Volná diskuze

Merlin
30.10.2016 22:30
Hrdinové v kolotoči událostí nebo...

Prakticky čtvrt století co dělám DM jedu v linii, že hrdinové jsou v neustálém víru událostí. Pořád se účastní dění ve světě a více či méně do něj zasahují. Žijí svůj život prostě jako dobrodruzi.
Nyní však někteří hráči projevili názor, či myšlenku, že život jejich postav je jedno velké dobrodružství a nemají čas stárnout. Že nemají čas na takové ty lidské (doplň si jakoukoliv jinou rasu) záležitosti jako je rodina, vnoučata,řemeslo, hospoda, hradní záležitosti atd.
DnD 5e přichází s "mezidobím" které je až několik let mezi questy. Zkráceně řečeno..tři měsíce děláte dobrodružné věci a pak pět let bádáte, lovíte sviště nebo vaříte pivo, než zase někam vyrazíte. Já osobně to považuji za zcestné, nicméně poté, kdy někteří hráči projevili zájem o tyto mimohrdinské záležitosti jsem nucen se tím zabývat. A proto se ptám jak to vidíte vy a jak to řešíte.
Pokud se jedna postava rozhodne, že bude pět let studovat, zatímco jiná chce těch pět let věnovat dobrodruhování, či jiná chce rok vařit pivo a pak rok jezdit s karavanou a další tři plenit hrobky? Vyloučíte postavu? Nebo si dají sraz za XY let a vyrazí za dobrodružstvím?
14.11.2016 18:02 - LokiB
Píše:
Mluv za svoje zlosyny. Moji zlosyni se nepřiznávaj buď nikdy (dokud mají jakoukoliv lepší možnost) nebo s klidem (a jízlivým výsměchem postavám přímo do očí).


to asi taky není, z policejní praxe, výčet všech možností ... v praxi se i většina vrahů při vyšetřování přizná, a to často poměrně zkroušeně, někteří i s úlevou, že se konečně toho kamene zbavili ...
14.11.2016 18:14 - sirien
LokiB: Mojí zlosyni nejsou žádný nicky z "běžný policejní praxe". Moji zlosyni sou kovaný záporáci - do jednoho maj červenej diplom z Univerzity Zla (PhD, samozřejmě) a otevřenej účet ve Villains Pubu.
14.11.2016 18:24 - Jerson
LokiB píše:
když jsi zrušil peníze pro postavy, asi je pak obtížné se je snažit uplácet, že? :) nebo jak řešíš takovou situaci, kdy se soupeřící boss či jeho pohůnek chtějí ze situace vykoupit?

Penězi postavy nikdo neuplácí, ani to nezkouší, a většinou by to ani nedávalo smysl. Když už, tak se snaží vykoupit nějakým vynálezem nebo příslibem spolupráce, obojí má větší cenu než jen peníze.

Sparkle píše:
Důležitý je podle mě si uvědomit, že mantinely kvůli "uvěřitelnosti" nejsou žádná přednost, že je lepší je nemít, a když už je máš tak je neobhajovat nějakou "logikou" protože za tím žádná logika není, radši viz co jiní napsali výše výše přiznat že ti prostě něco subjektivně nesedne a nesnažit se tomu hráči tvrdit, že on nemá pravdu a ty jo.

Však tu taky nikdo netvrdí, že je výhoda mít tyhle mantinely. Výhodou určitě je mít svět postavený na vnitřní logice. U rasové příslušnosti agentů FBI ta logika možná není tak silná a není to vhodný argument proti, u jiných prvků to může být mnohem zásadnější argument.
Osobně nemá žádný problém s tím říct někomu do očí, že se mi jeho nápad nelíbí, takže v tom důvod nevidím.

Btw. mí "zlosyni" se obvykle přiznají úplně v pohodě, protože si vůbec nemyslí, že by dělali něco špatného, a ani se za žádné zlosyny nepovažují. A občas dávám hráčům provokativní otázky, abych jim naznačil, že to oni - agenti Omegy - jsou ti špatní.
Takže mám z první ruky krásný obrázek, jak reagují lidé přesvědčení o tom, že dělají správnou věc, i když ta "správná věc" spočívá v zabíjení lidí, kteří jim nic neudělali, a zničení elektrických zařízení, jejichž výhody vůbec ani nechtějí připustit, natož aby o nich uvažovali.
14.11.2016 18:45 - LokiB
Jerson: tak nemá to smysl, protože jsi peníze zrušil :) ale v předobrazu oné doby, zejména těch 30., let by to snad nic neobvyklého nebylo, ne?
ale ok, neuplácí se penězi, neuplácí ... ani protivníci postavy, ani postavy protivníky

sirien: :) tak to pak ano ... naskočila mi z toho úplně husí kůže ... brrr

Jerson: a jak reaguješ, když těmi provokativními otázkami hráče zvykláš a oni přestanou chtít být členy Omegy?
14.11.2016 18:51 - efram
sirien píše:
Mojí zlosyni nejsou žádný nicky z "běžný policejní praxe". Moji zlosyni sou kovaný záporáci - do jednoho maj červenej diplom z Univerzity Zla (PhD, samozřejmě) a otevřenej účet ve Villains Pubu.


pak je ovšem otázka na kolik jsou uvěřitelní a reální :) :p
14.11.2016 18:56 - efram
Jerson píše:
Penězi postavy nikdo neuplácí, ani to nezkouší, a většinou by to ani nedávalo smysl. Když už, tak se snaží vykoupit nějakým vynálezem nebo příslibem spolupráce, obojí má větší cenu než jen peníze.


nezlob se, ale to má být ten uvěřitelný svět - například setting s FBI? Ta vytučněná věta mi přijde úplně out.....V mnoha světech jsou zdroje/peníze poměrně značným hybatelem dění. To jako když si chtěj postavy podplatit/získat třeba stráž tak mu nabídnou vynález a nebo mu řeknou "hej kamo my jsme ostří hoši a ty by jsi se nám mohol v budoucnu hodit ?" Případně zbývá ještě zjisiti zda nemá nějakou kompromitující slabinu, není na ženský nebo na chlapy nebo na bůh ví co....
14.11.2016 19:52 - Cor
Když máte prakticky vyzkoušené, že hráči na nabídku peněžitého úplatku reagují ve většině případů odmítavě, tak je asi celkově lepším přístupem s tím neztrácet čas a rovnou zkusit nabídnout něco, o co by zájem mít mohli. ;-)

Mi připadá, že tu někteří tancujete kolem Jersona a zkoušíte na něj mávat všemožnými argumenty ve snaze ho nějak nachytat nebo mu dokázat, že je nekonzistentní pokrytec. To mi připadá značne neproduktivní. Jednak si myslím, že to není pravda a druhak, i kdyby byla, tak ho o tom stejně nepřesvědčíte. Takže...zpět k tématu, co vy na to?
14.11.2016 20:01 - Jerson
LokiB píše:
tak nemá to smysl, protože jsi peníze zrušil :) ale v předobrazu oné doby, zejména těch 30., let by to snad nic neobvyklého nebylo, ne?

Ne, to nebylo. Na druhou stranu jsem zrušil hodně věcí, třeba rozdíly mezi zbraněmi v mechanikách, a stejně si někteří hráči berou jen malé pistole, zatímco jiní velkorážní, a doporučují těm prvním také něco účinnějšího. Tedy kdyby na to podplácení postav došlo, tak by se to dalo vyřešit.

LokiB píše:
a jak reaguješ, když těmi provokativními otázkami hráče zvykláš a oni přestanou chtít být členy Omegy?

To se mi zatím nestalo, i když někteří členové Omegy se nezávisle na jednání CP rozhodli, že Omega není pro ně a od té doby nehráli. Nicméně že by někdo chtěl hrát a přitom nechtěl být člen Omegy, to se mi ještě nestalo.

efram píše:
nezlob se, ale to má být ten uvěřitelný svět - například setting s FBI?

Máš skvělou schopnost vytrhnout z mých tvrzení kus a tomu oponovat. Zaprvé nikdo nezkouší uplácet penězma postavy - ale hlavně proto, že jde o lidi, kteří buď nemají peníze vůbec, nebo je jim jasné, že agentům Omegy o žádné peníze nejde, nebo to zkusí, ale nabídnou málo.
Postavy samotné samozřejmě někoho penězi uplácet můžou a občas to zkouší, i když hráči nemají napsáno, kolik peněz přesně u sebe postavy mají.

Jinak díky Corovi, že to řekl za mě. Ne že by mi vadilo odpovídat na takové věci o mé hře, ale fakt jsem neměl v úmyslu jí sem tahat.
14.11.2016 20:21 - LokiB
Cor: jestli myslíš mě, tak se celkem pleteš ... jednak se nesnažím Jersona přesvědčit ani nachytat, druhak se zajímám o to, jak řeší situace, které mu jeho řešení přinese. To není nic proti němu.
14.11.2016 21:33 - efram
Píše:
ale hlavně proto, že jde o lidi, kteří buď nemají peníze vůbec, nebo je jim jasné, že agentům Omegy o žádné peníze nejde, nebo to zkusí, ale nabídnou málo.


Tak to bude asi tím, že mám trochu jinou představu o tehdejším světě a jednání lidí. Pokud máš omegu nastavenou tak, že jsou neúplatní - egro jim o peníze nejde, tvoje volba. Nicméně z tvých postů tohle nevyplynulo. Koukám, že Agenti Omegy jsou na úrovni svatých......Imho pokud pracují jako tajná organizace s informátory, tak by mě zajímalo co jim nabízejí a jak si informátory získávají. Přijde mi to dost křečovité teda.
14.11.2016 21:57 - efram
Píše:
tak jsem takovou postavu odmítl jen jednou (to byl onen snajper, který se měl živit díky soutěžím) - a i v tomto případě tato postava připadla neuvěřitelná dalším dvěma hráčům.


Tak souhrnem

1. hrál jsem s dostatkem lidí na to abych si uměl udělat představu o tom jak mohou mít stupidní nápady a vždy jsem se dohodl. Na tohle téma jsme se tu už několikrát bavili. Nehodlám v této linii jakkoliv dál pokračovat. Myslím, teď zcela dohaduji, že počet je cca kolem 100 - nevedu si osobně statistiky. Vystřídal jsem různé věkové skupiny od 6-ti letých, až po poměrně starší lidi. Doufám, že jsem konečně, opakovaně, tvůj dotaz definitivně, zodpověděl.

2. add sniper: to, že to tobě přijde nereálné není nic co se dá považovat za fak. Jediné co lze brát za bernou minci je to, že ty to vidíš jako nereálné (zde je prosazení vůle GM). No ale pak to pokulhává za tebou deklarovanou logikou settingu (do určité míry). Pokusím se to vysvětlit. Za určitých okolností by se účastí na střeleckých soutěžích (ne jen v dlouhých zbraních, ale i krátkých apod.) živit (částečně) dalo. Stačilo jen tomu dotyčnému vysvětlit, že mu tohle nevystačí jako jediný příjem, ale mohlo by to být v úrovni (slušného) přivýdělku. Příklady můžeme najít i jinde například je spousta profi nebo polo-profi cyklistů, kteří objíždějí závody určené zejména pro hobíky. Dokonce sledují, kdo z jim podobných kam jede, a když ví, že na toho dotyčného nemají, jedou jinam. A) je to pro ně trénink B) většinou výhru v řádech 20k (někdy víc/míň - například kolo) prostě prodají a mají peníze, které využijí jinak. Vůbec nevidím problém v tom, proč by to nemohlo souznít se střelcem tebou popsaným. Nejen, že mu to generuje možnost pěkně popsat pozadí postavy, získat určitou hotovost jako standart (byť velice malou - to záleží na GM), tak tahle varianta také nabízí dost příběhových kliček, jak pro tak proti postavě.
14.11.2016 23:08 - sirien
efram píše:
pak je ovšem otázka na kolik jsou uvěřitelní a reální :) :p

tak záleží, na kterou fakultu chodili a kterej studijní obor na ní absolvovali.

Titul z FŠíGeMu (Fakulta Šílenství, Geniality a Megalománie) dává přirozeně jiný typ antagonistické expertízy než titul z FaPAMu (Fakulta Pragmatismu a Alternativní Morálky).

Naštěstí Villains Pub tohle nerozlišuje a Imperátor tam nelejvá Jokerovi stejně jak Khanovi.

(Freezing Hel scenario SPOILERS: Můžeš se zeptat Demonicy nebo Gurneyho, jak realistický jim připadal můj šéf-antagonista z Freezing Hel - zejména Gurney by si ho mohl pamatovat, vzhledem k tomu, jak skřípal zubama po jejich posledním setkání, kdy se mu antagonista skutečně doslova ke všemu přiznal a pak se mu vysmál do obličeje. (Zrovna tenhle byl absolventem FaPAMu. Promoval s vyznamenáním jako nejlepší ze třídy a jeho disertační práce na téma "operativní zahlazování nečekaných teréních obtíží - význam přípravy v improvizaci" je dodnes vystavována mezi vzorovými.))
14.11.2016 23:35 - Jerson
efram píše:
Tak to bude asi tím, že mám trochu jinou představu o tehdejším světě a jednání lidí. Pokud máš omegu nastavenou tak, že jsou neúplatní - egro jim o peníze nejde, tvoje volba. Nicméně z tvých postů tohle nevyplynulo. Koukám, že Agenti Omegy jsou na úrovni svatých......Imho pokud pracují jako tajná organizace s informátory, tak by mě zajímalo co jim nabízejí a jak si informátory získávají. Přijde mi to dost křečovité teda.

Mám Omegu nastavenou tak, že přijímá jen lidi, kterým jde o peníze nejdříve ve třetí řadě. A nabízí věci, které penězi zaplatit nejde. Agenti rozhodně svatí nejsou, ale nabídka typu "Dostaneš přístup k výzkumům o přenosu vědomí, které agenti získají" nebo "Když najdeme víc lidí postižených tzv. lykantropií a prozkoumáme je, možná najdeme lék i na tvou nemoc" nebo "tvůj bratr se dal k sektě, kterou vyšetřujeme, takže nám můžeš pomoct s vyšetřováním a přitom pátrat po svém bratrovi" - jak bys tohle chtěl vyjádřit penězi? Případně přebít penězi?
Informátoři jsou lidé, kteří poslouchají místní povídačky, čtou tisk všechny neobvyklé zprávy posílají na ústředí. Za to dostávají jen peníze, a o Omeze nemusí vědět vůbec nic.

efram píše:
Za určitých okolností by se účastí na střeleckých soutěžích (ne jen v dlouhých zbraních, ale i krátkých apod.) živit (částečně) dalo. Stačilo jen tomu dotyčnému vysvětlit, že mu tohle nevystačí jako jediný příjem, ale mohlo by to být v úrovni (slušného) přivýdělku. Příklady můžeme najít i jinde například je spousta profi nebo polo-profi cyklistů, kteří objíždějí závody určené zejména pro hobíky. Dokonce sledují, kdo z jim podobných kam jede, a když ví, že na toho dotyčného nemají, jedou jinam. A) je to pro ně trénink B) většinou výhru v řádech 20k (někdy víc/míň - například kolo) prostě prodají a mají peníze, které využijí jinak. Vůbec nevidím problém v tom, proč by to nemohlo souznít se střelcem tebou popsaným.

Používáš příměr z dnešní doby na rok 1936 v nacistickém Německu. Jsem si naprosto jist, že v té době neexistovaly žádné menší soutěže střelců, které by jako odměnu dávaly peníze dost velké na to, aby se z toho dalo uživit. I kdyby ano, takový člověk rozhodně nemohl fungovat mimo oficiální kruhy a hlavně pozornost armády. A rozhodně to nemohl mít jako hlavní a jediný zdroj příjmů, jak zněl požadavek onoho hráče.
Opět - ta postava by mohla fungovat docela dobře, kdyby byl hráč ochoten udělat pár změn - třeba že to bude voják. Nebo že to nebude mít jako oficiální a jediný zdroj příjmů. Nebo že bude existovat jakékoliv jiné vysvětlení pro to, že jde o nejlepšího snajpera v Německu, protože skvělý sportovní střelec není to samé jako skvělý odstřelovač. Ale ani tento hráč nechtěl ze své představy ustoupit ani o krok.
15.11.2016 00:35 - sirien
Jerson píše:
Mám Omegu nastavenou tak, že přijímá jen lidi, kterým jde o peníze nejdříve ve třetí řadě.

Well... tak mojí postavě o peníze šlo... hm... v druhé řadě. A jasně jsem to uvedl už při její tvorbě (pamatuju si, žes mi dokonce říkal, jak se to pak bude systémově vyjadřovat pomocí úspěchů daných do osobního cíle namísto do úspěchu mise).

(Uznávám, že "úplatná" nebylo zrovna přídavné jméno, které by se k téhle postavě dávalo snadno, ale rozhodně bych neříkal, že jí nešlo o peníze.)
15.11.2016 00:57 - LokiB
inu, v Omeze by si holt ekvivalent knížete z Išimaru z vedlejší diskuse nezahrál :)
já teda trochu misnul spojení, že Omega a ti FBI náběrčí je ta sama grupa ... Omegu jsem měl za svět šílenců mimo realitu (ehm, postav, ne hráčů), kdežto ten případ s cikánkou mi přišel jako "hrajeme reálný 30. léta v Americe, takže nemáme rádi černochy a irčánský gypsies + pár paranormálních věcí navíc, aby byla zábava"

moje chyba, že se mi to neuchytilo v hlavě z těch deníků, resp. reportů cos tu dával

proto jsem mluvil o úplatcích, což byla v té době a praxi FBI velmi častá věc.
15.11.2016 08:03 - Jerson
sirien píše:
Well... tak mojí postavě o peníze šlo... hm... v druhé řadě. A jasně jsem to uvedl už při její tvorbě (pamatuju si, žes mi dokonce říkal, jak se to pak bude systémově vyjadřovat pomocí úspěchů daných do osobního cíle namísto do úspěchu mise).

Však jo - to že ve hře neřeším peníze jejich počítáním (podobně jako teď nevím, kolik mám vlastně v peněžence u sebe, jestli pětistovku nebo pět tisíc, a kolik už jsem vyčerpal z účtu na kartě pro tenhle týden) ještě neznamená, že je nemůžu řešit pomocí mechanik, pokud by to bylo potřeba.

LokiB píše:
já teda trochu misnul spojení, že Omega a ti FBI náběrčí je ta sama grupa ... Omegu jsem měl za svět šílenců mimo realitu (ehm, postav, ne hráčů), kdežto ten případ s cikánkou mi přišel jako "hrajeme reálný 30. léta v Americe, takže nemáme rádi černochy a irčánský gypsies + pár paranormálních věcí navíc, aby byla zábava"

Ona to není jedna grupa, ale celkem cca 50 postav hraných asi 70 hráči v různých složeních. A "reálná 30. léta + paranormální věci navíc" je popis settingu Omegy. Tedy nejsou to jen paranormální věci, ale i technické jako třeba Teslovy věže, ale princip je stejný. A samozřejmě už to hraju od roku 2009, takže se za tu dobu řada přístupů ke hře změnila.

Nevím, kdo je kníže z Išimaru.
15.11.2016 14:26 - sirien
Jerson píše:
ještě neznamená, že je nemůžu řešit pomocí mechanik, pokud by to bylo potřeba.

Hm. A jak bys teda případně řešil, že mi někdo zkusí nabídnout úplatek? Protože u mojí postavy by to relevanci mělo (resp. nejspíš by to odmítla, ale z vnějšího pohledu by někdo mohl snadno usoudit, že má smysl to na ní zkusit)
15.11.2016 14:37 - LokiB
sirien: heeej, to byla moje otazka ... najdi si svoji! :P
15.11.2016 15:00 - sirien
Byla někde přivázaná? Ne? Hlídal jí někdo? Ne? Tak to je moje otázka!


(lízátko tomu, kdo pozná parafrázi)
15.11.2016 15:03 - Šaman
Už snad popáté odolávám pokušení něco napsat. Tentokrát jsem neodolal.

1. Jersone, už to neobhajuj, pls. Ta cikánka se tu rozmazává na třech stránkách diskuze. Každý holt máme na věc trochu jiný názor a většina nás tam nebyla, tak těžko říct, jestli byla chyba v komunikaci, špatně podaném konceptu postavy, nebo v čemkoliv jiném.

2. Jen jsem si vzpomněl na seriál Agents of SHIELD, kde (co si tak matně vzpomínám) byla na začátku jedna horlivá novinářka a hackerka, zjistila na ně něco, oni ji dopadli a pak si řekli "hele, je hezká a umí s počítači, ta by se nám mohla hodit…", což mi vpodstatě připomnělo "umí jezdit na koni a vrhat noži…" :)
To, že úplně cizí, nezkušenou, ženskou vzali do super tajné organizace řešící věci nadnárodní úrovně, to samozřejmě logiku nemělo, ale první půlka seriálu čerpala z tohoto motivu.

3. Což o to, uplácet postavy většinou nemá moc cenu, protože za ni rozhoduje hráč a ten má i jiné motivace, než herní peníze (pokud teda nerozhoduje nějaká mechanika, jestli dokázal, či nedokázal odolat). Ale spíš by mě zajímalo, čím uplácí postavy CP. Zrovna v takovém typu příběhu si dokážu představit spoustu věcí, na které se peníze hodí. Tahat z lidí informace, nebo jim naopak penězi zavírat pusu, klasické úplatky (dostat se přes vyhazovače na večírek pro zvané), zaplatit bandě pobudů aby někde dělala bordel k odvedení pozornosti, nebo naopak aby družině kryla záda…
Na to je právě super, pokud nějaká postava má bohatství jako hlavní dovednost (schopnost, trik, říkejme tomu jakkoliv). Musí pak přemýšlet jak toho využít. Geralt a Conan myslí mečem, Legolas lukem, Tony Stark myslí hi-tech oblekem a náš Bragi Černovous myslí váčkem se surovými drahokamy z jeho dolu. A všichni s tím dokážou velké věci :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08440089225769 secREMOTE_IP: 3.145.115.195