Volná diskuze

Sparkle
12.5.2014 18:03
Hraní RPG s malými dětmi
Máte zkušenosti s hraním RPG s malými dětmi (cca do 12 let?) Podělte se o zážitky a dojmy.
Autorská citace #21
13.5.2014 12:36 - Sparkle
No my to hrajem večer před spaním, a maximálně hodinu. To výše uvedený se stíhá taky.
Autorská citace #22
13.5.2014 12:37 - York
noir píše:
Přijde mi, že už se tady vbourávám do fantazie svých dětí, raději je nechám vytvářet si vlastní fikční světy, než abych jim podsouval své fantazie, o nichž ji ani sám nejsem tak úplně jistý jejich smyslem, kvalitou, povahou...


A jak by ses díval na možnost neprozkoumávat vlastní fikční světy, ale fantasii a finkční světy svých dětí? (Třeba takhle.)

noir píše:
A současně bych raději, aby děti byly nejdřív propojené s reálným světem a znaly ho, než abych je zasazoval do podivné fikce.


Přiznávám, že kdyby mě rodiče v dětství "nutili" třeba do hry na nějaký hudební nástroj, asi bych to teď docela ocenil. Na druhou stranu když by mě rodiče pořád jen tahali po babičkách, nutili plavat, uklízet a hrát na hudební nástroj, asi bych se z té reality moc neradoval. Pestrost je celkem podstatný faktor lidského života a platí to imho v libovolném věku.
Autorská citace #23
13.5.2014 12:40 - Vojtěch
Noir: vyprávěl jsi jim někdy pohádku, kterou jsi narychlo splácal? Mě bylo jako malému vyprávěno a i když to byly smíšeniny všeho možného, tak jsou to rozhodně věci, které mi utkvěly a moc mě bavily.
Autorská citace #24
13.5.2014 12:52 - Wild West
Noir:
No, mne v mládí nutili hrát na hudební nástroj, a byla to jedna z nejotravnějších částí mého života dodnes.
Výtvarné nadání nemám, protože moc nemám optickou paměť.

A to jsou asi tak ty věci, kde se nejvíc rozvíjí vlastní fantazijní světy z tvého seznamu; zbytek je prosté o něčem úplně jiném. Ani lepší, ani horší; jen jiný, mimoběžný.

Hodně malé dítě ještě neumí tvořit vlastní světy. Tvořit je začne, když k tomu má nějaké podněty; třeba mu v mládí vyprávěli pohádky a tak. Tím je samozřejmě ovlivněno cizími vizemi; to už tak máš; žádná myšlenka není úplně původní.
Jediná obrana před cizími myšlenkami je nemyslet vůbec.

Takže si myslím, že příběhy (třeba zrovna pohádky), filmy, comics, když začnou číst, jsou svojí funkcí velmi podobné RPG hře, ale RPG hra je při tom ještě komplexnější a umí ještě víc; například má v sobě ten sociální rozměr.
A dobrý příběh umí v sobě schovat taky plno implicitních informací, o tom, jak funguje svět v realitě. I když je zdánlivě o upírech nebo mimozemšťanech.
Autorská citace #25
13.5.2014 12:53 - noir
Vojtěch: Samozřejmě, tohle ale pokládám za něco trošku jiného... Chápu, že ta hranice je hodně rozmazaná, ale impro-povídání tak úplně za RPG nepovažuju. Stejně tak, když si při sekání dřeva nebo obracení sena "hrajeme" Munchhausena - beru to spíš jako konstruktivní povídání než RPG

Sparkle: Předškoláci :) U nás večer nefungovalo nic než čtení nebo zpívání, holky mají dost divokou fantazii - a když jsme zkoušeli dělat aktivnější věci (zejména mentálně), hodně špatně spávaly a budily se pak.
Autorská citace #26
13.5.2014 12:54 - noir
WW: Pokud dítě hraje s rodičem, o čemž je tady řeč, tak kde je nějaký sociální rozměr? A klidně přiznám, že jsem na to blbej a takové příběhy hrát neumím/podvědomě nechci - prostě mi to nefunguje...
Autorská citace #27
13.5.2014 12:57 - York
noir píše:
klidně přiznám, že jsem na to blbej a takové příběhy hrát neumím


Děti to ale téměř určitě umí. A dneska už máme celkem dobře probádanou metodologii, jak té jejich fantasii dát nějakou pevnou kostru, o kterou se příběh opře.
Autorská citace #28
13.5.2014 13:08 - noir
York: Mě na tom nic neláká. Fakt ne. Věřím, že pokud budou chtít, tak si k tomu najdou cestu samy, ale takhle bych si spíš jen něco kompenzoval já, než abych připravoval zábavu pro děti.
Autorská citace #29
13.5.2014 13:11 - York
noir píše:
takhle bych si spíš jen něco kompenzoval já, než abych připravoval zábavu pro děti


Proto jsem právě připojil ten odkaz. Nepřipravuj, rovnou se bav s nimi. Děti své hry taky nepřipravujou, všechno je čistá improvizace. Třeba ti to bude fungovat...
Autorská citace #30
13.5.2014 13:28 - Wild West
Noir píše:
Pokud dítě hraje s rodičem, o čemž je tady řeč, tak kde je nějaký sociální rozměr?


hrávali jsme - a velmi vzácně si ještě zahrajeme - oba rodiče s dětmi a k tomu třeba s další rodinou přátel nebo jejich částí, obsahující další děti.
Takže situací, kdy je třeba řešit dohadování o pokladu, nebo o spolupráci v rámci nějaké složitější akce, bylo plno. A někdy vyžadovaly i oběť, kompromis a jiné podobné věci.

Ze zkušenosti vím, že je daleko mocnější vysvětlovací nástroj situace, kdy je v pokladu právě jeden kouzelný meč pro tři dobrodruhy, než vyprávění o tom, kterak se Honza rozdělil o buchty s kouzelným dědečkem.
To, že se nějaký Honza rozdělil, to nevyžaduje tu osobní oběť. A důvěru, že příště zase nechají ostatní ten kouzelný artefakt mně.

Píše:
A klidně přiznám, že jsem na to blbej a takové příběhy hrát neumím/podvědomě nechci - prostě mi to nefunguje...


Vždyť ano. Každej jsme nějakej a každý má děti s různými dispozicemi.
Já chtěl jen podpořit Sparkli, že mám v něčem podobnou zkušenost, a ta je až překvapivě pozitivní.

Jo, a je zajímavé, že vzájemná hra velmi mladých hráčů funguje sice taky, ale podstatně hůře a je mnohem méně stabilní. Tak se mi alespoň jevilo po různých pokusech, které za mne udělaly děti.
Autorská citace #31
13.5.2014 13:34 - York
Wild West píše:
Jo, a je zajímavé, že vzájemná hra velmi mladých hráčů funguje sice taky, ale podstatně hůře a je mnohem méně stabilní. Tak se mi alespoň jevilo po různých pokusech, které za mne udělaly děti.


Tohle si právě myslím taky. Přímou zkušenost s tím ale nemám, kromě mlhavých vzpomínek na svoje vlastní dětské hry.

Imho ale spojení dětské fantasie a pevného rámce, který hře dá někdo starší, může fungovat velice dobře. Spíš než vymýšlet pro děti nějaké dobrodružství předem bych je ale nechal tvořit samotné a vedl to otázkami, např:

"Mám zlatého draka."
"A je starý a moudrý, nebo to je mladé nezkušené dráče?"
Autorská citace #32
13.5.2014 13:38 - Sparkle
K tomu sociálnímu rozměru - to se netýká přímo RPG ale moderní deskovky. Přišel k nám na návštěvu jiný šestiletý kluk co se zajímal akorát o dinosaury a jeho máma měla problém nadchnout ho pro cokoliv, co nemělo dinosaury. Daník mě poprosil, ať vytáhnu deskovku Formula D, a jak jsme to začli hrát, druhý děcko se přidalo a při další návštěvě to chtělo hrát zas. Máma vyjukaná, že děcko projevilo zájem o něco novýho. Ona tu hru taky pochopila a nakonec jsme ji hráli všichni čtyři. Žádná jiná aktivita nás nedokázala spojit takhle všecky čtyři dohromady. Ani chození na hřiště, ani vypuštění dětí ve volným hraní, ani míč, ani kreslení.

Jestli za náma přijedou v létě na chalupu, zkusím je zapojit do RPG. Uděláme dungeon s dinosaurama :)
Autorská citace #33
13.5.2014 17:53 - sirien
Noir: tak mojí reakci nečti, neni nic jednoduššího. Pokud to teda zvládneš.

Přijde mi, že stavět to stylem "buď budou hrát děti RPG nebo dělat to a tamto" je falešné dilema. Můžou dělat oboje. Taky nemusí dělat totéž pořád, že...

...a ohledně reality... nevim, děti si stejně hrají v nějaké své fikci která s realitou obvykle nemá vůbec co dělat. A inspirují se k tomu filmy, knížkami, hrami... nějak moc nevidím rozdíl od RPG.
Nemluvě o tom že RPG není jen DnD a fantasy. Třeba takové hraní dětí v prostředí Changeling může být nakonec realitě bližší fikce než normální dětská hra.
Kromě toho tu jsou dokonce hry přímo cílené pro děti, jako třeba Shadows atp. (moc se v těhle neorientuju, nikdy mě moc nezajímaly).

A věřím tomu že děti dokáží do hry vložit snadno i vlastní fantazii.

(na druhou stranu se Ti nedivím, osobně mám obdiv k jakémukoliv rodiči co má trpělivost hrát s malým dítětem RPGčko - zejména když to je sám RPGčkař. Mám dost pochybnost, že bych na to sám měl nervy, od RPG nějak intuitivně čekám něco co pochybuju že bych při hraní s dítětem dostal, takže naprosto chápu že někdo zvolí pro společný čas spíš jinou aktivitu)


Alnag: kdysi jsem někde četl, že RPGčkaři jsou míň xenofobní, mají míň předsudků a jsou otevřenější zkušenostem. Ale byla to deskriptivní studie, těžko říct kde je kauzalita, dost možná to je dané spíš tím kdo k RPG tíhne než tím že ho hraje.
Autorská citace #34
13.5.2014 19:32 - Colombo
Píše:
Alnag: kdysi jsem někde četl, že RPGčkaři jsou míň xenofobní, mají míň předsudků a jsou otevřenější zkušenostem. Ale byla to deskriptivní studie, těžko říct kde je kauzalita, dost možná to je dané spíš tím kdo k RPG tíhne než tím že ho hraje.


Nesmysl. Proč myslíš, že vždycky hraju za lawful good elfího paladina? Xenofobnější mrchu by si marně hledal.
Autorská citace #35
14.5.2014 13:45 - Merlin
když si zavzpomínám na dávná léta, kdy jsem byl malý..tak jsme vlastně hrávali pořád nějaké "rpg". Celá grupa jsme byli občas rytíři a válečníci, prolézající starou stodolu v džízídý. Piráti či trosečníci. ruští partyzáni. policajti. kombojové (nikoliv kombajnéři, ale kovbojové). Vžívali jsme se do různých rolí, vymýšleli příběhy i to co nás kde čeká. jeli jsme na stojícím žebřiňáku a někdo hlásil, co nás všechno napadá a my jsme to kosili...:). No není to roleplaygame? :)
Autorská citace #36
14.5.2014 13:46 - noir
Merlin: klíčové - s rodiči? :)
Autorská citace #37
14.5.2014 13:47 - Merlin
Noir: nikoliv :)
Autorská citace #38
14.5.2014 13:48 - noir
No právě. To je právě to, co jsem se snažil napsat - přijde mi troufalé vbourávat se tam, kam si myslím, že úplně nepatřím...
Autorská citace #39
14.5.2014 13:50 - Wild West
... ale s malými dětmi zjevně jo.
Autorská citace #40
14.5.2014 13:53 - Merlin
WW: i s většími..on to byl průřez...tak od 6-12/13 :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.068708896636963 secREMOTE_IP: 18.204.35.30