Volná diskuze

ShadoWWW
7.9.2019 13:57
RPG trendy
Chyběla mi tu na Kostce nějaká obecnější diskuze o RPG, tak jsem s dovolením založil tuto diskuzi. :)
10.9.2019 11:40 - LokiB
Jerson: mně přišlo, že ShadoWWW tvrdil, že se s tím "setkalo" více lidí než s DrD, ne snad, že by to pro šíření hraní RPG udělalo víc. Ale možná jsem ho pochopil špatně.

Ono to ani měřit nejde, protože je klidně možné, že z těch 124 tisíc sledovatelů všichni před tím hráli DrD :)
A efemérní pojem "udělat víc pro šíření hraní RPG" je samo o sobě obtížně uchopitelný.
Když si koupím pravidla a 5x si zahraju a nechám toho, nebo když budu každý týden po zbytek života sledovat nějaký stream,protože mě to baví jako film a diskutovat o něm na Kostce, ale hrát nebudu ... jak to srovnávat, co se dopadu na hraní RPG týče? No nic.
10.9.2019 11:46 - Dukolm
No pokud streamy přitáhnou i jen jednoho jediného hráče nebo vypravěče tak pro TTRPG to bude rozhodně dobře.

Pokud si chcete přeměřovat neměritelné a něco si dokazovat co má větší efekt tak nevěřím že najdete společné měřítko a podmínky pro porovnání.

Nehledě na to že tím jak zde probíhají diskuze asi nepůsobíme tak že by se příchozí rádi zapojily vidíme to spíše výjimečně. Takže jsme jen omezený vzorek, a svolávání lidí na jiných platformách aby sem napsaly že jsou tady odtud, ... taky situaci nezlepší není to žádný vzorek.

Jinak u streamů více méně souhlasím s Colombo a ShadoWWW.
Jejich plný efekt uvidíme až s odstupem času. (osobně jsem zvědavý až si začátkem prosince udělám pravidelnou analytiku návštěvnosti kostky za poslední rok).
10.9.2019 11:49 - efram
Jerosne myslím, že odpověď na tvůj rozpor je už v níže uvedeném shadoowwwe postu #69

Pro jednoduchost vypíchnu


ShadoWWW píše:

Jerson píše:
A kde že je ten stream, který má 120 000 shlédnutí?

ShadoWWW píše:
první díl z hraní Typical Sunday

A už má přes 124 tisíc shlédnutí.



Jakkoliv tyhle pořady nesleduji, myslím si, že mají potenciál tvořit komunitu a tvoří ji. Srovnávat to s počtem hráčů hrajícími před xx lety je nemožné. Jsou to naprosto rozdílné podmínky.
10.9.2019 11:54 - ShadoWWW
LokiB píše:
mně přišlo, že ShadoWWW tvrdil, že se s tím "setkalo" více lidí než s DrD, ne snad, že by to pro šíření hraní RPG udělalo víc.

Přesně tak.

Plus jednu dobu (když jsem potkal svou ženu a její kamarád(k)y, tak nikdo z nich DrD ani žádné jiné stolní RPG vůbec neznal a nikdo z nich netušil, že vůbec něco takového existuje. A vůbec jen vysvětlit takovým lidem, o co jde, byla dřina. Nehledě na to, že jsem neměl čas ani možnost si se všemi z nich zahrát, aby věděli, o co jde.

Naproti tomu dnes lze díky streamům poslat třeba mailem jeden odkaz a je to.

Příliv nových hráčů je už bonus. Sice významný, jak se zdá, ale už bonus. Těžko říct, kolik těch diváků si i zahraje. Wizardi sice mají nějaké metriky, ale odhadnout to v ČR je nemožné.
10.9.2019 12:00 - Jarik
Ještě je otázka, zda "naším" snažením je zvyšovat počty hráčů.
Pro mně osobně je velkým přínosem streamů to, že diváci už na moji zábavu nekoukají tolik negativně.
A jestli se z těch diváků/fanoušků stanou i hráči? Je vlastně hlavně na nich.

Asi bych RPG a jeho streamování nepřirovnával k sexu (jak tu už někdo použil), ale spíš třeba k fotbalu. Pár celebrit na tom vznikne, profesionálních streamerů časem také, a někdo to bude hrát pro zábavu.

Že se mohu přiučit na chybách, které vidím u jiných hráčů, aniž bych musel být na hře, je také zřejmé. Dokonce si myslím, že ta kamera není tak rušivá, jako fyzický divák.
10.9.2019 13:00 - Lethrendis
Abych odpověděl na Aegnora: V té tvé modelové situaci už je to implicitně zodpovězené.

Stream coby vstupní bod do světa RPG by to byl pouze pro toho jednoho, ti tři ostatní už by nastoupili klasickou cestou překecání. I kdyby pak ti tři ten stream také sjeli, už by ho nesledovali jako absolutní nováčci, ale jako lidé, kteří už předtím dostali nějaké vstupní info.

Ostatně, osobně považuju nadsazování vlivu online reklamy za typický průvodní jev změn současné společnosti. Přání otcem analýzy. A málokterý typ průzkumů je tak nespolehlivý z hlediska validity jako odklikávání internetových anket a počítání návštěvnosti. Ale to je hned několik offtopiců dohromady :)
10.9.2019 13:09 - Aegnor
Lethrendis píše:
Stream coby vstupní bod do světa RPG by to byl pouze pro toho jednoho, ti tři ostatní už by nastoupili klasickou cestou překecání.

Ale bez toho streamu se ani ti tři k RPG nikdy nedostanou.
10.9.2019 13:22 - Sadako
Jarik píše:
Ještě je otázka, zda "naším" snažením je zvyšovat počty hráčů.
Pro mně osobně je velkým přínosem streamů to, že diváci už na moji zábavu nekoukají tolik negativně.

Mně je třeba ten efekt evangalizace úplně egal - mám s kým hrát a to v poměrně širokém měřítku, takže to nadšené 'přitahuje to nové hráče', co tu občas někdo zmiňuje, u mě naprosto absentuje, je to nepodstatné hledisko.
A na hraní RPG se kolem mě vždycky dívali negativně (či možná lépe nechápavě) lidé, co by si CR jaktěživ ani nepustili, takže posun v této oblasti dost nula nic.
10.9.2019 13:45 - ShadoWWW
Rozdíl uvidíš ve chvíli, kdy budeš hledat nové spoluhráče nebo chtít načerpat inspiraci z něčí jeskyně, dobrodružství, nestvůr atd.

Hra na hrdiny je jako telefon. Když si voláš s kamarádem, tak je ti jedno, jestli ostatní mají nebo nemají telefon. Rozdíl poznáš ve chvíli, kdy to kamarád nezvedá a chceš zavolat někomu jinému. RPGčka jsou obdobná jako telefony, počítače zapojené do internetu nebo uživetelé Facebooku. Čím víc jich je, tím je daný nástroj pro uživetele užitečnější.
10.9.2019 13:51 - LokiB
ShadoWWW píše:
Čím víc jich je, tím je daný nástroj pro uživetele užitečnější.

To mi přijde spíš jako přání otcem myšlenky :)
10.9.2019 13:59 - Sadako
ShadoWWW píše:
Rozdíl uvidíš ve chvíli, kdy budeš hledat nové spoluhráče nebo chtít načerpat inspiraci z něčí jeskyně, dobrodružství, nestvůr atd.

A tak já věřím, že to větší rozšíření hraní RPG pro dost lidí fakticky užitečné být může a ostatně, hraní RPG je koníček, který považuju (nepřekvapivě) za všeobecně pozitivní.
Jen ty benefity pro mě osobně v tomhle aktuálně už moc nejsou, vzhledem k tomu co a jak hraju a jak si vybírám (spolu)hráče a jaké mám možnosti se k čemu (a ke komu) dostat.

EDIT: Možná jsem se vyjádřila nešikovně.
Motám se v místech, kde se přelévá množství lidí, co hrají - RPG, larpy etc. Už samotné akce, kterých se účastním zajišťují, že to nějaké hráče udržuje případně i nabalí, tj. není mi třeba ničeho navíc.
10.9.2019 14:03 - York
LokiB píše:
To mi přijde spíš jako přání otcem myšlenky :)


Rozhodně ti to rozšiřuje možnosti. Kdyby RPGčka hrálo jen 6 lidí na celém světě a zrovna to byla tvoje herní skupina, tak si sice v pohodě zahraješ, ale budeš moci využít jen to, co sami vymyslíte, vytvoříte a zorganizujete. Pravidla by nejspíš nebyla moc dobrá, nemohl by sis zahrát na conu s někým jiným atd.

Od počtu hráčů se taky odvíjí, jestli se tím může někdo živit, což má vliv na to, co dokáže vyprodukovat a v jaké kvalitě. A taky to snižuje cenu všech produktů.


BTW ačkoliv byla debata o tom, jak moc jsou čísla o sledovanosti vypovídající a jak moc streamy a videa přispívají k náboru nových hráčů, nevyhnutelná, já jsem původně mluvil o předávání hráčského know-how.

A když už jste to zaučování nových hráčů nakousli: Zdaleka nejlepší metoda, jak se učit hrát RPGčka, je od zkušených hráčů. Sledování streamů není úplně to samé, jako hrát s někým na živo, ale má k tomu celkem blízko.
10.9.2019 14:07 - Sadako
York píše:
Pravidla by nejspíš nebyla moc dobrá, nemohl by sis zahrát na conu s někým jiným atd.

Pravidla je nejlepší zahodit a víš, co říkám o open gamingu, že jo...

Ale aby si to někdo nevyložil nějak blbě - jasně, ať lidi hrají RPG, je to super, včetně toho, že RPG může pomoci rozvoji sociálních dovedností a tak.
Akorát mám občas dojem, že se něco posuzuje hlavně a předvším optikou přitáhne to nové hráče a je-li odpověď ano, je to automaticky považováno za pozitivní a vynášeno do nebes. A naopak, pokud se o něčem vyhlásí, že to odrazuje nováčky, je to naopak špatné.
A já mám ta kritéria nastavená jinak, no, to je asi celé.
10.9.2019 14:11 - York
Sadako píše:
Pravidla je nejlepší zahodit


Pravidla obyčejně obsahují i nějakej ten setting, návod, jak se taková hra vlastně hraje a podobně. Ty sice říkáš "pravidla nepotřebuju", ale využíváš při hře znalosti a zkušenosti z mnoha let hraní RPGček, které ti mimo jiné předali hráči, co si je přečetli v různých ruleboocích, vydumali je na fórech a podobně.
10.9.2019 14:13 - Jerson
ShadoWWW píše:
Naproti tomu dnes lze díky streamům poslat třeba mailem jeden odkaz a je to.

Zkus si ověřit, kolik z nich se na to podívá. Takových odkazů jsem posílal víc a v lepším případě to stejně skončilo ve videích, na které se podívají v budoucnu. Osobně jsem byl v tomto směru úspěšný jen jednou (sestřenka viděla polovinu Gamers 2). Schválně zkusím poslat záznam ze hry.

Jarik píše:
Pro mně osobně je velkým přínosem streamů to, že diváci už na moji zábavu nekoukají tolik negativně.

S tím jsem se nesetkal už mnoho let a i předtím jen jednotlivě a speciálně u lidí, kteří zažili mizernou hru Dračáku. I když je taky možné, že se lidé v mém okolí bojí říct křivé slovo proti mé oblíbené zábavě :-D
10.9.2019 14:19 - Sadako
York píše:
Pravidla obyčejně obsahují i nějakej ten setting, návod, jak se taková hra vlastně hraje a podobně.

Jasně, hyperbolizuji, až se mi kouří z uší.
Chtěla jsem zmínit, že znalost pravidel není až tak mandatorním požadavkem pro hru jako takovou (nadto u mne velmi funguje oddělení rules/setting, ale to je asi můj problém).
Hmm, tak mě napadá...
10.9.2019 14:24 - Aegnor
Sadako píše:
(nadto u mne velmi funguje oddělení rules/setting, ale to je asi můj problém).

Tohle podle mě u některých novějších her (Apocalypse World, Blades, Vampire 5) už moc jednoduše nejde.
10.9.2019 14:31 - Sadako
Inu... pro mě vždycky záleží, jestli chci hrát tuhle konkrétní hru, včetně mechanik anebo narativní hru v upraveném konkrétním settingu.
U AW by byla věčná škoda ty mechaniky zahodit, když mě jako jedny z mála baví, wtz.
10.9.2019 14:41 - ShadoWWW
Jerson: Já strašně nerad někoho spamuji. Ale až se mě někdo bude ptát na RPG a já mu dám odkaz na stream, tak dám vědět.
10.9.2019 21:24 - Kropy
Lethrendis:
Takže, jestli jsem tě dobře pochopil, ve chvíli, kdy bych figuroval, jako člověk nemající žádnou zkušenost s hráním RPG a dostal bych se ke sledování například Krotitelů draků zcela náhodou, hra by mě zaujala, ale sám si jí nezahraju, tudíž bych řekl dejme tomu hypotetickým kamarádům, že jsem viděl super hru, jestli si jí nechtějí zkusit zahrát. A kvůli tomu, aby samy posoudili, jestli by je to bavilo, nebo ne bych jim poslal to samé video, které zaujalo mě. Opravdu je vstupním bodem zmíněné pučení a ne zmíněný stream?

Pokud to tak opravdu je. Tak se snad ani nedá zvýšit počet hráčů jiným způsobem masivněji (ojediněle v extrémních případech se to z jiného zdroje naučí max. jeden hráč ze skupiny).


Jinak, abych nereagoval jen na část debaty.

U nás to přes streamy také nebylo, takže bych se pouštěl jen do spekulací jestli to reálně někoho ke hře přitáhne. Začátek našeho současného hraní spadá do kategorie hoši hráli jsme to na škole, co si zase zahrát.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.050390005111694 secREMOTE_IP: 3.238.79.169