Volná diskuze

Naoki
21.7.2016 23:52
RPG pavouk (cz, knižní, v prodeji)
Píše:
=Jerson]A poslední věc - napadlo mě udělat rozhodovacího pavouka pro lidi, kteří se dostali k RPG, ale neví co by si měli vybrat - aby si pomocí různých otázek a vlastních požadavků dokázali vybrat. Sám to ale nedám dohromady, potřeboval bych na to pomoc. Šel by do toho někdo?

Nuže, pojďme na to :-)

Pro začátek bych chtěl mít jasně stanovený cíl: RPG pavouk pro prodejce v obchodu, aby mohl snadno poradit nováčkovi, který chce začít hrát od nuly (nikdo ho do toho přímo nezasvěcuje) jaký RPG si koupit.

Na rozdíl od už existujících pavouků je tudíž potřeba dodržet tyto body:
- 3-4 otázky na rozhodnutí
- hra musí být dostupná v čr (ideálně knižně)

Za mě bych se ptal na toto:
- jak jsi na tom s angličtinou (dobře, špatně)
- číselná složitost (sčítám pomoci kalkulačky, jedničky z matiky, derivační rovnice zpaměti)
- setting


Kdo chce přispěv svou troškou do mlýna může:
- napsat jaké RPG můžeme sehnat v čr (z českých vím akorát o střepech snů, příbězích impéria a rozcestí)
- navrhnout další data point (na co bychom se měli ptát)
- pomoci s grafickým zpracováním


----WIP---
Potenciální systémy (co nabízí kamenné obchody v čr):
13th Age
Black Crusade
DnD
DrD 1.X
DrD +
DrD 2
Fate
Hrdinové Fantasy
Iron Kingdoms
Numenera
Pathfinder
Příběhy Impéria
Savage Worlds
Shadowrun
Star Wars
Střepy Snů
Warhammer Universe
WoD
Autorská citace #21
25.7.2016 17:20 - sirien
Dovolil sem si trochu upravit název.

Ten požadavek je trochu nanic, když do něj zahrnuješ i EN hry, protože v tu chvíli tam může být cokoliv (standardně si v knihkupectví objednávám tituly v originále, přístup je: "jo, jasně, tady je dodačka vzhledem k našim dovozům, jak to přijde tak napíšeme e-mail")

Dál ten limit na obchody je trochu nanic, protože tím vyřazuješ zdarma sehnatelné hry popř. hry k nimž máme neoficiální překlady.


Dané limitace jsou problém, protože Ti vznikne pavouk, co bude házet na jednu hromadu relativně generic intro hry (DnD, GURPS, Fate...) s docela specifickými kousky pro které si většinou jdou až lidé, co alespoň tuší, pro co si to vlastně jdou (SR, Střepy snů...)
Autorská citace #22
25.7.2016 17:28 - PetrH
Jinak hrdinove fantasy: ty uz bych tam nedaval, jsou ve vyprodeji a pozice ja asi jako drd1.x co se tyka prodeje. Na webu jsou asi dva roky stary pdf nastuoce hrdinove svetu v ruznych betach.
KaM koupit taky uz nelze, ja zajemcum davam pololegalne pdf:) prirucky
Nejsem si jist, zda mimo par rarit je jeste bezne v prodeji specialek drd 1.x myslim tim pravidla
Edit: nedavno jsem videl stin mece.
Samozrejme na aukru se najde kde co
Autorská citace #23
25.7.2016 17:57 - Vojtěch
KaM se hlavně dlouho mluví o dotisku, takže bych si ho asi nechal v pozici stínového účastníka.
Autorská citace #24
25.7.2016 19:12 - PetrH
Myslim si, ze realne dotisk nebude, skaven dlouhodobe slibuje dvojku, ale nevim o tom, kdo by na ni delal, mytago ted ma vlajkovku JaD.
Autorská citace #25
25.7.2016 19:37 - Naoki
Sirien: dobře, tak nadhoď parametry podle kterých bys to určil ty :)

Jak už jsme tu psali na jedné straně je cílem dát to na obhody, na druhé aby to leželo na webu (na kostce, rpgf, fb, apod), čili ať tu jsou odkazy jak na to co se v obchodech prodává tak i co lze snadno sehnat zdarma online.
Samozřejmě co se týče EN her tak si neděláma ambice dát tam šechno (bylo by to i kontraproduktivní), ale top 5 až top 10 nejhranějších titulů by se tam objevit mělo

Ale jak říkám, klidně navrhni postup ;-)
Autorská citace #26
25.7.2016 21:36 - sirien
Jakože máš iluzi, že by to na těch obchodech i někdo skutečně používal, jo? Znáš můj sarkastický úšklebek, že jo?

Jako výchozí předpoklad je, že to bude chtít začátečník (protože kdokoliv, kdo je trochu advanced, si vezme k ruce ty cool labirinty co tu někdo postoval o diskusi vedle pár dnů zpátky). Tudíž tam chceš systémy, co mají
a) trochu širší záběr
b) nejsou ničím moc mimo mainstream

...tím z výběru vypadne i cokoliv kde bys uvažoval matematiku, protože, sorry, DrD+ s jeho logaritmickejma tabulkama fakt ne-e.

Podle toho co z toho pak vypadne můžeš pro prodejce udělat samostatnou linii "snadno sehnatelného" nebo ty sehnatelné věci nějak zvýraznit.

Pak místo systémů shromáždíš nějaké otázky, které rozsekávají výběr, nějak si je utřídíš od nejobecnější po méně obecné, uděláš si z toho strom a na jeho konce umístíš ty nejvíc archetypální/mainstream RPGčka která do toho zapadnou. Na koncích těch větví to sem tam možná bude chtít otázečku dvě navíc, abys ujasnil nějakou plichtu.

Co mě napadá za otázky...


Jazyk? pouze cz / klidně en
-- tištěně? ano / ne
Žánr? fantasy / sci-fi / pseudohistorie a pseudorealita / něco univerzálního (jednotlivé pak navázat na další výběry)
Obsáhlost? Klidně obsáhlé, pokud to stojí za to / spíš něco stručného (ano, "obsáhlost", nechceš se začátečníka ptát na "rules heavy" atp.)
Autorská citace #27
26.7.2016 06:57 - Naoki
Píše:
Jakože máš iluzi, že by to na těch obchodech i někdo skutečně používal, jo? Znáš můj sarkastický úšklebek, že jo?

Challenge accepted! 8-)

Píše:
Co mě napadá za otázky...

Hmm, oka, jak bys ale rozdělil co do obsáhlosti: DnD 5e, DnD 4e, FATE a nový WoD (nebo jak se tomu říká)?
Autorská citace #28
26.7.2016 08:12 - Vojtěch
ChoD (Chronicles of Darkness). Na Domažlicku by se to mohlo chytnout ;)
Autorská citace #29
29.7.2016 08:12 - Naoki
Tak jelikož se od siriena odpovědi nedočkám, tak tady jsou moje návrhy na rozdělení :P

13th Age: anglicky, knižně, fantasy, střední obsáhlost
DnD 4e: anglicky, knižně, fantasy, velká obsáhlost
DnD 5e: anglicky, knižně, fantasy, střední obsáhlost NEBO česky, online, fantasy, střední obsáhlost
ChoD (:P): anglicky, knižně, pseudorealita (upíři, vlkodlaci, apod.), malá obsáhlost
Shadowrun: anglicky, knižně, sci-fi (cyberpunk), velká obsáhlost
Dračí Doupě 2: česky, knižně, fantasy, malá obsáhlost

...

Souhlasíte? Pomozte mi doplnit ostatní
Autorská citace #30
29.7.2016 08:19 - Vojtěch
Jestli má 13th střední obsáhlost, tak ChoD taky, ne-li velká (s těmi kvanty příruček...). Pseudorealitu bych asi nahradil urban fantasy/supernatural horror u tohoto titulu.

S DrD II bych to taky viděl na střední.
Autorská citace #31
29.7.2016 08:21 - PetrH
Lone Wolf Adventure game: anglicky, knižně, pdf, heroická fantasy, malá obsáhlost, v plné barvě, doplňky v krabici
Autorská citace #32
29.7.2016 08:38 - ShadoWWW
LW AG je pěkný. A přímo skvělý pro fanoušky LW.
Autorská citace #33
29.7.2016 09:47 - Demonica
Mohla by se k jednotlivým hrát přidat poznámka, jestli mají lite verzi pravidel a případně dobrodružsství pro první hraní - např. DnD5e Ztracený důl Feldenveru, 13th Age - dobrodružství přímo v Core Rolebook.
Autorská citace #34
29.7.2016 11:45 - Mildar
Hmm.. tak me napada otazka.. hral jste nekdo nekdy neco s lite verzi pravidel? Na jednu stranu mi to prijde jako dobry napad, na druhou jsem to v zivote nevidel v praxi pouzite
Autorská citace #35
29.7.2016 12:01 - Demonica
Já jsem tak začínala jako hráč s DnD5e a u 13th Age to byla moje první věc jako Gamemastera - u obojího spokojenost, že se nemusíš prokousávat celou příručkou, která je ale také k dispozici pro upřesnění.
Autorská citace #36
29.7.2016 12:04 - PetrH
nebo pak zjistit, ze lite ti vyhovuji a vice nepotrebujes... takto to muze byt treba u nekoho s dnd
edit: ha demonica me predbehla:)
Autorská citace #37
29.7.2016 16:53 - Naoki
Vojta: co bys pak označil za malou rozsáhlost? (jinak možná máš pravdu s ChoD, upřímně jsem ho nehrál takže porovnávám z fleku)

Demonica: hmmm, imho úvodní dobrodružství v 13th Age bylo OK, ale určitě to nebylo stylem "vem a hraj". Každopádně lite verze by se měly nějak objevit (možná stylem "-> DnD5 -> chci jednodušší verzi pro začátek -> basic set". Takhle je jasné že lite verze navazuje na to co už chtěl)
Autorská citace #38
29.7.2016 17:36 - LokiB
sirien píše:
labirinty

gramaticky nacista strikes back

Píše:
Dál ten limit na obchody je trochu nanic, protože tím vyřazuješ zdarma sehnatelné hry popř. hry k nimž máme neoficiální překlady.
Dané limitace jsou problém, protože Ti vznikne pavouk, co bude házet na jednu hromadu relativně generic intro hry (DnD, GURPS, Fate...) s docela specifickými kousky pro které si většinou jdou až lidé, co alespoň tuší, pro co si to vlastně jdou (SR, Střepy snů...)


Ona ta puvodni idea byla dat navod lidem, kteri nejsou zbehli v tematu a nechteji si cele dny procitat fora s protichudnymi nazory, nejaky snadny nastroj, jak si udelat zakladni Prehled. Proto se jako kriterium vzalo i to, ze jsou to systemy dostupne v obchodech ... chapu, ze to nektere oblibene znevyhodnuje, ale to je holt jejich osud, kdyz je nikdo nechce vydat.
kdyz nekdo, kdo o tom nema moc anung a chce zacit, jsou do doporuceni po pideni se na forech casto spis pritezi.

pavouk ma urcite sve vyhody a nevyhody.
I proto jsem ze sve zkusenosti doporucoval slozitejsi pristup, tedy misto pavouka, ktery je hodne tvrdy, na to mit jednoduchy expertni system (treba online), ktery po zodpovezeni prislusnych otazek vyplivne vysledek jako napriklad:

S vasimi pozadavky koresponduji nejvice nasledujici herni systemy:
Fate 88%
Numenera 75%
DnD 5E 45%
GURPS 15%

Podle nasledujicich odpovedi ... xxx, yyy

Ano, neni to vytisknutelny papirovy pavouk, jsem si toho vedom.
Autorská citace #39
29.7.2016 18:19 - Vojtěch
Naoki: Malý rozsah bych viděl ve věcech jako FAE, ČaroDěj, KaM, Adventurers! atd. Věci v jedné knize větší školního sešitu bych bral jako střední, vícero knih nebo bichloidní mamut jako PF Core už velký.
Autorská citace #40
29.7.2016 19:17 - PetrH
Takove pribehy v zakladu stredni, v kompletu velike

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072016000747681 secREMOTE_IP: 54.81.157.133