Kultura

sirien
27.11.2007 23:03
Závislost kvality hry na znalosti pokročilých forem
Tato diskuse navazuje na pátou stránku této diskuse. Základním sporem zde je, jaký vliv na kvalitu hry má znalost většího počtu systémů, pokročilých herních metod nebo čtení článků a diskusí.
11.12.2007 18:53 - Argonantus
bajo:
preventivně se omlouvám za případné výpadky v tónu; můj zájem byl čistě vědecký.
12.12.2007 07:23 - Jerson
Tak včera mi jeden můj kamarád napsal, že je jen Vypravěč amatér, protože nejzedí na cony, nechodí na přednášky, nečte články a nediskutuje na forech. (Původně se tedy ptal, jak vyřešit náboženství a víru ve vlkodlako-upířím světě roku 2050, a já nevěděl, neb ani jedno moc nepoužívám)
Nicméně jsem ho ubezpečil, že ani jedno z výše zmíněného z něj dobrého Vypravěče neudělá, že nato musí hrát. A než aby zkoušel hrát komediáně nebo hororově (vybíral z těchto dvou možností, přičemž řekl, že mu ani jedna nejde), poradil jsem mu, aby se zeptatl svých hráčů, jakým způsobem chtějí hrát a co jsou schopni zvládnout, a podle toho se zařídil.
Nazval bych to "potíže běžného Vypravěče", kdsybych mo vykládal o preferencích nebo nedej bože o premise, tak nevím jak by to pochopil, a to je přemýšlivý jedinec (: )
To byla takové vstuvke k tématu mimo současné téma, pokud by mě někdo odkázal na článek, jak to ve hře dělat s vírou, přepošlu mu odkaz.
12.12.2007 16:25 - sirien
Jeden člověk který je výborný vypravěč a jezdí na cony váhal jestli přednášet nebo ne, protože měl dojem, že toho "neví dost". Tenhle přístup mě dost zklamal, protože toho ví víc než většina lidí co se tvářej že vědí.
13.12.2007 14:55 - Sosáček
Hele, a kdyz jsou teda podle nekterych lidi teorie v principu spatne, pac rpg se ma hrat a ne o nem cist nebo diskutovat ...
... neni trochu zvlastni diskusi a ctenim o tom jestli jsou teorie v principu spatne nebo ne stravit nekolik, hmm, jak je to dlouho, nekolik let?
Za tu dobu byste stihli precist snad vsechny teorie o rpg a prakticky vyzkouset jestli vam k necemu jsou nebo ne :)
(mimochodem, Jersone, nebudu jako ty kdyz jsi nekoho serval protoze zamenil slova "chovat" a "pestovat" u krav, ale jiste vis, ze slovo amater ma ponekud jiny vyznam)
13.12.2007 15:22 - Argonantus
Hrngz:
zádrhel je v tom, že o teorii se možná líp diskutuje, než o hraní. A o teorii se určitě líp diskutuje, než se čte.
13.12.2007 15:47 - sirien
Jde o to co označíš slovem "teorie". Šílené všekonstrukty snažící se popsat celé pole RPG jednou megateorií, kvůli čemuž mnohde staví na neověřených (a v praxi neověřitelných) skutečnostech, nebo jen dílčí "myšlenky" a náhledy které se snaží nějakým způsobem postihnout určitou oblast hry (např. tvorbu postavy, využívání metagame při dohodě o tématu hry...)?
Protože to jsou dvě dost odlišné věci, oboje se označuje jako "teorie" ale já v nich vidím sakra velký rozdíl. Resp. ty velké teorie považuji za dost nesmyslné - o RPG nevíme a ještě dlouho nebudeme vědět dost, abysme to mohli takto popsat, zatímco ty malé teorie jsou IMO docela užtečné.
13.12.2007 15:54 - Sosáček
Argo: Ne, spis jsem s ironii narazel na kontrast toho, ze lide kteri tvrdi ze teorie je v principu spatna, a ze diskuse o teorii je v principu spatna, travi tolik casu diskutovanim o diskusich o teorii ;)
Anyway. Jersone, neodporujes si trochu? Rikas ze clanky jsou k nicemu, a dulezite jsou zkusenosti. Ale cim clanek neni zhusteny kus necich zkusenosti?
13.12.2007 16:03 - sirien
píše:
Anyway. Jersone, neodporujes si trochu? Rikas ze clanky jsou k nicemu, a dulezite jsou zkusenosti. Ale cim clanek neni zhusteny kus necich zkusenosti?
není tak bezprostřední a výmluvnej, přecejen zažít znamená mnohem víc než přečíst. Nicméně souhlasím, že vzhledem k potenciálu čtenářů to je nejefektivnější forma šíření zkušeností.
14.12.2007 07:51 - Jerson
Hrngzi, já pochopitelně vím, co znamená slovo "amatér", nicméně tak sama sebe označil dotyčný hráč, nikoliv já - jen jsem ho citoval (: )
A následně, jak říká Argonantus - o hře (a teorii) se snáze kecá než hraje. Na kecání a obzvláště po netu ti stačí občasná přítomnost alespoň jendoho dalšího člověka ve virtuálním prostoru. Na hru potřebuješ nahnat čtyři a více jedinců na jedno vohdné místo v jeden čas na dostatečně dlouhou dobu.
Kromě toho jsem (alespoň v postu který komentuješ) nenapsal nic o tom, že by teorie RPG byla úplně k ničemu. tomu kamarádovi i zde jsem napsal, že dobrý a zkušený Vypravěč z něj bude jedině opakovaným hraním, tedy čtení článků z nikoho dobrého Vypravěče neudělá, zatímco hraní ano. Což nevylučuje možnost, kdy nápady z článků využiješ, vyzkoušíš je ve své hře a tím ji ještě zlepšíš - a sama sebe také. Ostatně zrovna tomuto kamarádovi sem tam nějaký článek odsud vytisknu a dám, aby věděl jak si poradit s různými potížemi.
Kromě toho články tady nejsou "teorie RPG", ale jsou to praktické rady pro hru vycházející ze zkušeností ze hry. Takže Hrngzi, doufám že teď už jsem ti to všechno jasně a srozumitelně vysvětlil, a můžeš složit zbraně. (A jestli ne, tak klidně můžeme pokračovat, mám dobrou náladu a budu zkoušet dosáhnout dobrého výsledku pro nás oba (: )
13.1.2012 07:06 - Jerson
Hm, další debata, která skončila mým vstupem, zvláštní. nicméně přečíst si po letech její začátek ní pomohlo ujasnit si, co mi na některých stylech hraní vadí a proč je považuju za špatné (a nikoliv jen "jiné").
14.1.2012 12:03 - Wild West
Zvláštní je, že zmizel můj bumping, neb to bylo vlastní a skutečně podstatné pokračování těch křupkounů.
15.5.2014 02:42 - Hunter
Sakra, ale nedokazu to - nedokazu to cist, proste me sejmul Sirienuv uvod.
Vazne, hral jsem hromadu systemu, jsem oficialni tester na Exalted II a porad si myslim, ze je DrD super. Rozhodne si myslim, ze je to o GM, ale pote, co se do nej v jednom prispevku tolik navazis... Proste mi prijde, ze kdokoliv tohle dela a tak stupidne zobecnuje na "kazdy dracakysta je debil", nema sam prehled a dostatecnou objektivitu.
Smutny povzdech a close...
15.5.2014 03:12 - sirien
Tyjo... tohle je pro mě dost brutální nekromancie :D

Hele, minimálně úvod je 7 let stará záležitost, už ani netušim co jsem tu vlastně tehdy tvrdil, až budu mít trochu víc volno tak si to projdu a zkusím své názory kapku aktualizovat - přes 7 lety jsem měl na některé věci kolem RPG trochu... dost jiný pohled než dneska.
15.5.2014 07:16 - Wild West
Huntere, tady byla zajímavá debata, ne článek.
15.5.2014 09:56 - Almi
Zajímavý spor, pro mne jednoznačně vyřešený - vliv to má rozhodně, a to nemalý. Stejně důležitá je však podprahová empatie vůči spoluhráčům, jejich potřebám (viz typologie hráče) a náladě u herního stolu vůbec. Proto mnozí z DMů, které znám roky, nikdy nebudou skvělými vypravěči (mají zkušenosti, ale chybí jim empatie u stolu či naopak - mají empatii a talent, ale prostě nemají znalosti jiných systému a pokročilých herních metod). Stejně tak to platí pro hráče. A pro mne :)

To však neznamená, že nemohou zazářit. A že jsou špatní. Jen prostě v mých očích mají navíc. Beru to obecně, jako výsledek mnohaletého pozorování.

Testováno na vzorku cca. 30 Vypravěčů a několika stovek hráčů, které jsem měl tu možnost za 20 let potkat z různých "světů" od tzv. dračákistů, přes lidi z "komunity" až po "hráče z ulice".
15.5.2014 10:21 - Quentin
Píše:
Stejně důležitá je však podprahová empatie vůči spoluhráčům, jejich potřebám (viz typologie hráče) a náladě u herního stolu vůbec. Proto mnozí z DMů, které znám roky, nikdy nebudou skvělými vypravěči (mají zkušenosti, ale chybí jim empatie u stolu či naopak - mají empatii a talent, ale prostě nemají znalosti jiných systému a pokročilých herních metod). Stejně tak to platí pro hráče.

Hmm, máš recht.
15.5.2014 10:22 - York
Podle názvu je tohle téma k nekromancii po sedmi letech naprosto ideální. Přidávám si ho do TOREAD listu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078771114349365 secREMOTE_IP: 54.210.83.20