Volná diskuze

TM0
14.1.2021 10:57
Doporučení systému pro úplného začátečníka
Zdravím, doporučil by někdo prosím nějaký systém vhodný pro úplné začátečníky a ideálně dobře hratelný ve dvou? (hráč + PJ)
Autorská citace #2
14.1.2021 11:15 - ShadoWWW
Já doporučuji spíš Lone Wolf: Hra na hrdiny.
Autorská citace #3
14.1.2021 11:31 - Corny
Zkus se možná malinko rozepsat, jaké byste měli preference. Například jestli máte nějakou bližší žánrovou představu; jestli chcete něco víc pravidlově komplexnějšího nebo naopak jednoduchého (což nutně nesouvisí s tím, jestli je to vhodné pro začátečníky, například DnD není kdovíjak jednoduchý systém a spousta lidí na něm začíná... a končí); jestli chcete něco spíš volnějšího, vhodného pro nesvázané vyprávění, nebo něco pevněji strukturovaného; jestli něco kde budete mít s PJ víc vyrovnané role, případně je to vhodné na nějaké střídání, či dokonce úplně bez GM; jestli chcete něco na delší hraní nebo spíš na one shoty...

Jinak...Pro dva lidi je to docela komplikované, ne všechno se bude hodit, například bych moc nedoporučoval DnD.

Na Ironsworn jsem ale slyšel docela dobré recenze, po přečtení mi pravidla přišla relativně nenáročná a nenásilná a hra je navíc přímo stavěná na to, aby podporovala hru sólo bez gamemastera, nebo případně ve dvou (opět klidně i bez gamemastera). Na to bych se určitě být tebou zkusil při takovém počtu hráčů podívat. Zároveň to ani žánrově není nic kdovíjak střeleného. Pravidla jsou v PDF formátu zdarma jak přímo na jejich webu, tak na drivethroughrpg

Tradičně bych téměř určitě doporučil Dungeon World, když pro nic jiného, že dle mého v Gamemasterech (a vlastně i hráčích) buduje zdravé mezihráčské praktiky (kterých je podle všeho stále docela dost potřeba). Je to poměrně volné, pravidlově nijak zvlášť komplikované, a klade docela důraz na improvizaci, volné hraní a malou až nulovou přípravu před hrou. Bral bych to ale hodně s rezervou, protože je to běžně hra pro min. 3 hráče, a tak to může místy skřípat.
Autorská citace #4
14.1.2021 12:08 - TM0
Díky za tipy.

Brali bychom spíš fantasy, ale nějakému sci-fi ala Shadowrunner bychom se taky nebránili. Lepší by bylo něco s ne příliš komplexními pravidly a určitě něco volnějšího, spíš na jednorázové hraní. Střídání rolí hráč-GM spíš nehrozí, takže buď něco, kde ty role budou vyrovněnjší a nebo něco bez GM (i když to si nedovedu dost dobře představit).

Díky moc!
Autorská citace #5
14.1.2021 12:43 - Corny
Tak to by podle mě ten Ironsworn mohl docela dobře fungovat, určitě bych se na to zkusil podívat. Asi i ten Dungeon World (ale jak jsem říkal, není to na tak malý počet lidí dělané...což ale pořád není skoro nic; tři hráči jsou takové docela rozumné minimum, ve dvou to asi může být docela náročné).

Možná bych ještě zkusil Fate. Popravdě se ale bojím, že ve dvou lidech budou ty mechaniky trochu bezzubé. Asi bych raději spíš doporučil Fate Accelerated, už jen proto, že je to fakt relativně krátké a jednoduché (za mě osobně popravdě i lepší, jak "plná verze") a nic moc neriskujete, pokud to zkusíte (jde to naučit za chvíli, takže to můžete docela rychle zkusit a zjistit, jestli to funguje nebo ne). Hra je za pár korun, ale jde stáhnout i úplně zdarma, viz evilhat.com

Dál bych asi zkusil doporučit ještě Lady Blackbird...podle mě krásně udělaná pravidla na krátkou hru či oneshot (a ano, jsem John Harper "fangirl", takže jsem určitě zaujatý), předchystaný setting i zápletka, krátké a pravidlově velice jednoduché a volné. Žánrově je to spíš steampunk, ale snad by se vám to líbilo. Taky zdarma na Johnově webu
Autorská citace #6
14.1.2021 13:02 - TM0
Díky, mrknu na to.

Neměl bys ještě tip na něco podobného tomu Shadowrunu, ale ne tak komplexního?
Autorská citace #7
14.1.2021 13:05 - exi
TM0 píše:
Neměl bys ještě tip na něco podobného tomu Shadowrunu, ale ne tak komplexního?


Je tu na webu překlad zkrácených pravidel Cyberpunku Red.
Autorská citace #8
14.1.2021 13:23 - Vandal
Pokud jste jenom dva, tak se pridam k tomu Ironsworn, ktery je delany na solo/koop. A autor ma dobrej podcast (Ask the Oracle - The Official Ironsworn RPG Podcast), kde to hraje prave ve dvou - takze tam mas dobrej priklad a ukazku, jak to hrani a mechaniky funguji v praxi.
Autorská citace #9
14.1.2021 13:43 - Corny
TM0 píše:
Neměl bys ještě tip na něco podobného tomu Shadowrunu, ale ne tak komplexního?

No z rodiny Powered by Apocalypse je tu Sprawl, což je vlastně Shadowrun akorát v tomhle systému. Bohužel jsem nehrál, jen sledoval podcast (který ale vypadal docela zábavně). Každopádně PbA systémy jsou většinou docela volné a ne příliš zbytečně rule heavy, jsou dobré na improv a společné tvoření herního světa, a hlavně si myslím že snesou, že ve dvou ta hra bude trochu nestandardní. Pořád ale platí, že to asi nebude úplně ono, zejména u Shadowrunu, který na mě asi docela působí jako hra, která je lepší pro nějakou družinu. Zvažovali jste třeba najít víc hráčů online? (Teď má to online hraní docela renesanci).

Pak bych asi klidně zkusil v tomhle žánru hrát ten Fate Accelerated, FAE je "generický" systém a nemá žádný jasně daný setting, takže to jde zanést i do Shadowrun-style světa a styly příběhů, které FAE vytváří, dle mého do Cyberpunku docela zapadat můžou.

Jinak jsem bohužel větší zkušenosti s Cyberpunk hrama, který by takhle šlo hrát, neměl (připadá mi, že skupina lidí, kterým cyberpunk sedne, není příliš velká)
Autorská citace #10
14.1.2021 13:58 - York
TM0: Jestli tě láká Shadowrun, zahraj si Shadowrun. Jednoduchý pravidla sice nemá (ať už si vybereš kteroukoliv edici), ale v jinejch pravidlech to bude výrazně jiná hra.

U Shadowrunu je podstatný, o jaký ladění světa máš zájem. Pokud tě láká spíš kyberpunk v osmdesátkovym stylu, kde se k matrixu připojuješ kabelem, doporučuju třetí edici (dá se sehnat i překlad do češtiny). Pokud chceš modernější svět s bezdrátovym matrixem a augmented realitou, ten začíná od čtvrtý edice dál. Z týhle stylizace lidi nejvíc doporučujou pátou edici - já jsem hrál naposledy čtvrtou, takže u novějších nemám srovnání.
Autorská citace #11
14.1.2021 14:36 - Lethrendis
Shadowrun je holt hodně crunchy hra, tvůrci nabízejí i odlehčený Shadowrun Anarchy, který je... také příliš pravidlový :)

Jinak na vlně zájmu se teď veze Kyberpunk. Takže můžeš vyzkoušet i ten, i když si nemyslím, že by to byla nějaká lepší varianta než SR. Podobné jako SR novějších edic, i když bez magie.
Autorská citace #12
14.1.2021 14:37 - LokiB
Pro Savage Worlds vyšel setting Sprawlrunners, kterej je pro cyberpunk hraní ala Shadowrun. SW je generickej systém, a ten setting k němu přidává vše potřebné pro cyberpunk hraní (co se tvorby postavy a jejích schopností týče (magická zázemí, kouzla, + specifické mechaniky pro cyberspace + astrál shadowrunu + výbavu + drony a spol)

Ten setting je celkem nový a patří k nejrychleji prodávaným doplňkům na DriveThruRPG, takže ho lidi mají celkem v oblibě.

https://www.drivethrurpg.com/product/334278/Sprawlrunners
Autorská citace #13
14.1.2021 15:33 - crowen
Ak chces nieco naozaj rules light, skus http://catchyourhare.com/files/Cthulhu%20Dark.pdf Nemusite hrat Cthulhu, je to univerzalny system (ked Insanity vymenis za Harm, mas aj pravidla pre boj)
Autorská citace #14
14.1.2021 17:07 - captain66
Kdyz tu padlo Cthulhu, tak pro hru dvou hracu bych doporucil Cthulhu Confidential, coz je system psany prave pro GM a jednoho hrace a je i vcelku rules light. Ale je to settingem noir detektivka s nadprirozenymi prvky, coz je dost specificke tema, ktere nemusi kazdemu sedet.
Autorská citace #15
14.1.2021 18:22 - Jezus
Taky je dobrý si ujasnit, co vás láka na Shadowrunu. Je to ten mix magie a technologie? Elfové v moderní společnosti? Nebo vás láká atmosféra kyberpunku jako takového - budoucnost, kde je to sice dost v háji, ale má styl. A kyberimplantáty. Protože pak bych přemýšlel o tom Redku, odkázaném výše. Upřímně, magii kyberpunk nepotřebuje. A ta Lite verze je na ochutnávku dobrá.

Na druhou stranu je to tak jednoduchej systém (a Lite verze logicky osekaná o spoustu povídání k PJovi), že nevím, jakolik naučí vyprávět a vést hru. Určitě bych proto mrknul na nějaký PbtA (možná rovnou originál) s radama a zásadama pro DM, protože jsou univerzální.

EDIT: I když to lze možná krásně suplovat tím, že si přečteš pár článků zde na Kostce. Jaké články vybrat, určitě na požádání poradí povolanější :-)
Autorská citace #16
14.1.2021 18:26 - York
Jezus píše:
Upřímně, magii kyberpunk nepotřebuje


Kyberpunk ne, ale Shadowrun jo. Ten svět je super právě tím, jak má tyhle věci promyšlený a propracovaný.

Shadowrun není svět ani hra na oneshoty. Kouzlo je v jeho postupnym objevování - a že je co objevovat.
Autorská citace #17
14.1.2021 18:47 - Corny
Tak Shadowrun rozhodně je svět klidně i na oneshoty, ale tohle není místo na to protlačovat Shadowrun atd., to asi tazatele nezajímá. Zejména když jasně napsal, že o Shadowrun jako takový nestojí a chce něco méně komplexního(kdyby stál, tak se po něm podívá sám, zjevně ví, o čem je řeč). Zadání dal docela jasné, tak zkuste zůstat u toho. Pokud se chcete hlodat v Shadowrunu, tak tím neplevelte jeho dotazové vlákno (Jezus: To není vůbec na tebe, ty jsi docela pěkně šel po potenciálním jádru pudla, tj. "Proč tě zajímá shadowrun a nenašel by jsi to i někde jinde?" což je velice dobrá otázka k položení)
Autorská citace #18
14.1.2021 18:50 - Jezus
York: Souhlas. Mě se Shadowrun taky líbí (a dřív mě právě tím kontrastem orků a techniky docela uchvátil). Nicméně teď mám spíš období, kdy bych si zahrál spíš čistý kyberpunk.
A v zásadě nepochybuju, že TM0 ví, co píše :-) Ale raději se ujišťuju, že ta preference právě není trochu jinde.
Autorská citace #19
14.1.2021 18:56 - York
Corny: I beg to disagree.

Core příručky Shadowrunu jsou psaný tak, aby se z nich hru mohl naučit i úplnej začátečník - rozhodně to není minimalistická hra, která by předpokládala, že potenciální hráč už spoustu věcí zná. Takže ano, Shadowrun je hra vhodná pro začátečníky.

Jsem taky přesvědčenej, že nejlepší volba hry není ta, na který se (ne)shodli lidi na fóru, ale ta, která tě nejvíc zaujala, ať už světem nebo čímkoliv jiným. Pokud někoho zaujal Shadowrun, nejlepší hra pro něj je Shadowrun a ne třeba My Little Pony.
Autorská citace #20
14.1.2021 19:05 - TM0
Díky všem za rady a postřehy. Zatím nejlépe vypadá Ironsworn.

Ještě bych měl jednu prosbu, našlo by se něco co by sedělo na ty požadavky, ideálně papírovýho a třeba i v češtině? Přece jenom mít v ruce knížku mi přijde lepší než koukat do pdfka, už jen kvůli tomu, že ze začátku budu určitě plavat v pravidlech a v knížce se hledá pohodlěji.

EDIT:
Jezus píše:
Taky je dobrý si ujasnit, co vás láka na Shadowrunu.


Právě nejvíc to díky čemu to je Shadowrun, takže jak spojení magie+technologie, tak elfové v moderní době atd. Chápu, že pak je nejlepší prostě a jednoduše Shadowrun, ale když jsem kdysi narychlo projel pravdila, přišlo mi to dost náročný. A když na to koukám teď s tím, že bychom hráli ve dvou a fakt spíš one-shoty, tak mi to nepřijde moc vhodný.
Autorská citace #21
14.1.2021 19:12 - York
TM0: Jo tak tady je každá rada drahá. Pokud chceš něco v češtině, co vyšlo tiskem a není to čistá fantasy, tak mě napadají jen čtyři možnosti:

• Kdysi dávno vyšla v češtině druhá edice Shadowrunu, tu už je ale hodně velkej problém sehnat.
• Příběhy impéria jsou viktoriánská fantasy (takže taky spíš fantasy).
• Fate: Rozcestí je univerzální systém bez konkrétního herního světa.
• Střepy snů jsou taky univerzální a bez konkrétního světa, jsou určený pro hraní inspirovaný filmovým vyprávěním).
Autorská citace #22
14.1.2021 19:23 - TM0
York píše:
Pokud chceš něco v češtině, co vyšlo tiskem a není to čistá fantasy

Fantasy bych bral úplně v pohodě, mezi prvními posty jsem to psal, asi to zapadlo. Ten Shadowrun je spíš taková dávná úchylka.
Autorská citace #23
14.1.2021 19:27 - Corny
TM0: Není divu, ono taky Shadowrun vesměs dost náročný je. Ne nadarmo celá nemalá řada lidí drží oprávněně postoj, že Shadorun hra je skvělý svět, ale tu oficiální hru samotnou by na jakoukoliv hru v něm nikdy nepoužili. Ne nutně proto, že by to byl špatný systém, ale asi ti to gun-porno, co je minimálně v některých edicích, prostě musí sedět.

Každopádně na to, co chceš, ti Fate asi bude docela dobře vyhovovat. Ale jestli jde někde koupit v české verzi netuším. Doporučím ti se podívat sem, stáhnout si PDF Fate: Rozcestí a vytisknout si to. Líp asi v našem české prostředí nepochodíš.
Autorská citace #24
14.1.2021 19:37 - York
TM0 píše:
Fantasy bych bral úplně v pohodě


To dost mění situaci :)

Pokud tě zajímá, co se dá snadno sehnat jako fyzická příručka, mrkni třeba sem a vybírej ;-) Napiš pak, co tě zaujalo.
Autorská citace #26
14.1.2021 19:45 - TM0
Ještě než jsem tu založil vlákno jsem koukal na Zapovězené země a Dračí hlídku, ale z toho co jsem z různých recenzí vyčetl se to zdá buď nevhodné pro začátečníky (Dračí hlídka) a nebo nevhodné pro dva (Zapovězené země).

Taky mě zaujal projekt Jeskyně a draci, ten český překlad plus nějaký zjednodušení pravidel mi přišlo sympatický, DnD mě lákalo vždycky, ale zase, v situaci kdy jsme dva začátečníci mi to nepřišlo vhodný, proto jsem se právě obrátil sem na experty :)

EDIT:
Jerson píše:
Omega junior má 12 stran, které si lze poměrně snadno vytisknout. Je česky, jednoduchá, univerzální.

Koukal jsem na to a (prosím, neber to jako kritiku) moc mi ten systém nesedí, asi to nebude to pravé pro mě.
Autorská citace #27
14.1.2021 19:46 - Jerson
TM0 píše:

Ještě bych měl jednu prosbu, našlo by se něco co by sedělo na ty požadavky, ideálně papírovýho a třeba i v češtině?

No, Omega junior má 12 stran, které si lze poměrně snadno vytisknout. Je česky, jednoduchá, univerzální. A když ti něco nebude jasné, stačí napsat a vysvětlím.

Pokud chceš opravdu hlavně fantasy a opravdu tištěné, tak ten Lone Wolf.
Autorská citace #28
14.1.2021 19:49 - Corny
Ten Fate:Rozcestí je tedy na Fantasy obchodě koukám taky skladem.
Autorská citace #29
14.1.2021 19:49 - Šaman
Jen pro info - Jeskyně a draci je projekt lidí z tohohle serveru. Ale ještě není hotov.
Jinak sto lidí, 101 chutí. Obecně pro dva je to dost specifické, ideální by bylo najít ještě dalšího hráče. Dva až tři hráči už je v pohodě.
Autorská citace #30
14.1.2021 19:53 - York
TM0 píše:
v situaci kdy jsme dva začátečníci mi to nepřišlo vhodný


Klasický RPGčka nejlíp fungujou se zhruba 3-6 hráči. Ve dvou hráčích je jeden z nich PJ a druhej hraje postavu, takže úplně chybí interakce mezi postavama v družině. Tj. popravdě vůbec nejvíc bych ti doporučil zkusit najít víc spoluhráčů. Zrovna teď probíhá na RPG fóru online otevřený hraní ASE'73, ke kterýmu se můžete přidat.
Autorská citace #31
14.1.2021 20:14 - exi
TM0 píše:
DnD mě lákalo vždycky, ale zase, v situaci kdy jsme dva začátečníci mi to nepřišlo vhodný, proto jsem se právě obrátil sem na experty :)

DnD je pro začátečníky úplně v pohodě (moje zkušenost). Vezmi si Essentials Kit, k tomu Ztracený důl a můžete jet. V Essentials Kitu jsou dokonce pravidla pro tzv. parťáky, tzn. zjednodušený NPCčka, kterýma můžeš doplnit družinu, aby na to nebyl hráč úplně sám. Potřeba přečíst je všehovšudy 20 stran + povolání, který budete hrát. Zbytek podle potřeby.
Autorská citace #32
14.1.2021 20:23 - Log 1=0
TM0 píše:
Taky mě zaujal projekt Jeskyně a draci

To mě opravdu těší, ale ještě s nimi nejsme hotovi. Ale pokročujeme co se dá.
Pro začátečníka je DnD OK, začala na něm většina hráčů světa.
Jen s tou použitelností pro 1+1 si nejsem moc jist, spíš bych se toho bál :(
Autorská citace #33
14.1.2021 20:24 - Jezus
Shadowww by teď měl napsat něco o zde přeloženém Starter kitu k DnD 5e, kde je tuším i nějaká část věnovaná "pomocníkům", což má právě sloužit k tomu, aby i při hře ve dvou lidech měla k sobě herní postava alespoň někoho k ruce, aby souboje i věci okolo byly taktičtější.

Plus jsou tam ukázkové postavy pro první úrovně a tak. Takže jestli tě zajímá DnD, i tohle by šlo.

Nicméně já osobně bych ve dvou na DnD nezačínal. Chce to imho volnější a víc vyprávěcí systém, než chvílema vyloženě deskovkové souboje. Takže spíš něco z toho výše. Ale nemělo zapadnout, že je to taky dostupná cesta.
Autorská citace #34
14.1.2021 20:29 - Jezus
TM0: Btw, občas tu na Kostce lurkni, jestli se neobjeví diskuse Virtuální Víkendy na Kostce. Moc se to zatím nepodařilo rozjet, ale už pár her proběhlo a bývají otevřeny nováčkům - je to ideální on-line příležitost, jak vyzkoušet systém a vidět, jak se taková hra i hraje/řídí.

Jestli přemůžu KOPR a zároveň to bude s vakcinací tak tristní jako do teď, tak možná v únoru sám něco zkusím (ale fakt neslibuju :-) ). Buď v DrDII (což je pro nováčky v poho jako hráče, nevím ale jak po PJské stránce, ale pokud se nebojíš přečíst si i rady jak to vést... taky slušný btw) nebo v DnD, dle zájmu...
Autorská citace #35
14.1.2021 20:54 - sirien
TM0 píše:
Fantasy bych bral úplně v pohodě

Tak si kup Příběhy Impéria. Je to lehkej Fate ve stylovym settingu - a když budeš chtít systémově trochu přidat tak je celej zbytek Fate a dost dalších věcí k němu přeloženejch.

Nebo samozřejmě si můžeš prostě vytisknout překlad Zrychleného fate (originál je beztak jen sešívaná bržurka - Rozcestí ostatně +- taky)
Autorská citace #36
14.1.2021 21:37 - TM0
Ad hraní ve dvou, jde o to, že bychom chtěli s nečím začít s přítelkyní, takže to online hraní by bylo prazvláštní, sedět v jedný místnosti každy u PC a hrát tak.
Autorská citace #37
14.1.2021 21:50 - York
TM0 píše:
jde o to, že bychom chtěli s nečím začít s přítelkyní


Taky by asi nebylo od věci se zeptat jí, co by si chtěla zahrát ;)
Autorská citace #38
14.1.2021 22:09 - Jezus
TM0 píše:
Ad hraní ve dvou, jde o to, že bychom chtěli s nečím začít s přítelkyní, takže to online hraní by bylo prazvláštní, sedět v jedný místnosti každy u PC a hrát tak.


Tak hrálo by se přes webku, takže můžete sedět společně u jednoho PC ;-) Ale hlavně by se jednalo o oneshot - jeden odpolednevečer (v mém případě možná dva :-) ). Pointa by byla spíš ochutnávka systému a mrknutí se, jak takové hraní vypadá. Ale je to na vás. A je fakt, že ukázek her je dneska už plný YTko (byť ne vždy to co divácky dobře vypadá je pro hráče/PJe ideál a naopak).
Autorská citace #39
14.1.2021 22:10 - TM0
York píše:
Taky by asi nebylo od věci se zeptat jí, co by si chtěla zahrát ;)

No přeci "něco nám vyber" :D
Tuhle hru jsem bohužel nikde nenašel, tak se ptám povolanějších.
Autorská citace #40
14.1.2021 22:16 - York
Jak píše Jezus - dva hráči na jedný webkameře nejsou problém.


TM0 píše:
No přeci "něco nám vyber" :D


To by ses nechal odbýt moc snadno, vybírat se určitě dá společně ;)
Autorská citace #41
14.1.2021 22:19 - Jezus
Zkus se jí zeptat na ty elfy lezoucí do viktoriánského Londýna, plného páry a automatonů... sirien má pravdu, že ten setting Příběhů imperia je stylovej, pro mě dokonce velmi :-)
Autorská citace #42
14.1.2021 22:23 - Corny
TM0: A co kdyby jste si jen našli nějakého GMa a vy dva byli hráči? To by tak divné být nemuselo, ne? Vy byste byli spolu na jedné kameře, to by mě osobně jako GMovi by přišlo i docela v klidu.

Jinak bych být Vámi si stáhl přeložený Fate zrychlený, a jak říká Sirien si ho prostě vytiskl a zkusil to. FAE je podle mě jednoduché na takový start, není to nijak komplikované, podle mě to dobře snese i dva hráče, můžete v tom hrát klidně i Shadowrun, i fantasy, není to dlouhé na přečtení, na oneshoty taky úplně v pohodě...a z druhé strany si osaháte, jestli by Vám to ve dvou šlo.
Autorská citace #43
14.1.2021 22:26 - TM0
Steampunk neklapne, vypadá to na nějaký přímočařejší fantasy. Tím pádem asi fakt Ironsworn nebo Fate. Pokud se to setká s úspěchem, tak bych to později viděl na přesun směrem k DnD a časem snad i vytouženýmu Shadowrunu.

EDIT:
Corny píše:
A co kdyby jste si jen našli nějakého GMa a vy dva byli hráči? To by tak divné být nemuselo, ne? Vy byste byli spolu na jedné kameře, to by mě osobně jako GMovi by přišlo i docela v klidu.

Na tohle online hraní se netváří, takže to taky neklapne, každopádně díky za nápad, možná časem.

EDIT2:
Po pročtením diskuze a sáhodlouhým pročítání všeho možného o těch doporučovaných systémech jsem se nakonec rozhodl pro koupi DnD Essentials kitu. Ty úpravy uspůsobující hru pro 2 (parťáci) se zdají fajn, uvidíme jak to půjde.

Díky za všechna doporučení a omlouvám se těm, na jejichž rady jsem nakonec nedal :)

(snad tohle vlákno pomůže i někomu dalšímu v rozhodování)
Autorská citace #44
19.8.2022 07:38 - Jerson
Dal jsem dohromady seznam RPG, které byly v nějaké formě doporučené pro začínajícího Vypravěče a začínající hráče. Rád bych to omezil na seznam her dostupných pouze v češtině (ne nezbytně oficiálně).

Pokud si myslíte, že by do seznamu mělo patřit nějaké další RPG, tak mi ho prosím napište, stejně jako pokud k RPG s poznámkou (EN) existuje český překlad. Také můžete nějaké RPG priorizovat a nebo nedoporučit, pořadí podle toho upravím.

Jeskyně a Draci (CZ)
DnD Úvodní sada - Essentials Kit (CZ)
DnD Začátečnická krabice - Starter set (CZ)
DnD Základní pravidla - Basic Rules (CZ)
Fate Star Wars (CZ)
Fate Zrychlená pravidla - Fate Accelerated (CZ)
Fate: Rozcestí (CZ)
Příběhy Impéria (CZ)
Dračí doupě II (CZ)
Lone Wolf (CZ)
Časy se mění (CZ)
Svitky hrdinů (CZ)
Cyberpunk Red (CZ)

Ashen Stars (EN)
Blades in the Dark (EN)
Dread (EN)
Dungeon World (EN)
Fate of Cthulhu (EN)
Ironsworn (EN)
Trail of Cthulhu (EN)
Vampire the Masquerade 5e (EN)
Autorská citace #45
19.8.2022 07:52 - ShadoWWW
Fate: Rozcestí mi přijde jako nadbytečné k Fate Zrychlená pravidla. Stejně tak DnD Základní pravidla - Basic Rules jsou nadbytečná, protože novější iteraci těchto pravidel najdeš už v DnD Úvodní sada - Essentials Kit.
Autorská citace #46
19.8.2022 07:55 - LokiB
A kriteriem bylo, ze o tom systemu kdokoli napsal, ze je vhodny pro zacatecniky?
Autorská citace #47
19.8.2022 08:03 - Jerson
Tak nějak. Pravda, vynechal jsem Dračí Hlídku a Dračí doupě Plus, ale jinak jsem vzal všechno doporučované s tím, že to přetřídím přes názory zkušených hráčů.
Autorská citace #48
19.8.2022 08:03 - Pan Bača
LokiB: nenarážíš náhodou na jeden systém, který to o sobě sám tvrdí a který ve výčtu chybí? :-D
Autorská citace #49
19.8.2022 10:06 - exi
Jerson: Jestli ti jde o Starter sety, tak ti tam chybí Call of Cthulhu (nevím, jestli úmyslně)
Autorská citace #50
19.8.2022 10:07 - Jerson
Exi - díky, přidám ho tam.
Autorská citace #51
19.8.2022 10:43 - Pan Bača
exi: a co Cyberpunk RED? ten je taky označen jako Startovací sada.
Autorská citace #52
19.8.2022 10:47 - LokiB
Pan Bača: spíš mi to přijde jako takový pelmel. Když napíšu, že Pathfinder 2E je vhodný pro začátečníky,tak kritérium splní a bude v seznamu
Autorská citace #53
19.8.2022 10:59 - exi
Pan Bača: Ten tam je :) I když ten dodatek, že je to Starter, by tomu asi slušel.
Autorská citace #54
19.8.2022 11:15 - Pan Bača
Ha, jsem ho přehlédl
Autorská citace #55
19.8.2022 11:16 - Jerson
LokiB píše:
Pan Bača: spíš mi to přijde jako takový pelmel. Když napíšu, že Pathfinder 2E je vhodný pro začátečníky,tak kritérium splní a bude v seznamu

Abych to upřesnil - tento seznam je výchozí. Naházel jsem do něj všechno, co někdo tady nebo na RPG F doporučil, a v této fázi chci začátečníky špatně použitelná RPG vyřadil.
Autorská citace #56
19.8.2022 11:28 - Corny
LokiB: Tak ono samozřejmě obecně platí pravidlo "Nevěřte nikomu na internetu, že je systém, který vám doporučuje, vhodný na to, na co se ptáte, dokud vám to neobhájí, protože vám na 95% nejméně prostě doporučí svůj oblíbený systém". Ale na výchozí "pracovní" seznam to asi stačit může. Spíš je otázka, jak z něj rozumně pak odfiltrovat ty systémy, které tam nemají co dělat :)
Autorská citace #57
19.8.2022 11:36 - Jerson
Když více než jeden hráč řeknou, že tam nemají co dělat, tak je vyřadím. Leda by je tam někdo prosazoval - pak bych rád slyšel argumenty, proč ano i proč ne.
Autorská citace #58
19.8.2022 11:36 - exi
Corny píše:
Spíš je otázka, jak z něj rozumně pak odfiltrovat ty systémy, které tam nemají co dělat


To by mě taky zajímalo, zvlášť když některý ty Startery jsou koncipovaný ne jako "Vstup pro nováčky do RPG", ale jako "vstup pro hráče do našeho novýho systému". A na nic jinýho si ani ambice nedělají.
Autorská citace #59
19.8.2022 11:44 - Corny
exi píše:
To by mě taky zajímalo, zvlášť když některý ty Startery jsou koncipovaný ne jako "Vstup pro nováčky do RPG", ale jako "vstup pro hráče do našeho novýho systému". A na nic jinýho si ani ambice nedělají.

To je taky dobrá point. Já se i bojím, že se strhne hádka mezi různými tábory o tom co je a co není vhodné pro začátečníky, zejména pokud jde třeba o lidi z tradičnější herní základny a naopak lidi z té "modernější" řekněme, protože budou mít hodně odlišná vstupní očekávání.

(Nebo, jako teď na RPGF, bude někdo tvrdit nesmysly jako "FAE je jen starter pro Fate Core a očekává se, že pak přejdete na "plnou verzi").
Autorská citace #60
19.8.2022 12:31 - Tarfill
Jersone,
správně jsi neuvedl DrD+, to tam rozhodně nemá co dělat, naopak o DrH by Ti dost lidí řeklo, že je pro začátečníky vhodné...

Pokud se bavíme o fantasy žánru a bylo by to pro děti, tak myslím, že Lone Wolf asi bude vhodné, pokud pro starší náctileté a dospělé, tak začátečnické i plné verze DnD / JaD bych volil určitě.

PS:
Stále nesmíme zapomenout na Lokiho překlad Divokých světů, který je k dispozici a který také leckoho uspokojí!
Autorská citace #61
19.8.2022 12:43 - ShadoWWW
Ohledně DnD 5E bych to viděl nějak takto:
Autorská citace #62
19.8.2022 12:57 - Jerson
Tarfill píše:
správně jsi neuvedl DrD+, to tam rozhodně nemá co dělat, naopak o DrH by Ti dost lidí řeklo, že je pro začátečníky vhodné...

Moje ochota přijmout a hlavně propagovat cizí názory na své meze, a prohlášení "Dračí hlídka je vhodný systém pro nováčky" je za touto hranicí. Zejména když mám dvě přímé výpovědi, že není.

Ty Divoké světy tady najdu? A opravdu jsou vhodné i pro začátečníky?
Autorská citace #63
19.8.2022 13:01 - Aegnor
Autorská citace #64
19.8.2022 13:38 - malkav
Jerson: Výsledkem má být tedy seznam univerzálně doporučitelných systémů pro jakéhokoliv nováčka? A má to být skutečně objektivní zhodnocení? Nebylo by lepší vypíchnout atributy, které by měl systém mít a dám jednotlivým pravidlům body v těchto atributech? Páč někomu bude realističnost naprosto buřt, jiný se zase bude vyžívat v "účetnictví" a třetí chce mít tabulku pro generování každého kroku hry.

Nemůžu se ubránit dojmu, že hledáš šroubovák, kterým bys utáhl všechny existující vruty a ignoroval při tom tvar a velikost jejich hlavy.
Autorská citace #65
19.8.2022 14:04 - Jerson
Výsledkem má být seznam, o kterém můžu říct "pro hrdinskou fantasy zkus A nebo B, pro Lotr fantasy C, pro horor D, pro sci-fi v tomto stylu E, systém F je o zvířátkách a v systému G můžeš hrát ladacos, jen je to víc práce."

O žádném objektivním zhodnocení si nedělám iluze. Stejně tak o tom, že by nějaký nováček chtěl "účetnictví" nebo "tabulky".

Netuším, co myslíš tím šroubovákem na všechny hlavy, když mám vypsaný celý seznam RPG.
Autorská citace #66
19.8.2022 14:07 - York
Corny píše:
(Nebo, jako teď na RPGF, bude někdo tvrdit nesmysly jako "FAE je jen starter pro Fate Core a očekává se, že pak přejdete na "plnou verzi").


FAE, Rozcestí i Fate Core jsem četl, a to hodně podrobně, protože jsem ke všem třem dělal kontroly a korektury. Takže ano, tohle tvrdím a stojím si za tím.

Pokud dáš FAE/Rozcestí do rukou zkušeným hráčům, tak potom ano, v pohodě to zvládnou hrát jako samostatnou hru a Core vůbec nepotřebujou. To ale platí i pro prázdnou stránku papíru. Pokud se ovšem bavíme o začínajících hráčích RPGček, tak zásadní rozdíl mezi FAE a Core je v (ne)přítomnosti vysvětlujících textů.
Autorská citace #67
19.8.2022 14:20 - Corny
A zase se dostáváme ke klasické a tolik opakované fámě, že hraní RPG je raketová věda a začátečníci jsou úplně tupí a nedokážou si s takovouhle hrou poradit i bez "vysvětlujících" textů.

Každopádně ty jsi nenapsal, že je Core lepší pro začátečníky. Ty jsi napsal "FAE je starter pro Core", což je sakra rozdíl. Mimo to že to je blbost.
Autorská citace #68
19.8.2022 14:38 - York
Corny píše:
A zase se dostáváme ke klasické a tolik opakované fámě, že hraní RPG je raketová věda a začátečníci jsou úplně tupí a nedokážou si s takovouhle hrou poradit i bez "vysvětlujících" textů.


To řikáš ty. Já řikam, že když mám možnost doporučit začínajícímu hráči FAE nebo Fate Core, doporučím mu rozhodně Core nebo kombinaci obého.



Corny píše:
Každopádně ty jsi nenapsal, že je Core lepší pro začátečníky. Ty jsi napsal "FAE je jen starter pro Core", což je sakra rozdíl


Shodou okolností nemusíme hádat, co jsem napsal, můžeme to klidně odcitovat:



York na RPG fóru píše:
FAE (a Rozcestí) bych nedoporučil hráčům, kteří chtěj začít hrát od nuly čistě podle příručky, bez toho, abych zároveň zmínil, že po prvních pár hrách si mají přečíst Fate Core.

FAE je starter product, ale není to entry product - tím je Fate Core. "Starter product" jsou třeba light verze různejch rozsáhlejch pravidel. Jsou určený pro hráče, kteří začínají s danou hrou, a očekává se, že brzo přejdou na plnou verzi. Oproti tomu "entry product" je hra, která má core příručku psanou tak, aby se z ní tu hru naučili hrát i začínající hráči RPGček.


Nejsem si jistej, jak to má DnD 5e. Basic Rules jsou podle anotace kombinací entry a starter produktu - oproti plný verzi jsou štíhlejší, ale jsou tam kompletní texty pro začínající hráče a vypravěče. Ty různý starter boxy jsou ale imho starter producty. ShadoWWW mě kdyžtak opraví ;)


Do seznamu bych to asi psal nějak takhle:

Fate:
• začněte s FAE nebo s Fate: Rozcestí, pak přejděte na Fate Core.

DnD 5e:
• Basic DnD (u toho můžete zůstat)
• Jeskyně a Draci (u těch můžete zůstat)
• nějakej starter box a pak přejděte na plnou verzi DnD 5e
Autorská citace #69
19.8.2022 14:45 - malkav
Jerson: Vycházel jsem z toho, že chceš seznam zužovat a vyřazovat nevhodné hry. OK, beru v potaz, že nechceš ponechat jen jednu, ale nějaký zkrácený seznam. Ani si neděláš iluzi o objektivitě toho seznamu. Podle mě se to tu sklouzne k dohadům a slovíčkaření.

V zásadě se ztotožňuji s názorem, který už kdesi padl (psal ho tuším Marcus?) ... zjednodušeno řečeno, vemte prostě něco a zkuste to a hlavně hrajte.
Autorská citace #70
19.8.2022 14:54 - Aegnor
York: já tam naprosto jasně vidím "FAE je Starter pro Fate Core". Nějak teď vůbec netuším, co se vlastně snažíš rozporovat.
Autorská citace #71
19.8.2022 14:59 - York
Aegnor: Corny vytáhnul z mýho příspěvku jednu věc mimo kontext, tak jsem to uvedl na pravou míru.

A jako obvykle už zase lituju, že jsem sem vůbec něco napsal.
Autorská citace #72
19.8.2022 14:59 - Corny
York: Však já nehádám, já to četl dobře, četl jsem to znova a pořád vím, co je na tom nesmysl.

BTW ne že bych se tvářil, že vydavatelství lze kdovíjak věřit co se týče jejich vlastních produktů, ale FAE doporučují jako stručný beginner friendly systém, nikoliv pouze jako "Starter" (což teda ani nezmiňují). A ostatně nemusíme jít ani tak daleko, i Sirien ve své recenzi na databázi docela upozorňuje na poměrně zásadní rozdíly a potenciální vhodnost při hraní se začátečníky.

BTW2 jak jsem mohl vytáhnout FAE je Starter pro Fate Core z kontextu, když jasně píšeš "FAE je starter product", "očekává se, že brzo přejdou na plnou verzi." a "začněte s FAE nebo s Fate: Rozcestí, pak přejděte na Fate Core"? Já nevystřihnul nějakou dílčí myšlenku ale v podstatě shrnutí celého toho tvého příspěvku. Pokud jsi to myslel Jinak (tedy například v tom, že je vhodný si pak přečíst i Fate Core, protože některé jeho vysvětlující texty vám mohou poskytnout náhled do toho, jak tu hru hrát), tak to by asi skutečně smysl dávalo. Ale pak není chyba v tom, že bych vystřihl z kontextu, ale v tom že jsi to nešťastně napsal.
Autorská citace #73
19.8.2022 15:18 - York
Corny píše:
i Sirien ve své recenzi na databázi docela upozorňuje na poměrně zásadní rozdíly a potenciální vhodnost při hraní se začátečníky.


Pokud se bavíme o přístupech vs dovednostech, tak bych asi i souhlasil. To ale nenahradí absenci textů o tom, jak se vůbec hraje Fate a RPGčka obecně, plus hromadu užitečnejch rad pro hráči i vypravěče, který se do FAE nevešly.


Corny píše:
Pokud jsi to myslel Jinak (tedy například v tom, že je vhodný si pak přečíst i Fate Core, protože některé jeho vysvětlující texty vám mohou poskytnout náhled do toho, jak tu hru hrát), tak to by asi skutečně smysl dávalo. Ale pak není chyba v tom, že bych vystřihl z kontextu, ale v tom že jsi to nešťastně napsal.


Píšu to hned v první větě a tobě jsem to několikrát explicitně zopakoval, ale ok.


Fate je unikátní v tom, že FAE nejsou "zestručněný pravidla Fate". Systémově je to téměř stejná hra jako Fate Core, liší se jen v tom, že používá přístupy místo dovedností (nepamatuju si už, jestli jsou tam triky). Tj. v tomhle případě nejde ani tak o to "přejít na Fate Core", jako spíš přečíst si, jak se to vlastně hraje.
Autorská citace #74
19.8.2022 15:28 - Corny
Takhle bych s tím i problém neměl.

Jako víš co, nezlob se na mě, ale když napíšeš "Doporučuji hráčům, aby si po prvních pár hrách FAE přečetli Fate Core." a pak začneš rozepisovat, že je to "starter produkt, u kterého se počítá s tím, že hráči přejdou na plnou verzi" a i na závěr pak píšeš "přejděte na FC" tak to opravdu není napsané zrovna šťastně, pokud chceš, aby to bylo pochopeno tak, jak píšeš teď v tom posledním odstavci (byť já bych asi nesouhlasil s tím zjednodušením, že to je "téměř stejná hra", ale to asi není úplně podstatné aby mělo smysl se o tom dohadovat.
Autorská citace #75
19.8.2022 17:47 - Tarfill
Jersone,
nedokážu říct, jak moc jsou Divoké světy vhodné, podrobně je neznám.
Ale splňují minimálně požadavek být v ČJ a na seznamu nebyly vůbec, tak jsem to schválně nadhodil, aby se to alespoň zvážilo... vyjádřit se mohou i ostatní...
Autorská citace #76
19.8.2022 18:37 - califax
A Zapovězené země tam schválne nie sú?
Autorská citace #77
19.8.2022 19:14 - malkav
Califax: ZZ jsou fajn systém, to je pravda :)
Autorská citace #78
19.8.2022 19:54 - Jerson
califax píše:
Zapovězené země tam schválne nie sú?

Původně tam byly, ale od několika jejich hráčů a GMmů jsem v poslední době četl, že jsou poměrně náročné a hlavně v nich chybí návodné texty, jak vlastně hrát RPG.
Autorská citace #79
19.8.2022 20:31 - sirien
Jerson: nevim no, tohle je jako udělat seznam všeho co je k dispozici.
Autorská citace #80
19.8.2022 20:45 - Jerson
Siriene, už jsem to psal - na začátku jsem opravdu napsal seznam téměř všeho, co je k dispozici, a na základě názoru hráčů z něj škrtám. Ideální by bylo, když by od každého typu hry zůstala jen jedna pravidla.
Autorská citace #81
19.8.2022 21:42 - sirien
Hlas davu, hlas lůzy... Kdybys místo toho udělal vlastní point of view, byť třeba kontroverzní, mělo by to větší hodnotu.
Autorská citace #82
19.8.2022 22:28 - califax
Jerson píše:
Původně tam byly, ale od několika jejich hráčů a GMmů jsem v poslední době četl, že jsou poměrně náročné a hlavně v nich chybí návodné texty, jak vlastně hrát RPG.

Moja skúsenosť je iná, ale whatever, nebudem to rozporovať.
Autorská citace #83
25.8.2022 10:52 - Jerson
Dostal jsem otázku / prosbu, kterou sem dám v podobě, v jaké jsem ji dostal.
Píše:

Myslela jsem, ze mi pomuzete s tipem na RPG. My to nejak zkusime, ale moc si to uz bohuzel nepamatuju. Kdybyste mel tip, kde jsou nekde principy v kostce, budu rada.

(z předchozí konverzace pro kontext)
Dcer se jeste zeptam,... jsou nadsene takrka do vseho. Hlavne miluji vse akcni. Ta starsi ma rada rychly spad, mladsi si radsi veci promysli. Jen jak jsme jeste RPG nehraly, tak si myslim, ze nebudou samy vedet, co by rady. Uz jsem se jich kdysi ptala, ale rady by to nechaly na me. Starsi se rada prekvapi, mladsi ani ne, ale radeji si spis vyberou z omezenych moznosti. Protoze kdybych jim neco nabidla, tak na to klidne kyvnou. Nejradsi jsou za neco noveho, co jeste nezkusily. Cele prazdniny jinak maji ruzne tabory (od sportovnich a dobrodruznych po hudebni s nacvikem muzikalu), ze kterych chodi nadsene - srsi elanem. Starsi ted docetla prave Prasinu a byla z toho nadsena a prave mluvila o tom, ze se ji libilo, ze mela pocit, ze je to realne. Deskovky hraji rady povidaci, postrehove, deduktivni, spis klucici. Ta starsi si rozumi spis s kluky, mladsi je to jedno. Ja jsem puvodne taky dobrodruzny typ, ktery ale s nasimi detmi zazije tolik adrenalinu (naposledy jsme prolezaly jeskyni s jeskynarem), ze mam ted uz i radeji klid. Ale pri hre budu za dobrodruzstvi rada (zvlast na poklidne /doufejme/ dovolene u more). Ja sama jsem kdysi okolo mych trinacti let zazila na jednom tabore klasicky dracak a libilo se mi to moc. V rade veci jsme si s holkama podobne. Nemam rada a ani holky, kdyz nekdo umira… spis nas bavi, kdyz uspech dosahne hrdina vlastni chytrosti, ferovosti, nemusi to byt silou. Ale rady budou i virtualne silne. Prakticky vzdy je u nas boj o klucici postavy. Mne by nevadilo byt zenska postava, ale taky budu klidne muzska. Taky mam rada sci-fi a spis vesmir, mela jsem tada verneovky, foglarovky. Starsi cetla komiksy foglarovek. Neznaji/ nezname moc pocitacove hry, protoze na ne nemame cas.


Takový modelový případ začínající Vypravěčky, ze které jsem vytáhl nadprůměrné množství informací a preferencí.

Můžu počítat s tím, že před třiceti lety hrála Dračák jako postava, a minimem pravidel, do kterých možná ani neviděla nebo si je vůbec nepamatuje, nanejvýš několik sezení.

Teď chtějí hrát na dovolené v cizině, tedy žádná dostupná zkušená skupina /GM, žádné hraní on-line.
Co byste takovému (jako)nováčkovi poradili?
Autorská citace #84
25.8.2022 11:07 - Aegnor
Já tam úplně vidím Ashen Stars, ale to je jedna z těch her, u kterých je dobré když je má minimálně Vypravěč slušně prostudované a ta knížka není nejútlejší.

Fate: Epizoda 1? V češtině, rozumně napsané, není to až tak strašné, je to psané docela čtivě ...

Jinak je tu vždycky JaD, přičemž by si měl člověk prvně přečíst Úvod a podkapitolu Co tě v této knize čeká, než se rozhodne knihu odložit s tím, že je to moc pravidel.
Autorská citace #85
25.8.2022 11:15 - LokiB
Savage Worlds nejsou uplne idealni pro zacatecniky, no pozadavky pani na akci, rychlost a zabavu by splnily. Konec koncu, maji to v mottu :)

A starter set verze v podobe Test Drive jsou pro vyzkouseni ok. Skoda, ze neni v cestine posledni edice SWADE.

Aegnor: to mi pripomelo Čarodějky na cestách :) "Ještě je tu trpasličí chleba. Trpasličí chleba je tu totiž vždy".
Autorská citace #86
25.8.2022 11:20 - Corny
Jerson: Osobně bych asi ocenil trochu víc informací o tom co mají ta děvčata společně v oblibě, co třeba obě rády čtou, na co rády koukají atd. Takhle se člověk může chytit hlavně jen toho, že to má být akční, povídací a deduktivní, což ale bohužel není moc dobrá specifikace.
Autorská citace #87
25.8.2022 11:31 - sirien
Jerson: A předpokládám, že to má být v češtině? Protože jestli ne, tak Avatar RPG zní jako docela good fit (zejména s tim neumíránim).

Jinak je otázka jak žhavý to je s tim neumíránim - pokud jde o PCčka, tak Jeskyně a draci + Ztracený důl Phendelveru je takové easy combo. Pokud to je myšlené vážně, tak Příběhy impéria a zápletka podle nějakého oblíbeného filmu nebo knížky podobného žánru. Zbytkem Fate se to dá doplnit pozdějc.

Aegnor píše:
není to až tak strašné

dík :D
Autorská citace #88
25.8.2022 11:36 - Jerson
Corny:

Píše:
divky cerstvych 7 a 10 a pul let, 3 tydny na dovolene u more. Starsi je hodne klucici typ - libilo by se ji neco sci-fi napinaveho, at uz kouzleni jako Harry Potter nebo Prasina, muze to byt hodne sportovni, ale nema rada, kdyz je to moc pritazene za vlasy, ze by se to nestalo (treba jak v knizce Jirkuv tajemny klic leti na komete). Prala by si byl policistkou(psovodem) nebo hasickou nebo designerkou aut. Mladsi ma rada tanec, krasu, kone, ale je taky dobrodruzna a sportovni, miluje spidermana a ani jedna nema rada pavouky. Taky planuje byt policistka, hasicka nebo mit farmu. Obe naopak miluji delfiny, rejnoky, zraloky. Taky zimu, lyzovani, brusleni, kolo, lezeni a judo. Obe maji rady divadlo a hudbu a hraji na hudebni nastroje. A jsou pekne akcni.

Ta starsi by ale chtela obě hře) zustat holkou a pritom aby mohla delat vylozene klucici veci a bylo to normalni. Treba ji mrzelo, ze hasicka nemuze k zasahum (zjistovala si to, ale uz v dnesni dobe se to, zda se, meni…), tak to ji dostalo. Nebo si vsima, ze holt nemuze byt uplne stejne silna jak vrstevnici. Ale prave i na te Prasine uplne milovala tu zenskou postavu, ze je takova odvazna a bystra, ze si umi poradit. Moc se s tim ztotoznila, ona je takovy podobny typ ve skutecnosti.
Autorská citace #89
25.8.2022 11:37 - Jerson
A doplním, že v češtině a dostupné v pdf / za rozumnou cenu.
Autorská citace #90
25.8.2022 12:23 - Corny
A co třeba český překlad FAE? Je to česky, dostupné v PDF zdarma, není to na dlouhé učení se a čtení (byť možná jen pochopení může být trochu komplikované, ale maminka si může třeba přečíst k tomu trochu Core a nějak do toho víc nahlédnout), a je to i docela nenáročné na hraní někde v cizině na kratší hru. A taky víc vyprávěcí.

Můžou v tom hrát třeba něco, co by je obě lákalo, například něco na styl Marvelovských superhrdinů, to zní že by chytlo všechny tři. Téma je to hodně známé a aktuálně profláknuté, vymyslet v tom nějakou zápletku by určitě nebylo tak náročné, superhrdinský žánr většinou nepočítá s velkým umíráním, je to kid friendly, akční, může to být i o zachraňování lidí před pohromami (míň násilí) atd.
Autorská citace #91
25.8.2022 12:31 - sirien
Mi přijde že se tu trochu motaj osobní zájmy a preference k hraní. (o žánrech jako "sci-fi, tzn. kouzlení" nemluvě.) Ale whatever.

Jako jo, jestli ty preference myslí vážně, tak to prostě konverguje k Fate. A začít s FAE s tím že Core je poruce asi neni špatnej nápad.
Autorská citace #92
28.8.2022 10:25 - Jerson
Píše:
Mohla bych poprosit o radu? Dcera by si k narozeninám přála hru dungeons&dragons. Vůbec nevím, kde ji pořídit. Když jsem zadala do vyhledávače vyjíždí mi odkazy již na patou edici a na karty a na nějaký knihy. Můžete mi někdo, prosím, poradit o čem ta hra je, jak funguje a kde bych ji mohla pořídit?



Doplním pár detailů - dceři je 12 let a viděla, jak tuhle hru hrajou ve Stranger Things - ideální modelový případ. Méně ideální je, že slečna je z malého města /vesnice, takže šance připojit se k už existující skupině se limitně blíží nule. Předpokládá hraní v kruhu rodinném, přičemž maminka není moc zběhlá ani v hraní deskovek.

Už na začátku jsem jí navrhnul Jeskyně a Draky, nicméně to řeší jen knížku pravidel, nikoliv to jak začít hrát.

Co byste v takovém případě poradili?
Autorská citace #93
28.8.2022 11:04 - Corny
...hraní online?
Autorská citace #94
28.8.2022 11:11 - sirien
Jak začít hrát řeší v JaD úvodní komiks a druhá kapitola... Plus bohužel ještě neexistující dobrodružství, místo kterého lze ale vzít přeložený Ztracený důl z DnD Starter setu. (Nebo cokoliv jinýho co tu je přeložený.)

Že na malým městě není s kým hrát je už taky dost únavná blbost - počet kamarádů i spolužáků nebo známých je tam stejný jako ve velkoměstě, možná v některých ohledech (sousedi s nimiž se bavíš...) i větší. Sehnat/pozvat někoho je hře je stejný jak v Praze nebo Brně.
Autorská citace #95
28.8.2022 11:24 - Jerson
Corny píše:
hraní online

Ve dvanácti?

sirien píše:
Že na malým městě není s kým hrát je už taky dost únavná blbost

Psal jsem o připojení k existující skupině. Ne o tom, že by nebylo s kým hrát.
Autorská citace #96
28.8.2022 11:28 - Corny
Jerson píše:
Ve dvanácti?

A ty máš pocit, že dnešní mládež nemá dostatečné technické znalosti na to, aby seděla tři hodiny na křesle u počítače a mluvila do headsetu?
Autorská citace #97
28.8.2022 11:34 - Log 1=0
Jerson píše:
Ve dvanácti?

V čem je problém? V technice? Po pár letech distanční výuky bych nečekal.
Že narazí na gang úchylů? Krajně nepravděpodobné, na úrovni spadne-na-mě-meteorit. Ostatně může hledat skupimnu vrstevníků, nebo si s nimi může promluvit i ta mamina. Nebo oboje.
Jiný problém mě už fakt nenapadá.
Autorská citace #98
28.8.2022 11:48 - sirien
Jerson: si ty už existující skupiny ve městech a to jak snadno se k nim dá zvenku přidat bojím se dost idealizuješ.
Autorská citace #99
28.8.2022 11:50 - ShadoWWW
Jerson píše:
Co byste v takovém případě poradili?

Viz můj post 61. Většina těch produktů má i své překlady.
28.8.2022 12:54 - sirien
v postu 61 nejsou JaD :(
28.8.2022 14:47 - ShadoWWW
sirien: Protože JaD jsou stand-alone samy o sobě. Můžeš na nich začít hned od začátku a jsou kompletní i pro experta. Můžeš na ně pohlížet jako na obdobu/komplement/supplement PHB 5E, ale ve skutečnosti jsou víc než jen to.
22.1.2023 02:28 - sirien
odtud návaznost


...a čistě diskusně teda - když přijde někdo kdo je u RPG očividně úplně novej a teprve se vůbec rozkoukává v základech, tak myslim fakt neni dobrý ho ihned zavalit information overloadem o hromadě systémů o kterých nikdy neslyšel a ze kterých si beztak nemůže vybrat protože neví o co jde a nemá podle čeho. Keep it simple, pomůžete tim mnohem víc než hromadou dobře míněnejch rad, který ale celej začátek hrozně zbytečně komplikujou.
22.1.2023 11:03 - Kefir
@sirien
@strucky
@Šaman

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a zorientovanie ma vo verziách a nekompatibilnosti :)
Angičtina pre mňa nie je problém (takže PJ v angličtine ok), ale pravidlá určite radšej česky, aby si deti vedeli listovať a čítať (s vekom stále viac).
Ďakujem aj za online pravidlá na JaD (to je voľba čo hrať) - môžem čítať kým dorazí kniha.
Na imago.cz teda potrebujem kúpiť:
- pravidlá - Jeskyne a draci 2 vydanie
- kocky - sada 11 kociek
Potrebujeme ešte niečo?

r.
22.1.2023 12:10 - sirien
Kefir: než přijde kniha tak bych osobně spíš četl z PDF (můžeš ho stáhnout i zadarmo), ta online verze je super na vyhledávání a na práci s těmi pravidly, ale na čtení je to PDF přecejen příjemnější.

Ne, kromě pravidel a kostek už nic nepotřebuješ. Papíry a něco na psaní.
Karty postav a skupiny se hodí, dají se vytisknout z PDF pravidel popř si z imago stáhnout jejich tiskové soubory nebo si je rovnou objednat vytištěné.

Pak existují i další herní pomůcky (smývatelné battlemapy, zástěna s tahákem pravidel, házecí podložky...) ale ty už jsou jen pro zjednodušení popř lepší herní pocit a ne každý má rád všechny a žádná není ke hře nijak extra nutná.
22.1.2023 12:41 - York
Možná nějaký startovní dobrodružství? Nevim, jestli nějaký je přímo v pravidlech JaD.
22.1.2023 13:18 - strucky
York píše:
...

Už jsem Kefirova odkazoval na Fandelver. Ten by mohl stačit. :-)
22.1.2023 13:52 - chrochta
Pokud chceš něco ke Středozemi, nahoře na liště je odkaz "Arda". Kdysi se zde hrálo DnD třetí edice ve Středozemi a pod uvedeným odkazem se skrývají nejrůznější materiály včetně několika zápisů ze hry a návrhů na dobrodružství.

Ve zdejších překladech by kromě toho měl být kousek překladu příručky Adventures in the Middle-Earth (AiME), myslím taky v pravidlech DnD, tentokrát páté edice.

Jinak, pokud ti nevadí angličtina, vynikající atlas Středozemě zpracovala Karen Wynn Fonstadová. Pravda, vyšel i v češtině, ale ten už neseženeš.
22.1.2023 15:13 - strucky
chrochta píše:
Jinak, pokud ti nevadí angličtina, vynikající atlas Středozemě zpracovala Karen Wynn Fonstadová. Pravda, vyšel i v češtině, ale ten už neseženeš.

Seženeš. S jedním velkým ALE, a tím je cena. :D
22.1.2023 19:19 - sirien
jj, kdysi sem si ho pořídil jen tak random a pak sem s ohromnym překvapenim zjistil, že se z toho stala docela slušná investiční položka :D

Ohledně Středozemě sem úplně zapomněl zapromovat svůj článek Kampaně ve Středozemi
23.1.2023 08:30 - Kefir
Ďakujem všetkým. Už čítam :)
23.1.2023 09:06 - Jerson
Kam mám dát zkušenost s JaD u začátečníků - sem, nebo do tématu o JaD?
23.1.2023 11:47 - sirien
Záleží jestli to je víc o JaD nebo víc o začátečnících :)
23.1.2023 16:37 - Zardis
Protože jsem přesně tohle řešil před pár měsíci, tak jsem se rozhodl taky přispět do diskuze. Hrajeme s manželkou a dvěma dětmi, dokonce ještě o něco mladšími, takže opravdu podobná situace.

Za mě doporučuji JaD knihu, protože je krásně zpracovaná a i děti baví si v tom listovat (hlavně obrázky...), což byl i důvod, proč to chtěli hrát. Samozřejmě je asi dobré mít i PDF pro rychlejší hledání, ale ta bichle na stole nesmí chybět.

U JaD je hlavní výhodou, že díky kompatibilitě s DnD 5e má člověk obrovské množství materiálů, dobrodružství a návodů, takže i pro naprostého nováčka, jako jsem já, nebyl velký problém začít hrát. Pro zjednodušení jsem se u dětí na začátku vyhnul kouzlícím povoláním (bojovník a tulák), čímž i pro ně bylo jednoduché se dostat do pravidel, alespoň těch základních, abychom mohli rychle začít (teď už je ten starší svatokupec, takže stejně kouzlí).

Co se týče začátku, tak jsem se rozhodl udělat takové nulté sezení, ve kterém děti na konci zachránily zajatou elfí kleričku (manželka) a pak jsme pokračovali na Ztracený důl Fendelveru, jak už doporučovali přede mnou. Tohle dobrodružství mi příjde na první hru jako nejvhodnější, protože jednak se podle něho dá jet, aniž bychom se někde zasekli a navíc ho hráli např. i Krotitelé draků (na YT a Spotify jako Bobova hobití školka), takže se člověk může podívat, jak to hrají zkušení hráči, což pro mě byla obrovská pomoc i inspirace. Stačí si v podstatě vždycky pustit ten díl, který se týká následujícího sezení a člověku se to hned připravuje mnohem jednodušeji.

Za mě bych potom ještě doporučil hrát s mapami, protože tohle na tom naše děti hrozně baví – mapy jsou ke stažení společně s dobrodružstvím. Dělám to tak, že mapy tisknu na 4x A3 a používáme figurky z deskovky (Pán prstenů: Putování po Středozemi a Gloomhaven). Asi to sice vede víc k deskovkovému hraní, ale hlavně, že je to baví a ten roleplay se taky každou hrou zlepšuje, takže za mě dobrý. Je to asi dáno i tím, že naše děti nejvíc baví ty souboje a bez mapky si to ještě neumí moc představit. A i pro mě by to bylo výrazně těžší a pokud by se ta mapa kreslila, tak o dost pomalejší, což je problém, protože i tak je to na děti časově hodně náročné (jedno sezení máme cca. 2 hodiny, což je na DnD málo, ale na děti zatím hodně).

Jenom bych za sebe asi nedoporučoval hrát za nějakou postavu a místo toho si spíš pořádně užíval hraní NPC, což jsou stejně u nás momenty, o kterých se nejvíc mluví a nikterak tím hráčům neberu jejich radosti z povedených soubojů/vyřešení problémů. Já o hraní postavy taky přemýšlel, protože jsem měl strach, že mi hned v prvním dungeonu umřou, ale nakonec to zvládají mnohem lépe, než jsem čekal. Když už mám pocit, že je nastavený souboj moc těžký, resp. by byl moc dlouhý (Fendelver je myslím pro 4-6 hráčů), tak prostě snížím počet nepřátel, o čemž hráči ani neví a jsou spokojeni, jak to zvládají i když jsou jenom 3.

Hlavně ale doporučuji se do hraní pustit, ať už to nakonec bude jakékoli RPG a hrané jakýmkoli způsobem, protože když to bude děti bavit, tak je to úplně super.
23.1.2023 19:06 - Šaman
Lehce offtopic - základní pravidlo PJ/GM/DM pro nezabití družiny vždy bylo: začít boj s menší silou nepřátel a nechat si v záloze posily. A pokud se ukáže, že družina dostává čočku už od předsunuté hlídky, tak posily nedorazí :D
23.1.2023 21:45 - Jerson
Zardisi, jak staré máš děti?
23.1.2023 23:26 - sirien
Šaman: jo no, to je takovej klasickej oldschool dračákysmus "PJ podvádění lite" -

Než abych se tu hru naučil hrát a to třeba tim že si připravim nepřátele kteří případně poraženou družinu nezabijí (někoho kdo netouží vraždit ale radši brát zajatce, pavouky co družinu zamotaj do kokonu a můžu začít scénou útěku...), tak si hned z kraje zvyknu manipulovat backgroundem tak abych hráče nabagroval tam kde se mi hodí. "tady bude boj, a hráči ho vyhrajou..."
23.1.2023 23:30 - Corny
Já třeba jako základní pravidlo mám: Je to jen hra a když družina umře, protože mi při dělání NPC ujela ruka (ne v situaci, kdy mají prostě smůlu nebo jsou nešikovní, to ať klidně umřou, o tom ta hra taky je) tak řeknu hups, kápnu božskou a holt to dáme znova a lépe.
23.1.2023 23:50 - LokiB
No jo každej má svůj postup do takové situace, dejme je do vlákna rad PJům nováčkům, ale asi ne sem, to zaplevelíme.

Leda byste měli doplnění "a pak existuje takovejhle systém pro nováčky, kterej tohle neřeší/řeší automaticky/zajímavě ..." ;)
24.1.2023 01:42 - Šaman
sirien píše:
oldschool dračákysmus "PJ podvádění lite"

Ach jo, čekal jsem, kdo to vytáhne. Hele, normálně bych ani nepíp, ale tohle je o hře s dětmi sotva školou povinnými. A GM, který to povede poprvé. A reakce na to, že by si udělal silnou GM postavu, která by případně družinu ochránila…
24.1.2023 01:48 - York
Šaman píše:
Hele, normálně bych ani nepíp, ale tohle je o hře s dětmi sotva školou povinnými. A GM, který to povede poprvé.


O důvod víc, proč nenavádět ke špatnej návykům.
24.1.2023 10:02 - sirien
Šaman píše:
že by si udělal silnou GM postavu, která by případně družinu ochránila

To mi ve skutečnosti jako "pojistka" pro hraní s dětmi zní vlastně o dost líp - plus to má další výhody jako třeba možnost s dětmi kdykoliv interagovat in character nebo Jim vcelku nenásilně radit.

Osobně bych jen nešel cestou další hráčské postavy (Barbara) ale spíš cestou nějakého companion se soft magic power. Magické zvíře popř nějaká víla nebo friendly duch... Taky bych si tu pojistku definoval v typické konkrétní podobě (teleportace, zpomalení času, ovládnutí elementů...) s nějakým háčkem (teleportace není řízená takže postavy skončí kdo ví kde, zpomalení času postavy poté urychlí o hodiny nebo dny dopředu takže ztratí čas, okolo se objeví elementálové co můžou dělat problémy) a dal bych tam nějaké omezení (nejspíš únavu té bytosti).
24.1.2023 10:11 - Zardis
Jerson píše:
Zardisi, jak staré máš děti?


Mladší je v první třídě a starší v druhé, takže ještě dost malí, ale i tak je to hodně baví a buď chtějí hrát JaD nebo Pána prstenů (což je podle mě fajn příprava, protože jsou tam vlastnosti, vybavení, levelování a schopnosti postav nebo třeba i inspirace, takže to dost zjednodušilo vysvětlování základních pravidel).

Jinak ohledně úpravy počtu nepřátel, tak to jsem myslel jenom ve vztahu k hraní modulu/Fendelveru se 3 hráči, a to už v rámci přípravy, což neberu jako něco špatného. Po přečtení nějakých diskuzí jsem právě dospěl k tomu, že je to lepší cesta, než abych byl 4. hráč a nepřátele nechal přesně podle modulu. Pak už ale jedu podle přípravy a nenastavuju to tak, že to mají jasně vyhrát (ostatně i v modulu je myslím napsané, že pokud hráči neuspějí, tak je mají např. goblini zajmout či jim "jen" vzít vybavení a nechat zmlácené na cestě a takhle to mám i připravené).
24.1.2023 12:55 - Jerson
Zardis píše:
Mladší je v první třídě a starší v druhé, takže ještě dost malí, ale i tak je to hodně baví a buď chtějí hrát JaD nebo Pána prstenů (což je podle mě fajn příprava, protože jsou tam vlastnosti, vybavení, levelování a schopnosti postav nebo třeba i inspirace, takže to dost zjednodušilo vysvětlování základních pravidel).

A jak detailní mají postavy? Tedy používají všechna čísla, modifikátory, dovednosti a tak?
24.1.2023 14:26 - Zardis
Jerson píše:
A jak detailní mají postavy? Tedy používají všechna čísla, modifikátory, dovednosti a tak?


Postavy mají přesně podle 2. kapitoly JaD, kterou jsem s nimi postupně prošel podle jednotlivých podkapitol - oni samozřejmě nevěděli, co jednotlivé vlastnosti/dovednosti dělají, ale věděli koho chtějí hrát a já počítal, že je to budu učit postupně během hry, protože jinak bych je asi přehltil. Podle toho co si vybrali, jsme vyplnili kartu postavy včetně vybavení, což nebylo nijak na dlouho, protože v 2. kapitole je přímo uvedené doporučení pro začátečníky (výborná věc).

Jak jsem psal, tak je baví hlavně bojovat, takže se zaměřují na věci s tím spojené. Ty běžné dovednosti už používají v podstatě tak, jak bych očekával (nenápadnost, vnímání apod.) a schopností nebylo zase tolik, takže základ pochopili rychle. Ten starší se snaží schovávat kvůli výhodě (spokojený, že na to už má bonus akci) a zákeřnému útoku, ale i ten mladší ví, že když je na tom špatně tak se může vyléčit (Druhý dech) a na bosse má Akční vlnu - teď hlavně čeká až mu padne 19 na crit:)

Používají i ostatní dovednosti, ale prostě jenom řeknou, co chtějí udělat a já jim řeknu, na co si mají hodit (třeba vyražení dveří - samozřejmě crit fail na dveře, které ani nejsou zamčené:). Někdy i překvapí nečekaným nápadem (mimo boj) a pak mají radost z inspirace, což je taky jedna z věcí, která u našich dětí funguje jako skvělý motivátor.

Samozřejmě, ale vůbec nechci tvrdit, že je to srovnatelné se staršími nebo zkušenějšími hráči a my prostě máme radost z věcí, které by u zkušenějších byly samozřejmost a nikdo by to ani neřešil. Navíc já jako nováček určitě dělám spoustu chyb a třeba jsem jim to špatně vysvětlil. Ale řídím se tím jednoduchým pravidlem, že pokud se všichni baví, tak je to v pohodě a na zlepšování máme ještě spoustu času.
25.1.2023 13:47 - Jerson
-> Zardis

Když tě čtu znovu, ty jsi tedy začínající GM, nebo úplný začátečník v RPG, který rovnou dělá GMma, aniž by předtím hrál postavu, nebo hrál jiný systém? V tom druhém případě bych na tebe měl nějaké (= asi víc :-) ) doplňující otázky.
25.1.2023 15:40 - Zardis
Jerson

Úplný začátečník s RPG, který rovnou dělá GM, protože se před půl rokem dočetl, že existuje JaD a to si prostě musel koupit:) Jediné, co jsem kdy hrál, byl párkrát Dračák před více jak 20ti lety, ale to si už nepamatuju a stejně to bylo spíš chození na pivo, takže to nepočítám.

Pokud teda splňuju požadavky, tak se klidně ptej, ale jestli to k něčemu bude, to nevím:)
25.1.2023 18:04 - Jocho
Jerson píše:
V tom druhém případě bych na tebe měl nějaké (= asi víc :-) ) doplňující otázky.


Zardis píše:
Pokud teda splňuju požadavky, tak se klidně ptej, ale jestli to k něčemu bude, to nevím:)


Pokiaľ túto debatu presuniete inam alebo do privátnych správ a nejde o tvoj tajný výskum, Jersone, mohol by som požiadať o účasť? Tipujem, že sa budeš pýtať na postupy, best practices, zdroje, reakcie hráčov-nováčikov na hru aj DMa samotného (obzvlášť, ak je sám nováčik) a podobne, a to z akademických dôvodov zaujíma aj mňa.

Ak ostávate v tomto vlákne tak veselo pokračujte :)
26.1.2023 06:48 - Jerson
Budu to řešit veřejně, kde jinde když ne tady by to bylo vhodné.

-> Zardis
Vzhledem k tomu, že se snažím zjistit, jak to udělat, aby RPG mohli začít hrát i lidé bez předchozích zkušeností a přístupu k jiné skupině nebo zkušenému GMmovi, tak se mi hodí cokoliv.

Takže, půl roku máš JaD - jakým způsobem jsi četl příručku, jak dlouho ti trvalo, než jsi ji pochopil a jak dlouho trvala příprava první hry? Jak celkově ve dnech, tak přímo v hodinách, pokud jsi schopen to nějak odhadnout (třeba že jsi jí četl týden cca hodinu denně, nebo první hru jsi začal připravovat po třech měsících od koupení a čtením jsi strávil cca 20 hodin ... prostě ať se mám čeho chytit.

Druhá otázka - jak jsi psal, sleduješ Krotitele draků. Už jsi je sledoval před nákupem JaD? Od kdy je sleduješ, co všechno jsi viděl, jak podrobně se díváš / posloucháš / přeskakuješ, sleduješ i jejich povídání o vedení hry?

Prostě všechny detaily, které můžeš napsat o svých začátcích.

A pokud by sis vzpomněl, tak i detaily ohledně tvého hraní Dračáku před dvaceti lety.
26.1.2023 17:01 - Zardis
Jerson

Začneme tím jednodušším - Dračák jsem hrál asi 2x-3x jako puberťák a jsou to fakt už jenom útržky. Hrál jsem kouzelníka, který ale vlastně nic moc neuměl (jedno/dvě kouzla na den?) a pokud si pamatuju, tak jsme asi někde přehlédli nějakou stopu, takže jsme akorát bloudili mezi vesnicí a nějakým stromem?, což nás po chvíli přestalo bavit. Předpokládám, že v modulu bylo napsané, kde je stopa k dalšímu postupu v příběhu a dokud jí hráči nenajdou, tak holt smůla. Protože jsme nemohli přijít na to, co máme dělat, tak se místo hraní spíš pilo a kecalo, až se vlastně nehrálo vůbec.

Střih 20 let – objevení JaD.

Od té doby jsem se o TTRPG vůbec nezajímal, až jsem se dočetl o vydání JaD a koupil jsem si je. Mé očekávání bylo, že třeba za rok za dva bychom to mohli s dětmi vyzkoušet, takže jsem si JaD pročítal jenom tak pro radost a nečetl jsem to za účelem přípravy hraní, což zabralo odhadem 10-15 hodin během týdne možná dvou. S pochopením nebyl problém, jenom jsem si musel ujasnit trochu magii, která se od dob Baldurs gate přece jen změnila – to byl červen.

Přes prázdniny nic, ale pak jsem začal přemýšlet, jestli to přece jenom nezkusit, protože děti si JaD pravidelně prohlížely a já jim vykládal o tom, jak je to super hra. Přemýšlel jsem i o nějakém RPG pro menší, ale nenarazil jsem na nic, co by mě zaujalo, resp. bych si myslel, že by zaujalo děti. Z hraní deskovek Plyšová hlídka (po více než roce nedohráno) a Pána Prstenů (po dvou měsících už druhá kampaň), jsem pochopil, že nemá smysl přemýšlet o RPG, kde se hraje za myši nebo v nějakém dětském settingu jenom proto, aby to mělo jednodušší pravidla.

Stáhnul jsem si teda nějaké moduly s dobrodružstvím a na YT našel, že Fendelver hráli Krotitelé draků (předtím jsem neznal), což jsem začal poslouchat cestou z/do práce včetně backstage, kde to vysvětlovali pro začínající GM, což mi hrozně pomohlo udělat si představu o tom, jak hru vést – to bylo září/říjen.

V listopadu děti zahlásily, že si to chtějí vyzkoušet a protože jsem měl odposlouchaný Fendelver, tak bylo jasné, co budeme hrát. Ještě ten víkend jsem s dětma udělal postavy, abych věděl, od čeho se odpíchnout.

Protože jsem vůbec netušil, jak to budou zvládat/bude je to bavit, připravil jsem pro ně úplně jednoduchou zápletku (vymyšleno do půl hodinky), u které jsem jim vysvětlil základní pravidla a vyzkoušel si roleplay.

S pravidly nakonec nebyl v podstatě problém, protože děti jsou zvyklé na akce/dovednosti/pohyb a jediné s čím jsem pomáhal (a u něčeho pořád pomáhám), bylo najít konkrétní číslo k dovednostem na kartě postavy – spíš byl problém u mě vzpomenout si na všechno (s ohledem na časovou prodlevu od čtení pravidel), takže když se rozhodly nenápadně připlížit k táboru v lese, tak jsem sice posoudil úspěch v nenápadnosti, ale zapomněl jsem na výhodu při útoku apod. Přesto hra probíhala plynule a bez nějakých záseků, jenom jsem věděl, že se potom musím mrknout na některá pravidla. Co se týče roleplay, tak to byly hlavně reakce na mé podněty a bylo jasné, že se prostě chytnou toho, co jim nabídnu (to tak zůstalo a jakmile má nějaké NPC problém, tak ho prostě jdou vyřešit).

Po první hře už jsem měl ale mnohem lepší představu, na co se podívat v pravidlech, jak si nachystat NPC a pustil se do přípravy. Nad přípravou jsem strávil dost času v tom smyslu, že jsem nad tím přemýšlel třeba při řízení/ve volném čase a pak asi hodinku trvalo si to sepsat. Napsal jsem si místa, NPC, pár scén/popisů a vymyslel napojení na Fendelver. Jakmile se už jelo podle modulu (ten jsem si předem přečetl celý), tak jsem si hlavně poznamenával svoje změny týkající se dalšího sezení, doplňující info k NPC a dal si všechny informace k danému místu k sobě – nejtěžší určitě byla samotná vesnice Fendelin, ale nakonec to dopadlo překvapivě dobře. Navíc zrovna v tomhle je podle mě Fendelver dobrý, protože první část je přepadení na cestě, pak se přechází do jednoduchého dungeonu a teprve potom se hráči dostanou do vesnice, takže už jsem aspoň trochu tušil, na co se připravit.

Takže ve zkratce nebyl větší problém s pravidly, ale pro samotné vedení hry mi hodně pomohly videa Krotitelů a spoustu věcí jsem od nich okopíroval/nechal se inspirovat.
26.1.2023 18:35 - sirien
Zardis: tak ze zájmu - kde/jak ses dozvěděl o vydání JaD? (A případně jak si našel cestu sem an Kostku? :) )
26.1.2023 21:15 - ShadoWWW
Tipl bych, že hledal Fendelver v češtině. :) Jinak vždycky mě baví, když někdo vypráví o svých začátcích nebo je právě prožívá. Škoda, že si "začátky s RPG" nemůžu zažít znovu. Jedině snad až na stáří s Alcíkem. :)
Rada za mě: Nestresuj se tím, že nějaké pravidlo opomeneš, špatně aplikuješ nebo ho prostě vypustíš.
26.1.2023 21:58 - Zardis
sirien píše:
Zardis: tak ze zájmu - kde/jak ses dozvěděl o vydání JaD? (A případně jak si našel cestu sem an Kostku? :) )

Někdy loni jsem na games.cz četl, jak je DnD nejhorší RPG, tak jsem si říkal, jak by bylo super si to zahrát:) No a když jsem to začal hledat, tak jsem narazil na JaD. A na Kostku odkazuje JaD hned v úvodu...
27.1.2023 07:22 - Pan Bača
Zardis píše:
Někdy loni jsem na games.cz četl, jak je DnD nejhorší RPG, tak jsem si říkal, jak by bylo super si to zahrát


ukázka, že i negativní reklama je reklama, v praxi :-)
27.1.2023 07:24 - Jerson
-> Zardis

Moc děkuju za podrobnosti :-)
Ono se to nezdá, ale když se složí dohromady ty různé "střípky" jako jedna dvě hry jako hráč, shlédnutí herních videí a asi i zkušenost s PC RPG, tak to začátek hraní dost usnadní.

Při hledání hry pro děti jsi předpokládám na Omegu Junior nenarazil, nebo ano?

Ještě jedna věc ke Krotitelům draků. Nepamatuju si přesně ve kterých dílech, ale párkrát tam mluví o tom, jak použít railroad a ilusionismus (dát hráčům zdánlivě na výběr víc možností, ale přitom vždycky nastane možnost, kterou chtěl GM a měl ji připravenou). U menších dětí to možná tolik nevadí (i když někteří jsou hodně všímaví a zejména své rodiče dokážou prokouknout), ale celkově tuhle techniku nedoporučuju, protože minimálně třetině hráčů dost silně vadí, když na ni přijdou - nebo mají podezření - a u vlastních dětí se nedá jen tak říct "tak si najdu jiné hráče / najdou si jiného GMma", jak Krotitelé taky občas říkají. :-)

Každopádně jsem si udělal lepší představu o náročnosti, která zapadá do dalších (několika málo) zkušeností s úspěšným začátkem s RPG.

Jinak DnD 5e nebo dokonce Jeskyně a Draci rozhodně nejsou nejhorší RPG, ani se k této pozici neblíží. Na to máme úplně jiné kandidáty :-)
27.1.2023 17:23 - Zardis
Jerson píše:
Při hledání hry pro děti jsi předpokládám na Omegu Junior nenarazil, nebo ano?

Na Omegu jsem narazil až když už jsme hráli, předtím jsem se akorát dočetl, že někdo doporučoval FATE nebo ty myši apod.

Railroading ani ilusionismus určitě kopírovat nebudu, ale to zatím ani není na stole, protože oni stejně všechno řeší přesně tak, jak modul předpokládá - prostě skupina hrdinů, která pomůže všem... Já ale na ně taky musím pomalu, protože je nechci odradit a spoustu nápadů musím zavrhnout a vzpomenout si, že jsou ještě trochu menší:)
28.1.2023 14:21 - Kefir
Ak vás zaujímajú skúsenosti so začiatkami, tak sa môžem pokúsiť sem systematicky popisovať v akej fáze sme. Ak mi pomôžete zodpovedať otázky čo práve riešim v hlave / ako si upratať v sebe pojmy, dojmy a jednoznačnosť v pravidlách, tak budem rád.

Takže sa rovno vnútim do diskusie a popíšem aktuálny stav :)

Ako sme sa dostali k JaD (opakovanie z predchádzajúcich príspevkov): Deti sa pozeraním Hobita a a LOTR namotali na svet fantasy a hrdinov. Deti sa ma stále pýtali, ako to bolo s Galadriela kto vie viac čarovať a pod (a keďže o tom dosť viem, ...že napr Arwen bola vnučka Galadriel a celé príbehy okolo), tak som im vysvetloval. Ja som pred veľa (27 rokmi) hrával mudy a videl som kamarátov raz hrať DnD na internáte. Teraz som si na to spomenula povedal deťom, že existuje taká hra, že môžu samé byť elfom a trpaslíkom ... Ukázal som im pdf súbor... potom kúpil knihu (došla tento utorok 24.1.2023).
Odvtedy len počúvam, že kedy to už budem vedieť, aby sme mohli hrať :)

Koľko času som tomu venoval zatiaľ: dokopy asi 4-5hoď - po večeroch, keď deti spia.
Dnes som k tomu pristúpil tak, že si deti (aj manželka) zvolili koho budú hrať (už sa veľmi chceli na niečo zamerať) a mne to pomôže, že si vypíšem len tieto rasy/povolania a veci k nim. Najmladšia je thiefling - kuzelník (neviem kde sa to v nej berie, že chce byť tajomná a aby sa jej báli, ale nedá si vyhovoriť nič - nuž proste charakter sa asi veľmi nebude hrať), staršia elf-druid, manželka chcela hobita alchymistu, ale aspoň sa dala presvedčiť na tuláka.

Prečítal som si priebeh boja - chápem iniciatívu, kolá, ťahy, akcie. Začal som si vytvárať nejaký vlastný ľahký príbeh (inšpirovaný aj Zardisom o záchrane člena družiny ... takže som tam dal prepadnutie goblinmi, keď osamote pripravuje ohnisko zatiaľčo ostatní dvaja zbierajú drevo v lese)- vlastný príbeh ma inšpiroval prečítať úvod kapitoly o protivníkoch, aby som odhadol náročnosť protivníkov, ktorých tam dať).

Teraz sa chystám prečítať kapitolu o kúzlach.
S čím si robím starosti - neviem to pochopiť / uchopiť sú dovednosti a podobné veci. Čo znamená v praxi / ako sa použije, že má dovednosť v histórii alebo v náboženství... chápem to tak, že keď sa bude niečo v tej oblasti vyskytovať v hre, tak v tej oblasti sa použije zdatnostný bonus pri hode kockou na niečo z tej oblasti. Alebo vybavenie - to som ešte nečítal, ale zrejme nie je nikde presne daní čo obsahuje Prúzkumníkúv balíček. To všetko je zrejme na interpretácii Pána hry, respektíve balíček si môže vytvoriť postava... proste povie že to tam má a PH zváži, či to tam naozaj môže byť :)

Kam si na kartu hráča zapísať takéto "soft-skill" dovednosti - myslím, že tam nie je na to kolonka.

Napíšte, či mám zahlcovať vlákno takýmito postrehmi / otázkami.
28.1.2023 15:18 - shari
Kefir píše:
Alebo vybavenie - to som ešte nečítal, ale zrejme nie je nikde presne daní čo obsahuje Prúzkumníkúv balíček.

Obsah balíčků je v kapitole Vybavení - Výbava dobrodruhlů - Balíčky vybavení.
28.1.2023 15:23 - strucky
Kefir píše:
neviem to pochopiť / uchopiť sú dovednosti a podobné veci

To je jednoduché. Když se bude někdo snažit si vybavit něco o nějakém božstvu, budeme-li se bavit o tebou zmíněnm Náboženství, tak se snaž odhadnout/usoudit, jestli by měla ta postava nějaké pozadí, aby to věděla sama od sebe, a pokud máš nějaký pochybnosti, nech jí hodit si na Náboženství (k20 + bonus k dovednosti Náboženství [zdatnost už by v něm měla být připočtená - pokud v tom je zdatná, tudíž znovu už jí k tomu nepřičítáš]), tj. prostě to číslo, co má napsáno u Náboženství. To samé s Historií, bude-li si snažit vybavit nějaký fakt z historie, který by mohla, ale nemusela vědět.

Kefir píše:
Alebo vybavenie - to som ešte nečítal, ale zrejme nie je nikde presne daní čo obsahuje Prúzkumníkúv balíček

Obsah balíčků startovního vybavení viz. strana 218, kde je to rozepsáno konkrétně. ;-)
Další věci z seznamu vybavení si může do startu nakoupit z naházených peněz, se kterými začíná.

Kefir píše:
Kam si na kartu hráča zapísať takéto "soft-skill" dovednosti - myslím, že tam nie je na to kolonka.

Nic takového DnD/JaD nezná. Když to dokáže hráč/ka zahrát, tak prostě zvaž, jestli jí úspěch dáš nebo ne jen tak, od boku. :-)

S dotazy klidně pokračuj, ale pokud už se to bude týkat konkrétně JaD, tak bych to směřoval spíš sem - DnD 5e/JaD dotazy novacka, tady to je spíš obecná diskuze o systémech pro nováčky apod. ;-)
28.1.2023 15:33 - sirien
Dovednosti chápeš dobře. Když si hráč chce hodit na něco co od pohledu spadá pod nějakou dovednost ve které má Zdatnost, tak si přičte další +2. Popř. můžeš postavu která je v nějaké dovednosti Zdatná nechat prostě uspět (z titulu toho že aby v dovednosti trénovaná postava v daném hodu případně selhala by nebylo ani zajímavé ani zábavné, zejména pro jejího hráče).

Kromě toho (a mimo samotná pravidla) není na škodu to případně zahrnout do popisů, např. když popisuješ nějaké ruiny tak popíšeš jakože co postavy vidí a další část popisu řekneš jakoby k hráči jehož postava je zdatná v Historii. Nebo tak něco. Ale tim se ze začátku asi netřeba zatěžovat.

Jinak zrovna Průzkumníkův balíček je myslím vypsaný i v té druhé kapitole.

Cop myslíš "soft skills" dovednostmi si nejsem úplně jistej :)
28.1.2023 15:41 - Jerson
Kefir píše:
Napíšte, či mám zahlcovať vlákno takýmito postrehmi / otázkami.


Za mě rozhodně další postřehy, co a jak děláš, při přípravě hry, při vedení. Co dělají hráči, co jim je jasné, co ne, jaká pravidla používáte, kolik co zabírá času (zejména tvorba postav, jak dlouho trvají boje, atd.)
28.1.2023 15:58 - York
Kefir: Jestli máš pocit, že se to sem nehodí, můžeš klidně založit novou diskusi. Ale určitě piš, jsou to zajímavý zkušenosti.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.16326880455017 secREMOTE_IP: 34.231.180.210