Volná diskuze

Sparkle
12.5.2014 18:03
Hraní RPG s malými dětmi
Máte zkušenosti s hraním RPG s malými dětmi (cca do 12 let?) Podělte se o zážitky a dojmy.
Autorská citace #41
14.5.2014 14:04 - Sparkle
A co bojovky na táboře, vymýšlené vedoucíma? To je taky nežádoucí vbourávání?
Autorská citace #42
14.5.2014 14:10 - Merlin
Sparkle píše:
A co bojovky na táboře, vymýšlené vedoucíma? To je taky nežádoucí vbourávání?

tady mohu doplnit, že mé tábory jakožto hlavního vedoucího či programáka byly vždy na "středověké" nebo "fantasy" téma...hry motivované scénkama, všichni vedoucí celý tábor v kostýmech atd :). děti se pravidelně vracely.
Poslední tábor co jsem dělal byl pod názvem "Dračí doupě", děti měly avatary, v reálu vydělávaly peníze při hrách, za ty nakupovaly vybavení avatarům a pak s nimi plnily questy na "desce". oddíl se vždy rozdělil na dvojice, trojice atd. podle náročnosti úkolu (cílem bylo splnit úspěšně co nejvíc misí/bojových i nebojových), aby oddíl mohl postoupit na další level a tím pádem i avataři.
Závěr vyústil do epického boje s černým drakem :)
Autorská citace #43
14.5.2014 14:15 - Colombo
Televize, knihy, počítač, zprávy, historie, přírodopis, všechny vjemy by si mohl pomalu nacpat do "vbourávání se".
Autorská citace #44
14.5.2014 15:14 - noir
Sparkle: Vedoucí není rodič. Ty role jsou fakt úplně jiné, vyzkoušeno ve všech podobách - jako dítě na táboře bez rodíče, dítě na táboře s rodičem, otec dítěte na táboře s dítětem jako vedoucí i otec na táboře jako otec, a ne jako vedoucí...

Colombo: Ne.
Autorská citace #45
14.5.2014 15:23 - Wild West
Noir:

Trpíš fixní ideou, že se téma jmenuje "hraní RPG rodiči a dětmi". Nejmenuje.
Jinak bych se asi se Sparklí v tomhle moc nehádal, protože si to téma vymyslela.

Stran těch táborů - i v dobách, kdy u nás ještě RPG nebylo známo, existovaly táborové hry. Tematické, připomínající někdy LARP, někdy divadlo, někdy jakési složité sportovní utkání, někdy hledání pokladu.
Plno lidí si vlastně pamatují z těch táborů zejména ty hry.

Takže se v čarovnou moc her, výchovnou a zřejmě i program vyplňující, věřilo odedávna. Já tomu věřím rozhodně; určitě víc, než evangeliu.
Autorská citace #46
14.5.2014 15:26 - sirien
noirovo oblíbené autoritativní "ne" bez sebemenšího vysvětlení... taková víra ve vlastní kredit - a já že sem prý arogantní

add: jako nehodlám rozporovat že to tak noirovi samotnému nemusí připadat a dokážu si představit kdejaký relativně i validní důvod, ale ono taky vice versa a asi i o dost víc
Autorská citace #47
14.5.2014 15:47 - Yashamaru
Ja jsem zkousel hrat rpg se svoji mladsi sestrou. Je mezi nama docela velky rozdil, tak 14 let, nevim presne :)

Ji to strasne bavilo a me strasne nebavilo. Pojmul jsem to teda hodne interaktivne a nechaval jsem ji casto vybirat, vypravet, kreslit. Mel jsem hodnou a zlou kostku a buhvi co jeste. No byla z toho nadsena a pak se parkrat ptala kdy budem hrat priste, ale nechal jsem to vysumet.

Tehdy mela okolo tech 6 let.
Autorská citace #48
14.5.2014 18:38 - Sparkle
Kdybys vytrval, mohla začít za pár let GMovat a pak už bys od toho měl pokoj :)
Autorská citace #49
14.5.2014 21:56 - noir
WW: Ne. I ano. Téma se sice jmenuje tak, jak píšeš, ale řešil se tu případ Sparkle, která hraje se svými dětmi ("Začala jsem hrát regulérní RPG kampaň se synkem 6 let". Na to jsem reagoval a k ničemu jinému se nevyjadřuju. Nemám žádné jiné ambice, jen reaguju na to, co Sparkle psala a co řešila.
Autorská citace #50
16.5.2014 10:07 - Sparkle
Včera se kluci u hraní poprali. Ten mladší se do toho začal zapojovat tak, že ukazoval na mapě dungeonu a říkal "tam jdu" "tam jdu" a starší protestoval, že tam se jít nedá, že tam jsou překážky. pak jsme se nějak dohodli, že mladší si může po mapě chodit jak chce "jako že duch" a starší chodí regulérně. To je na chvíli uklidnilo, pak ale ten mladší chtěl něco kreslit do mapky a to už starší neakceptoval a vrazil mu facku a začli se prát. :)

Poučení, každej musí mít vytištěnou vlastní mapu.
Autorská citace #51
16.5.2014 10:56 - Vojtěch
Ze zkušeností se sourozenci: Vše ve dvou kopiích, každému extra. Potvrzuji :)
Autorská citace #52
16.5.2014 11:14 - sirien
Teda rvát se u hry, neuvěřitelný. Každého posadit na jednu stranu stolu, přidělit staty a powery, dát do rukou kostky a nechat je ať si to odházej na férovku.
Autorská citace #53
16.5.2014 12:06 - Vojtěch
Tak děcka to RP vzali holt vážněji a zabrousili spíš k LARPu, no... ;)
Autorská citace #54
16.5.2014 13:38 - Sparkle
No, to je další věc. Oni mají stejně silný postavy. Protože ten starší nebyl ochoten akceptovat, že bráška bude mít vyšší dexteritu než on.
Autorská citace #55
16.5.2014 14:04 - Gurney
Sparkle píše:
Oni mají stejně silný postavy. Protože ten starší nebyl ochoten akceptovat, že bráška bude mít vyšší dexteritu než on.

Taková krásná příležitost začít děti učit, že svět není fér :D

joke, ale četl jsem příhody otců-zapřisáhlých-grognardů ochotných přetrpět slzy a křik dokud potomstvo neakceptovalo postavy generované 3d6-in-order a nahazování HPček na prvním levlu :D
Autorská citace #56
16.5.2014 14:13 - Quentin
Píše:
joke, ale četl jsem příhody otců-zapřisáhlých-grognardů ochotných přetrpět slzy a křik dokud potomstvo neakceptovalo postavy generované 3d6-in-order a nahazování HPček na prvním levlu :D

Nic tě nedonutí řešit problémy kreativně víc, než hraní fightera se dvěma hit pointama :)
Autorská citace #57
16.5.2014 15:00 - sirien
v point buy systému to je hezká příležitost ukázat, že všechno něco stojí :D
Autorská citace #58
23.5.2014 21:04 - Kostivít
Ke straně jedna. Mě je třináct, ale už v osmi jsem chápal, že mezi zlem a dobrem je úzká hranice. Nejradši hraju za lehce zlé postavy. nechápu proč házíte všechny do jednoho pytle. Mně je jasné, že děti podle nepřemýšlejí tak jako vy, ale to k věku prostě patří. Pokud se vymyslí dobrodružství dobře tak jej dokáží s úspěchem a radostí ze hry hrát i předškoláci
Autorská citace #59
23.5.2014 21:23 - Kostivít
A ještě jedna věc. jak říká Sirien na str.2 souhlas. Já asi jako všichni jsem už ve školce hrál s dětma venku na rytíře, vesmríné dobyvatele, dinosaury.
Ano, souhlasím. Zapojením dětské fantazie do jakékoli hry vznikne něco co bude bavit nejen je ale i vás
Autorská citace #60
25.5.2014 09:15 - Rytíř
a hele, něco co je mi momentálně blízké :)

Mě doupě tak nějak přestalo bavit, ztratilo kouzlo. Možná jsem si jen potřeboval od něj odpočinout, pravd. Pak můj syn objevil krabici s Dnd 3e starter setem a ty figurky a mapa se mu samozřejmě moc líbily. Hrál si s tím sám dle svého, a samozřejmě vyzvídal, k čemu to je a jak se to hraje. Já neodolal a zkusil mu to podat. A protože RPG fakt není nic víc než co děti dělaj dnes a denně, jen ta kostka je tam navíc, tak ho to docela bavilo..

A musím říct, že mě vážně překvapila jedna věc - velmi záhy pochopil že nej hra je pro všechny, když jsou síly relativně vyrovnané. Jednoznačná převaha na libovolné straně je nuda.
Jo a občas chce dělat DM.. jednou už vedl hru, kde jsem hráli postavy my s Alekem a dalším kámošem. Tři veteráni RPG. A i když to byl klasika dungeon crawl, bavilo nás to všechny :) dokonce do tý míry, že mu kámoš začal vyčítat taktiky vůdce záporáků, jako kdyby to byl dospělák :D Bál se že prohraje.. a ukázalo se, že když jsme se fakt hecli, dokázali jsme vyhrát :)
Takže malej měl lepší odhad (a dokázal zmírnit nasazení příšer, aniž by to bylo trapné), než dospělý.

Jako ve všem, tak i v doupěti se nejdřív musel naučit orientovat. Snažím se mu nenutit žádné mechaniky, dokud o ně neprojeví zájem. Chápe, že každá hra potřebuje pravidla a nemá problém se jim přizpůsobit, když se podají na nějakých příkladech. Ze začátku neměl vůbec zájem hrát postavu déle než jednu hru, pořád jsme dělali nové. Teprve když jsem mu popsal proč se mi to líbí a vyzkoušel si, jaké to je získat vyšší lvl a něco do vybavení, tak se mu to zalíbilo.

Jo a taky se mi líbí, že někdy chce hrát 3 dny v kuse a pak se týden o doupěti nezmíní. Má prostě větší rozum než táta :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10521602630615 secREMOTE_IP: 34.230.68.214