Volná diskuze

Jerson
23.11.2020 06:29
RPG Mentor
Hledá se Mentor z Prahy pro školního tvůrce RPG

Píše:
Dobrý den, našla jsem vás jako zakladatele skupiny zabývající se RPG hrami a zkusím se zeptat na radu . nemám s tímto druhem her žádné zkušenosti a ani mě upřímně moc nelákají, ale jsem třídní deváťáků a jeden z nich si jako téma svojí závěrečné práce vybral vytvoření RPG hry. Má nějakou představu, ale jejich povinností je mimo jiné najít si mentora, člověka z oboru, se kterým by svoji práci konzultovali tak, aby se skutečně potkali s lidmi z praxe, ne jenom s rodiči a učiteli. Neznáte někoho, kdo by mu v tomhle mohl pomoci, ideálně někoho z Prahy, aby se případně mohli osobně setkat a promluvit si? Díky moc!


Pokud by měl nějaký tvůrce RPG z Prahy zájem, ať mi napíše.
Autorská citace #1
23.11.2020 09:56 - sirien
To zní docela zábavně... Neměl by si dotyčný toho mentora sehnat sám? :)

Jinak jako hodně štěstí, lidí co by byli doslova "z oboru" (tj měli by zkušenosti s game designem a publikací RPG hry jako produktu, nejen nějaký homebrew) je u nás možná něco přes deset, z toho tři žijí někde v Německu, dva v Brně, tři někde v Ostravě - v Praze asi tak dva nebo tři.

Jinak tam chybí nějaký kontakt.
Autorská citace #2
23.11.2020 10:01 - Dukolm
Jsii si Jersone jistý že bude dělat Tabletop RPG a nechce dělat PC RPG? Z toho popisu bych si nebyl jistý.
Autorská citace #3
23.11.2020 10:02 - Jerson
Jde o kluka z 9. třídy, kontakt s ním zprostředkuje jeho učitelka. A on si ho právě sehnat musí, jen nikoho nesežene.
Nicméně o publikaci nikdo nemluvil, řeč byla jen o vytvoření pravidel. Nabídl jsem se sám, ale prý by byl lepší někdo, s kým se může dotyčný sejít i na osobní konzultace, protože to má být součástí.

Na PC / stolní RPG jsem se ptal, a prý stolní.
Autorská citace #4
23.11.2020 10:09 - Jezus
Myslím, že když jí vysvětlíš situaci (nejsou lidi) + koronu a fakt, že dneska se i dost konferencí děje online (a ona tak učí :-) ), tak by to na "mrtvo" přes počítač mohlo stačit. Tím spíš, když se z Práglu nikdo nenajde :-)
Autorská citace #5
23.11.2020 10:11 - sirien
Sorry, ale pokud je řeč o mentoringu na projekt, tak dost pochybuju že se "člověkem z oboru" myslí obdoba domácího kutila. Tím nemyslím nic proti proti Tobě, asi by ses i kvalifikoval, ale ano, mám za to, že to má zahrnovat člověka, který to tvořil jako produkt pro ostatní a ne že si dělal něco pro domácí skupinu. Ono totiž když píšeš produkt pro někoho jiného tak najednou zjistíš, že mrtě věcí nefunguje a dost dalších je potřeba dělat s ohledem na věci které běžně neřešíš. Když to děláš pro publikaci, tak zjistíš, že ty ohledy jsou ještě tvrdší než jen pro online tvorbu.

(Což teda... Ty čísla v minulém postu jsou odvozené z her, co jsou publikované nebo se k publikaci připravují - kdybys je navíc očistil o kvalitu co do toho jestli byly nejen publikované, ale skutečně i splňují uvedené, tak by dal klesly.)

Jakože bojím se že aby měl kolega reálnou šanci, tak bude muset potkat současnou business praxi a spokojit se s virtuálním mentoringem - což na druhou stranu je velmi aktuální :D
Autorská citace #6
23.11.2020 10:24 - sirien
Btw u podobných věcí bývá slušnost napsat co by to mělo zahrnovat - např množství času, reviews, případně hodnocení výsledku, posudek na tvorbu, přítomnost u obhajoby... To taky sou větví které nízkou zájem dost ovlivnit - věnovat někomu 2 hodiny rozhovorů a věnovat mu 10 hodin a napsání dvou rozborů jsou dost jiné věci.
Autorská citace #7
23.11.2020 10:26 - Jezus
Je fakt, že vydaná česká rpg by člověk spočítal na prstech jedné ruky a to jen proto, že "dračák" je tam vlastně čtyřikrát :-D

Nicméně na revizi DrD2 nějací cajzli pracovali, tak třeba se to k nim donese :-)
Autorská citace #8
23.11.2020 10:48 - sirien
V Praze co vim máš aktuálně Markyho a Ilgira (Oba DrDII - Revize a Hry mocných; ilgir k tomu má nějaké publikované deskovky).

Pokud bys počítal Rozcestí, tak Sparkle (osobně bych ho nepočítal - Rozcestí mělo hodně product designu, ale game design žádnej; a Tauril není hra ale produkt ke hře). Klíma a pár autorů DrDo, možná (taky bych je nepočítal, protože jak hra tak její design a zkušenosti s ním jsou zastaralý).

Přiznám se, že netušim, odkud jsou autoři Hrdinů fantasy.
Autorská citace #9
23.11.2020 10:55 - York
Někde přece koloval kontakt na autora Astrálního doupěte.


edit: Pro jistotu pro Jersona: To byl vtip. Tohle, prosím, tomu nebohému deváťákovi nedělej ;-)
Autorská citace #10
23.11.2020 11:01 - sirien
Koloval, ale ten taky neni z Prahy (v tomto případě naštěstí...) Na druhou stranu z Prahy jsou pokud vím autoři Končiny - to je pro ~14 leté deváťáky určitě to pravé :)

(viz Yorkův edit)
Autorská citace #11
23.11.2020 11:09 - York
BTW vybral si fakt nešťastně. Nikoho "z branže" nesežene, protože psaním RPGček se u nás nikdo neživí. Nejblíž je asi Vláďa Chvátil, kterej se teda taky RPG designem neživí, ale je spoluautorem dvou RPGček a živí se game designem (byť teda ne RPGček).
Autorská citace #12
23.11.2020 11:16 - Jerson
Požadavek na člověka, který se vydáváním her živí, tam vůbec nezazněl.
Autorská citace #13
23.11.2020 11:17 - sirien
Dvou? Co Vláďa dělal kromě toho, že napsal nějakej základ Plusek, se kterym pak Pluska nakonec ani neměly (kromě nějakých tabulek) nic společnýho?
Autorská citace #14
23.11.2020 11:20 - York
To se obvykle u "člověka z oboru" tak nějak předpokládá.

"Já mám chirurgii jen jako bokovku, ale neboj, to bude dobrý".


sirien píše:
že napsal nějakej základ Plusek


Jeho texty o theurgii, vazbách a takovej věcech jsou v těch pravidlech použitý a staví na tom fungování kouzel. Exponenciální tabulky, na kterejch Pluska stojej, jsou taky jeho design.

Psal jsem spoluautor, ne jedinej autor :)
Autorská citace #15
23.11.2020 11:23 - Corny
Jerson píše:
který se vydáváním her živí

Jako pokud mi jako "človek z oboru" či "člověk z praxe" stačí někdo, kdo si píše RPG pro sebe a svou úzkou skupinu hráču, tak by možná něco našel, ale troufám si říct, že to by mu moc k ničemu nebylo, protože skoro nikdo, kdo tvoří svoje vlastní RPG a nějak se tím neživí (a ani často ti, co se tím živí) má jakýkoliv hlubší povědomí o kvalitním herním designu.
Autorská citace #16
23.11.2020 11:27 - Jezus
York: Nepředpokládá. Chirurgie se moc jako bokovka dělat nedá, ale třeba něco opravovat nebo jinak melouchařit můžeš i k "normální" práci a pořád jsi z oboru. Nebo pokud jsi třeba spisovatel, tak z oboru jsi, ale myslím, že většina českých spisovatelů fantasy například, má stále "civilní povolání", protože živit se jenom psaním, je zatraceně těžký.

S RPG to máš podobně.
Autorská citace #17
23.11.2020 11:35 - sirien
York: ...psal jsi že je autorem dvou RPGček a já se ptal, co je to druhý (kromě Plusek)?

Jinak Tvůj požadavek na to aby se člověk věcí živil je ve skutečnosti nesmyslnej. Např. mnozí přední spisovatelév mnoha žánrech se v čechách psaním knih neživí - přesto to jsou doslova profesionální autoři podle všech významů toho slova. S game designem je to podobně - nikdo se tím u nás neživí (dobře, oprava, pár lidí od deskovek ano), ale t neznamená, že by u nás nebyli skuteční game designeři.
Autorská citace #18
23.11.2020 11:39 - Corny
Jezus: Já to třeba pochopil tak, že asi chce někoho, kdo se v tom pohybuje na profesionálním levelu, ne nikoho, kdo si to vysloveně píše jen tak pro zábavu (viz moje předchozí). Pak už asi není nutné, aby se vysloveně živil jen psaním RPG, nebo aby z toho vůbec dostával nějaké pořádné peníze (určitě je plno autorů známých indie RPG, kteří z toho ale ve finále moc peněz nemají). Ale pravda je, že pojem "živí" má určitý zajetý význam, a požadavek s ním spojený je asi zbytečně nefér.
Autorská citace #19
23.11.2020 11:45 - York
sirien píše:
á se ptal, co je to druhý


Aha. DrD, samozřejmě. Netušil jsem, že bys to mohl nevědět ;p
Autorská citace #20
23.11.2020 11:47 - LokiB
Chápete, že je to práce žáka 9. třídy, taková jako semestrálka na základce? není to diplomová práce na vejšce, není to pokus vydat pravidla s potenciálem komerčního úspěchu ... jde o to, aby aspoň trochu smysluplně tu práci udělal, s nějakou představou, co to obecně v reálu obnáší.
hodnotitelé na tom nebudou asi také dvakrát fundovaní. reálným smyslem je, aby se děcka pokusila uchopit něco "hmatatelného" z reálného života. jistě je fajn, když k tomu budou mít skutečného profesionála jako mentora, ale ... i výrobce domácích RPG, který aspoň nějaké doopravdy udělal, je pro něj lepší než nic :)

srovnávat to s "chirurgií" je tak strašně mimo, že mi hlava nebere, jak to mohlo někoho napadnout.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072617053985596 secREMOTE_IP: 3.235.139.122