Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
15.5.2019 17:08 - Lethrendis
Vyvstává pak otázka, jestli pak ještě jde vůbec o komiks. Našel jsem si Maus a čtu "grafický román".

Ale nechť. Klidně ať je to komiks. Není to však typický komiks. Komiks je čtení určené primárně širokým, často nevzdělaným masám. Je to zpracované právě tak, aby to bylo širokým masám přístupné. A aby se to prodávalo. Což není špatně.
15.5.2019 17:08 - sirien
Lethrendis píše:
Komiks je je popkulturní záležitost, komerční, jednoduchá. Má taková být.

Já to klidně budu opakovat jak kolovrátek dokud Ti to konečně nedojde:

Komiks není žánr. Komix je médium.
Superhrdinské komiksy sou žánr. Jeden žánr v rámci formátu nereprezentuje formát jako celek.

Pokud "běžného konzumenta" definuješ kvantitou konzumace, pak tvrdit že umělecký komiks není určený pro "běžné" konzumenty komiksu je pravda. Stejná pravda jako že The Wire není určený pro "běžné" konzumenty seriálů (což jsou, z výše uvedené definice, diváci telenovel). (Btw. jestli neznáš The Wire tak klidně nadhoď jinej kvalitativně hodnotnej seriál, budu v příkladech používat ten, aby Ti to bylo bližší)


EDIT: prohozeno "formát" za "médium" - já ty termíny občas zaměňuju, ale to je samozřejmě technicky vzato chyba.
15.5.2019 17:12 - Log 1=0
Wikipedia píše:
Komiks je umělecké médium, někdy označováno jako „deváté umění“, ve kterém jsou za sebou chronologicky uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem v cílených sekvencích. Dohromady tedy vytvářejí celek, nejčastěji příběh. Jednomu obrázku, který většinou zachycuje jeden okamžik, se v komiksové terminologii říká panel. Podmínkou je, že panely musí být uspořádány juxtapozičně, tedy vedle sebe (čímž vzniká důležitá odlišnost mezi komiksem a např. animovaným filmem).

O masovosti není v definici ani slovo.
15.5.2019 17:13 - sirien
Lethrendis píše:
"grafický román"

"Grafický román" je termín pro komiksy, který začali používat někteří vydavatelé co vydávali komiksy co nebyly shity právě aby se vyhnuli předsudkům, které tu demonstruješ.

(To neni hláška, to je historický fakt, čet sem to i v článcích těch vydavatelů (v rámci předmluv některých komiksů) a byl sem i na pár přednáškách co to rozebíraly)

Lethrendis píše:
Není to však typický komiks.

A znovu.

The Wire taky není "typický seriál".
Jonathan Strange a pan Norrel taky není "typická fantasy".
Sandman není "typický komiks".
Arrival není "typický film".

už to vidíš?

Nemůžeš posuzovat komiks jako médium podle kvantitativně běžné tvorby. Stejně jako neposuzuješ beletrii podle kvantitativně běžné tvorby (což je, předpokládám, řemeslně céčková růžová knihovna). Protože Sturgeon law - 90% of everything is crap, tudíž kvantitativně běžná podoba čehokoliv je crap.
15.5.2019 17:15 - Aegnor
Jerson píše:
Když pak říká, že věděl, že se někdo pokusí jeho čin zvrátit? To bych měl asi na wikipedii napsat definici slova přepíčenost, abychom si opět srovnali škálování.
Já ten důvod vidím celkem jasně. Ok, dostal kámen času jako poslední, ale ty ostatní měl u sebe už předtím, zejména ten s inteligencí, tak by ho to mohlo napadnout. Telepatii si určitě nevybral. Ale zase - v pohodě. Kosmická inteligence je prostě obrovská ... takovým tím přízemním a lokálním MCU způsobem. Má to být komix, žádné sci-fi dílo, ne?

No, kámen Času získal jako předposlední, jako poslední získal právě kámen mysli. Wakanda, Vision, Scarlet Witch, to jak ten kámen zničila a Thanos pak vrátil čas?

A věděl, že se někdo pokusí jeho čin zvrátit, tak zničil jediný nástroj ve vesmíru, který by to měl dokázat. To, že někdo využije nějaké naprosto prapodivné vlastnosti jakési cizí dimenze (kterou zvládli využít pouze díky tomu, že někdo 30 let vyvíjel potřebnou technologii a někdo další tam žil neurčeně dlouhou dobu) opravdu není něco, co bys mohl reálně předpokládat.

Lethrendis píše:
Ale jeho podstatou je jednoduchá zábava pro masy.

A podstatou knih je propagovat sexuální zneuživání žen a násilí na nich. Četl jsem jenom 50 odstínů šedi, ale všechny knihy jsou stejné!
15.5.2019 17:22 - sirien
Aegnor píše:
Četl jsem jenom 50 odstínů šedi, ale všechny knihy jsou stejné!

To není přesné. Ten argument by měl znít: 50 odstínů je typická tvorba pro masové publikum, proto je fér soudit knihy právě podle nich. ;)
15.5.2019 17:31 - Lethrendis
Jo takhle, slovíčkaření. Motám formu a žánr, omlouvám se všem, kterých se toto mé elementární selhání dotklo. Komiks je forma, touto formou lze zpracovat ledacos. Žánr je až třeba superhrdinský komiks.

Ale znovu opakuju, napíšu to tedy tak, aby bylo zcela jasné, že nemluvím o jakési abstraktní formě: Typické komiksy, respektive nejrozšířenější komiksy dneška, jsou jednoduchou zábavou pro masy.

Absolutně nesouhlasím s tím, že umělecké komiksy jsou kvalitou, zatímco ten zbytek je na prd. Vyčítáš mi zevšeobecnění a právě tohohle se dopouštíš sám. Za prvé silně pochybuju, že by nějaké hlubokomyslné záležitosti tvořily 10% trhu. Za druhé, ten zbytek není shit. Dokonce, řekl bych, možná je to "naopak". Můj kámoš, už jsem ho tu snad i zmínil, komiksy sbírá. Miluje Venoma. A není to žádný jednoduchý člověk.

Průměrný konzument masové tvorby z amerického předměstí by pak za vzdělávací shit pravděpodobně označil toho Mause, a nikoliv třeba Spidermana.

Spousta kvalitní tvorby moc umělecká není a přesto je to kvalitní tvorba. Z tohohle hlediska bys mohl označit za odpad ledacos.

Endgame se ti nelíbí, dobrá. Také bych tam dal více akce, ale já to netočil. Ale v čem byl minulý díl lepší? Nevšiml jsem si, že by byl nějak více umělecký. Bylo by více umělecké, kdyby byl ten film rychlejší? Takže by už nebyl shit?

Já chodím na Marvelovky bez valného očekávání, povětšinou odcházím spokojen. Ale pro příklad: Nelíbila se mi Marvelka, podle mě nejslabší film celé série. Proč? Není mi sympatická. Můj problém, který se mnou třeba lidi nemusí sdílet. Ohledně kvality zpracování, vtípků nebo akce to byl marvelácký průměr.
15.5.2019 17:45 - Lethrendis
Ad Sirien

A když už jsme u předsudků a myšlenkových stereotypů, kam bys zařadil tvorbu Marvelu? Z toho, co jsi napsal, by to určitě "grafické romány" nebyly. Takže je to ten 90% shit? A nelíbilo se Ti jeho filmové zpracování. Fakt smůla. Ale nechápu, na co si teda stěžuješ, když to stejně šmahem označíš za shit?

Produkce komiksů Marvelu (ale i DC) rozhodně svou kvalitu má. Jenom nikdy nedostanou Nobelovu cenu za literaturu, což ostatně také není žádná pojistka kvality pro průměrného čtenáře knih, mimochodem.
15.5.2019 17:47 - Lethrendis
Ještě bych dodal, že Infinity War nepovažuju za nějak zásadně lepší než Endgame. O něco asi ano (více akce), ale jinak to je podobné.
15.5.2019 18:01 - Šaman
Lethrendis píše:
Jo takhle, slovíčkaření.

Takže dodatečně - vítej na Kostce.
A zvykej si… :D
15.5.2019 18:02 - sirien
Lethrendis píše:
Typické komiksy, respektive nejrozšířenější komiksy dneška, jsou jednoduchou zábavou pro masy.

Ano, to myslím nikdo nepopírá. Problém je, že tohle specifické tvrzení lze snadno zevšeobecnit a slovo "komiks" v něm nahradit slovem "X". A popravdě slovo "dneška" lze s klidem vypustit. Dostaneš tak větu:

"Typické X, respektive nejrozšířenější X, je jednoduchou zábavou pro masy"

X lze následně nahradit jakýmkoliv médiem. A upřímně řečeno i jakýmkoliv žánrem. Ta věta zůstane úplně stejně platná:
- "Typické filmy, respektive nejrozšířenější filmy, jsou jednoduchou zábavou pro masy."
- "Typické akční filmy, respektive nejrozšířenější akční filmy, jsou jednoduchou zábavou pro masy".

Taková tvrzení jsou dokonale pravdivá a mají dokonce i nějakou informační hodnotu (byť poměrně očividnou a nejspíš nepotřebující většího zdůrazňování). V tom prvním případě nicméně o X prakticky nic nevypovídají ("Typické filmy" toho neříkají moc o filmu jako médiu), v tom druhém už něco říkají ("typické akční filmy" dávají nějakou charakterizaci žánru), ale nejsou dokonalým obrazem ("typické akční filmy" toho neřeknou až tak moc o kvalitě žánrové špičky - ať už to je Matrix, Poslední skaut nebo třeba John Wick)

Lethrendis píše:
Můj kámoš, už jsem ho tu snad i zmínil, komiksy sbírá. Miluje Venoma. A není to žádný jednoduchý člověk.

Konzumace jednoduché tvorby neimplikuje jednoduchého člověka.

To je další argumentační chyba a takové tvrzení by popravdě bylo dost drsnej snobismus.

Lethrendis píše:
Endgame se ti nelíbí, dobrá. Také bych tam dal více akce, ale já to netočil. Ale v čem byl minulý díl lepší?

Jak jsem už napsal výše, já neříkám, že by Endgame nutně musel mít víc akce.

V čem byla Infinity war lepší - rozhodně tempem vyprávění - v Infinity se pořád něco dělo, byť to třeba byla "odbočka" neposouvající celkový příběh. Dál třeba střídáním taktů a emotivními změnami - přechody dramatu a humoru v Infinity War byly řádově někde jinde. Humorem samotným, když sme u toho - vtipy v Infinity z většiny vyzněly a naprázdno jich tam vyšumělo tak málo že sem si jich ani moc nevšim. Plus se tam žádné vtipy neměly potřebu opakovat (natož opakvoat 5x a navíc pokaždé stejně). Akcí, popravdě - v Infinity byly akční scény aspoň trochu nápadité (well... relativně, z větší části...), v Endgame akce nebyla (budiž), pak byla, ale jednoduchá a plochá, pak tam byla závěrečná bitva, která měla za celou svou dlouhou dobu asi dva zajímavé prvky. Dál třeba vykreslením postav - Infinity war měla na každou jednu postavu mnohem míň času než Endgame, přesto s těmi postavami zvládala pracovat mnohem... nevim jak to říct jednoduše, "osobitějc"? než Endgame (která měla jen asi tři čtyři skutečně charakterní momenty - když tam na začátku Stark zjebe Ameriku, tak to byl fakt super začátek, bez ohledu na to komu z nich si fandil - ale bohužel taky konec, celej zbytek filmu se tomu pak už vůbec nic ani nepřiblížilo).

S uměleckostí to nesouvisí - to je slovo co sem asi vůbec neměl moc použít. Nemám problém s tim že je Marvelovka "jednoduchá" konzumní zábava - můj problém s Endgame je že to je špatně udělaná konzumní zábava a to i (spíš zejména) v porovnání v podstatě se sebou samou.
15.5.2019 18:11 - sirien
Plus - sorry, ale rozlišovat mezi "komiksy sou jednoduchá tvorba pro masy" a mezi "superhrdinské komiksy sou jednoduchá tvorba pro masy" mi fakt nepřijde jako slovíčkaření. Umět správně vyjádřit o čem vlastně mluvíš je docela důležité pro to aby tě ostatní pochopili. Kdybys hned z kraje řekl, že máš namysli ne komiks jako médium ale superhrdinský komiks jako žánr, tak by s Tvými tvrzeními nejspíš nikdo neměl výraznější problém.
15.5.2019 18:49 - Lethrendis
Siriene... celou dobu jsem psal o komiksu jako o žánru a nikoliv jako o formě. Také souhlasím s tím, že určitě existuje sousta uměleckých komiksů. Tak nějak jsem se ale domníval, že na debatě už pár dní věnované Endgame se slovem "komiks" míní otextované obrázky o postavičkách se škraboškami v pestrobarevných elasťácích.

Ale pro zápis tedy dodávám, že jsem měl na mysli superhrdinské komiksy, obzvlášť podlým trikem by bylo, kdybych své posty zpětně zeditoval a všude dopsal ke komiksu "superhrdinský". Ve výsledku by se na vyznění mých příspěvků nezměnilo vůbec nic, zatímco Tvé výhrady by zcela ztratily smysl. Tak se pozná slovíčkaření.

Komiksy (hrdinské) jsou vůbec ptákovina. Kdybych uměl lítat, pořídil bych si fajnový černý hubertus jako Neo a ne modré punčocháče jako Superman :)

Ad causa: Že Ti nesedí střih Endgame, humorné vložky... nad tím se dá pokrčit rameny a ne debatovat. Mně osobně přijdou oba filmy solidní, ten první o něco málo lepší než ten druhý. Podle mě kvalitně udělaná konzumní zábava. Ale je to dané asi očekáváním. Ty jsi na to šel s odporem a předsudkem. Já s otevřenou hlavou a bez velkých očekávání s chutí se bavit.

A dost ztrácení času diskuzemi, půjdu ztrácet čas něčím jiným, pravděpodobně sledováním nějakého komerčního konzumního seriálu. Pro dnešek čus, pánové.
15.5.2019 18:55 - Aegnor
Lethrendis: "komiks jako žánr"? Je film žánr? Je divadlo žánr?
15.5.2019 19:22 - efram
se to slovíčkaření mění v nepřehledný labyrint ....... :p
15.5.2019 19:41 - malkav
Lethrendis: ber to jako rétorické cvičení, kterému je tu věnováno 45 (?) posledních příspěvků :D
15.5.2019 20:10 - malkav
Tak mě napadlo:
Objevil se osvícený titán, nejmocnější bytost vesmíru, se kterým se silou nemohou měřit ani naši bohové.
Půlku svého života se snaží získat kameny, které jsou samotnou podstatou existence vesmíru, aby s nimi dosáhl vyššího cíle - blahobytu pro tvory celého vesmíru.
A když už je tedy získá, tak ve jménu toho vyššího dobra vyhladí ... polovinu tvorů v jedné galaxii, zbytek vesmíru prostě nechá být, protože pro působivost jeho činu stačí jen ta jedna galaxie.

Je to uvěřitelnější a logičtější, když už se snaží někdo hledat v Endgame logiku?
15.5.2019 20:28 - Lethrendis
Ne, vůbec to není lepší. Ve skutečnosti by to mělo být takhle:

Úplně normální chlápek, co má vlasy na fialovo, se pokouší získat fakt mocný kvér, aby dosáhl svého vyššího dobra. Když pistoli získá, luskne prsty a postřílí půlku lidí v ulici, aby se to tam tak nějak trochu vylidnilo. Obávám se, že vyznavači realističnosti víc neunesou.

Ahoj znova, nějak mě dneska čumendo nebaví a furt po očku koukám sem. Jinak já mám rétorická cvičení rád, tady mě to fakt baví :)
15.5.2019 20:34 - Lethrendis
Ad Aegnor

Ano, my fault, komiks je umělecká forma, nikoliv žánr. Budu teď už poslušně psát "superhrdinský komiks", domníval jsem se možná naivně, že když se tu dohadujeme o kvalitě Endgame, je všem jasné, o jaký komiks mi asi jde.

Na mých argumentech o Marvelu, Engame a "superhrdinském" komiksu jako jednoduché zábavě pro masy to ovšem nemění vůbec nic.
15.5.2019 20:36 - Boldrick
Když to tak čtu tak zůstanu u prvních pěti filmů, počínaje Hulkem s Edem Nortnem
:-D
Nic pro mě

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10502600669861 secREMOTE_IP: 3.236.55.137