Volná diskuze

krytah
31.12.2018 03:29
Runopisec - (sub)class pro D&D 5e
Nedávno jsem tady na d20 zahlédl diskuzi, kde někdo tvořil zázemí pro hráče, který si do minulosti napsal, že jeho postava je runopisec. Ten nápad se mi hodně líbil a dneska v noci jsem nějak nemohl spát, takže...

Tady je dokument podpovolání:
https://docs.google.com/document/d/1d66eKvaCGt2kwhjpWMfHBoWI83KeWaXA-nHqrTsq2Tg/edit?usp=sharing

A tady samostatné povolání:
https://docs.google.com/document/d/1of7XHL7QYQaTubLBcxcy2cRuLXWUdMNpvtlMz2mEo4c/edit?usp=sharing

Uvítám každý nápad nebo připomínku.
Autorská citace #1
31.12.2018 08:24 - pilchowski
Autorská citace #2
31.12.2018 10:21 - krytah
Já nevím, mě ten odkaz funguje normálně.
Autorská citace #3
31.12.2018 10:24 - Tarfill
No jestli krytahu uvitas kazdy napad ci pripominku, tak to bychom se o tom tady mohli bavit docela dlouho. A to ted nemyslim spatne, ale spis v tom smyslu, ze kazdy by si toto povolani mohl predstavit jinak.
Co se tyce me, urcite bych to nevidel jako podtridu bojovnika ci paladina, ale vylozene magickych povolani jako kouzelnik apod.
Zaroven by se k tomu hodil celkovy tabulkovy souhrn co a jak se na te a te urovni nauci, podobne jako jsou tabulky v pravidlech ci rozsirenich.
Kdybych runopisce rvoril ja, snazil bych se to udelat jako samostatne povani "runovladce" - nevim jestli jsi nekdy cetl serii "runovladci" od Davida Farlanda, kde je system ovladani run velmi zajimave popsan a me osobne velmi imponoval...
Autorská citace #4
31.12.2018 10:29 - Maelik
pilchowski:
Mě se to zobrazuje ok. Možná je to tí, že to čtu na počítači a ne na mobilu..

krytah:
Jedna věc, kterou D&D5e nedělá je sdílení subclass, a to ani v Příručce hráče, ani v zatím vydaných rozšiřeních a popravdě jsem to nenašel ani mezi homebrew co jich na r/UnearthedArcana je. Když u toho jsme..proč je to subclassa Paladina, nebo bojovníka? Bard ještě budiž, a druidi mají k staré magii tak nějak blízko z principu, ale bojovník, který magii potká leda v subclasse? A proč tam není kouzelník, ke kterému by se tahle subklasa hodila už kvůli tomu, že runy dělat umí už i v PHB, byť ne tak moc..

K subclasse jako takové: Neodpovídá šabloně subklasy, tj., že 1 schopnost získáš na 1-3 levlu (podle toho kdy volíš subklasu), další na 5., pak jednu +- na 10. a ultimátku daného archetypu získáš na 14. úrovni.

To co tu předvádíš je 1, poměrně silná schopnost, která se navíc nijak nevyvíjí. Na schopnost zázemí je to moc silné, ale kdybys to trochu zredukoval, možná by to byl slušný feat.

K získávání nábojů -- naleznutí skutečného přítele je dost těžko definovatelná záležitost a pomoc jinému učenci v nouzi není taky úplně spolehlivý zdroj rune-energie. Zabíjení monster snad, už jen proto, že je to jediný vyčíslený zisk. 1 goblin = 1 rune-energie. Pokud by z toho měl být feat, nechal bych to zabíjení jako jedniný zdroj příjmu, ostatní bych vypustil. Možná bych získanou energii nějak navázal na CR skolené potvory, aby řekněme zřící vydal za víc než jednoho goblina.

K runám jako takovým: Nějak mi není jasný rozdíl mezi runou dvojníků a runou duplikace
Autorská citace #5
31.12.2018 11:10 - krytah
Tarfill: Nějakou tabulku zkusím udělat, jako subclassu jsem to udělal proto, že mi to nepřijde dost silné na samostatné povolání.
K těm runám jsem zamýšlel dát poměrně vysoké ceny a navíc, některé by se odemykaly až na vyšších úrovních.

Maelik: Uznávám, že asi bude lepší, když to bude dostupné kouzelníkovi a druidovi.
K té síle, kromě odemykání na vyšších úrovních jsem chtěl (ale zapoměl) na začátku odemknou pouze 1.úroveň vylepšení, třeba na 5.lvlu 2.úroveň...
Magie se dobije při dlouhém odpočinku nebo těmito činnostmi:
Důležité tam je to nebo, tzn. při boji se ti částečně obnoví, při dlouhém odpočinku (spánku) úplně

Runa dvojníků znamená, že u zbroje či zbraně, do které je vyryta, lze ostatní dva runové sloty zabrat stejnou runou
Runa duplikace v podstatě přidává na přívěsek dva sloty.
Autorská citace #6
31.12.2018 11:23 - Log 1=0
Tohle mi připadá jako dobrý nápad na subclassu divotvůrce, až ho konečně udělají.
Sdílení subclass fakt nepovažuji za dobrý nápad.
A je toho na subclassu málo.
Autorská citace #7
31.12.2018 11:34 - krytah
Asi by bylo lepší to udělat čistě pro druida, že?
Autorská citace #8
31.12.2018 12:46 - Maelik
krytah píše:
Asi by bylo lepší to udělat čistě pro druida, že?


Moc ne. Druidi jsou ledacos, ale jejich doménou je příroda. Runy jsou spíš programování, což je doména buť Kouzelníků, případně Divotvůrců. Nejlépe to asi sedne k těm posledně jmenovaným. Tak jako tak by to ale chtělo úpravy.

Nicméně si stále stojím za tím, že by tomuhle runopisectví nejvíc slušel háv odbornosti. V zásadě je třeba minimum úprav. Trochu zestručnit text, nahradit fluffový recharge něčím trochu víc hmatatelným a z run odstranit redundantní a čistě fluffové.

Něco jako

Píše:
Runopisec

Byl jsi zasvěcen do pradávného umění vázání mystických sil do jistých symbolů, které vyryješ do předmětu z kamene, kovu, či dřeva. Každý den můžeš vyrýt až 3 runy podle svého výběru. Na jednom předmětu nemůže být vyryto více než 3 runy a při vícenásobném zapsání stejných run se efekt nesčítá. Délka trvání účinku závisí na konkrétní runě. Jakmile jednou runová magie vyprchá, lze ji obnovit rituálem, který musí proběhnout za úplňku a spotřebuje suroviny v ceně 50 zl.

* Runy prahu. (do rozptýlení) Tuto runu lze umístit jen na dveřní rám, z vnitřní strany. Tato runa působí na celou budovu aurou míru a bezpečí. Kdokoliv by v rámci této budovy začal boj, utrpí postih -2 k iniciativě. Kdokoliv, kdo by do této budovy chtěl vstoupit s úmysly nepřátelskými vůči jejím obyvatelům musí uspět v ověření Charisma, nebo nebude schopen do budovy vstoupit. Nemrtví a bytosti pocházející odjinud, než z Materiální sféry mají k tomuto hodu nevýhodu. Sestává se ze 3 run.

* Runa rváče. (1 minuta) Lze umístit na zbraň, či na zbroj a aktivovat ve vhodném okamžiku. Je-li umístěna na zbraň, zdvojnásobí při aktivaci na dobu trvání poškození způsobené zbraní. Je-li umístěna na zbroj, její nostiel utrpí jen polovinu zranění, které by normálně utrpěl.

* Runa rytíře. (1 minuta) Lze umístit na zbraň, či na zbroj a aktivovat ve vhodném okamžiku. Je-li umístěna na zbraň, přidává +1 k hodům na útok i na zranění. Je-li umístěna na zbroj, zvyšuje OČ zbroje o +2.



Nechtělo se mi teď porčítat celé dvě, tři stránky run a vybírat. Vzal jsem ty nejlepší z první stránky aby tam něco bylo. Nicméně celkový seznam run bych viděl tak na 5-8 nej.
Autorská citace #9
31.12.2018 14:09 - Tarfill
Myslím, že runopisec pro druida fakt ne. Spíš opravdu ten kouzelník, nebo nějaké jiné neoficiální povolání ve stylu zmíněného divotvůrce.
A stále si myslím, že když se to správně rozvine, lze z toho vytěžit samostatné povolání, nejen odbornost či subclass...
Autorská citace #10
31.12.2018 16:23 - Maelik
Autorská citace #11
31.12.2018 16:26 - chrochta
Na Faerúnu bylo pro 3.Xe prestižní povolání runorytec.
Autorská citace #12
31.12.2018 17:25 - Maelik
chrochta píše:
Na Faerúnu bylo pro 3.Xe prestižní povolání runorytec.


A jeho předělávka pro 5e se nachází v posledním odkazu z mého minulého příspěvku, neb Wizardi zvažují namontovat prestižní povolání i do 5e.
Autorská citace #13
31.12.2018 18:11 - krytah
Maelik: Je to sice hezké, použitelné a vyvážené, ale je to hlavně o schopnostech, ne o runách, jako znacích. Hodně se to podobá mixu školy vymítání od kouzelníka a schopností bojovníka. Mě jde i o tu mystiku a fluff.
Podle těch pravidel bych si runopisce klidně zahrál, ale snažil jsem se vytvořit něco jiného.
Autorská citace #14
31.12.2018 21:05 - Maelik
krytah:

Však já to nenutím. Jen, když se do obdobného projektu pouštím já, kouknu se, jestli už někdo něco podobného nezpracovával, neb je dobré vždy mít na čem stavět.
Nijak hluboce jsem ty prolinkované materiály nestudoval, takže je možné že obsahově jsou hluboce pod tvou úrovní Když nic jiného, ty archetypy by mohly posloužit alespoň jako mustr pro tvoji další tvorbu.
Autorská citace #15
31.12.2018 21:11 - krytah
Ta tvorba byla spontánní, během jednoho večera, takže jsem se nepodíval. Každopádně díky za ty linky.
Autorská citace #16
31.12.2018 21:37 - Quentin
Hej, já jsem určitě ta původní inspirace :D
Autorská citace #17
31.12.2018 21:53 - krytah
Mooožná? :D
Autorská citace #18
1.1.2019 14:51 - Log 1=0
Maelik píše:
A jeho předělávka pro 5e se nachází v posledním odkazu z mého minulého příspěvku, neb Wizardi zvažují namontovat prestižní povolání i do 5e.

Vzhledem k tomu, že ta UA je z roku 2015 bych se nebál použít "zvažovali".
Autorská citace #19
1.1.2019 20:49 - Tarfill
Ještě mě k tomu runopisci napadlo pár detailů, tak jsem to rychle sepsal, kdyby ses chtěl, krytahu, inspirovat... ;-)

1)
Pro používání bych dal kouzelníkovi navíc potřebu vlastnictví nějaké sady nářadí – např. rytecké, písemné, slévárenské pomůcky apod… jinak by musel vždy navštívit nějakou kovárnu apod – prostě vytepávání runy na zbraň se nedělá ve stresu na koleni v lese, ale většinou v dílně a za klidu.
Nebo by mohl stačit jak jsem již naznačil magický štětec, magický brk, rydlo apod.

2)
Píšeš, že runa musí být vytesána, vyryta, nebo vylita. A já se ptám, proč nemůže být i napsána? Ať už na papír, nebo uvedené místo – kámen, zbroj, lidské tělo apod... Krom toho, že k tomu svádí úvodní obrázek, zároveň to je obsaženo i v názvu mystické tradice – runopisec.

Samozřejmě je to možné použít jen omezeně a ne pro všechny runy, ale pro nižší úrovně si to představit klidně dokážu. Kouzelník by mohl umět napsat runu na pergamen či zbroj a použít jí jako jednorázové kouzlo – při použití účinku runy se pergamen zničí / runa na zbroji vybledne.

Kouzelník by takové runy sesílal jen jako jednorázové pomocné runy (nebo přímo triky) pro ostatní, třeba pomocí magického štětce, nebo magického brku, inkoustu…

Pokud by štětcem vypsal takovou runu na tělo a nikoliv vytetoval, dotyčný by mohl účinek runy sám kdykoliv jednorázově využít a runa by poté vybledla, zmizela. Zdatnější Kouzelník by tedy s dobrou přípravou před bojem mohl takhle zajímavě vyzdobit a posílit družinu...

3)
Rozšíření uvedených run – na lidské tělo.
Jak to udělat, aby se runa mohla tetovat / vypálit na lidské tělo na trvalo a mělo to nějaký užitek? Jaký by to mělo smysl?
Třeba posílení lidských smyslů – lidských vlastností. Pro každou lidskou vlastnost z deníku postav by mohla existovat speciální runa, která by jednorázově či trvale posílila danou vlastnost nositele (síla, obratnost, odolnost, inteligence...). Podle schopnosti kouzelníka by mohl takhle ostatním vytvořit trvalou nebo dobíjecí možnost zlepšit si třeba záchranný hod či hod na dovednost – aktivování runy by bylo automaticky nebo za bonusovou akci apod.
Toť k rozšíření již uvedených možností...
Autorská citace #20
4.1.2019 15:59 - krytah
Děkuji mockrát za rady, určitě se toho podržím. Do hlavy diskuze jsem přidal další dokument, takový poznámkový papír, pomocí kterého bych se rád pokusil udělat runopisce jako povolání. Jo, a malé úpravy či změny jde navrhovat přímo do dokumentu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083514928817749 secREMOTE_IP: 44.220.41.140