Kultura

sirien
13.10.2007 13:17
Jak udělat magii tak, aby byla opravdu magií? Jaký je rozdíl mezi mágem, který z ruky vrhne blesky mystické energie, a týpkem s integrovaným fůzním generátorem a kybernetickým iontovým usměrňovačem v ruce, který udělá totéž s elektřinou? Je vůbec nějaký? A měl by být? Je magie jen prostředek? Nebo skutečně může být něčím vznešeným a tajemným, i když je v číslech?

poznámka ke kompatibilitě diskuse: při revizi článku jsem změnil význam termínu "mystik" - prakticky jej přesně obrátil. Původní článek používal termíny mystik (ten co nechápe) a mág (ten co chápe), současný článek používá mystik (ten co chápe), čaroděj (ten co nechápe) a mág (na pomezí obou). Datum změny odpovídá postu #181
29.12.2013 00:45 - sirien
Po šesti letech jsem článek přepsal... obsahově zůstává stejný, jen místy ujasněný a doplněný. Zrušil jsem různé pitomé poznámky a zbytečné samoúčelné hlody na účet DrD a vůbec to dost zahladil z té mé původní vulgární formy psaní.

Z těch větších změn:

Sjednotil jsem terminologii a přístup s novými články na dané téma.

V kpt. 1 jsem dal lepší vysvětlení vlastností a doplnil jsem rozdíly v náhledu na věci. Přidal jsem tematický vtípek.

V kpt. 2 jsem přidal ujasnění tří úrovní náhledu na magii (převzato z novějšího článku na dané téma, nicméně popsáno v souvislostech tohoto článku)

Přepsal jsem kpt. 3, zahladil 4 a 5

Kapitolu 6 (stručný popis 6 mg systémů z Fate 2e) jsem zcela zrušil

Rozdělení na kapitoly jsem zachoval jak je, i když jsem měl chuť udělat pár změn (zrušit 3, přenést relevantní do 5...), ale nakonec jsem si řekl že budu vstřícný k případně tam někde venku existujícím odkazům.


Tak... doufám, že se takhle bude líbit minimálně stejně jako dřív
26.3.2024 14:54 - LokiB
Každá dostatečně rozvinutá technologie je prakticky nerozeznatelná od magie.
A.C.Clarke

Jediná skutečná magie je tak ta klerická/warlocká, závisející na přízni/libovůli/náladě/... nějaké vyšší bytosti, a tudíž nepředvídatelná :)
26.3.2024 17:09 - ShadoWWW
Takže ta v DCC? :)
26.3.2024 17:47 - sirien
a já potom co sem si znovu přečet ten článek doufal že sem ten post stihnul přehodit do vedlejšího tématu dost včas aby tohle zase zapadlo :D
26.3.2024 18:15 - MarkyParky
ShadoWWW píše:
Takže ta v DCC? :)


Přesně tohle jsem chtěl napsat vedle jako reakci na ten komiks.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070059061050415 secREMOTE_IP: 18.188.175.182