Volná diskuze

ShadoWWW
7.9.2019 13:57
RPG trendy
Chyběla mi tu na Kostce nějaká obecnější diskuze o RPG, tak jsem s dovolením založil tuto diskuzi. :)
31.8.2020 20:58 - ShadoWWW
Jerson píše:
Pokud má půl miliónu ve figurkách, tak může nabídnout hromadu figurek.

Což je pro někoho právě ta přidaná hodnota, za kterou je ochoten platit. Dle tvé logiky vlastník kina má jen hromadu sedaček a promítačku. Ano, má a lidé jsou za to ochotni platit.

Jerson píše:
Bohatí rodiče jsou v tomto dobrý startovní bod :-)

To rozhodně platí. Ale k figurkám za půl mega se dá dostat i jinak. Já například zvažoval, že si před dvěma roky při refinancování hypo vezmu o půl mega víc a zaplatím jím nové auto (což při úroku 1,7% byly prachy víc než zadarmo vzhledem k inflaci). Nakonec jsem ale auto koupil za hotové a hypo si nezvyšoval. Těch možností na tyto peníze za dobrých podmínek se dá vymyslet hafo, nemusíš mít bohaté rodiče.

Navíc ten jeho podnik není o tom, kde vzal půl mega, ale že dokázal zmonetizovat svou zábavu (hraní RPG) a baví to všechny zúčastněné.
31.8.2020 22:24 - sirien
Mě přijde že tu je zase nějak moc stylových předsudků. Když lidi baví několikahodinové hraní wargamingu malých jednotek na detailním plánu jedné základny, tak co by někoho nebavila infiltrace vily v RPG. Ostatně to je jen trochu jinak stylizovaný klasický dungeon crawl. Ze by z toho někteří zde nezvládli dostat víc jak dvě hodiny zábavy je jejich problém a jejich odcizení tomuhle stylu, nic víc.

Jinak co k tomu dodat. Něco nabízí, někteří to kupují. Vítejte v kapitalismu, máme ho tu teprve třicet let. Že v tom má nějakou investici je asi dobře pro něj a odkud na ní vzal je čistě jeho problém. Nějak moc netuším co na tom chcete víc řešit.
31.8.2020 22:37 - Log 1=0
Jako, já sám, ač mám dungeoncrawl docela rád, bych BigOneShot ve stylu toho komerčního GMa moc neocenil. A popravdě, myslím, že v rámci Kostky (nemluvě o našich milých sousedech) by takových bylo asi dost málo. Ale pro NewBee nebo náhodného pozorovatele může být taková figurková show, okořeněná možná i trochou toho roleplyingu ze strany GM, mít obrovský WOW efekt.
Jak se k tomu postaví common player? Pravděpodobně část převezme nadšení, a část zas ne. Pokud těch pozitivně laděných bude dost na to, aby mezi nimi byla dostatečná skupina, ochotná dát za to ty prachy, tak dobře pro toho GMa i pro ně. A nám ostatním to může být jedno a za svoje peníze si koupíme něco jiného.
Všichni mohou být spokojení.
1.9.2020 05:09 - Jerson
ShadoWWW píše:
Což je pro někoho právě ta přidaná hodnota, za kterou je ochoten platit. Dle tvé logiky vlastník kina má jen hromadu sedaček a promítačku

ShadoWWWe, psal jsi, že pokud je to půl milionu ve figurkách, je to profi zábava. Ale ne, je to podobné, jako když máš super vybavené kino s velkým plátnem a promítačkou se super výbavou. Profi vybavení. Vy takovém kině totiž musea pustit jak profesionální filmy tak amatérsky natočenou pitomost z YouTube. Profi zábava z toho bude jen v prvním případě.

Pn dám třeba uváděl, že když vytvořil obrovský detailní terén s houbami a figurky houbových NPC, nabarvil to a pak ukázal hráčům ve stylu "pohleďte, tohle vidíte", tak reakce hráčů byla dost rozpačitá, protože jim scénu nepopsal. A právě jako jednu z velkých pastí a chyb (nejen svých) u použití terénů a figurek uváděl, že nelze deseti kily plastu nahradit atmosférický popis, a to ani u hráčů, kteří ty figurky mají rádi. Tedy i s půl tunou figurek a tunou terénů může být hra vyloženě amatérská (špatně vedená) i pro hráče které tohle na hře nejvíc baví - jeho vlastní postřeh. A já stůl do puntíku souhlasím.

Na druhou stranu i když railroaduje, aby hráče dostal do scény s připraveným terénem a figurkami (které má na herním stole zakryté plátnem), tak asi jd, z mu hráči z toho railroadu fakt utečou, dokáže připravený terén odložit. Nebo to alespoň dost názorně předváděl, což mu budiž ke cti.

ShadoWWW píše:
Ale k figurkám za půl mega se dá dostat i jinak.

Jeho slova byla "mám půl milionu ve figurkách - bohatá matinka, peníze jsem tak moc nemusel řešit." Dovedu si představit že se k tomu dá dostat jinak, on tohle narovinu přiznal. A nevím jak jsi to s hypotékou dělal ty, ale já musel mít odhad ceny bytu a ještě vlastní peníze. Získat půl melounu navíc tímto způsobem pro mě bylo nemožné. R jsem chtěl říct, že s bohatými rodiči je hodně věcí jednodušších, a můžeš zkusit ledacos, nebo spíše některé příležitosti přijdou spolu s tímto benefitem.

Mimochodem, ač jsem si to nemyslel, tak m naprostou pravdu v tom, že když začne mluvit o tom, že si hraním RPG vydělává, tak vifiy jak to ostatni hráče sere, jak mu závidí a nechtějí se o tom bavit.
Před časem jsme tu (i na RPG F) několik dní a možná i pár týdnů ve volném tempu rozebírali, jak je to s placením za vedení hry, jak by to šlo a nešlo a kolik za to, a kdo by to jak bral - a nikdo neměl potřebu říct, že je fajn, když si tím někdo (v dalekých USA) vydělává a že není potřeba se o tom bavit.
O pár měsíců později přijdu s člověkem, který tohle zřejmě dost úspěšně provozuje u nás, i když to nemá jako svůj hlavní výdělek, přednesu jeho dojmy a postřehy (přestože sám moc nechápu zábavu plynoucí z tohoto stylu hry) - a kolikrát tu už zaznělo, že se není o čem bavit?

Jasně, všechny nás může iritovat, že si hraním naší oblíbené zábavy naším oblíbeným stylem nevyděláváme pět stovek za hodinu, takže že čas investovaný do přípravy hry nám nikdo neplatí, a můžeme mu i závidět, že je někdo, komu ta zábavu lidé sami strkají dost peněz. (Nemusíme, ale můžeme. Osobně bych raději za tyhle prachy vedl RPG než za menší peníze psal manuály.) Ale nevidím důvod, proč bychom se o tom nemohli normálně pobavit podobně, jako jsme se o tom bavili předtím.
1.9.2020 09:55 - Gergon
Minulá diskuze mě minula - čtu tady asi tři diskuze a ostatní mě moc nezajímá, jinak bych řekl to samé co tady - někdo se tím živí - no a co? Přijde mi to stejně zbytečné rozebírat, jako to, že někdo se někdo může živit čímkoliv jiným co ho baví - malováním, hraním počítačových her, prodejem fantasy věcí....
A vůbec mě to neirituje - naopak mu to přeju, je super že si tím někdo dokáže vydělávat a je to pecka. Dokazuje to mou teorii, že každý si může vydělávat něčím co ho baví a všem bych to moc přál. Můj postoj o tom, že se není o čem bavit, není způsobený závistí, jen tím, že mi přijde zbytečný se bavit o tom jak si někdo vydělává.
1.9.2020 10:09 - efram
Popřečtení příspěvků jen těžko nacházím nit toho co tím chtěl autor říct a lehce mi to celé zavání závistí, on to dokázal, ja to dělám taky, ale zadarmo....co dodat víc jsme v ČR.

Osobně nechápu, že za tohle někdo platí, ale pokud ano, přeju mu to. Sám bych Gm za peníze dělat nechtěl, hraji s přáteli pro zábavu a radost ze hry. Takže ani čas, který věnuji přípravě bych nikomu nevyčítal, baví mě to :)
1.9.2020 10:19 - LokiB
Zajímavé je, že k tématu má tolik lidí potřebu říc "já to hraju pro zábavu s příteli a zadarmo" :)

gergon nepochopil smysl téhle diskuse, ale tak dobře, že to aspoň víme. je to dobře vědět, co ostatní nechápou.

že se tu dané téma probíralo dříve a lidé se často vyjadřovali, že jim přijde absurdní, aby takhle někdo fungoval, je fakt. A je dobře, že Jerson přinesl reálný příběh člověka, který o sobě tvrdí, že takto skutečně funguje, dokonce s tím, že uvádí PODROBNOSTI, za jakých funguje ... včetně ceny v ČR prostředí, včetně toho, že upřesňuje, co si myslí, že je jeho deviza a na základě čeho mu přijde, že je jeho podnikání možné.

názory ostatních zde na to, proč by to oni nedělali, proč to nechápou, jsou ve skutečnosti zcela irelevantní a nezajímavé.
Díky Jersone za podnětný vstup.
1.9.2020 10:31 - Jerson
Jsem rád, že někdo tento vstup ocení.

Jen znovu říkám - jeho tohle hraní neživí, alespoň nic takového neříkal. Vedle hraní je majitel hospody, hráče na své hry asi asi nijak extra neshání.
Asi se ho na pár věcí zeptám, abych některé detaily poznal, ale nevím zda je tady budu veřejně sdílet. Asi jen s lidmi, které se o tomto tématu chtějí bavit.

Btw řešili jsme, zda u nás jsou nebo nejsou lidé ochotní platit za herní sezení, kolik jsou ochotni platit a co za to očekávají. Neznám odpověď na všechny tyto otázky, ale zjevně tu jsou lidé ochotní zaplatit 500 - 1000 Kč za herní sezení a očekávají figurky a modely, a nějakou tu zábavu.

Ještě dodám, že on sám o sobě tvrdí, že to co hráč chce pozná třeba až tak na druhém třetím sezení (nevím zda placeném), takže dost možná to není vždycky tak moc vymazlená zábava hned od začátku.
1.9.2020 11:52 - York
Pro představu sem hodím svůj hrubej rozpočet návratnosti dungeonu, kterej jsem několikrát vedl na Gameconu, jednou na Žižconu a asi třikrát mimo cony - počítal jsem, kolik bych musel po hráčích chtít, aby se mi zaplatil čas na tvorbu a na vedení hry. Je to dobrodružství se spoustou rekvizit - vytištěný barevný karty potvor, předmětů a tak.


York píše:
Na Opuštěný pevnosti mám odhadem tak 300 hodin práce, vedl jsem ji zhruba 8x. Když započítám i čas na vedení hry, je to cca 360 hodin. Pokud bych si počítal 150 Kč na hodinu, vychází to na 54.000 Kč + náklady na dopravu, tisk karet a tak, dejme tomu 60.000 Kč. Dělí se o to 8 skupin, tj. 7.500 Kč na skupinu. Při průměrně 4 hráčích ve skupině je to 1.875 Kč na hráče za 6-8 hodin hry, když počítám průměrně 7 hodin, tak to je 267 Kč za hodinu.

To všechno ovšem za předpokladu, že bych z toho neplatil daně - pak by to šlo o dost nahoru. Mohl bych to ale hrát i výrazně víckrát, pak by zas cena za hodinu hry šla dolů.
1.9.2020 12:09 - efram
LokiB píše:
Zajímavé je, že k tématu má tolik lidí potřebu říc "já to hraju pro zábavu s příteli a zadarmo" :)


Třeba proti, ze to je typicky přístup většiny a do diskuse ten pohled patří? Treba proto, ze jedna vlastovka jaro nedela a jak tu uz padlo, vetsina z nas si neumi predstavit zivit se touto činností.
1.9.2020 12:46 - Gergon
Gergon nechápe většinu místních diskuzí. Že se někomu chce ztrácet hodiny a hodiny svého času hádáním se nebo pitváním nad něčím tak malicherným a bez jakéhokoliv významu a nějakého výsledku. Ale co, pokud vás to baví, tak proč ne =)
1.9.2020 13:13 - Corny
Pak si asi nejsem zcela jist, proč se tu o to Gergon v tom případě zajímá a co tak čeká, že tu asi budeme řešit.. O_o
Já jen dodám, že jsem svůj názor sdělil, jelikož se na to Jerson v závěru svého postu zeptal.
1.9.2020 13:23 - Gergon
Protože tu jsou překlady, a občas zajímavé diskuze nebo témata, která smysl mají. Bohužel jich je minimum ve srovnání s tím ostatním.
1.9.2020 13:37 - Jerson
Takže, Jacenovo vysvětlení a odpovědi na mé otázky:

Jacen píše:
Jiný příjem nemám, zároveň z toho ale rozhodně nemám dost abych se uzivil, stále v podstatě povoláním syn. Jediný fakt je ten že nic jiného nedělám.
Aktuálně mám totiž jen svou domácí partu (se kterou hrajeme 20h týdně) a občas nějaký one-shot bokem.
Corona mě připravila o všechny party, začali hrát sami a já jsem za to rád. (Doopravdy)
Předtím to bylo něco jako 3-4 skupiny ob týden. Tedy 2-3 hry o +-4 hodinách týdně.
Většina z toho známí, nebo známí známých (to je možná také podstatné).
V podstatě se to dá lehce přeložit na to že jsem jen hrál pro známé a ti mi za to dávali peníze.
Sbírku)(nějakou) už jsem měl a měl bych ji bez lidí. Jak se lidi doslechli o mé domácí hře tak jich začalo chodit čím dál více že si se mnou chtějí zahrát a já na ně neměl dost času.
Po jednom odmítnutí že musím do práce vznikla debata která působila spise jako vtip ale na jejím konci byl výsledek ať se na ni vykaslu že mi dají více.
Sbírka (figurek) přichází do hry později kdy si nějaký "zájemce" měl sehnat zbytek lidí. Někteří z nich razantně odmítli (jeho) a pak rychle změnili názor právě na základě terénu a figurek.
Představuji si tu diskuzi takto:
- Hej to umím taky proč za to budem platit?
- A máš taky tohle?
- Aha, tj hustý tak to chci vidět.


Jestli si můžu dovolit vlastní komentář tak že reakce chápu ale jsem v tom nevinně, jsem jen DMko na roztrhání a nic mi nedělá větší radost než když ta skupina na základě mých sezení zač e hrát sama, pravidelně opakuji ať nejsou líní a zkusí to.
1.9.2020 13:38 - kuschleba
Zrovna o tomhle si taky občas přemýšlím, jaké by to bylo hrát RPG za prachy a je fajn vidět, že to někomu může fungovat, byť zatím na takové poloprofesionální úrovni. Trochu si představuju, že to může být, jako když si herci nacvičí divadelní hru a pak s ní třeba rok jezdí po světě a hrají ji pro různé publikum. Podobně GM může mít nachystanou kampaň (třeba i nějakou oficiálně vydanou, vždyť je jich spousta) a pak jí hraje s různými skupinami. A ani vůbec nemusí vadit, že každá skupina se může chovat jinak, dobrý GM na hráče přece dovede zareagovat a hru jim přizpůsobit. Navíc s opakovaným hraním jedné kampaně si ji GM může tunit (už má zkušenost, co většinou funguje a co ne) a sám se v ní zlepšovat. Jo, vlastně si myslím, že by se RPG jako "nová" (chápej spíše jako neznámá pro většinové publikum) a neokoukaná forma zábavy mohla časem stát mainstreamem (podobně jako třeba počítačové hry, které dřív hrálo pár nerdů a teď v tržbách válcují filmový průmysl) a to by mohlo vést k větší profesionalizaci. Ale kdo ví, že jo?
1.9.2020 14:29 - Corny
Já bych se asi GMování za peníze docela bál, i kdybych do toho třeba šel. Jestli ten můj výkon bude odpovídat těm penězům (což vzhledem k tomu, že pro mě role GM prostě není dělat "představení" ostatním, jde často těžko posoudit...zasloužil jsem si ty peníze, když jsem jen namotivoval hráče, aby si většinu sezení hráli mezi sebou, třeba vedli nějakou ingame diskuzi?), jestli hráči nebudou očekávat pro mě nevhodný přístup (ala "Já si to platím, tak mi nepřijde vhodné, aby mě teď ten drak zabil"), atd.
1.9.2020 14:33 - Šaman
Jerson píše:

Takže vlastně potvrzuje to, co jsem si myslel - hrát s (relativně) cizími lidmi pravidelně a "povinně" není zas taková zábava, jako když se sleze parta dobrých kamarádů kteří na to zrovna mají náladu.
1.9.2020 14:58 - York
Gergon: Kostka už běží dlouho, takže hromada témat tu už někdy byla probrána a ti, kdo se jich účastnili, obvykle sami nemají potřebu otevírat je znova. Je na to ale snadná pomoc - když tě něco zajímá, otevři to sám.
1.9.2020 15:01 - LokiB
Corny: přesně to samé si říkají asi i amatérská divadla nebo hudební skupiny, když se snaží zprofesionalizovat.
1.9.2020 15:03 - Jerson
Corny - ještě dodám, že Jacenův kamarád navrhl, aby mu hráči platili až po hře, takže komu se to nelíbilo, tak ten neplatí. Nevím zda může platit méně. Tedy hráči ti sami dají najevo, zda tvůj herní výkon za to stál dnes, a zda jsou dost motivovaní, aby přišli i příště. To mi přijde jako dobré zhodnocení, a přijde mi, že Jacen má - tedy už předtím měl - docela uznalé hráče, kteří prostě pochopili, že pokud si GM musí vybírat, čemu věnuje čas, tak si zaslouží i nějakou odměnu.

Šaman - myslím, že "povinně" vůbec nehraje. Prostě má kamarády, kteří sem tam přivedou někoho dalšího, tak pro takové lidi vede hry. Tedy to co někteří z nás běžně dělají, byť zadarmo.

Ještě bych zdůraznil, že to placení nebyl Jacenův nápad - navrhli mu to jeho hráči, zprvu v legraci, ale pak se to nejspíše ujalo. A zjevně má co nabídnout a čím zaujmout i hráče z řad kamarádi kamarádů.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082150936126709 secREMOTE_IP: 35.175.174.36