Volná diskuze

Reidden
9.8.2014 23:50
DrD grupa
Omlouvám se, že to sem hážu takhle. Hledám hráče drd z Brna na pravidelné hraní. Jen vážně. Takové ty typy, co si momentálně zpestří víkend a pak nic, o ty zájem nemám. Spíš starší, zkušené, co vědí, mají ducha a nadšení pro hraní...očekávám dlouhodobější spolupráci. Co žádám, také nabízím....
Autorská citace #1
10.8.2014 07:26 - Vojtěch
To je myslím v pořádku, takhle se to tady dělá ;)
Autorská citace #2
15.8.2014 20:57 - Reidden
Druhé největší město v republice nemá volné dračákisty?
Autorská citace #3
15.8.2014 21:03 - Colombo
DrD tu není zrovna oblíbené. Kdyby si chtěl jiné pravidla, tak by se určitě našla spousta lidí. Případně to zkus na RPG foru, tam je prý víc brňáků.
Autorská citace #4
15.8.2014 21:05 - Gurney
Dračákysty určitě má, otázkou je kolik jich sem chodí, případně kolik jich vůbec chodí na nějaké stránky o RPG.

Ale zkus místní seznam skupin, nějaké DrDčkové tam byly
Autorská citace #5
15.8.2014 21:07 - Colombo
Na ten seznam skupin bych se moc nespoléhal je dost zastaralý.
Autorská citace #6
15.8.2014 21:25 - sirien
Colombo píše:
DrD tu není zrovna oblíbené. Kdyby si chtěl jiné pravidla, tak by se určitě našla spousta lidí. Případně to zkus na RPG foru, tam je prý víc brňáků.

Což o to, víc brňáků tam je, RPG F je středobodem české RPG indie scény a právě proto je jejím fyzickým centrem i ono Brno, takže tam není v kurzu nejen dračák, ale nic mainstreamového... (na druhou stranu tam je oficiální diskusák Altaru)

Reidden: Ono vůbec hledat někoho na DrD na Kostce nebo RPG F může být možná trochu problém - sice vím, že tady jsou lidé co pořád hrají DrD, ale většina z nás už dávno přešla na jiné systémy... pokud máš zájem o dlouhodobou hru, tak to je beztak docela investice času a energie, tak bych možná zvážil slevit z požadavků na systém a třeba zkusit hrát i něco jiného, to se budou lidi hledat snáz. Nemusí to být hned nutně skok někam totálně jinam na nějaký Fate nebo DnD 4e nebo tak, fantasy C&L RPGček s tradičním pojetí designu a hry (tj. fakticky ne příliš vzdálených Dračáku) je dost... obligátní DnD 5e a Pathfinder minimálně by své fanoušky v Brně rozhodně mít měly.
Autorská citace #7
15.8.2014 21:38 - chrochta
Reiddene, zkus dracidoupe.cz; stránky jsou zcela jistě o DrD a někde tam bude i něco pro hráče hledající skupiny a naopak.
Autorská citace #8
15.8.2014 22:09 - sirien
ten web pořád ještě funguje? :D
(nebyl sem tam věčnost a co pamatuju tak jeho použitelnost byla dost mizerná k čemukoliv, ale možná se to změnilo...)
Autorská citace #9
15.8.2014 23:01 - York
sirien: Nezměnilo.
Autorská citace #10
17.8.2014 23:39 - Reidden
No děkuju, za připomínky. dracidoupe.cz je mimo hru, dnd je luxusní, ale já jsem skalní příznivec drd. O tom, že je drd mimo hru taktéž, tak toho jsem si vědom. Hraju drd od založení hexaedru a znamená pro mě x let hraní, i když jsme za ty roky dost zmutovaly pravidla, takže se vlastně ani o drd nedá mluvit. Nicméně to považujeme za dračák i přes všechny změny a mixy dnd plus co se nám hodilo. V současné době se mi podařilo nashromáždit veškeré dechy draka mimo 3 čísla z roku 94 a hodlám nostalgicky odehrát přílohy jeskyní. Co se týče hráčů, dnes je doba počítačů a bohužel mám hořkou zkušenost ve vlastní rodině, kde wowko a podobné časožroutošmejdy brání v rozvoji vlastní fantasie a zvednutí zadku od stolu a jet třebas hrát hry na hrdiny na zříceniny apod tak jako za mých časů. Říkám si, že je taková doba, jenže si nadruhou stranu říkám, že přece nejsem jediný nadšenec ze STARÉ školy, co hledá sobě rovné.....proto hledám na d20, protože tady to ještě funguje narozdíl od ALTARU. Zajímalo by mě co bude s altarem po těch letech dál. Už i speciálky končí. Tady v Brně skončila černá planeta, už jede jen Arakis a v Praze fachčí Krakatit. V Olomouci už skončil dávno i Netopejr. No stýzká se mi po starých časech, které už nepřijdou, ale můžu si je znovu připomenout, když seženu lidi, kteří smýšlejí stejně. A taky kdyby jste někdo náhodou měli stará pravidla drd 1.1, 1.2 až 1.6...dejte vědět.
Autorská citace #11
18.8.2014 03:47 - ShadoWWW
Je fakt, že pamatuji doby, kdy Černá planeta měla tři pobočky (na Jezuitské, na Moraváku a na Kobližné). Že zkrachovala úplně, mě mrzí, ale třeba Černý rytíř funguje pořád, i když hodně jen na Magicu.

Dnes je doba internetu, lidé si objednávají věci z eshopů a chodí jim až domů. Černá planeta měla dost tristní web bez funčkního eshopu. V Americe je konkurence Amazonu vůči kamenným obchodům obrovská. Wizardi si to uvědomili v době D&D 4E, kdy Amazon drtil kamenné obchody svou sníženou cenou a ty krachovaly. Podle mnoha studií jsou ale RPGčka životně závislá na kamenných obchodech, kde lidé nejen nakupují, ale i hrají hry. A tyto obchody hojně podporují Paizo i WotC. Wizardi podporují kamenné obchody svou strategií Wizards Play Network, kam dodávají zdarma materiály pro Encounters. Teď v době 5E je dokonce podporují natolik, že do nich dodávají všechny nové produkty o 14 dní dříve než na Amazon.

Altar bohužel kamenné obchody (speciálky) nijak zvlášť nepodporoval. Jediný pořádný kamenný obchod, kde to funguje podobně jako v USA, je pražský Mephit. V Brně nic takového nemáme. Rytíř zahleděný do Magicu hraní RPG ve svých prostorách nepodporuje. Arrakis pro to zas nemá prostory.

Ale všechno souvisí se vším. Základem je úspěšné mainstreamové RPG, které prorazí a díky vytvořené fanouškovské základně a penězům vydavatel dál rozvíjí své aktivity na základě síťových externalit (Altar dříve v podobě Hexaedru). A u toho to tu v ČR vše začíná i končí.
Autorská citace #12
18.8.2014 03:52 - Assassin
Reidden píše:
A taky kdyby jste někdo náhodou měli stará pravidla drd 1.1, 1.2 až 1.6...dejte vědět.

Zrovna předevčírem jsem přemýšlel, že je asi vyhodím, proč?
Autorská citace #13
18.8.2014 07:15 - pipux
Nostalgické vzpomínání na nějaké DrD mě nechává chladným. Viz positivity effect, rosy retrospection.

Zajímavá však je Shadowova naznačená úvaha o kamenných obchodech typu USA/Mephit. Tak, Shadowe, asi bude pravda, že žádný takový obchod tu v Brně nemáme (když to říkáš, když se vyznáš). No, a teď si představ, čistě hypoteticky, že bys ve Štatlu takový obchod rozjížděl. Jak bys takový počin plánovitě pojal, a jakou prognózu bys v tom viděl (analýzu trhu, zvolení lokality, prostor a layout obchodu, rentabilitu, zaměření na produkty, propagaci, výhled do budoucna, a tak dále)?

Jsi ekonomicky smýšlející člověk a přehled v herní scéně máš jako nikdo jiný, takže nás pobav svým bystrým úsudkem (a kdybychom tu náhodou plevelili diskuzi, tak to klidně napiš do jiného chlívečku - najdu si to, a rád si to tam přečtu).
Autorská citace #14
18.8.2014 08:03 - ShadoWWW
pipux píše:
a přehled v herní scéně máš jako nikdo jiný

Haha. :-) To asi ne.

Ale k věci: Jako první bych to prodiskutoval se Sparkle a jejich zkušenostmi s rozjížděním a provozováním Mephitu. (Já osobně bych i zaletěl pro inspiraci do Států a prodiskutoval bych situaci s tamními provozovateli kamenných obchodů. Ale tímto bych se asi lišil od kohokoliv, kdo by to u nás rozjížděl.) Zvlážil bych i franšízový obchod pod Mephitem. Uričtě bych si zařídil zapojení do Wizards Play Network, organizování Encoutners a Pathfinder Society.

Model knihkupectví + RPG speciálka IMHO moc nefunguje. Dříve to býval klasický model, ale dnes jak klasické knihy, tak RPG jsou stále více miniritní záležitost. Určitě bych chtěl, aby v daném obchodě byla herna a prodejna Magicu a ostatních CCG, protože to bude vydělávat určitě víc než samotné RPG. Pak je otázka, jestli udělat klasický obchod deskovky+CCG+RPG, nebo to spíš směřovat na čajnovnu+deskovky+CCG+RPG, nebo nějaký typ kavárny+deskovky+CCG+RPG, nebo čistě nějaký herní klub. To asi záleží hlavně na prostorách, co by člověk k podnikání získal.

Když jsme u těch prostor: Tady by mě nejvíc zajímaly postřehy ostatních prodejen. Ve středu města máš nejlepší dopravní dostupnost, tudíš nejlepší předpoklady pro hernu, čajovnu i prodejnu. Nejsem si jistý, jestli člověk může uspět s čajovnou na okraji města, řekl bych, že asi ne, na druhou stranu se specializovaným obchodem na hry+RPG by to úspěch mít mohlo (viz např. Černý rytíř, který je spíš na okraji). Pokud jít na okraj, tak ideálně do nějaké velké zástavby typu Kamechy, Medlánky nebo Líšeň, kde je dostatečný potenciál zákazníků a očekával bych nižší pronájem prostor. Na okraji je také nutné, aby to byl obchod přímo u zastávky aspoň dvou spojů. A určitě u zastávky nočního spoje. Ideální by byl IMHO levný nájem někde ve středu města, třeba i nějaké prostory ve špatném stavu, které by bylo nutno rekonstruovat. Značkové prodejny se ale teď stěhují ze středu města do nákupních center, což nahrává snižování nájemného ve středu. Přímo velká nákupní centra jsou pro RPG prodejny ve spojení s hernou imho nevhodná, tam bych spíš viděl expanci pro čistě prodejní obchod.

Snažil bych se také rozproudit větší spolupráci v místních vodách. Tedy Altaru (hlavně nějak oživit projekt Hexaedr), Mephitu, Mytaga a BlackFire Games. Umím si představit, že např. projekt Hexaedr by vytvořil českou obdobu WPN nebo PF Society. Také bych určitě spolupracovat s Festivalem Fantasie, GameConem a dalšími Cony.
Autorská citace #15
18.8.2014 09:10 - Vojtěch
Co se prostoru týče, tak to bude kombinace dostupnosti a nájmu. Když budeš ve vlastním, tak máš daleko širší možnosti. Rytíř by zrovna byl zajímavý na srovnání, protože v Praze je pár kroků od Metra a v Brně byl tuším někde opodál, tedy by možná stálo za to zjistit, jak se to projevuje. Původní Dračí Doupě v Praze by asi taky mělo zajímavé zkušenosti, stejně tak Ogří Doupě. Obě prodejny se stěhovaly poměrně vydatně směrem od centra dál.

Mephit má dopravní dostupnost docela dobrou IMO.
Autorská citace #16
18.8.2014 09:45 - pipux
Tož dobré, velmi dobré postřehy na další zamýšlení.

ShadoWWW píše:
Pak je otázka, jestli udělat klasický obchod deskovky+CCG+RPG, nebo to spíš směřovat na čajnovnu+deskovky+CCG+RPG, nebo nějaký typ kavárny+deskovky+CCG+RPG, nebo čistě nějaký herní klub.

+
Vojtěch píše:
Co se prostoru týče ...

A co model hospoda+jídlo+deskovky+CCG+RPG, mohl by fungovat? Pijící lidé ztrácejí zábrany, vytváří si závislost, jsou náchylnější k rozhazování peněz, a vzniká v nich potřeba se nasytit (jídlem). Deskovky a RPGčka jsou časově náročné, a konzumace piva/alkoholu dělá člověka pomalejším (=> zákazníci zde stráví více času => event. větší zisk). Tzn., že by zde šlo vyvážit (a komplementovat) vratký model (deskovky, RPGčka) s jistým modelem (pivo, jídlo).

Můj vysněný koncept by byla "hospoda v kobce" - silně tematická (kostlivci v klecích, rakve, špinavé kamenné zdivo, svíčky, tematicky oblečený personál), prostorná (např. čtyři sklepy), s pivem a stylizovaným jídlem (např. samé kořeněné vypalováky). Taková hospoda by vytvářela silný dojem, čímž by byla relevantní ... myslím.

Nicméně, pamatujte, že tady píše jen Hurvínek svoji válku ...
Autorská citace #17
18.8.2014 09:54 - Nerhinn
Jestli toužíš po hospodě v kobce, zajdi si někdy do Staročeské krčmy (nebo tak nějak. Je to na České). Staré prostory, kostýmy + otřesná úroveň personálu (naposledy, co jsem tam byla, i jídla) vyčarují magický dojem, že jsi v kobce. A zatímco čekáš, až se žalářník milostivě rozhodne, že tě vysvobodí od tvého údělu, zvažuješ všechna tvá životní rozhodnutí, která tě sem dovedla.
Autorská citace #18
18.8.2014 09:56 - Shako
ShadoWWW píše:
Pak je otázka, jestli udělat klasický obchod deskovky+CCG+RPG, nebo to spíš směřovat na čajnovnu+deskovky+CCG+RPG, nebo nějaký typ kavárny+deskovky+CCG+RPG, nebo čistě nějaký herní klub.


Pokud to budeme dělit podle toho, na čem má ten potenciální bussines vydělávat, tak

1) Čistě herní klub (hlavní zisk bude ze vstupu, případně z půjčovného) imho neutáhneš na komerční bázi.
Budeš muset žít z dotací a částečné/úplné dobrovolnické práce.

2) Čajovna/kavárna/hospoda - hlavní zisk je nabídky klidného místa pro pokec/hru + prodej občerstvení.
To může fungovat - několik takových čajoven v ČR máme (včetně těch, které nabízejí nějaké deskovky na půjčení přimo na baru - čajovna v Brně). Ale nevšiml jsem si, že by se někde prodávali i nějaké rpg nebo deskovky.

Rozhodně je to model, který jsem viděl na západě - Británie, Francie. Herní sezení se pořádají ve spřátelených podnicích, kde si každý objedná něco k pití, případně jídlo. Nicméně hráči si nosí svoje hry.

U nás znám minimálně 2 hráče deskovek/rpg, kteří mají vlastní čajovnu/kavárnu/hospodu, ve kterých se hojně hraje.

3) Prodejna + herna CCG+RPG

To funguje. Ale imho není volba, jestli tam magic chceš nebo nechceš. Prostě ho mít musíš. Ty deskovky jsou tam spíš jako doplněk - viz Mephit nebo Černý rytíř.

4) Prodejna deskovka + herna
Todle imho hodně jede - prodejna her s přímou podporou herny, do které si může hru přijít zahrát, vyzkoušet nebo tam naopak chodíš hrát a pak nakupuješ na vánoce... Ale hlavní zdroj přijmu je jednoznačně z toho prodeje deskovek.

5) Čistý wargaming - herna + prodejna
Viděl jsem hlavně na západě, u nás nevím o žadném obchodě, kde by jeli jen WG a nic jiného.



Z Ostravské historie: Co pamatuju, tak Altar má v Ostravě akorát sídlo, ve kterém se nic neděje. RPG se dali koupit v několika knihkupectvích, zejména v centru města. Krom toho bývali dvě 2 specializována fantasy/scifi knihkupectví, obě v centru - dneska tuším neexistuje ani jedno. Později přibyl i obchod z deskovkama, taky přímo v centru, kombinovaný s hračkařství - nicméně se slušným výběrem deskovek. Potom se to nějak trhlo a jednu chvíli byli dva obchody s deskovkama.
Skavenův fantasy obchod je spíš hlavně výdejna e-shopu. I když teď se zřejmě přestěhovali a na místě původního obchodu vzniká nějaká herna - ale nevím, jaký je komerční či nekomerční záměr.
Situaci poslední cca dva roky nestíhám sledovat, protože už jsem dlouho neměl volný všední den na bloumání ulicema a zjištováním, co se vynořili za nové obchody, případně které ještě existují.


EDIT: Sakra, dopsal jsem post a teď koukám na název diskuze. Tak případně sorry za offtopic. :)
Autorská citace #19
18.8.2014 10:18 - ShadoWWW
Píše:
A co model hospoda+jídlo+deskovky+CCG+RPG, mohl by fungovat?

Tomuto modelu bych se vyhnul obloukem. Kombinovat to s hospodou není dobrý nápad. Mimo správné postřehy Nerhin jde o to, že hráči stolních her ti provoz hospody neutáhnou. Takže je to opět volba buď (deskovky, RPG), anebo (hospoda). Navíc hluk hospody není ideální na jakékoliv hraní. Lidi nechodí do hospody kvůli hraní her, maximálně kvůli pokecu o hrách.

Píše:
1) Čistě herní klub (hlavní zisk bude ze vstupu, případně z půjčovného) imho neutáhneš na komerční bázi.

Říkal jsem si, jestli si toho někdo všimne. Tento model by samozřejmě vyžadoval život na dotacích.

Píše:
(Ad čajovny a RPG): Ale nevšiml jsem si, že by se někde prodávali i nějaké rpg nebo deskovky.

Mluvil jsem o tom jednou s majitelkou čajovny Za Zrcadlem - docela vyhlášené brněnské čajovny. Jí jde hlavně o pohostinství a deskovky bere jen jako doplněk k pití čaje a kouření vodárny. Nemá v nich žádný komerční zájem.

Lidi, co provozují čajovny, jsou většinou fandové do čaje a vodáren, občas trochu řízlí deskovkami. Vidím to tak, že zatím nikdo neměl chuť ani potřebu aktivně rozšiřovat svůj business o deskovky a RPG. Čaje vynáší i samy o sobě.

Píše:
Ad CCG: Ale imho není volba, jestli tam magic chceš nebo nechceš. Prostě ho mít musíš.

Toto je samozřejmost. RPG v podstatě všude na světě funguje jen díky CCG a wargamingu. :-)

Jinak jak už jsem psal model knihkupectví+RPG už moc nefunguje. Model hračkářství+RPG imho taky moc nefunguje, protože cílovka RPG (věk 7 a víc) už do hračkářství moc nechodí. V hračkářství by možná jako doplňkový sortiment mohly prorazit RPGčka pro malé děti, ale to je spíš o tom, jak provozovat hračkářství než obchod s RPG.
Autorská citace #20
18.8.2014 11:13 - Shako
ShadoWWW píše:
Model hračkářství+RPG imho taky moc nefunguje


Fungovalo to vcelku slušně, ale prostě to nebyla čistě prodejna deskovek, i na svém vrcholu při hodně velkém sortimentu i hardcore deskovek jen s anglickými pravidly, tak vždycky okolo měli okolo nějaký jiný sortiment - šipky, venkovní hry, dětské hry... Vzhledem k tomu, že eshopy ješte nebyli moc populární, tak se deskovky stejně jinde koupit nedali.

S těma rpg to asi funguje huř, ale deskovky se i dneska hodně drží v rámci hračkařství. A obávám se, že těch specializovaných obchodů s deskovkama je pořád relativně málo, byť jsou mnohem blíž mainstreamu než rpg.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091901063919067 secREMOTE_IP: 18.217.83.97