Volná diskuze

crowen
1.2.2019 22:43
RPG Kuchyna
Keby ste nahodou mali niekto chut pridat sa k jubilejnemu 10. rocniku RPG Kuchyne, mate moznost.

RPG Kuchyna 2019 - pravidla a ingrediencie
Autorská citace #81
6.2.2019 13:34 - sirien
York: to je... tak hroznej nesmysl na tolika úrovních, že ani nevim kde vůbec začít (o tom co si představuješ pod "vedoucí pozicí" a v jakém segmentu ani nemluvě - taková žena ve výběrku na šéfku módně návrhářské značky na tom asi bude jinak než žena ve výběrku na stavběvedoucí).

Pro začátek - co si jako představuješ, že si z toho odneseš?

Nejsi žena a nevnímáš jako žena (biologie, kognice, zkušenost, naučená citlivost a necitlivost, kulturní role...), takže si to neprožiješ jako žena. Můžeš si to prožít nějak, určitě, ale ten zážitek nebude autentickej vůči zážitku Yorka-skutečné-ženy v podobné situaci.

Pokud nemáš zážitek s výběrovým řízením na vedoucí pozici jako takovým, tak ani nebudeš schopnej to rozumně zprocesovat a nějak porovnat. Porovnat proti sobě dva nácviky je dost divoký žonglování, protože vyvozuješ závěr ze srovnání dvou aproximací z nichž jedna má určitý a druhá zásadní problém s validitou.

Představa, že ženy prožívají takovou situaci stejně, je naprosto absurdní a je to neskutečná stereotypizace. Ano, populačně vzato tam nějaké průměry některých věcí budou posunuté oproti mužům (citlivost na stres, schopnost sebepropagace...) takže průměrný (tedy individuálně neexistující) zážitek žen v takové situaci bude odlišný - jenže pracovat s populačními průměry na úrovni individuálního zážitku je takovej metodologickej fail, že to může napadnout snad jen studenty gender studies a jinejch podobnejch pavěd. Individuální rozdíly mezi jedinci bez ohledu na pohlaví budou v tomhle směru mnohem, mnohem výraznější, než rozdíly implikované pohlavím.

...a to sem sotva začal.


Podobné nácviky jsou součástí hromady školení a workshopů (a i výuky na školách a v kurzech atp.) takže jestli po tom toužíš, tak si nějakej klidně sežeň. Ale zrovna v tomhle tématu čekej, že to bude spíš fail v podobě peněz vyhozenejch za nějakou frašku na téma "nařízeného školení kde všichni kývají jak je to obohatilo, i když to považují za hroznou ztrátu času a přemýšlí kolik excelových tabulek mohli mít místo toho hotových".

(A ano, vzhledem ke svému oboru sem pár takovýhle nácviků potkal a dokonce mám i nějakej základní teoretickej background v jejich užívání a pořádání, takže vim, o čem mluvim; Tyhle věci jsou užitečný na spoustu věcí, ale jak píšu - maj svoje tvrdý hranice za kterejma jejich užitnost padne na bod mrazu a níž.)Jerson: Nechci tu pitvat OT detaily, ale tahle otázka ve skutečnosti není vůbec problematická (ta problematičnost je uměle vetkaná do business kultury a na osobní úrovni z většiny spíš neexistuje) a její zákaz dělá (díky teorii her a dominu následků atd.) víc škody, než užitku. (Ta otázka je zároveň hloupá a u pohovoru prakticky bezcenná, což je ale zase jiné téma).

Tendence redukovat téma na na podobné bulvárně zprofanované ale reálně irelevantní věci (btw. i Tvůj nevyslovený ale zjevný předpoklad, že ženám tahle otázka vadí, je dost dothracké "všichni vědí") je přesně jeden z těch mnoha důvodů, proč je zpracování tématu tak problematické.
Autorská citace #82
6.2.2019 13:38 - Jerson
Gurney, myslel jsem to tak, aby taková hra nevyzněla jako když se Nikotýnkách nějaké NPC zeptá hráčské postavy vedené klukem, zda se s ním vyspí za nějakou protislužbu, a hráč ústy té postavy řekne "jasně, hned teď?" Tedy scéna opticky vypadá jako sexuální obtěžování ženy, ale od nějaké skutečné situace to má dost daleko. Proto jsem se ptal.

Třeba když by polovina komise byla hraná ženami (s dětmi), tak by takové otázky určitě vypadaly dost jinak.
Autorská citace #83
6.2.2019 14:00 - York
Sirien: Asi jsem zapomněl zmínit, že to není sociologický experiment, ale hra.
Autorská citace #84
6.2.2019 14:35 - Gurney
sirien: Nejseš elf, nevnímáš jako elf, takže sj to neprožiješ jako elf, navíc jsi nikdy nebyl ve středověké bitvě s orky... co si jako představuješ, že si z toho D&D odneseš?

Jerson píše:
...Třeba když by polovina komise byla hraná ženami (s dětmi), tak by takové otázky určitě vypadaly dost jinak.

To je velmi pravděpodobné, stejně jako je velmi pravděpodobné, že konspirační detektivka bude vypadat dost odlišně odehraná na DDMku a s reálnými detektivy a rozvědčíky. A?
Autorská citace #85
6.2.2019 14:56 - Log 1=0
Popravdě mi to připadá taky spíš jako sociologický experiment, než jako hra. Nevidím na tom nic moc zábavného.
Autorská citace #86
6.2.2019 14:57 - York
Log: Ampulku se dvěma miligramy zábavy najdeš v přiložené obálce.
Autorská citace #87
6.2.2019 15:09 - sirien
Gurney: ...existuje rozdíl mezi hrou a snahou simulovat nějaký reálně existující prožitek. To co York napsal mi znělo jako nějakej serious shit z druhé kategorie, teď York objasnil že to tak nemyslel.

York: v tom případě... co je (má být) na té hře zábavného? Osobně sem takových nácviků už něco dělal a jako - v kontextu nějakého semináře to je fun aktivita, občas když to je dobře postavené a sejdou se lidi co to dokáží pojmout to má i nějakou reálnou výcvikovou hodnotu, ale že by to bylo nějak extra zábavné, minimálně z hlediska lidí co hrají RP hry, říct fakt nemůžu.

Btw. jen tak na okraj - výběrovým a příjimacím řízením začínají hry InSpectres. A to je fun, nicméně je to fun ne samo o sobě, ale v kontextu té hry.
Autorská citace #88
6.2.2019 15:56 - York
sirien píše:
co je (má být) na té hře zábavného?


Na té hře (ve smyslu textu) vůbec nic. Neřekl bych, že by tomu pomohlo pojmout to jako parodii, nadsázku, nebo tak něco.

Nakolik bude nebo nebude zábavný případný hraní, záleží dost na kontextu a na tom, s kým to budeš hrát, jako ostatně u každý společenský hry.
Autorská citace #89
6.2.2019 16:03 - Aegnor
York: Sirien se podle mě ptá na to, čím se tvůj návrh (dle tvých slov hra) liší od sociologického experimentu/workshopového nácviku a podobně.
Autorská citace #90
6.2.2019 16:18 - sirien
York: ok. Zkusim to jinak.

Podobné nácviky jsou zábavné v kontextu seminářů a workshopů - oproti tomu strávit celou dobu jen posloucháním výkladu nebo účastí v moderované diskusi je skutečně zábavnější jít si něco i odehrát a případně pak věnovat čas reflexi a analýze takového odehrání.

Že to má i nějakou edukativní přidanou hodnotu samo o sobě neřešme, ale je dobré brát v potaz to, že zábavnost těchto technik je relativní - primární je získat onu edukativní hodnotu a tyto nácviky jsou zábavné relativně alternativní metodě výuky (výklad, diskuse, instruktážní video...)


Podobné nácviky nejsou zábavné samy o sobě. Když budu někde sedět s kamarádama a budeme přemejšlet co si zahrajeme, tak to rozhodně nebude alternativa, kterou bych navrhl - nebo kterou by navrhl kdokoliv, kdo se hrám aspoň trošku věnuje (nad rámec "umim šachya s dětma si zahraju ten Katan nebo Carcasone když teda chtěj...")

Ty hry ani nemusím s ničim srovnávat v tomhle směru - prostě samy o sobě tak jak jsou bez nějakého dalšího kontextu nejsou zábavné. Když je srovnám s libovolnou, byť třeba "krátkometrážní" alternativou (např. Mexican stand-off, Extraordinary Adventures of Baron Manchausen nebo různé improvizované hry typu jeden vypráví, druhý hází kostkou zda to tak bylo nebo zda se musí dotyčný opravit...) tak to absolutně propadne.


Takže. S tímhle kontextem. Co má být na takové hře zábavného?
Autorská citace #91
7.2.2019 02:44 - MarkyParky
MarkyParky píše:
A toho prostě nejsem schopen. Takže letos nee.


Odvolávám, co jsem odvolal.

Odesláno.
970 slov, jeden obrázek, všechny ingredience a doufám, že to není úplně debilní pojetí zadaného tématu.

Ale to se uvidí až ex-post.
Autorská citace #92
7.2.2019 02:50 - sirien
Žůžo. Možná se poprvé po 11 letech budu i namáhat přečíst všechny odevzdané hry, mám takové tušení, že by to letos mohlo být extra šťavnaté čtení...
Autorská citace #93
7.2.2019 07:42 - MarkyParky
Nezapomeň si koupit dost popkornu.
Autorská citace #94
7.2.2019 12:29 - MarkyParky
Sirien (a i ostatní):
Tak dobrou chuť...
Stanice
Autorská citace #95
7.2.2019 12:30 - sirien
No ty... To bude ještě výživnější než sem kdy doufal :D

Ale asi si komentáře nechám až po konci soutěže, byla by škoda předčasně vyděsit další cvičné terč- ... soutěžící, další soutěžící. Tohle bude fakt žůžo zábavné odpoledne.
Autorská citace #96
7.2.2019 12:43 - Šaman
Sirien a Jerson budou komentovat hry z Kuchyně? To nedopadne dobře. V lepším případě shodí jen rpg fórum, v horším to nevydrží servery NIC a celá republika bude bez netu.
Brace yourself, blackout is coming.
Autorská citace #97
7.2.2019 14:03 - Jerson
Někde jsem psal, že ty hry budu komentovat?
Autorská citace #98
7.2.2019 19:16 - sirien
Poď do toho, tohle bude letos stát za to :D
Autorská citace #99
7.2.2019 21:15 - Naoki
Tak jsem dopsal svůj recesní příspěvek a použil jsem pouze 600 slov :D si říkám jestli se s tím patlat, a použít zbylá slova abych lépe vysvětlil nějaký koncept, nebo to tak nechat :D
8.2.2019 06:59 - Naoki
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.35579609870911 secREMOTE_IP: 18.232.171.18