Volná diskuze

ShadoWWW
7.9.2019 13:57
RPG trendy
Chyběla mi tu na Kostce nějaká obecnější diskuze o RPG, tak jsem s dovolením založil tuto diskuzi. :)
2.9.2020 12:40 - efram
Naokiho post popisuje ten input tak jak to je v podnikání a nemám proti tomu nic moc co rict. Tak to prostě funguje. Já jsem popisoval svůj pohled na vec, tedy ze ten input je oboustraný a víc propojený než u klasických podnikatelských aktivit. Tedy co od toho očekávám jak a s čím do toho vstupuji. Ale je to samozřejmě jen můj pohled a mé vnímání.
2.9.2020 12:44 - York
Corny píše:
bál bych se, aby můj výkon odpovídal finanční odměně


Taky jsem z toho měl před PJováním na Gameconu strach, ale nakonec mě to při vlastní hře netrápilo - to, aby byla hra dobrá, je pro mě priorita vždycky a vždycky taky mám trému z toho, že to nedopadne. Na Gameconu to nebylo v ničem jiný.
2.9.2020 13:19 - sirien
Na GC hráči neplatí GM za hru, ale platí GC za využité služby festivalu, mimo jiné i za zprostředkované hry. Stranou toho GC dává vypravěčům stejně jako dalším (dobrovolníkům, infíkům, bedňákům...) nějaké benefity jako poděkování za obsah a jinou pomoc. Jak se tyto dvě věci párují mezi sebou - a s jinými příjmy a jinými náklady festivalu - nemusí kromě organizátorů nikoho trápit. Pro klid duší vás herně antikomerčních vám řeknu, že ta rovnice ceny za hru a odměn vypravěči fakt není 1:1 (a to ani v rámci jedné hry, natož v celku, kdy se některé věci - nálady i bonusy - stávají značně nelineární).

Tj platby na GC jsou přímo pro GC a hradí existenci festivalu a zábavu, kterou si tam od GC chce kdo užít. Vypravěče tam hráči neplatí, rozhodně ne nějakým přímým způsobem.
2.9.2020 15:06 - Jerson
LokiB píše:
měl jsem za to, že se bavíme o podnikání v RPG poskytování služby placeného GM.

Tomuto tématu se právě od začátku snažím vyhnout, protože mám dojem, že to debatu zavádí někam do háje. Neznám nikoho, kdo by takovým způsobem podnikal, takže mi přijde silně neužitečné se o tom nějak teoreticky bavit, když jsme vlastně ani nepřekročili to, jak by mohlo fungovat placení za občasné hry vedené pro zábavu. A popisem Jacenova přístupu jsem právě chtěl posunout tenhle kousek debaty, protože máme ukázku nějakého funkčního modelu včetně možných podmínek, za kterých funguje. Nikoliv na podnikatelské bázi, ale na bázi hraní s kamarády a kamarády kamarádů.

LokiB píše:
Budeš u některých zaměstnavatelů oblíben, když jim před výplatou budeš smutně sdělovat, že tento měsíc máš pocit, že sis plnou mzdu svým výkonem nezasloužil, a i když oni si myslí něco jiného, ty bys preferoval nižší plat.

Mno ... manželka pro jednoho takového člověka pracuje, a když si řekne peníze, tak dotyčný už několikrát řekl "Cože, tolik?! ... To je málo, dám vám víc." (True story)
Takže myslím, že lidé jsou různí a můžou být i takoví.

Corny píše:
Tj. není úplně podstatné, jak ten výkon hodnotí hráči, ale zda já bych si za něj s čistým svědomím vzal peníze.

A platí tohle i v případě, když bys hráčům řekl, aby po hře každý sám za sebe zhodnotili tvůj výkon či tvou práci, a podle toho ti dali peníze, o kterých si budou myslet, že tomu odpovídají? Nejlépe skrytě, aby nikdo necítil nátlak, že ostatní dali víc.
2.9.2020 15:30 - York
Sirien: Dost pochybuju, že to takhle hráči vnímaj, když máš na webu explicitní ceny za aktivity.
2.9.2020 15:51 - Shako
York píše:
Sirien: Dost pochybuju, že to takhle hráči vnímaj, když máš na webu explicitní ceny za aktivity.


Tomu nerozumím. Protože jsou ceny za rpg na webu, tak to někde implikuje, že GM dostává nějakou odměnu? Pokud ano, tak jaká je představa o výši té odměny - z čeho plyne?
Jinak řečeno chceš fakt říct, že si někdo řekne - aha, hraní rpg na 5 hodin, 5 hráčů, za 150kč, takže to máme 150kč na hodinu pro GC... z toho GM dostane tak půlku... hmmm, takže <libovolný závěr o návštěvě aktivity, očekávané kvalitě hry atp.>... ?
2.9.2020 17:48 - York
Shako píše:
Protože jsou ceny za rpg na webu, tak to někde implikuje, že GM dostává nějakou odměnu?


Ono je vcelku jedno, kdo tu částku nakonec dostane. Když hráč zaplatí třeba 500 Kč za nějakou aktivitu, tak prostě jde na aktivitu v ceně (pro něj) 500 Kč.
2.9.2020 19:05 - LokiB
Shako píše:
Jinak řečeno chceš fakt říct, že si někdo řekne


no já, jakožto outsider GC prostředí, jsem si to tak třeba myslel :)
je nějaký důvod, proč by to člověka nemělo napadnout?
2.9.2020 21:44 - Gurney
Jerson #235: Mě to přijde jako úplně legit přivýdělek a je fajn, že se někdo takhle může realizovat. Co proti tomu máš? (jakože fakt jsem nepochopil, co přesně ti na tom vadí)
2.9.2020 23:53 - Jerson
Gurney, a z čeho jsi usoudil, že by zrovna mně na tom mělo něco vadit?
3.9.2020 07:46 - Gurney
3.9.2020 07:54 - Shako
York, Loki: Pánové, stále tomu nějak nerozumím... tak to zkusme z jiné strany: Když jdete třeba do kina, tak uvažujete o tom, kolik za vašeho lístku dostane pokladní nebo uvaděč? Nebo když jdete na koncert, tak si počítáte, jaká je kapacita místa a kolik z toho dostane kapela?

York píše:
Ono je vcelku jedno, kdo tu částku nakonec dostane. Když hráč zaplatí třeba 500 Kč za nějakou aktivitu, tak prostě jde na aktivitu v ceně (pro něj) 500 Kč.


To nijak nerozporuju a rozumím tomu. Jde mi o to přepočítávání a domýšlení se kolik z toho dostane někdo další.
Že když jdu na aktivitu za X, tak to má pro mě cenu X. A pokud nemá, tak tam nejdu... tomu samozřejmě rozumím.
3.9.2020 08:39 - Naoki
Gurney píše:
Jako jediný tady mluvíš o odírání hráčů o peníze.

Na jeho obhajobu v tom textu parafrázoval přednášejícího.
3.9.2020 09:00 - LokiB
Shako: to je celkem automatická úvaha. I pro tu kapelu na koncerte. Kolik dostává v kině uvaděč nebo šatnářka tak nějak vím. Stejně jako kolik dostává řidič tramvaje. U GM jsem to nevedel, tak me ta otazka na mysli vyvstala. A nestydím se za to :)
3.9.2020 09:50 - Corny
Já si nemůžu pomoct, ale srovnávat tady opakovaně roli a práci GM ke kinům, koncertům, trenérům apod. mi připadá neskutečně zcestné...
3.9.2020 10:08 - Šaman
Corny píše:

Proč? (Pokud bychom se tedy bavili opravdu o profesionálním GM, což není tenhle připad.)

Resp. Přirovnávat ke kinu je asi divné, ale to byla reakce na ceny na GameConu. Že cena na GC není platba GM, ale prostě cena za uvedení a jde to instituci, která z toho pak až platí (a nebo taky ne) GM.

Ale jinak zrovna práci trenéra, lektora, kouče bych ke GM klidně přirovnal. Ne, že by přímo hráče učil, ale má na starosti přípravu, nějaký harmonogram, hlídat aby se dobrodružství nezaseklo, má pro takové případy připravené vlastní vstupy. A zrovna takový kouč (ne trenér, ale třeba firemní) je ten, kdo jen říká "takhle by se to mělo, tohle musíte změnit" ale sám defacto nic nedělá.
A u GM může nastat, že dobrodružství jen směřuje a většinu zábavy obstarají hráči, ale upřímně - většinou to na GM alespoň způlky stojí.

Tedy - dokážu si představit nabídku GM za komerční cenu. Dokonce si dokážu představit že to lidi budou platit. Že ta hra asi bude probíhat jinak, než s partou důvěrných kamarádů s postavami na míru, to už je jiná věc.
3.9.2020 10:19 - Gurney
A když už tak jdu kolem... kohout aka Fritzs smazán, bany jsou tady permanentní i pro ty, kteří si je vysloužili už před mnoha lety.
3.9.2020 10:36 - Corny
Šaman píše:
Ale jinak zrovna práci trenéra, lektora, kouče bych ke GM klidně přirovnal.

Jenže ten vztah mezi GM a ostatními hráči právě zpravidla nefunguje jen tak, že GM působí obdobně jako právě například trenér jedním směrem shora na hráče (typický trenér si zpravidla o těch, co trénuje, nic moc nového neodnese). Je to oboustranné, jen GM má zkrátka na starosti něco jiného než ostatní hráči. Ale když hraji s kamarády RPG, tak "nebavím" jen já je, ale "baví" i oni mě. "Obohacujeme" se vzájemně.
3.9.2020 10:46 - Zarahel
Corny píše:
Jenže ten vztah mezi GM a ostatními hráči právě zpravidla nefunguje jen tak


Odvážné tvrzení třeba GM centrickým skupinám, kde je stav vyhovující. Mám dojem, že se zde tlačí trochu i subjektivní dojem, jak má hra vypadat, které se ale nesetkávají pravidelně (zpravidla) s realitou.

Stejně tak se stačí kouknout třeba na vedení kroužků. Jsem za to placen. Nejsou to tisíce za den, ale stále je tam tenfakt, že za to beru peníze, dělám přípravu, starám se o organizaci etc. Přístupy ke hře ve skupinách, které mám se různí dle lidí. Někdo má tendenci být více příspěvkem hře, jiný radši konzumuje... Myslím, že se na téma díváte skrze hledí přilby...

Edit: Jen doplním, že to není jen o "hraní". Svým způsobem tím třeba konkrétně děti učíte...
Nemluvě o tom, že je RPG poměrně legit cesta jak vést terapii...

Tím chci říci: Hra má různou cenu různící se v závislosti na různorodosti konzumenta. A je to dle mne dost legit.
3.9.2020 10:52 - Šaman
Corny:

No, je otázka, jak moc by se GM cítil obohacovaný když uvádí pátý den v týdnu stejnou hru s pátou družinou.

Znám kluka, který má (nejspíš ještě z wargaming Warhammeru) zásobu figurek, domečků, terénů a občas pořádá i soutěžní hraní - několik družin, stejná jednorázovka (většinou nějaké vyšetřování), časově omezená hra a nějaká pravidla pro bodování (typicky za hlavni stopy a posun v příběhu).

Když ho pozoruji při vedení, nepřijde mi, že by se bavil v tom klasickém slova smyslu. Soustředí se na hru, sleduje kdo je kde na plánu (vypadá to chvílema jako stará PC hra Robin Hood), na vtípky až tak moc nereaguje. Přesně takový typ her si dovedu představit placený úplně bez problémů. Prostřetí je interaktivní, bedny se dají otevřít, v nich něco reálně bývá… když někdo na něco reálně sáhne, už to neukecá že "postava by přece takovou hovadinu neudělala".

Přitom to tenhle týpek dělá zadarmo, určitě ho to nějakým způsobem baví a ještě většinou má ceny pro prvni tři skupiny. Jeho devizou je ještě herecký talent, takže jeho hraní nehráčských postav je zábavné sledovat.

Když o tom tak přemýšlím, neměl bych problém mu za to občas zaplatit. Cca 200 na hráče, pětičlenná družina, pět hodin hry - 1000 za hru, 200 na hodinu. A bral bych to jako relativně levnou zábavu. Pokud jdeme hrát deskovky do čajovny, kde se dá 500 za dýmku a další kilo na osobu za čaje, vyjde to stejně.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.051403999328613 secREMOTE_IP: 44.202.90.91