlišně.
Tronar píše:
Přišlo mi, že typicti kladasove si hrají na zaporaky

Hm, to mi zní skoro jako výrok někoho, kdo neví, jak v superhrdinském žánru vypadá typický klaďas.
Tronar píše:
Shark King byla hloupá variace na Hulka, doslova i přeneseně.

1. Do variací Marvel vs DC bych se fakt nepouštěl, ty firmy od sebe kradly dřív, než my byli na světě.
2. Byl chytřejší než v komiksu.
14.8.2021 22:39 - Tronar
Typický kladas je pro mne Captain Amerika.
Comics jsem nehodnotil. Psal jsem jen o svém dojmu z filmu.
14.8.2021 22:47 - Log 1=0
A Capitain America běžně někam vtrhne, všechny pozabíjí, ani se neptá koho a proč, a je s tím pak naprosto v pohodě? (Protože to by podle mě neměl být.)
Tůj dojem z filmu je samozřejmě legit, jen jsem chtěl zmínit, že se to ve skutečnosti má s tou postavou trochu jinak. Ale nečekám, že se ti kvůli tomu bude víc líbit.
14.8.2021 23:01 - Tronar
Tak trochu jinak. Dojem z hlavních postav (až na HQ) jsem měl takový, jakoby je hráli herci, kteří umí zahrát jen Mirka Dušina. Což si o aspoň o Idris Elbovi nemyslim, ale bohužel to tak vypadá. Asi jsem to přirovnání moc zjednodušil, že se změnil smysl.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09765887260437 secREMOTE_IP: 3.238.64.201