Volná diskuze

crowen
1.2.2019 22:43
RPG Kuchyna
Keby ste nahodou mali niekto chut pridat sa k jubilejnemu 10. rocniku RPG Kuchyne, mate moznost.

RPG Kuchyna 2019 - pravidla a ingrediencie
Autorská citace #61
4.2.2019 16:17 - sirien
Marky: vidíš, a Nicotinky nemaj pořádně ani 1A4. V RPG Kuchyni by nejspíš hrozně propadly, protože mají jednu triviální dicepool mechaniku, minimum textu a všechno to co je na nich zajímavé je bez odehrání takřka neviditelné. (Což je mimochodem další tradiční kritika toho Kuhyňského formátu - RPG hry se maj psát v klidu v křesle u stolu, ne bastlit ve stoje na lince... a to co se udělá v kuchyni by se mělo hodnotit podle toho, jak to chutná a ne podle toho, jak to vypadá.)
Autorská citace #62
4.2.2019 16:18 - LokiB
dobře ... slíbil jsem sirienovi, že z této diskuse nebudu dělat příliš OT smetiště, tak se pokusím to, co myslím, napsat do jednoho příspěvku a dál nešířit :)

imho je používání pojmu "sluníčkář" vypovídající spíše o hovořícím než o tom, o kom mluví. je to pojem záměrně dehonestující a pokřivující, aby se autor nemusel v diskusi zabývat argumenty protistrany, tak to shazuje tímto označením. z mého pohledu lidé, které považuji za seriózní, pojem "sluníčkář" nepoužívají ... a podobně neoznačují šmahem každého stoupence AfD nebo toho, kdo odmítá migraci nebo nechce sňatky homosexuálů za "fašistu".

Samo o sobě demonstrování za "práva menšin" není nic proti ničemu. Problémem se stává, když se začnou ona práva definovat na úkor a nad úroveň jiných (nárok na přednostní zacházení, zaměstnání, peníze, vzdělání, ...).
Podle mě má mít stejná práva každý - muž, žena, černoch, indián, homosexuál, heterosexuál, zdravý i zdravotně postižený, ... atd ad nauseum. A snaha zajistit speciální práva některé skupině na úkor jiných je problematická.

Tedy plně chápu muže či ženy feministy/feministky, kteří požadovali/požadují, aby ženy měly stejná práva jako muži. A opravdu není důvod, proč by feministy neměli být i muži. A nesouhlasím s tím, aby bylo třeba speciálních nástrojů pro zvýhodňování mužů či žen například při obsazování míst ve společnostech. Atd.

Sirien: co jsou to Nicotinky?
Autorská citace #63
4.2.2019 16:22 - sirien
Loki: kdybys místo toho abys naprosto offtopic stylem pitval náhodné Šamanovy výkřiky sledoval co lidi píší věcně k tématu, tak bys to věděl - trestem Ti budiž že jestli Tě to zajímá, tak si to na předchozích stranách musíš najít sám.
Autorská citace #64
4.2.2019 16:28 - York
Pozoruhodné je, jak každý příspěvek k tomu tématu začíná disclaimerem, že o tom tématu rozhodně nechce mluvit :-)


sirien píše:
V RPG Kuchyni by nejspíš hrozně propadly, protože mají jednu triviální dicepool mechaniku, minimum textu a všechno to co je na nich zajímavé je bez odehrání takřka neviditelné.


Nikdy jsem pořádně nerozuměl tomu, podle čeho se v RPG kuchyni vlastně hodnotí, ale tohle mi nepřijde jako důvody, proč by tam mělo něco "hrozně propadnout".
Autorská citace #65
4.2.2019 16:29 - MarkyParky
Sirien píše:
Nicotinky nemaj pořádně ani 1A4


Pokud myslíš tyhle Nicotinky, tak mají 750 slov (skoro tři normostrany). Když je copypastnu a rychle zkusím vysázet nějakým rozumným stylem a písmem, tak se dostanu na 2 A4 přesně.

Pravda, do Crowenova limitu se to vejde. Ale že by to teda přidalo textu na čitelnosti a uchopitelnosti, to nemohu říct.

Vlastně, kdyby nebylo těch tvých pár vysvětlení níže (které se svým počtem znaků už pomalu rovnají délce pravidel), tak by mě po přečetení nejspíš nenapadlo, o čem ta hra vlastně je a jak se má hrát.


EDIT: Nicméně ti vlastně děkuji. Pořád mě ještě v hlavě hlodalo, zda to přeci jen nějak nezkusit vymyslet, aby to téma nedopadlo úplně dementně. Ale díky linku na Nicotinky a změření jejich délky jsem nejen představil, ale prakticky prohlédl, jak minimalistický by ten text musel být, aby se vešel.

A toho prostě nejsem schopen. Takže letos nee.
Autorská citace #66
4.2.2019 16:32 - Log 1=0
Sirien: Uznávám oprávněnost tvých námitek, ale nešlo by stejné uplatnit i vůči Jersonovi?
Autorská citace #67
4.2.2019 16:48 - sirien
MarkyParky píše:
Pokud myslíš tyhle Nicotinky

Zaprvé, přestaň Lokimu napovídat.

Zadruhé... ale nezdaj se, co? :D (Moje schopnost odhadnout rozsah elektronického textu byla vždycky příšerná... ale přiznávám, že tady mě ta finální velikost přesto dost překvapuje...)


Log: vůči čemu konkrétně? Jerson napsal svou osobní zkušenost a následně napsal skeptickou poznámku ohledně možnosti splnit zadání v daném rozsahu, nic víc.
Autorská citace #68
4.2.2019 17:03 - Log 1=0
No, Jerson tu zkušenost napsal v reakci na tvé tvrzení, že Nikotinky vypadají brutálně jinak v různých složení hráčů co do pohlaví/genderu.

A já jsem se v duchu nějak točil kolem toho, že Jersonova historka to vlastně nedokládá, protože takové chování postavy by mi přišlo divné kdykoli a u kohokoli.
A jak správně píšeš, jinému by třeba mohlo u kohokoli připadat normální.
A to mi s tím moc neštymuje (neříkám, že se nedějí věci mimo rámec Jersonova příkladu, které tvůj postoj potvrzují).
Autorská citace #69
4.2.2019 17:41 - sirien
Log: Jersonova historka to sice přímo nedokládá, ale to tvrzení je pravdivé. Vím to od prakticky všech co znám co tu hru kdy vedli, hráli nebo hře přihlíželi (a kromě toho to je "obecně známá" vlastnost té hry) - ta hra prostě vypadá naprosto odlišně když jí hrají hráčky, hráči nebo smíšená skupina (vypravěč co vím až tak moc rozdíl nedělá).

Jersonova historka spíš ukazuje na jeden z několika velmi výrazných rozdílů - Nicotinky mají "sex" jako jeden z "postupů" nebo pokud chceš "atributů" (možná FAE "přístupy" jsou nejlepší přirovnání) postavy, ale oproti hráčkám ho hráči výrazně nadužívají a hlavně ho používají mnohem přímočařejším a prvoplánovitějším způsobem. (Jinak podobné rozdíly jsou i u těch ostatních - možná u "Money" je ten rozdíl trivializovatelný, ale u "cry" a "smoke" to je naopak dost možná ještě mnohem větší než u toho "sex")
Autorská citace #70
4.2.2019 18:01 - Jerson
Log 1=0 píše:
Upřímně, řekni mi, kdybys tuhle nabídku dostal jako herec od režisérky, odpovíš "jo, jasně"? Já bych tedy neodpověděl.
Ve hře by samozřejmě záleželo i na tom, koho hraju, ale nepřijde mi to jako přirozená reakce.
Naopak si myslím, že spoluhráčky by s tím ve hře možná ani neměly problém.

Tak postupně. Jako nezadaný muž bych řekly že jo, leda by režisérka byla ošklivá.
Nicméně tuhle situaci jsem popisoval právě proto, že podle Vypravěčky by holky hrané ženami v takové chvíli odmítly, šly by se poradit s kamarádkou, která by jim po delším rozhovoru poradila, ať se s ním tedy vyspí, a dotyčné by se pořád nechtělo, atd. - prostě reakce "tak jo, vyspím se s tebou" není pro holky uvěřitelná reakce. Tedy přesně jak píše Sirien, Nikotýnky hrané muži s ženskou Vypravěčkou je dost divná parodie. Taky znám holky, které by šly do postele hned, i s hnusákem, ale vypadalo by to dost jinak než "jo, jasně". Asi ne vždy, ale zřejmě dost často.
Ostatně právě kvůli tomu rozdílu mezi hraním mužských a ženských postav dotyčná vypravěčka chtěla, abych jí hrál mužská NPC, protože mi to zcela přirozeně šlo lépe než jí.
Autorská citace #71
5.2.2019 08:07 - crowen
Inac predpokladam, ze toto poznate http://bullypulpitgames.com/games/night-witches/

K tym temam RPGK, myslim, ze raz, alebo dva krat bola urcena hlavna tema okrem ingrediencii.
Autorská citace #72
5.2.2019 13:28 - sirien
Vím o tom, ale nečet sem ani sem nepotkal žádné review nebo někoho kdo by to hrál.
Autorská citace #73
6.2.2019 12:21 - York
Když už jsme u toho RPGčkového zpracování "feministických" témat. Napadlo mě, zkusit si odehrát úplně obyčejnej přijímací pohovor na nějakou vedoucí pozici. Samozřejmě v ženské roli proti komisi složené výhradně z mužských rolí. Ani by to nemuselo mít moc pravidel (hráči se postupně vystřídají v roli žadatelky, každý člen komise jí položí 1 otázku, na konci pohovoru ji každý člen oboduje na stupnici 0-5, přičemž 4 a víc znamená "doporučuji přijmout").
Autorská citace #74
6.2.2019 12:28 - Jerson
A jak bys to chtěl hrát? Tedy jak víš, že mužům nebude otázka třeba na děti a jejich hlídání připadat úplně v pohodě, a neodpoví třeba "děti mít nechci / plánuji se vrátit do práce po porodu co nejdřív", i když by takto reagovala jen menší část skutečných žen?
Autorská citace #75
6.2.2019 12:37 - Gurney
Řekl bych, že o zkoumání takových témat tyhle hry právě jsou, takže otázka "jak bys to chtěl hrát" moc nedává smysl. Pravděpodobně to bude lepší hrát se hráči i hráčkami v jedné skupině. (...i když poslední dobou si říkám, že to vlastně platí obecně pro veškerá rpg)
Autorská citace #76
6.2.2019 12:37 - York
Jerson píše:
Tedy jak víš, že mužům nebude otázka třeba na děti a jejich hlídání připadat úplně v pohodě, a neodpoví třeba "děti mít nechci / plánuji se vrátit do práce po porodu co nejdřív"


Nevím. To je na nich.
Autorská citace #77
6.2.2019 13:00 - York
Sepsal jsem to rovnou jako nesoutěžní příspěvek.
Autorská citace #78
6.2.2019 13:23 - Šaman
Jen takový postřeh.

Jestli tohle (Yorkův Pohovor) ještě spadá do kategorie tabletop rpg, pak je to pěkný průsečík s dalšími dvěma pilíři hraní rolí. Larpu (hraje se to naživo a některé moderní edukační larpy jsou velmi podobné) a psychoher (v podstatě psychologických experimentů, či terapie - pojem beru z knížek Eduarda Bakaláře).
Autorská citace #79
6.2.2019 13:26 - York
Šaman píše:
Jestli tohle (Yorkův Pohovor) ještě spadá do kategorie tabletop rpg


Normálně bych ti řekl že ne, ale RPG kuchyně má trochu jiná měřítka než já. Jediná aspoň trochu klasická RPGčka tam bývají ta Crowenova.
Autorská citace #80
6.2.2019 13:30 - MarkyParky
Píše:
Jediná aspoň trochu klasická RPGčka tam bývají ta Crowenova.


Tím ale nemyslíš crowenovy strategicko-takticko-deskovko-rpgčkové crossovery, že ne?

:D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.066015005111694 secREMOTE_IP: 3.81.139.99