Volná diskuze

mal.kin
19.5.2016 11:04
Propagace RPG her skrz Deskoherní klub Brno
Zdravím všechny nadšence RPG her. Zastupuji Deskoherní klub Brno (dále DK), ze kterého před časem vnikla odnož hráčů DrD II. DK pravidelně každý týden pořádá v nově vznikající čajovně Mystica deskoherní večery. Přijít může úplně každý a nic ho to nestojí, pokud nechce.
DK také pořádá akce většího rázu nebo i road show po jiných městech.
Po domluvě se zakladatelem jsme se rozhodli skrz DK propagovat RPG hry. Sám totiž z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je se z pozice neznelého nadšence dostat do pozice vypravěče či hráče. Rádi bychom ukázali RPG hry ve světle přístupném každému.
Hledám touto cestou z vašich řad zkušené či nezkušené nadšence, kteří by čas od času chtěli přiložit ruku k dílu a zpropagovat například na příštím Velkém hraní nějaký herní systém, udělat otevřené hraní či nějakou přednášku o RPG hrách obecně.
Komunita DK čítá stovky lidí a sdružují se hlavně na FB. Na první schůzce zájemců o DrD II se objevilo 40 lidí a z toho vznikly aktivní 2 družiny, které hrají již několik měsíců.
Bohužel za sebe mohu říct, že jsem světem RPG her tolik nepolíbený a nedokáži z vlastních sil a zkušeností zahrnout další herní systémy, když sám plavu v DrD II.

Budu rád za každý názor či podnět, ale hlavně uvítám pomocnou ruku. Nemusí se jednat jen o lidi z Brna.

Stránky DK
Facebooková skupina DrD deskoherního klubu
Autorská citace #1
19.5.2016 11:09 - ShadoWWW
Zajímavé.

Mimochodem, ať si ušetříte čas s hledáním: čajovna Mystica je na Palackého třídě 78. Podle FB mají otevřeno jen v úterý 17:30-23:30.
Autorská citace #2
19.5.2016 11:11 - mal.kin
Čajovna Mystica vzniká pro potřeby DK. Otevřeno oficiálně bude až v září. V součastnosti jde o testovací režim a otevřeno je jen na deskoherní večery.
Plánuje se i RPG místnost (žádný koutek)
Autorská citace #3
19.5.2016 11:56 - York
mal.kin píše:
nedokáži z vlastních sil a zkušeností zahrnout další herní systémy, když sám plavu v DrD II


Nejjednodušší způsob, jak přestat plavat v DrD II, je začít hrát něco jiného :-)
Autorská citace #4
19.5.2016 12:44 - mal.kin
Yorku nezačínej zase :D tato debata se mnou už byla o dům vedle jestli si vzpomínáš
Autorská citace #5
19.5.2016 13:20 - Nachtrose
Mno... zrovna na tehto strankach se Ti nejspise dostane odpovedi, ze pokud chces mezi lidma sirit RPG osvetu, mel byz zacit ritualnim spopelnenim prirucek DrD II.

Ale jinak jsou tady dobre sance, ze bys nejakeho ochotneho GMa na ukazkovou hru tady nasel. Prevazne asi na DnD5e, 13th Age nebo FATE.
Autorská citace #6
19.5.2016 13:24 - Vojtěch
Autorská citace #7
19.5.2016 13:32 - mal.kin
O to mi právě jde...doufám, že tady nenaleznu jen lidi, kteří obkecávají, jak je DrD 2 špatné, ale lidi, kteří chtějí rozšiřovat pozitivní přístup k RPG hrám pro lidi, kteří se s nimi ještě nesetkali. Ze své pozice mohu nabídnout pouze DrD 2, ale sám jsem zvědav i na jiné systémy.
Autorská citace #8
19.5.2016 14:40 - sirien
Mal.kin: Je zajímavé, že stav "pozitivní přístup k RPG" a "nadává na DrD2" vnímáš jako antitezi, mě to naopak přijde jako nutná implikace. Popravdě kdybysme tu neměli Končinu s jejíma sexuálníma vílama a pořád-ještě znásilňujícíma satirama, řekl bych, že DrD2 je pro pozitivní šíření RPG nejhorší možná volba... takhle musím zůstat u toho, že je druhá nejhorší, ale pořád dost špatná na to, aby se jí vyplatilo spálit. Ostatně, RPG F je "domácí" půda DrD2 a i tam Ti lidi řekli, že bys možná měl šáhnout po něčem jinym, což je samo o sobě k zamyšlení.

Pokud si zvědav i na jiné systémy, není nic snazšího, než se na ně podívat... Fate tu má TLDR shrnutí i komplet překlad, DnD tu má překlad a když Gurney dá, tak bude mít brzo i TLDR popis...

Ale jako pokud se chceš rvát se systémem, který byl opakovaně mnoha lidmi nezávisle na sobě ověřen jako těžce nováčkovsky nepřívětivý a ignorovat systémy, co jsou naopak ceněné jako lepší jak pro nováčky, tak obecně, tak to je samozřejmě Tvůj boj.


Jinak v Brně se dělají otevřená hraní, což je nejspíš to, co hledáš... jede to tam převážně na DnDčku, ale možná když budu mít zas někdy volnou chvíli když se stavuju v Brně bych mohl zajít udělat nějaký one-shot Fate nebo GUMSHOE. Napadá mě že by se šlo dohodnout na nějakém čtvrtku odpoledne+večer nebo možná na sobotě přes den (což by mi ale vycházelo tak 1x měsíčně a to ještě ne každý měsíc)
Autorská citace #9
20.5.2016 04:24 - Maugir
mal.kin: Právě ses dostal na místo s vysokou koncentrací lidí, kteří chovají vůči DrD II hlubokou zášť (viz výše). Moje rada zní: pokud tu chceš jakoukoli konstruktivní diskuzi, nezmiňuj DrD II, jinak Ti hrozí, že pozornost čtenářů uteče jinam, než bys rád. (Ve chvíli, kdy si všechny zdejší poznámky na adresu DrD II odfiltruješ, to tady je celkem fajn.)

Takže téma původně bylo hledání vypravěčů na otevřená hraní různých systémů?
Autorská citace #10
20.5.2016 06:45 - mal.kin
Hned v úvodu bych chtěl poděkovat, za každý příspěvěk, protože ke každému z vás tady vzhlížím jako k jedincům, kteří v tom umí chodit a vaše umění slova je taky jedinečné.
Teď k hernímu systému, který tady nemusíte. Jsem si toho vědom, že tady nemá cenu o tom cokoliv psát, proto se ale obracím o pomoc právě na vás. Mým cílem není si za svou osobu zajistit hraní jiného systému nebo se ho naučit (což bych samozřejmě ve volném čase i zkusil), ale dostat jakékoliv RPG hry mezi lidi, kteří je neznají.
Má zkušenost z DK je taková, že máme mraky lidí, kteří dnes hrají deskovky a ty počty se navyšují. Nikdy bych nevěřil, že na počátku budu mít v družině 5 holek a jen 2 borce. Lidé se dnes už nebojí díky Geek&Nerd vlně přiznat, že celou pubertu slýchávali o těch divných skupinkách plných poďobaných lidí s brýlemi, kteří se zavírali ve sklepech a hráli tam jakýsi "dračák".
Dnes už se nebojí přiznat, že hrají hry na pc, že chodí do kina na fantasy a čtou podobnou literaturu. A to je se vším spojené. Dnešní doba nahrává tomu, aby se lidi do RPG ponořili a zažili něco, co u PC, knihy nebo filmu nezažijí. Ale to vám asi nemusím vysvětlovat.

Mé záměry a cíle tedy znáte. Víte, že za sebe dokáži lidem předat pár osobních zkušeností s DrD 2, ale rád bych jim ukázal další možnosti a asi si dokážete představit, jak složité je to pro začínajícího RPG nadšence, když tady kolem sebe mám zkušené harcovníky. Pomoc uvítám tedy jakoukoliv. Napadají mě například otevřená hraní na deskoherních večerech v čajovně Mystica, přednášky o RPG hrách obecně, nějaké články, které by otevřely tento svět zájemcům. Skrz DK můžeme zajistit propagaci a šířit RPG hry dál mezi lidi, kteří o nich třeba jestě nikdy neslyšeli.
Autorská citace #11
20.5.2016 10:19 - York
Lze si povšimnout, že moje rada neobsahovala žádnou kritiku dvojky. To samé by šlo říct o jakémkoliv systému, ve kterém hráč z libovolných důvodů "plave".

Sám taky nejsem zrovna experimentátorský typ, ale když něco kupuju, tak se obvykle zajímám, jaké jsou alternativní možnosti a vyberu si z nich tu, která mi sedne nejlíp. Trápit se u systému, který ti nesedne, jen proto, že jsi líný zkusit jiný (přičmž na to stačí přijít si zahrát, není třeba studovat tlusté příručky), mi prostě přijde škoda.

A ono se to v podstatě dost týká tématu. Když chceš lidi nalákat na hraní RPGček, je fakt docela dobrý nápad, dát jim vybrat. Jinak se totiž může stát, že hráči "vnutíš" systém, který mu zrovna nesedne (a to může klidně bejt i Fate, DnD, nebo cokoliv jiného), a odradí jej to od hraní jakýchkoliv RPGček.
Autorská citace #12
20.5.2016 10:58 - Gurney
Nedá mi nepoznamenat, že poněkud míjíte Malkinovu pointu - možná by bylo dobré na chvíli se odtrhnout od toho "DrD2", případně tématu jak moc kde mají a nemají rádi DrD2, a věnovat více pozornosti tomu "sháním lidi, co by odehráli RPG dle svého výběr".

mal.kin: To zní výborně a podle toho co popisuješ si myslím, že by nějaké otevřené hraní RPG mohlo mít docela úspěch a třeba i navnadit nějaké zájemce. Já se zrovna nacházím ve stavu těžkého presu, ale stejně jako sirien ti doporučím zkusit navštívit hraní brněnského D&D, ideálně někdy krátce před šestou, kdy se tam lidi slízají. Schází se tam hned několik skupin a myslím že někdo ochotný udělat nějaký ten open gaming, ať už D&D nebo něčeho jiného, by se tam našel.
Autorská citace #13
20.5.2016 11:02 - mal.kin
Yorku vždyť to přesně dělám. Já chápu, že mi chcete vnutit jiný systém, ale problém je, že mě DrD 2 sedlo. To, že někdo plave v pravidlech je třeba tím, že hold nemá tolik času, zkušeností a třeba i inteligence. Vedle většiny z vás si často připadám strasně hloupý a to platí i o RPG fóru. To je taky další věc, která strasně moc lidí odrazuje od RPG komunit. Prostě jste tak high level, že opravdu můžete působit na venek, jako nedobytná tvrz plná expertů na to co dělá a ostatní jako úplní sedláci, kterým kouká seno zpod klobouků.
Setkávám se denně s lidma, kteří přesně takový názor mají a tímto přístupem tomu moc nepomáháte. Tim se nechci nikoho dotknout, ale vím, jake to je, když jste v něčem dobří, rozumíte tomu a děláte to mnoho let, těžko se potom vžívá do situace úplně opačné.
Zkrátka nechci diskutovat o tom, jaký herní systém je pro začátečníka nej, o tom tu tohle téma není. Naopak hledám právě vás, kteří máte přehled a zkušenosti, aby přiložili ruku k dílu a pomohli mi ukázat RPG hry lidem, a aby si v nich našel každý tu svou oblíbenou.
Pokud bych se do toho vrhl sám, tak to bude běh na mnoho let a navíc bych neměl ani herní praxi, kterou máte. Byl by to boj s větrnými mlýny a hlavně zbytečný, když vím, že tady potažmo na RPG fóru jsou desítky lidí, kteří mají přede mnou často i 10 let náskok.
Tak snad už si rozumíme a necháte hašteření, co je pro mne dobré. Já už své rozhodnutí udělal a jak vidíte nebráním se ani poznávání jiných herních systému, ale jakožto pracující, ženatý a ke všemu trenér mládeže florbalistů bulldogs brno, si nemohu dovolit ten luxus a pustit se do více her najednou.
Autorská citace #14
20.5.2016 11:19 - Naoki
kdyby tu tak byl někdo kdo by dělal něco podobného v Plzni...
Autorská citace #15
20.5.2016 11:32 - mal.kin
Naoki píše:
kdyby tu tak byl někdo kdo by dělal něco podobného v Plzni...

Mám v Plzni kamaráda šermíře a ten když mi vypráví co vše v Plzni je, tak si spíš říkám kolikrát, že je škoda, že nemohu být v Plzni. A to nemluvím o tom, jak krásné město to je :)
Autorská citace #16
20.5.2016 12:03 - Naoki
Heh, tak já mám zase neustále takový pocit o Brně :D holt tráva je vždy zelenější za plotem...
Autorská citace #17
20.5.2016 12:23 - Jerson
Co Plzeň - kdyby to někdo udělal v Budějicích, ale tady je to asi úplně mrtvé. Vážně uvažuju o tom, že až bude syn trochu soběstačný, tak nějaké opengamingy budu muset zorganizovat sám.

mal.kin píše:
To, že někdo plave v pravidlech je třeba tím, že hold nemá tolik času, zkušeností a třeba i inteligence.

Popravdě, v DrD2 plave i hodně lidí, kteří mají čas, zkušenosti i inteligenci. Pro nováčka je to dost špatně přístupný systém a mám obavu, že když vzal manželku na její první RPG právě na hraní DrD2, tak jsem jí tím od RPG zcela odradil.
To říkám jen tak bokem - můj (i některých dalších lidí) kritický názor na DrD2 je způsoben právě špatnými zkušenostmi.
Autorská citace #18
20.5.2016 13:07 - Sparkle
mal.kin píše:
Já chápu, že mi chcete vnutit jiný systém, ale problém je, že mě DrD 2 sedlo. To, že někdo plave v pravidlech je třeba tím, že hold nemá tolik času, zkušeností a třeba i inteligence.


Tohle je přesně ten typ arogantního prohlášení, kterým příznivci Drd2 naštvali lidi na tomhle fóru i jinde. "Když ti nesedla naše pravidla, musí to znamenat, že ti chybí inteligence". Opravdu chceš debatu táhnout tímto způsobem?
Autorská citace #19
20.5.2016 13:12 - Naoki
Opravdu chceme tohle znovu rozebírat? Copak se nemůžeme pro jednou držet hlavního ducha této diskuze?
Autorská citace #20
20.5.2016 13:33 - mal.kin
Sparkle píše:

Tohle je přesně ten typ arogantního prohlášení, kterým příznivci Drd2 naštvali lidi na tomhle fóru i jinde. "Když ti nesedla naše pravidla, musí to znamenat, že ti chybí inteligence". Opravdu chceš debatu táhnout tímto způsobem?

Lidi šmankote co tady berete, protože vy byste dokázali vyvolat klidně válečný konflikt. Kdybych byl arogantní, tak o sobě přeci neprohlašuji, že se nepovažuji za dostatečně inteligentního? Přinde mi, že tu mávám rudou vlajkou na hromadů zuřivých býků, aniž bych o tom věděl. Nechápu co máte za problém. Člověk se tu snaží udělat dobrou věc a vy jen dál a dál přesvědčujete o tom, že vy víte všechno nejlépe. Proč nenecháte dělat lidi věci, tak jak chtějí? Copak jsem se tu ptal jedinkrát na něco ohledně DrD 2? Pouze jsem zmínil, že ho hraji, vyhovuje mi to a družině také. Sám budu rád ve volném čase koukat na další systém, ale ježkovy voči hraji RPG hry pořádně pár měsíců a vy tu na mě ze všech stran útočíte, místo toho, aby mi někdo pomohl s tématem, o kterém tady píšu.
Nikdy by mě nenapadlo, že tím že se tady veřejně shodím a přiznám svou lenivost, se někoho dotku. Jestli ano, tak se velice omlouvám, protože tohle opravdu není úmysl mého dotazu a prosby.
Trošku začínám litovat, že se do něčeho takového pouštím, když vidím takové reakce a představa, že do toho vtáhnu nevinné lidi, kteří budou na úplně stejné lodi se mnou, tedy na samém začátku poznávání RPG a skočí na ně taková smečka vlků, tak bych je raději toho asi ušetřil.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094721078872681 secREMOTE_IP: 44.204.65.189