Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
9.4.2009 13:25 - Ebon Hand
No, mě se od něj líbilo i Ukradená vzducholoď, nebo Čarodějův učeň (to je super film, škoda že se animované nepočítají), Pohádky tisíce a jedné noci (taky animovaný) a baron Prašil s Kopeckým!

Mimochodem Krabatova hláška: "Vykopej si hrob!" mi přijde jako jedna z nejdrsnějších vůbec.
9.4.2009 15:12 - Argonantus
Bláznova kronika. Ta byla fakt dobrá. Papírově jen historická, ale ve skutečnosti fantastická až běda.
Skoro jako ten zběsilý Krakatit, za který by se nemusel ani Lynch stydět.

Apropos, Lynch. Prý Duna. Není to trochu málo, Antone Pavloviči?
Blue velvet? Fire, walk with me? Twinn peaks??

A co Jan Tesař, čili John Carpenter? Věc, například?

Co David Croneberg, čili třeba Moucha? Videodrom?

Nebo David Fincher? Klub Rváčů - je to dost fantastický?
9.4.2009 18:51 - sirien
Hm, tak s těma českejma ste mi vytvořili docela slušnej seznam na zkouknutí, neviděl sem ani jeden. Vlastně ukradenou vzducholoď, ale je to už táááák dávno...

Píše:
Twinn peaks

Sem myslel že to byl jen seriál...

no... vidím že tu ty filmy teď lítaj, nechám vás o nich pokecat a pak vypreparuju ty na kterých se shodnete :)
9.4.2009 18:56 - Colombo
Kdyby se brali i seriály, tak bych tam z fleku hodil Tak jde čas, protože je naprosto jisté, že mezi těmi tisíci díly byl i nějaký se SF-Fantasy prvky.
9.4.2009 19:00 - sirien
Pamatuju si že sem omylem viděl konec jednoho dílu, vůbec netušim o co tam šlo, ale nějaká ženksá tam vyšla na balkon, měla krátkej děsně evil proslov, pak jí nějak zažhnuly oči, zaklonila hlavu a začala se smát děsně kchůl démonickym smíchem, tak hustě klišéoidnim že sem ho nikde jinde neviděl lepší. Takže asi jo, nejspíš jich tam pár bylo, ale seriály bych sem radši moc netahal, můžem si na ně ostatně hodit extra téma...
9.4.2009 20:22 - Colombo
a je tu extra téma(o tak jde čas:DDDDD)
10.4.2009 08:15 - Argonantus
Sirien:

Twinn peaks byl jen seriál (by´t neporazitelný), ale Fire walk with me byl film na stejné téma.

na třech českých filmech, které jmenoval Ebon, se zatím dost shodujeme - Vynález zkázy, Ikárie XB-1, Krakatit.
S dnešním světem to nemá nic společného, ale rozhodně to stojí za vidění. A pro někoho to může být i nečekaně silný zážitek.

Dost by mne ale zajímala reakce na moje tipy z druhé půlky minulé glosy; jsou to dost slavné věci.
10.4.2009 08:27 - andtom
Argonantus: Věc od Carpentera je vynikající záležitost.

Nevím, jestli tady zazněl Horizont událostí (Event horizont) a ze starších věcí Zkouška pilota Pirxe.
10.4.2009 08:32 - Argonantus
Jo, Zkouška pilota Pirxe byla skvostná. Potvrzuji. Ježto to ale byl film sovětsko - polský, pochybuji, že se k němu dostanete snadno.
Ve skutečnosti je to zfilmovaná Lemova povídka Vyšetřování.
10.4.2009 09:34 - andtom
Ze sovětských filmových sci-fi si ještě velmi matně vzpomínám, že jsem byl v oněch dobách v kině na něčem, co měl v názvu Orion, ale už si nepamatuji přesný název. A ani to nebylo tak zajímavé, jako Pirx.

Mimochodem, kam se ztratili titáni jako E.T. a Blízká setkání třetího druhu? Líbí se mi tyto filmy bez střílení, superhrdinů, ale s poselstvím, které se umí dotknout srdcí.
10.4.2009 10:28 - Kibic
Když už jsme se teda vydali na východ, byl by zločin opomenout Tarkovského Solaris.

Jo a ty kopce, podle kterých se to město jmenuje, byly dva, ergo Twin Peaks.
10.4.2009 11:42 - Ebon Hand
Věc je pro mě stejně cenný film jako Vetřelec. Tu scénu se zkouškou krve nahřátým drátem miluji. To je řádný drama. Pro me nejlepší role Kurta Russela.
Lynche mám rád, ale zmiňované filmy mi už do fantastiky nezapadají, ale já bych ze seznamu vyřadil i Šesty smysl.
Přiznám se že E.T. ani Blízká setkání mě úplně nedostaly, ačkoliv jsou soustavně vykrádány novějšími blockboostery. Horizont události není špatný, jenže mi přijde, že tam dobře hraje jen Sam Neill a Laurence Fishburne a ostatní to kazí.

A co Stalker?

Nebo polské filmy Sexmise či King size? :-)
10.4.2009 11:59 - Argonantus
Ebon Hand:

Za Sexmisi a King Size se taky přimlouvám. Geniální. Jak jsem na ně mohl zapomenout.

Blízká setkání byl kult, když jsem to vnímal někdy v 15ti letech, když to tu běželo v kinech. To byla fakt bomba po všech stránkách... ale čas tomu dost ublížil (ve srovnání třeba s tím Alienem, který je koukatelný i dnes).
E.T.mne naopak nikdy moc nebral; bylo to těžce přeslazené od počátku.

Stalker...no, Stalker. Má své fanatické fanoušky odjakživa. Mne nějak nenadchl. Tarkovski je nuda.

A když Terry Gilliam... což třeba Král Rybář? Brazil?
10.4.2009 12:08 - sirien
Píše:
ale já bych ze seznamu vyřadil i Šesty smysl.

Proč? IMO je to docela dobře zařaditelný pod Urbanfantasy, stylově to koresponduje třeba s Kingovou tvorbou (vzpomeňme třeba Osvícené)
10.4.2009 12:16 - Colombo
A kdyby byly seriály, hodil by si tam třeba HAF! ? Podle mého ten fantastický prvek v šestém smyslu je moc malý, moc normální. Mluvení s mrtvými je něco, co spousta lidí považuje za možné. To by jsi do tohodle seznamu mohl zařadit i ty nejrůznější filmy s nákazou, co se šíří světem. Protože to je mnohem větší sci-fi.
10.4.2009 12:21 - Ebon Hand
Sirien: Pro mě to není to není z žánru fantastiky, je to triller s hororovými prvky.

Argo: Od shlédnutí Sexmise, vždy když vidím léky, tak si vzpomenu na hlášku: "Vem si prášek!"

A taky mi v seznamu chybí Final fantasy, asi nejlepší adaptace PC hry, i když Resident evil má taky hromady fanoušků.

A mě se taky moc líbí Noční hlídka, kde je tgeniální scéna ve vagonu metru s baterkou.
10.4.2009 12:37 - sirien
Ebon: No nevim, horor se pod fantastiku řadí zcela běžně. Osobně mi přijde že tam ten film patří už jenom kvůli té podobnosti s Kingovou tvorbou, která je také poměrně specifická, ale standardně se řadí pod horory.
Myslím že fantastika nemusí nutně být jen to co svou fantaskností praští přes oči.
10.4.2009 12:44 - Argonantus
Pokud to není horor důsledně realistický na způsob Mlčení jehňátek nebo Psycho, tak se fantazii nevyhne.
Duchové nejsou vědecky uznaní, marná sláva.

Když high tech scifi, tak pak do fantastiky určitě patří drtivá většina hororů. problém je jen v tom, že málokterý z nich bych s klidným srdcem nominoval.
Hellraiser? Krásná povídka (zamilovaná...!), ale film mi tak úplně nesedl. Možná kdybych ho viděl po letech znovu...
10.4.2009 12:57 - andtom
Poměrně významná věc s dopadem na obecenstvo je také seriál Akta X.
10.4.2009 14:15 - Colombo
sirien: pokud by jsi tohle prosazoval i v literatuře, tak je fantasy stvořena někdy kolem roku -10 000 př.n.l.(bo kdy to vzniklo první písmo) a valná většina neodborné literatury je fantasy nebo sci-fi.
Jistá snovost, magie, fantaskní prvky se objevují témeř všude. Je to součást naší přirozenosti, ale neoznačoval bych to hned všechno jako "fantasy".

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084033966064453 secREMOTE_IP: 44.202.128.177