Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
8.1.2018 00:01 - LokiB
Ono vás asi weird staříci moc neberou, ale je celkem vtipný, jak Kevin Smith komentuje SW VIII, HODINU a PŮL!

Některé jeho názory mi rezonujou ;)

Je teda pravda, že on je dost součást celýho toho cirkusu, takže by od něj nebylo taktický, kdyby to moc kritizoval :)

Ale často tam popisuje, co by on udělal jinak a proč.
8.1.2018 00:37 - Log 1=0
Nemám nic proti wierd staříkům.
Mám něco proti 90 minut trvajícím vlogům.
Jako ne že bych byl naspeedovaná veverka, ale tohle je fakt hodně, zvláště když je to anglicky.
8.1.2018 00:38 - Xyel
sirien píše:
- Osmá epizoda si ve skutečnosti napříč světem vedla líp, jak prequely a srovnatelně se 7 a R1

Podle toho, kam koukáš - fan ratings na rotten tomatoes a metacriticu jsou mezi ep 7 a ep 8 hodně daleko od sebe. Co se týče IMDB, tak rozklikni fan reviews u ep8 a ep7 - celkový rating je u ep8 hodně nadhodnocený, protože vždy začíná vysoko a pak padá (u všech filmů):

rt
https://www.rottentomatoes.com/m/star_wars_the_last_jedi
https://www.rottentomatoes.com/m/star_wars_episode_vii_the_force_awakens

mc
http://www.metacritic.com/movie/star-wars-episode-viii---the-last-jedi
http://www.metacritic.com/movie/star-wars-episode-vii---the-force-awakens
8.1.2018 00:53 - sirien
Xyel píše:
Podle toho, kam koukáš - fan ratings na rotten tomatoes a metacriticu

Metacritic je pro mě další Rotten Tomato a co si myslim o Rotten Tomato sem už napsal Gurneymu.

(tady kolega docela dobře popisuje můj problém s kritikama a tedy i webama, který je berou vážně a tedy i s lidma, co berou vážně tyto weby - resp. on je v tom směru ještě hodně mírnej a zaměřuje se jen na jeden aspekt z mnoha, kde došlo k podobným posunům)
8.1.2018 09:17 - LokiB
Log: když v tom vlogu přeskočíš všechna "fuck", tak se to zkrátí na polovinu ;)
8.1.2018 10:04 - Skenderax
LokiB píše:
Poslední trailer na Bright


Mne sa Bright pozdával. Ale môže za to i to, že som skrytým fanúšikom Shadowrunu :-D.
8.1.2018 14:13 - kin
LokiB: Smith je boží řečník a za jeho fucky a sprostými vtipy se skrývá docela dost rozumu :)

Ad Bright, mě to taky bavilo. Je to dost blízko SR, což byla zábava vidět na plátně, bylo tam pár cool nápadů, příběh co neurazí. Někdy na to určitě kouknu znova, zábavný nenáročný film to je :)
8.1.2018 14:18 - LokiB
kin píše:
Smith je boží řečník a za jeho fucky a sprostými vtipy se skrývá docela dost rozumu :)


Já vím. Jen dávám Logovi návod, jak si to zkrátit, protože chápu, že mu hodina a půl života přijde celkem hodně.
8.1.2018 16:23 - Xyel
sirien píše:
Metacritic je pro mě další Rotten Tomato a co si myslim o Rotten Tomato sem už napsal Gurneymu.

(tady kolega docela dobře popisuje můj problém s kritikama a tedy i webama, který je berou vážně a tedy i s lidma, co berou vážně tyto weby - resp. on je v tom směru ještě hodně mírnej a zaměřuje se jen na jeden aspekt z mnoha, kde došlo k podobným posunům)

Mě se líbí, protože nutí hodnotitele k tomu něco napsat... jinak ale jako parametry hodnocení úspěšnosti filmu bych spíš bral peníze - co jsem koukal na boxofficemojo, tak ep8 vydělala oproti ep7 za stejný časový úsek cca o 40 % míň (přestože měla skoro stejný opening weekend), převážně díky tomu, že měla drop mezi prvním a druhým víkendem 67,5% oproti 39,8% u ep7 (pro mě osobně je tohle nejlepší metrika, protože zatímco první víkend je hnaný marketingem, druhý víkend je převážně o tom, co si o filmu mysleli lidi kteří ho viděli první víkend).
8.1.2018 22:03 - Gurney
sirien píše:
apprentice, co nejspíš neměl žádný zvláštní trénink v duelech

Tak to teoreticky mít nemusel. Akorát tohle vysvětlení dělá ze Snorka a Kyla ještě neschopnější a méně genre savy záporáky.

sirien píše:
No a teď si vem, že by tam stál někdo jinej a potom co bych ho napálil tou .50 z Desertu tak nejenže by odmítnul padnout, ale pak by mě ještě minutu zamlacoval do země (a to ještě s tím omezením, že by se mě ani nesnažil zabít), než by ho to zranění konečně dohnalo... Ale ne, když přesně tohle udělá chudák Kylo, tak se to nepočítá.

Ty fakt strašně moc chceš vidět Kyla jako kompetentní postavu, že? Jenže když si přestaneš domýšlet různá divoká zdůvodnění a koukneš se co v té scéně opravdu je, tak Kylo si párkrát praští do žeber a pak bojuje jakoby nic. A dokonce i chvíli vyhrává, než Rey dostane další "prozření" a prakticky vyhraje...asi protože Force nebo whatever, who cares. A vzhledem k tomu, že Síla je předtím skrz celou EVII prezentovaná jako univerzální řešení na všechny tvé problémy, proč by nemohla fungovat i jako emergency painkiller? EDIT: nebo rovnou instant heal, proč se držet při zemi

Ale jako hlavní a nejdůležitější - je to film od režiséra, kterej je známej tím, že ho nic jako logika příběhu nezajímá a psaním těchhle postů jsme pravděpodobně strávili víc času, než tvůrci toho scénáře řešili věci jako proč Rey vyhraje nebo jestli tam něco dává smysl. Můžeš si v tom filmu omluvit cokoli chceš a strávit klidně hodiny vymýšlením nějakých zdůvodnění (i když možná doporučuju počkat si až na konec IX), možná se ti nakonec povede přijít i s nějakým logickým lopingem, který tomu zpětně dá smysl, ale to nic nemění na tom, že ten film se žádnou vnitřní logiku ani mít nesnaží. Search your feelings, you know it's true :)

sirien píše:
Alter ego autora je dost definující pro tenhle fenomén. Ale ok, můžeš tvrdit, že to může být cíleně udělané jako alter ego pro Mary Sue loving diváka.

ok, tak jinak - Rey je superkompetentní, všechno vím, všechno znám, postava zcela prostá jakéhokoli viditelného vztahu s jinýma postavama a bez jakýhkoli viditelných chyb. EDIT: a všichni ji žerou i když s nima strávila asi tak dvě delší scény. A samo to není nic nového, viz hlavní hrdinové pecek jako McGyver nebo Walker Texas Ranger. Takže pro mě za mě označuj Rey třeba za Star Warsového Chucka Norrise, na tom že je to hrozně špatná postava to nic nemění.

sirien píše:
Tak kdybych měl SW jako celek brát přes nejsilnějc nastavený filtry, tak i o starý trilogii budu muset říct, že na to že to je další trapně uboze nenápaditej monomýtus s naprosto plochejma charakterama tak to asi i docela ujde. Teda, až na to, že ep. IV je roztahaná, že ep. VI. obsahuje ewoky (jakože WTF, srsly) a že všechny tři obsahujou C3PO.

Samozřejmě, ve svém zápalu v Rey-bashingu to nevidíš, protože stará trilogie u Tebe má free pass melancholie Tvého dětství...

Melancholii si nech, já viděl starou triologii až poměrně pozdě, určitě až po E I. A jedinou změnu, kterou by IV - VI opravdu potřebovaly, je nahradit C3PO vedené Ewoky za Chewiem vedené Wookie. Fitry nech zkalibrovat, příliš dlouhý pobyt mezi literárními a filmovými kritiky je opotřebovává.

Lurker píše:
Star Killer base mě přišla mnohem víc OP a rušivá svou silou než to co předvedla Rey v obou filmech dohromady

To záleží na tom, na jaká wtf jsi nejvíc citlivý, EVII nabízí něco pro každého a Starkiller base, jejíž kontrukce by nejspíš vyžadovala nepoměrně větší prostředky, technologie pokročilejší tak o pár tisíc let oproti Impériu v VI a přitom nemá oproti Death Star prakticky žádné výhody, je samozřejmě hodně lákavý kandidát na největší wtf EVII. I když tedy můj favorit na tuhle pozici je asi "what the fuck was the Snorke's plan?" těsně následované "wtf is First Order" a "wtf is Resistance".

Btw HISHE na EVII je fakt výživný :)
8.1.2018 23:20 - sirien
Gurney píše:
Akorát tohle vysvětlení dělá ze Snorka a Kyla ještě neschopnější a méně genre savy záporáky

Proč? Mě Palpatinovský a Yodovský šermování vždycky přišlo dost "meh". Takový jako přepálený do všech směrů - hej, tady sou týpci co sou úplně strašlivě hustý úplně ve všem. Asi jako v DnDčku když top záporáci i top klaďáci maj 20 levelů ve Wizardovi a zároveň ve Fighterovi a zároveň v Rogueovi a navíc ještě to sou klerici. Protože fuck you, moje GMPC je prostě mega awesome.

Tzn. nemám problém s tim že Snoke na lightsabery prostě spíš kašlal. A Kylo se prostě svez s tim. Ostatně v původní trilogii myslim ani nebylo nikdy ukázaný, že by Yoda nebo Imperátor nějakej lightsaber měli, ne? Měli je Obi Wan, Vader a Luke.

Gurney píše:
Ty fakt strašně moc chceš vidět Kyla jako kompetentní postavu, že?

Vidim to, co mi bylo naprosto jasně ukázaný.

Co se pak děje v té scéně dál je Star Wars souboj - až budu chtít sledovat hrozně hustýho týpka co si i zraněnej dává nepřátele k snídani a přitom je při každym záběru ukázaný, jak to dělá na úkor bolesti a zranění, tak si pustim další díl Punishera (kterej je btw. naprosto mega awesome) nebo si dám retro večer s Poslednim skautem.

Gurney píše:
proč by nemohla fungovat i jako emergency painkiller?

...říká týpek, kterej tady argumentuje nějakejma "force powers". Kdybys byl ve svém bashovacím zápalu aspoň konzistentní, tak Sithský Maraudeři co jeli na Temné kombinaci vzteku a Síly jak na kokainu a obraceli tak bolest ve svůj prospěch nebyli v EU zrovna neznámí, že.

Gurney píše:
Můžeš si v tom filmu omluvit cokoli chceš a strávit klidně hodiny vymýšlením nějakých zdůvodnění

Všimni si jedné zajímavé věci.

Já neustále jen opakuju to, co v tom filmu bylo. Bylo ukázané, jak byl Kylo zraněnej. Bylo ukázáno, že ho to bolí a že krvácí. Bylo ukázáno, že i přesto sežvejkal Finna a pak zamlacoval Rey.

Kdo tu neustále tahá nějaké spekulativní logické argumentace si Ty - s nějakejma Force powerama (ve filmech - dokonce ani v midichlorianovejch prequelech - nic podobnýho nikde neni) a s nějakejma výcvikama (nebylo nijak ukázané jestli Snoke Kyla vůbec něco učil nebo jestli ho jen zaštiťoval a mával s nim jak s figurkou, aniž by mu cokoliv reálnýho ukázal) a podobně.

Možná kdybys Ty přestal spekulovat a tvořit logické kotrmelce a prostě se díval na film... to bych ale asi chtěl moc, co? Ty co ty filmy bashujou nejvíc toho zjevně nějak nejsou schopný.

Gurney píše:
Takže pro mě za mě označuj Rey třeba za Star Warsového Chucka Norrise

No vidíš, to je už pojem se kterým bych i souhlasil.

Možná si časem uvědomíš, jak rozdílná kritika je napsat tohle oproti tomu rvát Rey do nenávistné škatulky, kam ale ve skutečnosti moc nezapadá.

Gurney píše:
A jedinou změnu, kterou by IV - VI opravdu potřebovaly

No - pokud bys to byl ochotnej kritizovat stejně jako VII a VIII, tak by se tam našlo pár dalších věcí.

Gurney píše:
I když tedy můj favorit na tuhle pozici je asi "what the fuck was the Snorke's plan?" těsně následované "wtf is First Order" a "wtf is Resistance".

No nevim.

Snokeův plán je poměrně fuzzy a moc mě nebere - prostě chce něco rozstřílet.
First Order je dost WTF bullshit, ale tak ok, sem ochotnej to vzít jako "prostě Impérium, Abrams sucks"
Resistance totéž.

Starkiller base, na druhou stranu, byla jediná věc, která mě při prvnim sledování toho filmu fakt vyrušila stylem "wtf, srsly, fuck off". A to hned několikrát - svojí megalomanskou velikostí počínaje přes její schopnost pálit FTL rychlostí na FTL vzdálenosti a potenciálem hitnout několik cílů naráz konče. Jako pamatuju si že u všech těhle momentů sem v tom kině facepalmoval.


Gurney píše:
HISHE na EVII

:D Tyvole ten Spok mě tam totálně sundal :D
9.1.2018 01:59 - York
Gurney píše:
Takže pro mě za mě označuj Rey třeba za Star Warsového Chucka Norrise, na tom že je to hrozně špatná postava to nic nemění.


Co všichni máte proti sexy Mary Sue? Oproti zbytku těch filmů je Rey docela sympatická ;-)
9.1.2018 03:41 - sirien
Sou nudný a tak nějak trapný.

Sexy můžou bejt aniž by byly Mary Sue (stranou toho, že Daisino osobní charisma mi přijde asi tak nula a v Rey nejspíš prezentovala maximum možného, co ze sebe zvládne vydřít... oproti jinejm herečkám je minimálně o ligu dole; resp. Rey působí relativně vpohodě a myslel sem že je záměrně zahraná takhle popř. že režiséři z Daisy nezvládli vykřesat víc, ale potom co sem jí viděl naživo v nějakejch interview atp. tak sem nabyl jiného dojmu. Zejména když v jednom rozhovoru bez jakéhokoliv důvodu epicky důležitě zvýšenym tónem prohlásí "I'm vegan" tak mi před očima proletěly všechny blbý "I'm vegan" vtipy a řikal sem si že by jí měl moderátor vrazit facku, jen tak pro forma)
9.1.2018 08:37 - Quentin
Píše:
Zejména když v jednom rozhovoru bez jakéhokoliv důvodu epicky důležitě zvýšenym tónem prohlásí "I'm vegan"

To si matně vybavuju. Za to u mě dostala spíš kladné body :)
9.1.2018 09:16 - Šaman
Ha! On to dokončil :D
Hobit sestříhaný na tři a půl hodiny.
Bitva pěti armád sice trochu pokulhává, ale kde nic není, ani nadšený střihač nic nevezme. Aspoň ji sestříhal na pár záběrů, žádný Eso Legolas, ani závody kamzíků se nekonají.
A do pohřbu dokonce nějak vlepil Gandalfa a jeho pohřební řeč, která ve filmu nebyla.
Za mě je to nejlepší verze Hobita, jen doteď byla bez extended scén a poslední třetina ve špatné kvalitě. Takhle konečně mohu zařadit Hobita do maratonu PP.

Jo a Bitva o Dol Guldur je z toho sestříhaná do samostatného filmu. Najednou dává i smysl.

Když k tomu přidám i Born of Hope a Hunt for Gollumn, tak máme pěkný kus filmové tvorby z konce třetího věku Středozemě.

A samozřejmě nemohu zapomenout na trailer na Silmarillion :D
9.1.2018 09:33 - LokiB
Zrovna ztvárnění Rey bych nazval (aniž bych to myslel hanlivě) jako "asexuální". To není o tom, jestli se to někomu líbí nebo ne, ale ta postava je zcela záměrně takto podaná.

A je to dobře.
9.1.2018 09:47 - Lurker
LokiB píše:
... ale ta postava je zcela záměrně takto podaná.

A je to dobře

Asi tuším, kam tím míříš, ale mohl bys to rozvýst?
9.1.2018 10:31 - LokiB
No že schválně nevybrali někoho jako Natálku Portmanovou, nebo jinou "sexy herečku" (každý dle svých preferencí) a nenechali ji působit sexy. Třeba když jde Rey do kopce, tak to vypadá jako když jde silová baba, nebo chlap.

Vlastně mi to připomnělo Tauril a tamní v krátkosti prezentovaná děvčata ;)

Asi jako (aspoň z mého pohledu) nebyl Luke prototypem přitažlivého hrdiny (to zastával asi Han) ... ale v jeho pohybech je často něco neobratného, nešikovného. Celkově působí mnohde jako nekňuba.

A že tedy při výběru herečky pro Rey šli stejnou cestou. Syrovost oproti eleganci. Navíc takhle líp pasuje ke Kylovi ... dávají tím najevo, že ona je skutečně tak jako outsider.
9.1.2018 10:34 - Lurker
Díky.
9.1.2018 10:38 - York
Dovolím si nesouhlasit. To, že se Rey nechová svůdně ani "vytříběně" ještě rozhodně neznamená, že není sexy, nebo že by se chovala nebo oblékala asexuálně.

Rozdíl oproti Padme je imho hlavně v tom, že Portmanka hrála aristokratku s vytříběnou výchovou. Za mě to obě stvárnily dobře a obě jsou to velmi atraktivní holky (nepochybně čistě záměrně vybrané).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081187009811401 secREMOTE_IP: 54.157.56.179