Volná diskuze

mal.kin
19.5.2016 11:04
Propagace RPG her skrz Deskoherní klub Brno
Zdravím všechny nadšence RPG her. Zastupuji Deskoherní klub Brno (dále DK), ze kterého před časem vnikla odnož hráčů DrD II. DK pravidelně každý týden pořádá v nově vznikající čajovně Mystica deskoherní večery. Přijít může úplně každý a nic ho to nestojí, pokud nechce.
DK také pořádá akce většího rázu nebo i road show po jiných městech.
Po domluvě se zakladatelem jsme se rozhodli skrz DK propagovat RPG hry. Sám totiž z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je se z pozice neznelého nadšence dostat do pozice vypravěče či hráče. Rádi bychom ukázali RPG hry ve světle přístupném každému.
Hledám touto cestou z vašich řad zkušené či nezkušené nadšence, kteří by čas od času chtěli přiložit ruku k dílu a zpropagovat například na příštím Velkém hraní nějaký herní systém, udělat otevřené hraní či nějakou přednášku o RPG hrách obecně.
Komunita DK čítá stovky lidí a sdružují se hlavně na FB. Na první schůzce zájemců o DrD II se objevilo 40 lidí a z toho vznikly aktivní 2 družiny, které hrají již několik měsíců.
Bohužel za sebe mohu říct, že jsem světem RPG her tolik nepolíbený a nedokáži z vlastních sil a zkušeností zahrnout další herní systémy, když sám plavu v DrD II.

Budu rád za každý názor či podnět, ale hlavně uvítám pomocnou ruku. Nemusí se jednat jen o lidi z Brna.

Stránky DK
Facebooková skupina DrD deskoherního klubu
Autorská citace #21
20.5.2016 13:34 - ShadoWWW
V Brně to bývalo taky mrtvé. Stejně jako překlady D&D moc nebyly...

Někdy prostě nezbývá, než se toho ujmout sám. A když se toho člověk ujme, tak rázem zjistí, že inspiruje další lidi a není v tom sám.

Co se týče Mysticy, rád bych se do ní někdy podíval a případně i vypomohl (třeba někdy v létě?). Ale na nějakou větší pomoc budu mít čas nejdřív v září.
Autorská citace #22
20.5.2016 13:40 - mal.kin
ShadoWWW píše:
V Brně to bývalo taky mrtvé. Stejně jako překlady D&D moc nebyly...

Někdy prostě nezbývá, než se toho ujmout sám. A když se toho člověk ujme, tak rázem zjistí, že inspiruje další lidi a není v tom sám.

Co se týče Mysticy, rád bych se do ní někdy podíval a případně i vypomohl (třeba někdy v létě?). Ale na nějakou větší pomoc budu mít čas nejdřív v září.

Vážím si snahy pomoct. Trošku jsem doufal, že u tebe naleznu spřízněnou duši. Jakmile budu mít volno, tak hrozně rád se příjdu podívat i na vaše otevřené hraní. Protože mě tradiční D&D systém hrozně dlouho zajímá a hlavně moc rád poznám nové lidi.
Na nic nespěchám. Pro mě je důležité vědět, s kým mohu počítat, být s ním v kontaktu, výmýšlet a společně plánovat a diskutovat. Když se k tomu povede uspořádat během Velkého deskohraní i něco většího, bude to super. Cíl je pořád jasný, ukázat lidem co nejvíc ze světa RPG her, aby si našli to své a ukázat jim ukázky z her případně je rovnou do her dostat.
Autorská citace #23
20.5.2016 14:10 - Jerson
mal.kin píše:
Proč nenecháte dělat lidi věci, tak jak chtějí? Copak jsem se tu ptal jedinkrát na něco ohledně DrD 2?

Odpovím ti ještě na tohle, jen to prosím neber jako útok, zkusím to napsat v klidu a normálně.
RPG hraju od roku 1995 a za tu dobu jsem potkal nemálo lidí, které DrD (staré) či lidé okolo něj odradili od hraní RPG celkově. Ještě dnes se setkávám s reakcí lidí "Dračák, to je ta kravina, co hráli kluci ve škole." Do toho vezmi, že laici nerozlišují mezi starým DrD a DrD2 a že i DrD2 má slušný potenciál odradit lidi od hraní - přesněji je zjevně velmi snadné ho špatně pochopit a pak vznikají nezábavné hry, častěji než u jiných systémů.
No a tuhle otázku okolo Dračáku a problémů okolo něj řešíme dvacet let, někteří ještě o pět let déle.
Takže se nediv, že když jen vyslovíš slova "hraju Dračák", je reakce podobná jako bys vystřelil na hranici mezi Severní a Jižní Koreou :-)

Nicméně, mohl bys mi přiblížit, jak vypadají ta road show a propagace v jiných městech, co je k tomu potřeba a jak to funguje - a hlavně jaký je ohlas?
Autorská citace #24
20.5.2016 14:21 - mal.kin
Jerson píše:
Takže se nediv, že když jen vyslovíš slova "hraju Dračák", je reakce podobná jako bys vystřelil na hranici mezi Severní a Jižní Koreou :-)

Bohužel, jako člověk příchozí z venku a úplnej nováček se divit musím. Člověk se cítí, jako by spáchal trestný čin, protože hraje hru, kterou vždycky chtěl hrát. Bojím se tady vůbec napsat, že jsem kdy hrál v pubertě Shadowrun 2, který jsem těžce nechápal a každé druhé sezení jsme vytvářeli nové postavy.
Přiznám se, že teprve až s postupem času zjišťuji, že existují i jiné systémy než dračí doupě a D&D. Jenže angličtinu jakš takš ovládám teprve půl roku a na zahraniční hry bez překladů si netroufám a už vůbec ne sám. A vím, že existují překlady...už bych tohle téma rád opustil. Jsem z toho dost nesvůj, jak to probíhá.

Tvůj dotaz ohledně Road show bych musel směřovat na Viktora, zakladatele klubu. Mým zájmem jsou hlavně RPG hry a to je úplně v plenkách. Prioritou klubu jsou deskovky a s těmi zatím jezdí po různých městech. V Brně je spousta událostí s deskovkami a máme tu i několik podniků. Ohlasy na hraní v Brně jsou moc dobré a přilákalo to už hodně lidí, které bychom ani nečekali. Jak je to s road show, by ti musel říct sám Viktor.
Autorská citace #25
20.5.2016 14:31 - Aegnor
Chápu správně, že ta FB DrD skupina je v podstatě hlavní náborový kanál pro hraní různých RPG? A v jakém stavu je zhruba místnost pro RPG?

mal.kin píše:
Bojím se tady vůbec napsat, že jsem kdy hrál v pubertě Shadowrun 2, který jsem těžce nechápal a každé druhé sezení jsme vytvářeli nové postavy.


Shadowrun 2 je tady přijímán v pohodě (viz dodatečná pravidla), to opravdu pouze s DrD 2 mají lidi problém (protože Sirienův a Jersonův názor).
Autorská citace #26
20.5.2016 14:50 - sirien
mal.kin, naoki: Se oba přestěhujte do Prahy a sousedovic trávník bude konečně žlutější :p

mal.kin píše:
Lidi šmankote co tady berete, protože vy byste dokázali vyvolat klidně válečný konflikt

Tady už bylo vyhlášenejch válek :D Nějaká ta křižácká výprava jednou za čas je zdravá pro komunitu, hezky to zvedá zájem a vytváří to eventy na které se dá pak vzpomínat a odkazovat a ty vztahy mezi lidmi pak nejsou tak nudně věcně chladné :D

To máš jak nějakou tu občasnou vendentu v mafii, čas od času potřebuješ trochu pročistit řady a ujasnit sféry vlivu, abys pak mohl uspořádat usmiřovací párty a zasnoubit na ní pár dětí v závazku budoucího míru (nebo, pokud fandíš barbaru Cohenovi, tak samozřejmě spíš abys mohl všechny opít a pak povraždit, to už je ale otázka etikety...)

mal.kin píše:
Tim se nechci nikoho dotknout, ale vím, jake to je, když jste v něčem dobří, rozumíte tomu a děláte to mnoho let, těžko se potom vžívá do situace úplně opačné.

Na druhou stranu si představ, že máš mistra mechanika, kterej fakt rozumí řemeslu, a kterej sleduje učně, kterej se snaží udělat práci se špatnym klíčem. Fakt by mu rád poradil, že si má vzít jinej klíč, protože se mu bude pracovat snáz, ale učeň mu pořád říká, že je zrovna na tenhle klíč zvyklej a pracuje se s nim dobře a že přece nakonec klíč jako klíč.

Chápeš, ta frustrace dokáže jít oběma směry...



Jinak jsem Ti už psal, já Ti nějakej open gaming rád udělám, problém je jen v tom, že se v Brně nepohybuju nijak moc pravidelně a předvídatelně. Popravdě až někdy do půlky června se tam možná ukážu 2.-5. června.

áá.... pak asi až v létě, co tak koukám?

Takže jako asi záleží na tom, jak dlouhou si tu hru představuješ a pro kolik lidí. Popř. na jaké téma / stylizaci atp. (minimálně aspoň jak moc lidi sou nebo nejsou kloněný např. k tradičnímu fantasy... preferoval bych něco ne-fantasy, ale když by se hodně chtělo fantasy tak můžu udělat i to)


PS - Shadowrun je náhodou super (teda, jeho errata zvaná 3. edice funguje hladčejc, ale v podstatě tam neni až tak moc rozdíl) :)
Autorská citace #27
20.5.2016 16:15 - MarkyParky
Sirien píše:
Na druhou stranu si představ, že máš mistra mechanika, kterej fakt rozumí řemeslu, a kterej sleduje učně, kterej se snaží udělat práci se špatnym klíčem.

To mi nedělej, poprskal jsem si monitor...
Autorská citace #28
20.5.2016 16:19 - sirien
MarkyParky: No tak zrovna Tobě bych v tom přirovnání taky dokázal dodat roli, byl by to ten vždycky hrozně chytrej učeň co sedí v zadní lavici a u všeho ví nejlíp, jak to udělat - a dává ostatním rady o tom, jak dělat práci špatnym klíčem a ještě je tak hrozně ochotnej, že pro ten špatnej klíč omotá držedlo hezkou páskou a tvrdí, že ten klíč pak funguje úplně jinak :p
Autorská citace #29
20.5.2016 16:27 - MarkyParky
Sirien:
Jojo, však já už zase zalejzám do zadní lavice, tady vepředu odkapává moc ega, ještě bych se třeba do něčeho namočil.

BTW dlužíš mi odpověď na PMku, v jakém formátu a kam chceš poslat "Omotanej klíč v kostce".
Autorská citace #30
20.5.2016 16:57 - Gurney
ok, pomalu to přestává být vtipné...

Diskuze o DrD2 je zde (případně vám nic nebrání založit si vlastní), a poprosím všechny kmeny na válečné stezce proti DrD2 i kmen jeho obránců, aby se tam přesunuli. Věřím že ona křížová výprava ani další projevy tribalismu nijak neutrpí, odehrají-li se na poli flamem již sežehnutém, a tady tím pádem může zůstat prostor pro téma ne náhodou nazvané Propagace RPG her skrz Deskoherní klub Brno
Autorská citace #31
20.5.2016 17:31 - Elgard
Guerney +1. Taky mě zajímá mnohem víc původní téma.
Autorská citace #32
20.5.2016 17:46 - mal.kin
Aegnor píše:
Shadowrun 2 je tady přijímán v pohodě (viz dodatečná pravidla), to opravdu pouze s DrD 2 mají lidi problém (protože Sirienův a Jersonův názor).

Panečku Arfindal...jako patnáctiletej puberťák jsem mu psal, jak žeru všechno co kolem Shadowrunu tehdá dělal. Kreslil jsem obrázky podle Seth atd. ach ty vzpomínky. Hned bych se do těch časů vrátil.
Aegnor píše:
Chápu správně, že ta FB DrD skupina je v podstatě hlavní náborový kanál pro hraní různých RPG? A v jakém stavu je zhruba místnost pro RPG?

Musím říct, že si to dost žije svým životem. Původně byla založena pro účely setkání zájemců o DrD 2 a že se jich našlo. Samozřejmě o pár měsíců později jsem už chytřejší a vím, že by bylo vhodné tuto skupinu předělat na RPG Deskoherního klubu. Mám v tomhle od Viktora (zakladatele) volnou ruku.
Jestli myslíš místnost v čajovně Mystica, tak nemám informace v jakém je zatím stavu. Jen vím, že se s ní počítá. Ale každé úterý a středa zde probíha deskoherní večer. Během něho dokáži zajistit fakt velký stůl naproti baru se spoustou místa. Rozhodně větší protor než třeba salónek Za Zrcadlem. Od září by měl najet ostrý provoz. Zatím tak jen skládám lidi, kteří by mi pomohli připravovat ukázky her a pomalu verbovat nové hráče.
sirien píše:
Na druhou stranu si představ, že máš mistra mechanika, kterej fakt rozumí řemeslu, a kterej sleduje učně, kterej se snaží udělat práci se špatnym klíčem. Fakt by mu rád poradil, že si má vzít jinej klíč, protože se mu bude pracovat snáz, ale učeň mu pořád říká, že je zrovna na tenhle klíč zvyklej a pracuje se s nim dobře a že přece nakonec klíč jako klíč.

Musím říct, že z této perspektivy mi to je jasné a dokonce jsem se pobavil. Rád uznám chybu. Jen si dovolím oponovat tím, že ten učeň třeba vezme pilník, zbrousí hrany klíče a nakonec ho na tu matku fakt nasadí. Zatím nás to baví a pro naše potřeby je to super a to je přeci cílem RPG her, aby bavila, takže u nás dobrý. Až nastane problém, zeptám se družiny, zda chce změnu, zatím ji nechtějí, na to jsem si nedávno ptal, když jsem dostal přednášku od Quentina na RPG fóru :) a byla fakt poučná.Gurney píše:
ok, pomalu to přestává být vtipné...

Děkuji za klidnění situace...snad už bude klid. Musím říct, že jsem se ale s tím mistrem a učněm pobavil a zároveň nahlédl na problém z jiné perspektivy.sirien píše:
Jinak jsem Ti už psal, já Ti nějakej open gaming rád udělám, problém je jen v tom, že se v Brně nepohybuju nijak moc pravidelně a předvídatelně. Popravdě až někdy do půlky června se tam možná ukážu 2.-5. června.

Samozřejmě si cením tvého zájmu. Nemám ještě konkrétní představy a jak se nahoře dočteš, čajovna Mystica ještě není ani dokončená a skupina na FB také ne. Tohle pořád teoretická rovina. Klub o tom vůbec neví, jen jsem svůj nápad předvedl Viktorovi a ten souhlasil a pomůže s propagací.

Má představa je taková, že než bude další velké hraní, což bude 22.-24.července v Mystice, bych se rád domluvil s lidma, kteří mi budou chtít pomoct a namyslel společně pro zájemce program. Nejprve ten program musíme nastínit, jestli o to vůbec bude zájem. Může to být formou ukázky hraní, otevřeného hraní nebo jen představení hry samotné. Drtivá většina účastníků se s RPG hrami nikdy nesetkala. Samozřejmě bude možné domluvit i speciální RPG akci pod záštitou deskoherního klubu. Tahle varianta mě už taky napadlo, ale na to potřebuji opravdu už skupinu lidí, která představí více her.
Autorská citace #33
20.5.2016 18:09 - Nachtrose
Nevim presne, co si predstavujes pod pojmem "salonek", ale z osobnich zkusenosti mohu rict, ze samostatna mistnost na 1 druzinu vubec neni spatna. Obzvlastenachazi-li se na jednom stretnuti vicero skupin/lidi.

Na druhou stranu, pokud to ma byt predvadecka a pocita se s cumily, tak je lepsi otevreny prostor.

Gurney: A co SWSE? SW ted zase frci :-)
Autorská citace #34
20.5.2016 18:34 - Aegnor
Nachtrose píše:
Nevim presne, co si predstavujes pod pojmem "salonek"

Jestli reaguješ na to vyjádření "salonek za Zrcadlem", tak to je místnost v jedné brněnské čajovně, kam se pohodlně vejde cca 6 hráčů a jedna větší deskovka/RPGčko i s nějakým battle plánem.
Autorská citace #35
20.5.2016 21:46 - sirien
MarkyParky píše:
BTW dlužíš mi odpověď na PMku, v jakém formátu a kam chceš poslat "Omotanej klíč v kostce".

WUT!?

Koukám do zpráv a fakt že jo... dokonce jí mám přečtenou... ale teda přísahal bych, že sem jí vživotě neviděl... sorry, už Ti odepisuju :D

mal.kin píše:
Panečku Arfindal...jako patnáctiletej puberťák jsem mu psal, jak žeru všechno co kolem Shadowrunu tehdá dělal.

No že zrovna Arfi potřeboval boostit ego :D (Mimochodem Sethi, ne Seth - ta Sethi, od Sethillian).

mal.kin píše:
učeň třeba vezme pilník, zbrousí hrany klíče

...což je už mega práce navíc. Zvlášť když si fakt začátečník a vlastně úplně moc nevíš, co děláš. A ne vždycky tím dosáhneš všeho co jde a mnohdy si ani neuvědomíš, co všechno by šlo.



Každopádně ok, dej pak vědět až to bude reálnější.

Mimochodem 22-24. července je v Pardubicích GameCon, takže to jsem naprosto najisto mimo. Ale můžete si dát setkání na GameConu místo v Mystice a rovnou si k těm deskovkám hodit i nějaké to RPGčko :) (gamecon.cz)
Autorská citace #36
20.5.2016 22:39 - Shako
mal.kin píše:
Lidi šmankote co tady berete, protože vy byste dokázali vyvolat klidně válečný konflikt.


Vítej na kostce. :)

Jinak ten nápad propagovat rpg přes deskovky se mi libí. Jen s tím nijak nepomůžů, ale třeba až se objevíte v Praze, tak bych se přišel aspoň podívat. ;-)
Autorská citace #37
21.5.2016 12:25 - Gurney
Nachtrose píše:
A co SWSE? SW ted zase frci :-)

To asi jo. Jako samotnému mě hodně zaujala ta RPG místnost v Brně a rád bych to nějak podpořil (už proto že jsme svého času takhle řešili kde hrát a byť Za zrcadlem, Rišáda ani Black Oil vůbec nejsou špatná místa pro hraní RPG, na nějaké víc atmosférické hry to není úplně ideální) a rád bych to nějak podpořil. Nicméně zrovna během následujícího cca měsíce bych nerad něco sliboval jen abych to zase rušil.
Autorská citace #38
21.5.2016 13:46 - mal.kin
sirien píše:
Mimochodem 22-24. července je v Pardubicích GameCon, takže to jsem naprosto najisto mimo. Ale můžete si dát setkání na GameConu místo v Mystice a rovnou si k těm deskovkám hodit i nějaké to RPGčko :) (gamecon.cz)

Jsem si toho vědom, ale prioritou zůstavá DK a hlavně nikdo z naší družiny nemá v plánu tam vyrazit a těch akcí teď budu mít víc, takže budu rád, když nějaký víkend budu se ženou.
sirien píše:
No že zrovna Arfi potřeboval boostit ego :D (Mimochodem Sethi, ne Seth - ta Sethi, od Sethillian).

Omlouvám se, došlo mi to až později. Je to přecijen 10 let. Nikoho z nich jsem neznal, ale min 2 roky jsem hltal vše z jejich webovek a cokoliv kolem Shadowrunu. S Arfim jsem si jen napsal pár emailů.

Gurney píše:
To asi jo. Jako samotnému mě hodně zaujala ta RPG místnost v Brně a rád bych to nějak podpořil (už proto že jsme svého času takhle řešili kde hrát a byť Za zrcadlem, Rišáda ani Black Oil vůbec nejsou špatná místa pro hraní RPG, na nějaké víc atmosférické hry to není úplně ideální) a rád bych to nějak podpořil. Nicméně zrovna během následujícího cca měsíce bych nerad něco sliboval jen abych to zase rušil.


V Rišádě jsem ještě nebyl, ale mám to v plánu, abych se podíval na otevřené hraní a domluvil spolupráci s ShadoWWW. Black Oil se mi moc líbí, mám to tam rád a probíhalo tam dokonce i jedno z velkých hraní, ale pro potřeby RPG her je to třeba ve čtvrtek hrozné. Neslyšeli jsme vlastního slova a atmosféra byla ta tam.

Asi bude nejlepší, když zatím lidé, kteří se budou chtít jakýkoliv způsobem na tom podílet, aby mi napsali PMko a pak bychom se domluvili, jak budeme dál postupovat.
Autorská citace #39
24.5.2016 09:36 - ShadoWWW
Ač mě to v Rišádě baví, je na ní vidět, že je to spíš magicářská herna než RPG herna.

Deskoherní klub by mohl mít lepší atmosféru. Ideální herna pro hraní RPG je něco jako klubovna ve filmu Dračák, kde je soukromí, fantasy plakáty na stěnách, herní pomůcky na dosah... obzvlášť vypečená jsou i ta kamna v čase 1:08. :)

Rišada má i tu nevýhodu, že je to prostě hospoda, kde si člověk více méně musí něco objednat, což mě osobně nevadí (právě naopak!), ale může to odrazovat mladší hráče, kteří bojují s kapesným.

Taky by bylo super, kdyby bylo v Brně otevřené hraní více RPGček.
Autorská citace #40
24.5.2016 11:01 - mal.kin
ShadoWWW nechceš se zítra zastavit? Budu hovořit se zakladatelem DK a i s majitelem Mysticy asi.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1100959777832 secREMOTE_IP: 44.222.212.138