Volná diskuze

Reidden
9.8.2014 23:50
DrD grupa
Omlouvám se, že to sem hážu takhle. Hledám hráče drd z Brna na pravidelné hraní. Jen vážně. Takové ty typy, co si momentálně zpestří víkend a pak nic, o ty zájem nemám. Spíš starší, zkušené, co vědí, mají ducha a nadšení pro hraní...očekávám dlouhodobější spolupráci. Co žádám, také nabízím....
Autorská citace #1
10.8.2014 07:26 - Vojtěch
To je myslím v pořádku, takhle se to tady dělá ;)
Autorská citace #2
15.8.2014 20:57 - Reidden
Druhé největší město v republice nemá volné dračákisty?
Autorská citace #3
15.8.2014 21:03 - Colombo
DrD tu není zrovna oblíbené. Kdyby si chtěl jiné pravidla, tak by se určitě našla spousta lidí. Případně to zkus na RPG foru, tam je prý víc brňáků.
Autorská citace #4
15.8.2014 21:05 - Gurney
Dračákysty určitě má, otázkou je kolik jich sem chodí, případně kolik jich vůbec chodí na nějaké stránky o RPG.

Ale zkus místní seznam skupin, nějaké DrDčkové tam byly
Autorská citace #5
15.8.2014 21:07 - Colombo
Na ten seznam skupin bych se moc nespoléhal je dost zastaralý.
Autorská citace #6
15.8.2014 21:25 - sirien
Colombo píše:
DrD tu není zrovna oblíbené. Kdyby si chtěl jiné pravidla, tak by se určitě našla spousta lidí. Případně to zkus na RPG foru, tam je prý víc brňáků.

Což o to, víc brňáků tam je, RPG F je středobodem české RPG indie scény a právě proto je jejím fyzickým centrem i ono Brno, takže tam není v kurzu nejen dračák, ale nic mainstreamového... (na druhou stranu tam je oficiální diskusák Altaru)

Reidden: Ono vůbec hledat někoho na DrD na Kostce nebo RPG F může být možná trochu problém - sice vím, že tady jsou lidé co pořád hrají DrD, ale většina z nás už dávno přešla na jiné systémy... pokud máš zájem o dlouhodobou hru, tak to je beztak docela investice času a energie, tak bych možná zvážil slevit z požadavků na systém a třeba zkusit hrát i něco jiného, to se budou lidi hledat snáz. Nemusí to být hned nutně skok někam totálně jinam na nějaký Fate nebo DnD 4e nebo tak, fantasy C&L RPGček s tradičním pojetí designu a hry (tj. fakticky ne příliš vzdálených Dračáku) je dost... obligátní DnD 5e a Pathfinder minimálně by své fanoušky v Brně rozhodně mít měly.
Autorská citace #7
15.8.2014 21:38 - chrochta
Reiddene, zkus dracidoupe.cz; stránky jsou zcela jistě o DrD a někde tam bude i něco pro hráče hledající skupiny a naopak.
Autorská citace #8
15.8.2014 22:09 - sirien
ten web pořád ještě funguje? :D
(nebyl sem tam věčnost a co pamatuju tak jeho použitelnost byla dost mizerná k čemukoliv, ale možná se to změnilo...)
Autorská citace #9
15.8.2014 23:01 - York
sirien: Nezměnilo.
Autorská citace #10
17.8.2014 23:39 - Reidden
No děkuju, za připomínky. dracidoupe.cz je mimo hru, dnd je luxusní, ale já jsem skalní příznivec drd. O tom, že je drd mimo hru taktéž, tak toho jsem si vědom. Hraju drd od založení hexaedru a znamená pro mě x let hraní, i když jsme za ty roky dost zmutovaly pravidla, takže se vlastně ani o drd nedá mluvit. Nicméně to považujeme za dračák i přes všechny změny a mixy dnd plus co se nám hodilo. V současné době se mi podařilo nashromáždit veškeré dechy draka mimo 3 čísla z roku 94 a hodlám nostalgicky odehrát přílohy jeskyní. Co se týče hráčů, dnes je doba počítačů a bohužel mám hořkou zkušenost ve vlastní rodině, kde wowko a podobné časožroutošmejdy brání v rozvoji vlastní fantasie a zvednutí zadku od stolu a jet třebas hrát hry na hrdiny na zříceniny apod tak jako za mých časů. Říkám si, že je taková doba, jenže si nadruhou stranu říkám, že přece nejsem jediný nadšenec ze STARÉ školy, co hledá sobě rovné.....proto hledám na d20, protože tady to ještě funguje narozdíl od ALTARU. Zajímalo by mě co bude s altarem po těch letech dál. Už i speciálky končí. Tady v Brně skončila černá planeta, už jede jen Arakis a v Praze fachčí Krakatit. V Olomouci už skončil dávno i Netopejr. No stýzká se mi po starých časech, které už nepřijdou, ale můžu si je znovu připomenout, když seženu lidi, kteří smýšlejí stejně. A taky kdyby jste někdo náhodou měli stará pravidla drd 1.1, 1.2 až 1.6...dejte vědět.
Autorská citace #11
18.8.2014 03:47 - ShadoWWW
Je fakt, že pamatuji doby, kdy Černá planeta měla tři pobočky (na Jezuitské, na Moraváku a na Kobližné). Že zkrachovala úplně, mě mrzí, ale třeba Černý rytíř funguje pořád, i když hodně jen na Magicu.

Dnes je doba internetu, lidé si objednávají věci z eshopů a chodí jim až domů. Černá planeta měla dost tristní web bez funčkního eshopu. V Americe je konkurence Amazonu vůči kamenným obchodům obrovská. Wizardi si to uvědomili v době D&D 4E, kdy Amazon drtil kamenné obchody svou sníženou cenou a ty krachovaly. Podle mnoha studií jsou ale RPGčka životně závislá na kamenných obchodech, kde lidé nejen nakupují, ale i hrají hry. A tyto obchody hojně podporují Paizo i WotC. Wizardi podporují kamenné obchody svou strategií Wizards Play Network, kam dodávají zdarma materiály pro Encounters. Teď v době 5E je dokonce podporují natolik, že do nich dodávají všechny nové produkty o 14 dní dříve než na Amazon.

Altar bohužel kamenné obchody (speciálky) nijak zvlášť nepodporoval. Jediný pořádný kamenný obchod, kde to funguje podobně jako v USA, je pražský Mephit. V Brně nic takového nemáme. Rytíř zahleděný do Magicu hraní RPG ve svých prostorách nepodporuje. Arrakis pro to zas nemá prostory.

Ale všechno souvisí se vším. Základem je úspěšné mainstreamové RPG, které prorazí a díky vytvořené fanouškovské základně a penězům vydavatel dál rozvíjí své aktivity na základě síťových externalit (Altar dříve v podobě Hexaedru). A u toho to tu v ČR vše začíná i končí.
Autorská citace #12
18.8.2014 03:52 - Assassin
Reidden píše:
A taky kdyby jste někdo náhodou měli stará pravidla drd 1.1, 1.2 až 1.6...dejte vědět.

Zrovna předevčírem jsem přemýšlel, že je asi vyhodím, proč?
Autorská citace #13
18.8.2014 07:15 - pipux
Nostalgické vzpomínání na nějaké DrD mě nechává chladným. Viz positivity effect, rosy retrospection.

Zajímavá však je Shadowova naznačená úvaha o kamenných obchodech typu USA/Mephit. Tak, Shadowe, asi bude pravda, že žádný takový obchod tu v Brně nemáme (když to říkáš, když se vyznáš). No, a teď si představ, čistě hypoteticky, že bys ve Štatlu takový obchod rozjížděl. Jak bys takový počin plánovitě pojal, a jakou prognózu bys v tom viděl (analýzu trhu, zvolení lokality, prostor a layout obchodu, rentabilitu, zaměření na produkty, propagaci, výhled do budoucna, a tak dále)?

Jsi ekonomicky smýšlející člověk a přehled v herní scéně máš jako nikdo jiný, takže nás pobav svým bystrým úsudkem (a kdybychom tu náhodou plevelili diskuzi, tak to klidně napiš do jiného chlívečku - najdu si to, a rád si to tam přečtu).
Autorská citace #14
18.8.2014 08:03 - ShadoWWW
pipux píše:
a přehled v herní scéně máš jako nikdo jiný

Haha. :-) To asi ne.

Ale k věci: Jako první bych to prodiskutoval se Sparkle a jejich zkušenostmi s rozjížděním a provozováním Mephitu. (Já osobně bych i zaletěl pro inspiraci do Států a prodiskutoval bych situaci s tamními provozovateli kamenných obchodů. Ale tímto bych se asi lišil od kohokoliv, kdo by to u nás rozjížděl.) Zvlážil bych i franšízový obchod pod Mephitem. Uričtě bych si zařídil zapojení do Wizards Play Network, organizování Encoutners a Pathfinder Society.

Model knihkupectví + RPG speciálka IMHO moc nefunguje. Dříve to býval klasický model, ale dnes jak klasické knihy, tak RPG jsou stále více miniritní záležitost. Určitě bych chtěl, aby v daném obchodě byla herna a prodejna Magicu a ostatních CCG, protože to bude vydělávat určitě víc než samotné RPG. Pak je otázka, jestli udělat klasický obchod deskovky+CCG+RPG, nebo to spíš směřovat na čajnovnu+deskovky+CCG+RPG, nebo nějaký typ kavárny+deskovky+CCG+RPG, nebo čistě nějaký herní klub. To asi záleží hlavně na prostorách, co by člověk k podnikání získal.

Když jsme u těch prostor: Tady by mě nejvíc zajímaly postřehy ostatních prodejen. Ve středu města máš nejlepší dopravní dostupnost, tudíš nejlepší předpoklady pro hernu, čajovnu i prodejnu. Nejsem si jistý, jestli člověk může uspět s čajovnou na okraji města, řekl bych, že asi ne, na druhou stranu se specializovaným obchodem na hry+RPG by to úspěch mít mohlo (viz např. Černý rytíř, který je spíš na okraji). Pokud jít na okraj, tak ideálně do nějaké velké zástavby typu Kamechy, Medlánky nebo Líšeň, kde je dostatečný potenciál zákazníků a očekával bych nižší pronájem prostor. Na okraji je také nutné, aby to byl obchod přímo u zastávky aspoň dvou spojů. A určitě u zastávky nočního spoje. Ideální by byl IMHO levný nájem někde ve středu města, třeba i nějaké prostory ve špatném stavu, které by bylo nutno rekonstruovat. Značkové prodejny se ale teď stěhují ze středu města do nákupních center, což nahrává snižování nájemného ve středu. Přímo velká nákupní centra jsou pro RPG prodejny ve spojení s hernou imho nevhodná, tam bych spíš viděl expanci pro čistě prodejní obchod.

Snažil bych se také rozproudit větší spolupráci v místních vodách. Tedy Altaru (hlavně nějak oživit projekt Hexaedr), Mephitu, Mytaga a BlackFire Games. Umím si představit, že např. projekt Hexaedr by vytvořil českou obdobu WPN nebo PF Society. Také bych určitě spolupracovat s Festivalem Fantasie, GameConem a dalšími Cony.
Autorská citace #15
18.8.2014 09:10 - Vojtěch
Co se prostoru týče, tak to bude kombinace dostupnosti a nájmu. Když budeš ve vlastním, tak máš daleko širší možnosti. Rytíř by zrovna byl zajímavý na srovnání, protože v Praze je pár kroků od Metra a v Brně byl tuším někde opodál, tedy by možná stálo za to zjistit, jak se to projevuje. Původní Dračí Doupě v Praze by asi taky mělo zajímavé zkušenosti, stejně tak Ogří Doupě. Obě prodejny se stěhovaly poměrně vydatně směrem od centra dál.

Mephit má dopravní dostupnost docela dobrou IMO.
Autorská citace #16
18.8.2014 09:45 - pipux
Tož dobré, velmi dobré postřehy na další zamýšlení.

ShadoWWW píše:
Pak je otázka, jestli udělat klasický obchod deskovky+CCG+RPG, nebo to spíš směřovat na čajnovnu+deskovky+CCG+RPG, nebo nějaký typ kavárny+deskovky+CCG+RPG, nebo čistě nějaký herní klub.

+
Vojtěch píše:
Co se prostoru týče ...

A co model hospoda+jídlo+deskovky+CCG+RPG, mohl by fungovat? Pijící lidé ztrácejí zábrany, vytváří si závislost, jsou náchylnější k rozhazování peněz, a vzniká v nich potřeba se nasytit (jídlem). Deskovky a RPGčka jsou časově náročné, a konzumace piva/alkoholu dělá člověka pomalejším (=> zákazníci zde stráví více času => event. větší zisk). Tzn., že by zde šlo vyvážit (a komplementovat) vratký model (deskovky, RPGčka) s jistým modelem (pivo, jídlo).

Můj vysněný koncept by byla "hospoda v kobce" - silně tematická (kostlivci v klecích, rakve, špinavé kamenné zdivo, svíčky, tematicky oblečený personál), prostorná (např. čtyři sklepy), s pivem a stylizovaným jídlem (např. samé kořeněné vypalováky). Taková hospoda by vytvářela silný dojem, čímž by byla relevantní ... myslím.

Nicméně, pamatujte, že tady píše jen Hurvínek svoji válku ...
Autorská citace #17
18.8.2014 09:54 - Nerhinn
Jestli toužíš po hospodě v kobce, zajdi si někdy do Staročeské krčmy (nebo tak nějak. Je to na České). Staré prostory, kostýmy + otřesná úroveň personálu (naposledy, co jsem tam byla, i jídla) vyčarují magický dojem, že jsi v kobce. A zatímco čekáš, až se žalářník milostivě rozhodne, že tě vysvobodí od tvého údělu, zvažuješ všechna tvá životní rozhodnutí, která tě sem dovedla.
Autorská citace #18
18.8.2014 09:56 - Shako
ShadoWWW píše:
Pak je otázka, jestli udělat klasický obchod deskovky+CCG+RPG, nebo to spíš směřovat na čajnovnu+deskovky+CCG+RPG, nebo nějaký typ kavárny+deskovky+CCG+RPG, nebo čistě nějaký herní klub.


Pokud to budeme dělit podle toho, na čem má ten potenciální bussines vydělávat, tak

1) Čistě herní klub (hlavní zisk bude ze vstupu, případně z půjčovného) imho neutáhneš na komerční bázi.
Budeš muset žít z dotací a částečné/úplné dobrovolnické práce.

2) Čajovna/kavárna/hospoda - hlavní zisk je nabídky klidného místa pro pokec/hru + prodej občerstvení.
To může fungovat - několik takových čajoven v ČR máme (včetně těch, které nabízejí nějaké deskovky na půjčení přimo na baru - čajovna v Brně). Ale nevšiml jsem si, že by se někde prodávali i nějaké rpg nebo deskovky.

Rozhodně je to model, který jsem viděl na západě - Británie, Francie. Herní sezení se pořádají ve spřátelených podnicích, kde si každý objedná něco k pití, případně jídlo. Nicméně hráči si nosí svoje hry.

U nás znám minimálně 2 hráče deskovek/rpg, kteří mají vlastní čajovnu/kavárnu/hospodu, ve kterých se hojně hraje.

3) Prodejna + herna CCG+RPG

To funguje. Ale imho není volba, jestli tam magic chceš nebo nechceš. Prostě ho mít musíš. Ty deskovky jsou tam spíš jako doplněk - viz Mephit nebo Černý rytíř.

4) Prodejna deskovka + herna
Todle imho hodně jede - prodejna her s přímou podporou herny, do které si může hru přijít zahrát, vyzkoušet nebo tam naopak chodíš hrát a pak nakupuješ na vánoce... Ale hlavní zdroj přijmu je jednoznačně z toho prodeje deskovek.

5) Čistý wargaming - herna + prodejna
Viděl jsem hlavně na západě, u nás nevím o žadném obchodě, kde by jeli jen WG a nic jiného.



Z Ostravské historie: Co pamatuju, tak Altar má v Ostravě akorát sídlo, ve kterém se nic neděje. RPG se dali koupit v několika knihkupectvích, zejména v centru města. Krom toho bývali dvě 2 specializována fantasy/scifi knihkupectví, obě v centru - dneska tuším neexistuje ani jedno. Později přibyl i obchod z deskovkama, taky přímo v centru, kombinovaný s hračkařství - nicméně se slušným výběrem deskovek. Potom se to nějak trhlo a jednu chvíli byli dva obchody s deskovkama.
Skavenův fantasy obchod je spíš hlavně výdejna e-shopu. I když teď se zřejmě přestěhovali a na místě původního obchodu vzniká nějaká herna - ale nevím, jaký je komerční či nekomerční záměr.
Situaci poslední cca dva roky nestíhám sledovat, protože už jsem dlouho neměl volný všední den na bloumání ulicema a zjištováním, co se vynořili za nové obchody, případně které ještě existují.


EDIT: Sakra, dopsal jsem post a teď koukám na název diskuze. Tak případně sorry za offtopic. :)
Autorská citace #19
18.8.2014 10:18 - ShadoWWW
Píše:
A co model hospoda+jídlo+deskovky+CCG+RPG, mohl by fungovat?

Tomuto modelu bych se vyhnul obloukem. Kombinovat to s hospodou není dobrý nápad. Mimo správné postřehy Nerhin jde o to, že hráči stolních her ti provoz hospody neutáhnou. Takže je to opět volba buď (deskovky, RPG), anebo (hospoda). Navíc hluk hospody není ideální na jakékoliv hraní. Lidi nechodí do hospody kvůli hraní her, maximálně kvůli pokecu o hrách.

Píše:
1) Čistě herní klub (hlavní zisk bude ze vstupu, případně z půjčovného) imho neutáhneš na komerční bázi.

Říkal jsem si, jestli si toho někdo všimne. Tento model by samozřejmě vyžadoval život na dotacích.

Píše:
(Ad čajovny a RPG): Ale nevšiml jsem si, že by se někde prodávali i nějaké rpg nebo deskovky.

Mluvil jsem o tom jednou s majitelkou čajovny Za Zrcadlem - docela vyhlášené brněnské čajovny. Jí jde hlavně o pohostinství a deskovky bere jen jako doplněk k pití čaje a kouření vodárny. Nemá v nich žádný komerční zájem.

Lidi, co provozují čajovny, jsou většinou fandové do čaje a vodáren, občas trochu řízlí deskovkami. Vidím to tak, že zatím nikdo neměl chuť ani potřebu aktivně rozšiřovat svůj business o deskovky a RPG. Čaje vynáší i samy o sobě.

Píše:
Ad CCG: Ale imho není volba, jestli tam magic chceš nebo nechceš. Prostě ho mít musíš.

Toto je samozřejmost. RPG v podstatě všude na světě funguje jen díky CCG a wargamingu. :-)

Jinak jak už jsem psal model knihkupectví+RPG už moc nefunguje. Model hračkářství+RPG imho taky moc nefunguje, protože cílovka RPG (věk 7 a víc) už do hračkářství moc nechodí. V hračkářství by možná jako doplňkový sortiment mohly prorazit RPGčka pro malé děti, ale to je spíš o tom, jak provozovat hračkářství než obchod s RPG.
Autorská citace #20
18.8.2014 11:13 - Shako
ShadoWWW píše:
Model hračkářství+RPG imho taky moc nefunguje


Fungovalo to vcelku slušně, ale prostě to nebyla čistě prodejna deskovek, i na svém vrcholu při hodně velkém sortimentu i hardcore deskovek jen s anglickými pravidly, tak vždycky okolo měli okolo nějaký jiný sortiment - šipky, venkovní hry, dětské hry... Vzhledem k tomu, že eshopy ješte nebyli moc populární, tak se deskovky stejně jinde koupit nedali.

S těma rpg to asi funguje huř, ale deskovky se i dneska hodně drží v rámci hračkařství. A obávám se, že těch specializovaných obchodů s deskovkama je pořád relativně málo, byť jsou mnohem blíž mainstreamu než rpg.
Autorská citace #21
18.8.2014 11:21 - Sparkle
Já si v tuhle chvíli netroufnu rozjet v Brně pobočku Mephitu, protože tam nikoho neznám. V Košicích nám to funguje protože 1) Zsolo je dobrý kamarád, víme že tam nebude dělat hovadiny, 2) švagr pendluje pravidelně mezi Prahou a Košicemi a jeho rodiče bydlí asi 100 m od té kamenné prodejny, takže můžem vozit zboží do Košic bez dodatečných nákladů na poštovný.

Tzn. jestli by někdo chtěl rozjet pobočku v Brně, muselo by se pořešit, jak dopravovat zboží k osobnímu vyzvednutí do Brna, aby to nestálo moc peněz, zároveň s tím budu mít zvýšený náklady, protože tam budu muset pravidelně jezdit a kontrolovat úroveň tý pobočky (o chování obsluhy brněnskýho Rytíře k zákazníkům kolujou strašlivý zkazky, opravdu nechci zaštiťovat něco podobnýho, aby to dělalo blbý jméno celý firmě). Na druhou stranu se ušetří dost peněz za web, účetnictví a takový ty serepetičky, který umím zabezpečit.

No, jestli by se do toho někdo chtěl opravdu vážně pustit, dejte vědět, třeba to nějak půjde vymyslet.
Autorská citace #22
18.8.2014 11:52 - Vojtěch
Čistý Wargaming? Já myslím, že zrovna Ogří doupě nic jiného nějak nedělá (mohu se mýlit)...
Autorská citace #23
18.8.2014 15:48 - Assassin
Sice tento typ podniků nenavštěvuju (jednou jsem tam byl a už nechci), ale z doslechu:
Nerhinn píše:
Jestli toužíš po hospodě v kobce, zajdi si někdy do Staročeské krčmy (nebo tak nějak. Je to na České).

Na České byla Středověká krčma, ale tuším, že už není. Přesunuta na Svoboďák.
Na lidické poblíž hotelu Slovan chodím pořád kolem nějaké rytířské zbroje patřící k Rytířské krčmě (prý tam taky mají kostýmy atp.)
Hodně vyhlášená byla historická hospoda Šutr na Kapucínským náměstí.

Asi to není špatněj byznys, ale neznám hráče RPG, který by byl cílovkou.
Autorská citace #24
18.8.2014 15:51 - ShadoWWW
Co se týče těch historických hospod v Brně, tak to založili většinou bývalí studenti archeologie jako svůj koníček. Bohužel historii rozuměli víc než pohostinství, což je drsný business pro každého, kdo nezná poměry. Takže většinou nadšeně začali, a skončili.
Autorská citace #25
18.8.2014 15:59 - Assassin
ShadoWWW: No tyto tři hospody existují roky. O jiných nevím. Jestli tím skončili myslíš, že byla nutna změna majitele, tak asi jo. Ale to, že ty hospody stále běží o něčem asi vypovídá.

Jak říkám, hráči RPG asi cílovka nejsou. Ale vím o pár hráčích LARPu, co podobná místa vyhledávají. A taky pár milovníků některých subžánrů metalu, kteří je navštěvují, když zrovna hledají klidnější místo než Brooklyn na Hybešové.

No ale k tématu. Také si myslím, že míchat hospoda + jídlo + deskovky + CCG + RPG není dobrý nápad.
Autorská citace #26
18.8.2014 16:03 - ShadoWWW
jo, změnily majitele.
Autorská citace #27
18.8.2014 16:08 - hadrian
Do těchhle podniků chodí i členové různých šermířských skupin, což ale nevylučuje, že se jedná částečně o metalisty nebo někfdy i larpaře.

Celkově podle mě do hospody RPG nepatří, pokud nemáš salónek oddělený od zbytku podniku. Čajovna je lepší, ale i tak by měla mít oddělený boxy a to ne jen zástěnou.
Autorská citace #28
18.8.2014 16:09 - noir
Pokud vím, tak ta Středověká krčma na České patřila Albáncům a to nepříliš slušné pověsti... Pak myslím podobně fungoval Sherwood a pak Excalibur nebo jak se to jmenovala (kousek od Milosrdných bratří u Svratky)
Autorská citace #29
18.8.2014 20:02 - alefo
ak si pamatam z debat so zsolom vargom, s hospodou je problem, ze je to problem typu "mam hospodu, do ktorej nahodou chodia rpgckari". musis mat kuchara, obsluhu, treba ich zaplatit, priestory musia byt specificke, je mala, a prudia do teba hygienici.

kosicky hravy goblin, ak viem, je model "cista herna so vstupnym", kde obsluha sa regrutuje zo znamych a otvaracie hodiny su poobede, a je to samozrejme dotovane z vrecka
Autorská citace #30
19.8.2014 12:19 - crowen
Co sa tyka lokacie RPG obchodu, niekde som cital clanok, ze idealna poloha je blizko nejakej (technickej) vysokej skoly. Studaci maju vela casu a na vyske uz aj nejaky prijem, co dokazu za hry utratit, a je tam kazdy rok prisun noveho masa.
Autorská citace #31
23.8.2014 18:15 - Reidden
No líbí se mi myšlenka obchodu v Brně. Souhlasím, že to musí mít úroveň, ale patlat dohromady hospu z hraním deskovek, či jiných her na hrdiny je nesmysl. Sám vím jak to vypadá. Ještě když byla středověká krčma v Brně na české, tak jsme se tam scházeli na hraní drd. Mohlo by to vypadat, že to je stylové, ale není. Začalo se skoro vždycky do toho motat pivo a jídlo a bylo po hraní. Na hraní je v hospodě moc rušivých elementů. Speciálka na hraní je jedna věc a hospoda věc druhá. I když ta středověká krčma nově v domě pánů z lipé je cekem prostorná a člověk tam nade svoj zákoutí a má celkem pokoj, stejně si nedovedu představit tam hrát a prodávat deskovky, či co. Ale kamenný obchod je kamenný obchod a měl by jej vést někdo s nadšením, aktivním duchem, někdo kdo je schopen jít s dobou a přizpůsobit se aktuálnímu dění v herních žánrech. Někoho kdo to bere vážně. Ne jako černá planeta, jejíž majitel je mayovec a totálně ten obchod potopil. Arakis se drží jakožto knihkupectví speciálka ale rytíř a jeho úroveň jde taky do temného dungeonu. Jsem pro jakékoliv hlavně aktivní a smysluplné řešení v Brně co se týče speciálky. Hlásím se klidně ke spolupráci.
Autorská citace #32
23.8.2014 18:43 - Reidden
Už jsem se jednou pokoušel udělat něco s děním co se týče fanzinu, podobně jako byl dech draka od altaru. Chyběl mi tu časák pro fanoušky a nadšence a tak jsem ho prostě udělal. Neměl jsem zkušenosti, neudělal jsem žádný průzkum trhu, nikoho jsem neznal a nikdy jsem nic podobného nedělal. Přesto jsem dokázal dát dohromady lidi, stránky, najít nakladatele. Vyšly pouze dvě čísla, třetí bylo stople těsně před vydáním, protože to nakladatel stopl a vycouval z toho. Druhý rozlet už se nekonal. Byl to dobrý nápad určený pro úzký okruh lidí ovšem špatně provedený a ve špatnou dobu. Myslím si, že u nás je po této stránce mrtvo a podobný časopis si nikdo v dnešní době počítačů a internetu kupovat nebude. Některé věci je lepší nechat spát a nechat je dobám minulým. Ale jde tu o to, že když se chce a je vůle a schopnost to všechno zorganizovat a ne jenom planě kecat, tak půjde všechno. Když dáte dohromady ty správné lidi, budete se držet současnosti a zamíříte přesně tam, kam je potřeba aby šíp letěl, tak se musítě trefit ne? Nebo se pletu?
Autorská citace #33
23.8.2014 18:50 - York
Reidden píše:
Myslím si, že u nás je po této stránce mrtvo a podobný časopis si nikdo v dnešní době počítačů a internetu kupovat nebude.


Pokud žádný nebude vycházet, tak určitě ne.

Poptávka není něco, co by tu pořád existovalo a stačilo se natáhnout a využít toho. Mnohem častěji lidé zjistí, že o něco mají zájem, až když to vytvoříš a představíš jim to dostatečně zajímavou formou.
Autorská citace #34
23.8.2014 18:55 - Reidden
to je pravda, protože když jsem dělal alduron, tak o tom mělo povědomí víc lidí než jsem si myslel. A to začalo bez jakékoliv reklamy. Možná by to i šlo, ale muselo by se udělat všecno úplně jinak, než dřív...jak říkám jít s dobou.
Autorská citace #35
23.8.2014 19:04 - Reidden
Spolupracoval jsem s tvůrci Asterionu, s lidma co psali dlouhodobě do dechu draka, lidma s širším povědomím o deskovkách a rpg a myslím si, že by nebyl problém znovu ty lidi sehnat, poučit se z chyb, udělat pořádnou reklamu, web, fb, oblítat speciálky atd atd. Otázkou je, jestli pro to "představení dostatečně zajímavou formou" je u nás dost lidí, aby to mělo smysl. Jak říkám, dnes mám větší zkušenosti a rozjet by věci šli, ale.....
Autorská citace #36
23.8.2014 19:14 - York
Reidden píše:
Jak říkám, dnes mám větší zkušenosti a rozjet by věci šli, ale.....


Riziko neúspěchu je tu vždycky, s tím nic nenaděláš. Takže to prostě buď považuješ za věc, kterou fakt stojí za to zrealizovat, nebo ne. Osobně si myslím, že je to výborný nápad, zvlášť jestli na to máš příslušné know-how a znáš ty správné lidi.
Autorská citace #37
23.8.2014 19:26 - ShadoWWW
Dech draka byl časopis spojený s DrD a Asterionem. Tedy v podstatě s DrD.

Když se podíváme do světa, tak obecné časopisy o RPG moc neletí. Spíš blogy, fóra atd., ale časopisy ne. Pokud RPG časopis, tak spojený s konkrétní hrou. Např. Crawl! je zaměřený na DCC, Dragon a Dungeon na D&D, Kobold Quarterly na Pathfinder atd. Dá se říci, že v RPG časopisu hledají lidé doplňky (či domácí pravida, chcete-li) pro svou oblíbenou hru. A podle toho, co hrají, si hledají časopis, který nejlépe doplňuje jejich hru.

Pro DrD 2 je tu Drakkar. Je otázka, jestli dělat další časopis pro DrD 2, nebo spíš třeba časopis pro fate hry Rozcestí a Příběhy iméria. Nebo časopis pro jinou hru, ale to mě moc nenapadá jakou. Dělat časopis pro více her najednou může mít smysl, pokud ten časopis bude zadarmo v PDF, ale dělat ho placený se imho nevyplatí (soudě i podle zkušeností ze světa).
Autorská citace #38
23.8.2014 19:48 - alef0
Dvojmesačník Drakkar má momentálne už 45. číslo, a pravidelný prísun článkov k DrD2 od pestrej palety redaktorov. Samozrejme, nie je to printová podoba, ale myslím, že na takúto možnosť neexistujú financie, a zrejme ani okolnosti -- ak sa pozrieme na fakt, že všetky pravidelné RPGoidné časopisy pomreli.

Drakkar má síce medzery v masovej propagácii, ale s pomocnou rukou sa to dá nakopnúť do vyššieho levelu.
Autorská citace #39
23.8.2014 20:00 - Vojtěch
Dech draka se asimiloval do Pevnosti, která vychází zatím, takže ne všechny...
Autorská citace #40
23.8.2014 20:09 - alef0
Vyšli nejaké články k RPG okrem Končiny?
Autorská citace #41
23.8.2014 20:09 - Jerson
Alduron, to mi něco říká, mám dojem, že jsem taky přispěl článkem. Každopádně než vydávat papírový časopis o RPG, tak to fakt raději napsat něco do Drakkaru, případně (zejména pokud je to o DnD nebo univerrzálních radách pro hraní) napsat článek sem.
Autorská citace #42
23.8.2014 20:13 - York
alef0 píše:
Drakkar má síce medzery v masovej propagácii, ale s pomocnou rukou sa to dá nakopnúť do vyššieho levelu.


Jen do určité míry. Redaktoři zásadně odmítají jakoukoliv komercializaci.
Autorská citace #43
23.8.2014 20:25 - Reidden
tak pak je to jednoduché - vybrat si to o co je největší zájem a na to se zaměřit.
Autorská citace #44
23.8.2014 21:37 - Vojtěch
Zkus křížovky, domácí recepty a lacinou nahotu. To prý táhne dobře :o)
Autorská citace #45
24.8.2014 03:31 - Sparkle
Já jsem chtěla Drakkar vytisknout na domácí tiskárně v 1 kusu a vyvěsit v Mephitu na půjčení a přečtení, jenže z byrokratického hlediska by to byl průser, v ten moment by se totiž Drakkar stal periodikem podléhajícím stejným pravidlům jako klasické časopisy, tedy mrtě povinných výtisků knihovnám, oznamovací povinnost apod.
Autorská citace #46
24.8.2014 09:11 - sirien
Sparkle: nestal by se ničím. Zaprvé to nikoho nezajímá a kde není žalobce... Zadruhé si můžeš tisknout a vystavovatco se Ti zlíbí a protože jsi soukromá osoba tak to autory k ničemu nezavazuje, rozhodně ne právně.
(Že je tisknout drakar plýtvání papírem a inkoustem je už věc jiná, to bych možná radši tiskl cíleně konkrétní články)
Autorská citace #47
24.8.2014 10:13 - Sparkle
sirien píše:
Zadruhé si můžeš tisknout a vystavovatco se Ti zlíbí a protože jsi soukromá osoba


Právě že jakmile vytiskneš něco, co 1) vyjde minimálně 2x do roka jako periodikum a 2) bude vystaveno širšímu okruhu čtenářů než je autor a jeho blízcí známí, už je to tištěný časopis a máš povinnou administrativu. Muselo by se to obcházet tím, že by se každé číslo jmenovalo jinak a vypadalo jinak, aby to nebudilo dojem že to je periodikum.
Autorská citace #48
24.8.2014 10:55 - alef0
To s tým tlačením je napísané v nejakom zákone? Keď si to vytlačíš ty, ako konzument diela?

To ma zaujíma.

Slovenský zákon to má napísané tak, že povinnosť povinného výtlačku má urobiť vydavateľ :-) (a ty nie si vydavateľ, vlastne vydavateľ neexistuje).

A keď si vytlačím francúzsky časopis?
Autorská citace #49
24.8.2014 11:06 - Sparkle
Pojem periodický tisk je vymezen v ustanovení § 3 tiskového zákona a jsou jím označovány noviny, časopisy a jiné tiskoviny vydávané

pod stejným názvem, se stejným obsahovým zaměřením a v jednotné grafické úpravě
nejméně dvakrát v kalendářním roce
veřejně šířené
Veřejným šířením periodického tisku je jeho zpřístupnění předem individuálně neurčenému okruhu osob nebo i osob takto určených, pokud překračují okruh členů rodiny vydavatele, který je fyzickou osobou, a s ním spjatého okruhu osobních přátel.

a tak dále:

http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/cz/informace-pro-vydavatele-periodickeho-tisku-17039/

tedy, pokud si ty sám stáhneš časopis z netu a vytiskneš doma, je to v pohodě. Pokud tento výtisk ukážeš svým kámošům, je to taky v pohodě. Pokud ho dáš v Mephitu na parapet, už je to problém.
Autorská citace #50
24.8.2014 11:43 - sirien
Sparkle píše:
Právě že jakmile vytiskneš něco

NIKDO nemůže vztahovat na autory ŽÁDNOU povinnost na základě toho, že NĚKDO JINÝ něco vytiskne a někomu to ukáže. Pokud sama nejsi autorem a pokud na tisku nebudeš s autory explicitně spolupracovat (a ti Tě v tom nebudou explicitně podporovat), tak to je prostě Tvoje soukromá aktivita která s ničím nijak nesouvisí.

V podstatě to je jakobys průběžně tiskla nové články z Kostky.
Autorská citace #51
24.8.2014 11:45 - York
Z "nákladu" 1ks se mrtě povinných výtisků odevzdávají fakt špatně.

Za druhé bych řekl, že by se nejednalo o šíření periodika. Byl by to stejný příklad, jako když máš v kadeřnictví na stole časopisy k přečtení při čekání na uschnutí vlasů. Za šíření bych považoval distribuci výtisku - ty ho nikomu distribuovat nebudeš, nebo elektronické kopie - to taky neděláš.

PS: Tohle se bude v tématu DrD grupa FAKT BLBĚ hledat.

edit:
Podhoď to právníkům na RPG fóru.
Autorská citace #52
24.8.2014 11:51 - alef0
IMHO pri tejto línii uvažovania by vyplývalo, že keď vytlačiš e-zin (v počte kusov 1), tak sa staneš vydavateľom. Čo takto klauzula "pro vnitrní potřeby vydavatele?"

A ďalej: "Tento zákon [46/2000 Sb.] dosud neupravuje povinnosti vydavatelů on-line periodik (pokračujících zdrojů) ani nepověřuje žádnou instituci jejich evidencí nebo registrací."

Pozri tiež http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/vydavani-elektronickeho-casopisu
Autorská citace #53
24.8.2014 12:06 - sirien
York: Hlavně nemůžeš udělat periodikum z PDFka které si tvoří někdo úplně jinej a vytvořit tím nějaké povinnosti - autor nic netiskne; ten kdo tiskne nemá v držení vůbec žádná práva ani nároky, jen sám využívá licence která umožňuje věc vytisknout. Pokud Drakar ani nemá tiskovou licenci (nějakou variaci CC například) pak dokonce tiskneš "neoprávněně" (i kdyby to bylo autorům jedno nebo to vítali) tak jak se na Tebe můžou vztahovat nějaká práva k archivaci
Autorská citace #54
24.8.2014 12:29 - Sparkle
Však nikdo neříká že tu povinnost má autor. Má ji ten, kdo to vytiskne. Tj Mephit kdyby chtěl vytisknout 1 kus Drakkaru na zapůjčení v krámě, musel by k tomu vytisknout dalších 9 kusů a ty zaslat knihovnám jako povinný výtisky. Což asi jak si spočítáte, vzhledem k poštovnýmu a tak, znamená že by takováhle blbá taškařice, jedno podělaný vytisknutí Drakkaru k zapůjčení v krámě, vyšlo cca na tisícovku?

alef0 píše:
A ďalej: "Tento zákon [46/2000 Sb.] dosud neupravuje povinnosti vydavatelů on-line periodik (pokračujících zdrojů) ani nepověřuje žádnou instituci jejich evidencí nebo registrací."


Jojo, pokud to vychází jen elektronicky, je to v pohodě. Proto je Drakkar zatím v pohodě. Problém by byl akorát v případě, když by vydavatelem Drakkaru byl subjekt, který je registrovaný v ISBN systému.
Autorská citace #55
24.8.2014 12:32 - sirien
Sparkle: On by to taky někdo mohl tak jako random vytisknout a pak to v Mephitu pohodit. Každé zhruba dva měsíce. Čert ví kdo. Týpek si to vždycky přečte (nejspíš v MHD?) a místo toho aby to vyhodil to nechá na stole...

fuck the law
Autorská citace #56
24.8.2014 12:50 - York
No nic, tak jsem si ta pravidla pročetl a fakt by se tím asi prudit dalo, kdyby to někomu stálo za to. Byrokracie ftw.
Autorská citace #57
24.8.2014 13:26 - alef0
Ani to neodpovedá na tú otázku o klauzule o ínternej potrebe.

Ja stále nechápem, akým akou úvahou sa z faktu, že vytlačíš cudzí časopis a začneš ho "šíriť", z teba stane vydavateľ a teda automaticky musíš dotlačiť X kusov a rozoslať ich. A že zrazu zodpovedáš za obsah :-)

Navyše, Drakkar sa dá vydávať na Slovensku, tidly dum.
Autorská citace #58
24.8.2014 13:42 - sirien
Hlavně Sparklin vlastní odkaz potvrzuje, co říkám já:
Píše:
Vydavatelem je fyzická nebo právnická osoba, která na svůj účet a na svou odpovědnost zajišťuje obsah, vydání a veřejné šíření periodického tisku.

Jedná se o výčet konjunkcí (a), nikoliv disjunkcí (nebo), tudíž musí být splněno vše.
Sparkle v žádném případě nezajišťuje obsah a to v ŽÁDNÉM slova smyslu - tudíž není vydavatelem a zákon se jí tedy netýká, tečka.

(a ano, v zákoně je toto znění uvedeno stejně, taktéž konjunkcí - z pohledu toho zákona prostě nejde o vydání periodika, protože tvůrci jej netisknou ani nedistribuují a ten kdo jej tiskne jej netvoří, smůla)
Autorská citace #59
24.8.2014 13:44 - York
Je to prostě napsané tak fikaně, že se to do toho vleze.

Píše:
Veřejným šířením periodického tisku je jeho zpřístupnění předem individuálně neurčenému okruhu osob nebo i osob takto určených, pokud překračují okruh členů rodiny vydavatele, který je fyzickou osobou, a s ním spjatého okruhu osobních přátel.


Píše:
Vydavatelem je fyzická nebo právnická osoba, která na svůj účet a na svou odpovědnost zajišťuje obsah, vydání a veřejné šíření periodického tisku.



Podstatné tam je to, že stačí zpřístupnění...

"Vydání" na Slovensku by ale každopádně mohlo být řešení.
Autorská citace #60
24.8.2014 13:49 - York
sirien píše:
(a ano, v zákoně je toto znění uvedeno stejně, taktéž konjunkcí - z pohledu toho zákona prostě nejde o vydání periodika, protože tvůrci jej netisknou ani nedistribuují a ten kdo jej tiskne jej netvoří, smůla)


Stažení z netu mi přijde jako zajištění obsahu. Tomhle imho neokecáš, ten zákon má nějaký smysl (zajistit, aby se uchovaly vzorky autentických tiskovin) a tímhle bys ten smysl zcela popřel, protože to by pak mohl využít kdokoliv (já to nepíšu, já to jen tisknu a distribuuju).

Trapné je, že tam není nějaký uvedený minimální náklad, aby ta povinnost vznikla. Z nákladu 1 výtisk odevzdávat 9 povinných je fakt absurdní.
Autorská citace #61
24.8.2014 13:59 - sirien
Ne, nestačí.

Zpřístupnění / veřejné šíření je naprosto irelevantní - veřejně si můžeš šířit kdeco a samo o sobě Tě to k ničemu nezavazuje. Klíčový pro naše kritické paragrafy 7, 8 a zejména 9 je pojem "vydavatel". A vydavatel je definován v par 3 body "b" a "c" jako někdo, kdo MUSÍ zajišťovat obsah. Nezajišťuješ obsah, pak nevydáváš (pouze tiskneš) a tedy nejsi vydavatel - zákon se Tě netýká, i kdybys to veřejně šířil shazovánim na Prahu z bombardéru po tisících kopií. (než to zkusíš, doporučuju nastudovat zákony o leteckém provozu...)


Vytisknout si Drakar na tiskárně a nabízet ho lidem ke čtení prostě NENÍ vydávání a kdokoliv kdo to udělá NENÍ vydavatelem (minimálně ne Drakaru) a tedy NEMÁ žádné povinnosti vůči komukoliv.

Pokud mi nevěříš, nastuduj si to: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-46
Autorská citace #62
24.8.2014 14:04 - Sparkle
sirien píše:
Vytisknout si Drakar na tiskárně a nabízet ho lidem ke čtení prostě NENÍ vydávání a kdokoliv kdo to udělá NENÍ vydavatelem


No správně ty bys neměl tisknout Drakkar pro veřejné šíření pokud nemáš pořešený s jeho autory copyright, s výjimkou zákonných licencí (zpravodajská, výuková atd., to už jsem líná googlit, ale vím jistě že vytisknout to v Mephitu jako službu zákazníkům mezi to nepatří).
Autorská citace #63
24.8.2014 14:15 - York
Podhoďte to prváníkům, řídit se svým vlastním výkladem toho, co je napsané v kusu nějakého zákona, obvykle nebývá moc dobrý nápad.

Pár jich, tuším, do Drakkaru přispívá, takže to určitě rádi zjistí, pokud to nebudou vědět rovnou.
Autorská citace #64
24.8.2014 14:16 - sirien
York: Jinak ne, nic nepřekrucuju. Drakar má své vlastní autory a "redakci" která funguje nezávisle na Sparkle a obsah Drakaru šíří vlastními kanály které nemají s tiskem nic společného.

Stažení cizího materiálu rozhodně není "zajištění" obsahu. Je to "pořízení" nebo "získání" obsahu, ale není to zajištění - ten obsah vzniká a existuje nezávisle na Sparkle, tudíž jej ona nijak nezajišťuje.


Sparkle: Jenže kromě autorů Drakaru neexistuje nikdo komu by zákon dával právo si jakkoliv stěžovat, pokud to uděláš. Protože Ti to zákon neumožňuje, pak Tě ani nečiní níčím povinnou.

A kromě toho se naprosto pleteš - Drakar má licenci CC: BY ND (Creative Commons: Attribution, NoDerivates). Tato licence EXPLICITNĚ dovoluje dílo množit a distribuovat, s autory už nic dalšího řešit nemusíš.
Stále nejsi tvůrcem ani nijak odpovědná za obsah a tedy nejsi vydavatelem - jsi jen nadšenec využívající licence k distribuci, tečka. (že zákon nepočítá s CC licencemi je problém zákona, ne Tvůj)
Autorská citace #65
24.8.2014 14:42 - Jerson
Sparkle píše:
Já jsem chtěla Drakkar vytisknout na domácí tiskárně v 1 kusu a vyvěsit v Mephitu na půjčení a přečtení, jenže z byrokratického hlediska by to byl průser, v ten moment by se totiž Drakkar stal periodikem podléhajícím stejným pravidlům jako klasické časopisy, tedy mrtě povinných výtisků knihovnám, oznamovací povinnost apod.

Já bych se na to vykašlal. Je českým specifikem vykládat zákony doslova bez rozumové interpretace vztažené ke konkrétní situaci, v tomto případě nutnosti zasílat výtisk všem vypsaným knihovnám, když si vytiskneš jeden kus. Pokud to někdo bude rozmazávat a chtěl by to řešit, tak prostě stáhneš zmíněný výtisk z pultu.
Autorská citace #66
24.8.2014 15:26 - ShadoWWW
Tady víc než kde jinde platí: kde není žalobce, není soudce. Výtisk Drakkaru kdekoliv na veřejném místě bych vůbec neřešil.
Autorská citace #67
24.8.2014 15:38 - Vojtěch
Jak se taky určuje ta předem definovaná skupina lidí? K nahlédnutí pro návštěvníky prodejny by se počítalo?
Autorská citace #68
24.8.2014 15:58 - Sparkle
sirien píše:
Stále nejsi tvůrcem ani nijak odpovědná za obsah a tedy nejsi vydavatelem - jsi jen nadšenec využívající licence k distribuci, tečka. (že zákon nepočítá s CC licencemi je problém zákona, ne Tvůj)


Já se obávám, že pokud vytiskneš dílo jiného autora volně přístupné díky CC a veřejně ho vystavíš, pak ano, jsi vydavatelem oné edice toho díla. Akorát nemáš exkluzivitu, ale jsi vydavatelem.
Autorská citace #69
24.8.2014 16:04 - alef0
Odkiaľ máš ten názor, že "tlač" = "vydavateľ"? (Hovoríme o periodických tlačovinách, neperiodicke sa riadia minimálnym počtom výtlačkov)

(A stále: čo moja "interná potreba"?)

Seriózne, to by znamenalo, že keď Sirien, ShadoWWW, York a ja budeme tlačiť Drakkary, bude päť vydavateľov?

Kafka chrochtá blahom. (A už vidím tie nadpisy v Blesku "VYTLACILA E-ZIN. POKUTA STOTISIC").
Autorská citace #70
24.8.2014 16:08 - York
Mě hlavně děsí, že naše společnost dospěla do stavu, kdy o něčem takovém vůbec uvažujeme a debatujeme.
Autorská citace #71
24.8.2014 17:19 - Sparkle
No my už jsme v tom krámě měli jednou kontrolu která šla až podezřele najisto a protože zaměstnanec něco dělal zle, platili jsme pokutu 10k. Už si to znova nelajsnu.
Autorská citace #72
24.8.2014 17:20 - ShadoWWW
To chápu.
Autorská citace #73
24.8.2014 20:07 - sirien
Co když to vytisknu já a nechám to tam válet?
Co když to já "najdu" někde vytištěné a nechám to tam válet?

Pozn: not a chance že bych já tiskl na své papíru a svým inkoustem zrovna Drakar, ale tak jde o princip že...
Autorská citace #74
25.8.2014 11:54 - Reidden
Teda kam se tahle diskuze stočila....
Autorská citace #75
25.8.2014 11:56 - Reidden
Jak to tak vidím, tak si zahraju Zelekova dobrodružství co jsem si objednal od altaru....:D
Autorská citace #76
29.8.2014 18:58 - chrochta
Alefe, dá se k Drakkaru dostat někde jinde než na Facebooku? Stránky, které mám v oblůíbených položkách mi stále tvrdí, že aktuální číslo je 40. z října 2013. A já nemám k Facebooku - ani jiným sociálním sítím - zrovna vřelý vztah. Jinak samozřejmě gratuluju k 45. číslu.
Autorská citace #77
29.8.2014 19:07 - York
Chrochta: Domovská stránka je drakkar.sk.

Pak má taky drakkar vlastní sekci na RPG fóru.

Facebook je ta poslední adresa, kde bych hledal ;)
Autorská citace #78
29.8.2014 19:26 - alef0
@Chrochta,
Drakkar má svoj web, aj keď ten je žiaľ pozadu oproti aktuálnym číslam. Kým sa to nevylepší, je najlepšie sledovať témy na RPGFóre.
Autorská citace #79
29.8.2014 21:54 - chrochta
York: Právěže domovská stránka je poněkud pozadu :)

Jinak oběma děkuji za nasměrování.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13070511817932 secREMOTE_IP: 3.81.13.254